Ismail Kadare: Orientimi euroatlantik i shqiptarëve nuk do lëkundet. Ekstremizmi fetar bie ndesh me shqiptarët

ISRAEL-ALBANIA-LITERATURE-NOBEL-KADAREShkrimtari Ismail Kadare në një intervistë për “Zërin” ka thënë se ekstremizmi fetar është diçka që bie ndesh me moralin historik shqiptar, bie ndesh me një nga shkaqet e mbijetesës së këtij kombi nëpër shekuj.

Ndonëse mendon se mund të ketë prirje për të lëkundur themelet e orientimit euroatlantik të shqiptarëve, Kadare nuk beson se kjo do të ndodhë.

Ismail Kadare, beson se shumica e kosovarëve janë kundër ekstremizmit fetar dhe se kjo dukuri nuk do të zhvendosë orientimin e shtetit më të ri evropian pro perëndimit.

Pra harmonia fetare, që shpjegon mosrrëzimin e tij, dhe nuk ka asnjë arsye sot që papritur të ketë një drejtim të kundërt. Unë kam besim se nuk do të ecë kjo mënyrë negative e të trajtuarit të problemin fetar në Kosovë”, ka thënë mes tjerash për “Zërin”, Kadare.

Ndonëse mendon se mund të ketë prirje për të lëkundur themelet e orientimit euroatlantik të shqiptarëve, Kadare nuk beson se kjo do të ndodhë.

Ai ka folur edhe për pozicionim të Kosovës në raport me bashkësinë ndërkombëtare. Sipas Kadaresë, Kosova do të ekzistojë natyrshëm në këtë botë të re të saj, brenda Evropës.

Zhvillimi kulturor, ekonomik, afirmativ, kombëtar, do të zhvillohet përmes Evropës, nëpërmjet miqësisë me Evropën, nëpërmjet integrimit në Evropë”, ka thënë mes tjerash ai.

Sa i përket themelimit të Gjykatës Speciale, ai nuk mendon se do ta errësojë luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Ismail Kadare: Orientimi euroatlantik i shqiptarëve nuk do lëkundet. Ekstremizmi fetar bie ndesh me shqiptarët”

 1. adi says:

  ekstremizmi fetar bie ndesh me shqiptaret por jo me turqit!!!!!!!
  kosova eshte e humbur eshte thjesht ceshtje kohe qe atje te kthehen serbet nen moralin e krishtrimit kunder isis dhe mysylmanizmit, dhe askush ne europe e ne bote nuk do luaje as gishtin. sepse per here te dyte ne histori europianet e krishtere themeluan nje shtet te dyte per shqiptaret por ndryshe nga shqiperia ne kosove rezultoi se turqit dhe arabet ishin shumice dhe shqiptaret pakice e pa perfillshme.

 2. budisti i akaslkes says:

  Europa e themeloj kosoven qe te mblidhte atje mbrapsht te gjith kriminelat kosovare te shperndar neper bot qe kan mbush burgjet e botes dhe shqetsojn komunitetin nderkombtar me krimet e tyre sidomos drog.
  esht nje si bicim vend internimi,sic quheshin ne komunizem kto vende ku dergoheshin ata qe ishin kundra shtetit dhe shoqeris. si bicim “internim n siberi”.
  porse vecse tash perendimi po don me ndertu nje kamp internimi modern,sikurse I ka edhe burgjet e veta,pra nje shtet qe quhet kosov por qe ne fakt do funksjonoj si kamp perqendrimi per kriminelat shqiptare,te cilet do te qendrojn atje. edhe gjykata specjale kete qellim ka,ajo eshte komanda e kampit. te tjeret,kryeministri dhe qeverija e parlamenti I kosovs jan vec leva te komandes se kampit te perqendrimit.
  edhe marrveshjet (mardhenijet) midis europs dhe kosovs jan ato midis shtetit dhe kampit t interrnimit. kushdo qe leviz ne europ nga kosova do marr leje ne komand,si dikur t interrnumit qe leviznin me lejen e deges s mrenshme neper shqipni. kush thy lejen ndeshkohet me burgim n internim,pra me izolim me te madh Brenda kampit te internimit. sepse edhe kampi ka burg,madje edhe burgu ka burg mrena vetes vet sepse edhe ne burg ka dallime,mund te jesh ne qeli me tv ku edhe del ne corridor 2 a 3 or ne dit. por nese “e shkel” te fusin ne qeli nentoksore ku s shef as drit dielli as qiell por vec nji poc drite te zbeht dhe ke nji ventilator qe t sjell ajer nga tubi se edhe dritare s ke. se per te dal ne shetitje 1 orshe as qe behet fjal. edhe ushqimi esht I dobet dhe ty te dhemb barku nga urija si dikur n komunizem dersa mbas nja tre javesh kthehesh ne elegant qe edhe ato firmat e reklamave te veshjeve do te t kishin zili me t mor n pun per reklam brekesh e kanatjeresh…
  dhe ,mbasi kosovaret do mbahen per dekada ne kamp perqendrimi e burg kolektiv ,masi te kthehen te gjith ne “eleganta urije” atehere Europa do ta ket me kollaj me I fut edhe nga nji t q!me n myth atyre sepse s do ken me muskuj me mbrojt veten dhe atehere misjoni u kry.
  I fusin edhe nji vartsi serbe kosovs ashtu sic ka qen dhe hajt shnet e byth t forta,kosovar …

 3. budisti i akaslkes says:

  ismail!
  a t erdhi rradha per nobel a?
  se si shum koh u bo tu majt rradh si dikur ke dyqoni qumshtit ke rruga e dibres n koh t Dull Komandantit.
  heee haaaa……
  hajde kanistra kanistra !!!
  druuu me preee ,!
  kpuc t vjetra kush ka me shit !
  hajde fiq.
  thona t pjekme…

 4. deti says:

  elena kadare gruaja e ismail kadarese e kam degjuar ne nje interviste qe ka thene midis te tjerave se ata me shoket e tyre e kalonin gjithe naten ne bodrumin e shtepise te gramos pashkos.jane keta bqe u bene demokrate prandaj i vune zjarrin shqiperise.e keta nuk kan as din as fe kur cpifin se ne ate kohe grate qe tradhetonin burrat beheshin heroina.as me thoni kush ka tradhetuar heroi nat e shqiperise qe ndertuan vendin apo grate qe e kalonin naten ne bodrumin e shtepise te gramoz pashkos.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *