Maria Le Pen: Shqiptarët që kërkojnë azil duhen dëbuar nga Franca

le penMarine Le Pen e Frontit Kombëtar në Francë, në një intervistë televizive ka deklaruar se shteti francez nuk duhet të pranojë kërkesat që vijnë nga shtetas shqiptar për azil.

Le Pen, e cila do të garojë mes kandidatëve të djathtë për të qenë kandidate për presidente në zgjedhjet e marsit të vitit të ardhshëm, bëri një deklaratë të tillë në emisioni “Bourdin Direct”.

Sipas saj, as që duhet shqyrtuar kërkesa e tyre dhe jo më t’u jepet statusi i azilantit, duke rekomanduar keshtu debimin e shqiptareve.

“Kërkuesit më të mëdhenj për azil janë shqiptarë, as që duhet t’i pranojmë kërkesat e tyre”, tha ajo gjatë një interviste në emisionin “Bourdin Direct”, me gazetarin francez Jean-Jacques Bourdin, raporton Dita.

Drejtuesja e partisë së ekstremit të djathtë gjithashtu foli për fushatën e saj ku zbuloi se slogani do të jetë “Në emër të popullit”.

“Po slogani im është ‘Në emër të popullit’, është një vizion, kthim te rrënjët e demokracisë, sepse realitetit është se populli është sovran, e cila kohët e fundit ka tendencën që të harrohet. Sidomos në sistemin tonë të votimit, duhet t’i kthejmë pushtetin”, tha Le Pen.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Maria Le Pen: Shqiptarët që kërkojnë azil duhen dëbuar nga Franca”

 1. ti je muslimon,mos kerko asil..........allah uakbar! says:

  sa keq me qen korrak……………………..jo tu jepet azil,por as duhen qas ke porta! allah uakbar!

  1. pse mor qafir says:

   2009 Merkel kerkon qe te nderpriten cdo lloj perpjkeje per te futur Ballkanin ne BE…ky ka qene fillimi i aventures me te rrezikshme qe BE ka marre qe nga krijimi i saj…BE terhiqet nga Ballkani…

   dhe ky “urdher” vjen mbas disa dekedash kur marrveshja e Daytones i vinte nje mur prej “xhami” Bosnjes me ndermjetsine e USA, ne Kosove UNMIK armatoset dhe trajnohet nga USA ashtu sic beri ne Bosnje, ne 2001 kur shqiptaret e pakenaqur te Maqedonise u leshuan ne nje kryengritje jete-shkurter perseri ishte USA qe vendosi rregullin dhe qetesoi mendjet e ngritura te shqiptareve per separatizem nga Maqedonia…e cila dhe kete rradhe u mbajt ne fije te perit…
   USA nuk mund te ikte pa perfunduar perpjekjet e saj per nje stabilitet sado i dobet realisht, multi-etnik ne Ballkanin perendimor. Prania e USA ne kete kohe do te thoshte stabilitet dhe rregull ne konfliktet nder etnike. Turqia ishte nje fare menyre e kenaqur sepse tregut iu hap nje rruge e sigurte, Rusia nuk u ndje shume per sa kohe mbajti Cecenine ne kllapa…kriza e Malit te Zi iu ul shpejtesia…..serbet filluan te krijonin opozite tre shendeshme…shqiptaret…. e dime tashme 🙂 🙂 🙂
   Megjithate ky stabilitet nuk qe shkruar te rrinte per shume kohe..
   Me kurorezimin e pavaresise se Kosoves Washingtoni i le stafeten Brukselit dhe nga fundi i viteve 2000 largohet nga Ballkani duke terhequr trupat ushtarake amerikane per tu zevendesuar me burokracine e diplomacise se BE….por qershia mbi torte ishte, meqe BE nuk kishte arme atehere u be kompromisi qe Ballkani Perendimor te pranohej ne BE dhe Brukseli e quajti kete marrveshje “kushtezimin amerikan” te cilin e pranoj dhe e firmosi, dhe si kunderpergjigje te gjithe ballkanasit duhet ti nenshtroheshin kushteve te Brukselit njesoj si Europa qendrore dikur…
   por pothuaj qe ne fillim cdo gje deshtoi si pasoje e kultures nacionaliste e te gjithe vendet nuk arriten ti “gjunjezoheshin” reformes, mungesa e tradites demokratike, liberalizimit, tregut te lire gjera qe nuk u pertypen kollaj nga te gjithe ballkanasit…
   Me rezistuesi nga te ghithe ishte Bosnja ku konfliktet asnjehere nuk arriten te shuheshin sic ishte pritur nga te gjithe. Brukseli u gjend ne disa raste i paafte per te vendosur rregull, nderssa boshnjaket kerkonin centralizimin e Bosnjes, serbet e bosnjes kerkonin separatizmin nga Bosnja…boshnjaket kerkonin nje agjensi qeverisese ndersa serbet e bosnjes kerkonin dy agjensi qeveritese (perfshi Republika Srpska) dhe pikerisht ishte ketu ku cdo gje ngeci … 🙂 🙂 🙂
   Keshtu qe nderkohe qe politika e “kushtezimit” ishte mekanizmi i zgjedhur per te arritur stabilizimin ne gadishull ballkanik ne fakt beri te kunderten…mungesas e reformave rajoni mbeti i paralizuar pertej kujdesit dhe kufive te BE… Vete BE filloi te humbiste kontroll ne rajon si pasoje e fillimit te krizes ne Eurozone gje qe solli qe projektet per te krijuar nje “supershtet” te veniteshin dhe shtetet antare te BE filluan te bien njera mbas tjetres ne recesion….Si resultat i ndryshimit te strategjise me rolin e “zjarrfiksit” dhe te menaxhimit te krizes BE vendos te mos zgjerohet me…gje qe ishte me se normale qe me problemet qe linden per BE ishte absurde te merreshin me nje koleksion korrupsioni varferie dhe konfliktesh nder ethnike….
   Keshtu ne retrospektive asnje nuk u cudit kur Merkel ne 2009 vendos te ndaloje zgjerimin e BE..

   Vijon ne komentet e tjera.
   Publikoje se jam shoku i Meros 😀 😀

 2. LEGENI Sali Berisha... says:

  RESPEKT TE PLOTE PER Zonjen Le Pen….Shqipetaret FATKEQESISHT Mbeten me Traseten e “Lipacarit” neper Europe…
  Mesohuni te behen Njerez…PER C´FARE AZILI BEHET FJALE???Apo Hajde te shkojme nje Here dhe te shohim Europen??Turp i madhe…..ik o se Na keni Nxjerre Bojen, me kete Punen e Azilit…
  NUK KA EMER ME TE KEQ SE EMRI I Azilantit..
  Nese dikush do te shkoj ne Europe TE PREGATITET PER RRUGEN:::DHE Qendrimi VARET NGA AFTESIA E PERSONIT…Nese Njehe Gjuhen Franceze..URDHERO….dhe kerko ndonje Pune qofte edhe ne te Zeze..por jo Azil….
  NUK THEMI DOTE SE JEMI SHQIPETARE; SE NA SHIKOJNE ME NJE SY..sikure te te thone “A EDHE TI AZILANTE JE”????

  1. Al says:

   Ti zoteri thua, meqenese une kam vajtur me pare ne France dhe jam sistemuar me letra, nuk me intereson me te vije asnje shqiptar tjeter se me prishin pune. Ky eshte arsyetim prej qebili dhe mendoj qe ashtu je ne te vertete. Urime ne jete.

 3. ..... says:

  Ju lutemi ndonje gje per greqine qe te komentojme!!!
  Asnje nuk na do as komshinjte dhe as evropa dhe per pak dite as amerika.
  Po nuk u arestuan te gjithe nga deputet nga ministra e kryeministra nga ish deri te keta do hame njeri tjetrin

  1. like says:

   dhenia e azilit Nuk behet per shenje dashurie. falenderoj Le Pen qe po u mundeson shqiptareve te mos zvarriten me, por te ndergjegjsohen e te jetojne me dinjitet. eshte me veshtire, por me e ndershme.
   poshte Greket e Greqia.

 4. Redi says:

  Jooo nuk e tha te debohen por tha qe mos ti pranohen fare kerkesat…

 5. Redi says:

  Jooo nuk e tha te debohen por tha qe mos ti pranohen fare kerkesat…

 6. Redi says:

  Jooo nuk e tha te debohen por tha qe mos ti pranohen fare kerkesat…

 7. himler xwx says:

  e kom thon prej kohesh un.
  po I vje fundi horrdhive shqiptare.
  po I vje fundi te kqinjve nga ballkani. mjaft I duroj bota hordhit shqiptare qe vershuan rrugve t perendimit sikurse vershuan horrdhit osmane neper europ dikur para 5 apo 6 shekujsh.
  mjaft me duke I perkdhel hordhit cecene .
  hurin n byth hordhive te krimit.
  gjer m tash hordhit shqiptare jan bo t padurushem gjithanej. n greqi dihet sesi I vrasin me shkop gome n byth,n itali I vret policija me pistolet,n Holland e belgjik jan qent e rrugve,n angli I fusin burgjeve me dekada,franca po kthen,ka ngel vec gjermanija si aleate e hordhive,se amerika jua ktheu kurrizin me trumpin.po iku merkeli ngelen shqiptar horrdhit pa mik.
  atehere do filloj gjuetija e shtrigave neper europ kundra hordhive shqiptare me keq sesa ajo qe I beri hitleri cifutve.

 8. "horri i bulevardit" says:

  Bravo moj le pene, hiq shqiptaret dhe fut bythzinjte e al sadatit, dhe kur tju hudhin ne ere, filloni dhe beni Politik pastaj.

 9. Valiant says:

  Shume te drejte ka. Pse nje shqiptar duhet te kerkoj azil? Shkon ne France e do te punoje si qeni ndersa ne shqiperi rri ne kafe dhe vetem ankohet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *