Patriarku Irinej provokon sërish: Kosova është dhe do mbetet Jerusalemi i Serbisë

irenejKreu i kishës ortodokse serbe, Patriarku Irinej, siç bën në të gjitha festat fetare e kombëtare serbe, ka uruar bashkëfetarët dhe bashkëkombësit e tij duke thënë se Kosova është Golgota dhe Jerusalemi i Serbisë.

“Derisa të ketë serbë, do të jetë edhe Kosova, për arsye se Kosova do të jetë dhe do të mbetet vendi ynë, sepse aty janë Golgota dhe Jerusalemi ynë”, ka thënë patriarku Irinej, në urimin për festën e Krishtlindjes ortodokse që kremtohet më 7 janar.

“Ne lutemi sidomos për Kosovën e kryqëzuar, për djepin tonë shpirtëror e kombëtar, të cilën Njegoshi i madh e ka quajtur ‘gjykatë të madhe’”.

Patriarku Irinej ka theksuar se populli serb është popull i Krishtlindjes, pjesë e popullit të Zotit dhe komb i krishterë.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Patriarku Irinej provokon sërish: Kosova është dhe do mbetet Jerusalemi i Serbisë”

 1. Sejdi Veseli says:

  As që duhet pritur, as edhe një deklaratë e arsyeshme nga ky Irinej (Miroslav Gavrilović), kur dihet se ishte dhe mbetet njëri prej propaganduesve më ekstrem i hegjemonizmit- shovinizmit serbomadh. Aq më tepër kur dihet se ishte edhe pjesë e ekipit për përpilimin e Memorandumit famëkeq, nga e ashtuquajtura Kisha “ortodokse” shën-saviane serbijane.
  Do të ishte një veprim vetëmashtrues, sidomos për ne shqiptarët, nëse do prisnim ndonjë deklaratë të njerëzishme nga luftënxitësi serbo-çetnik, siç është Irinej (Miroslav Gavrilović). Ky maskohet së koti, duke u mbuluar me veladonin të kinse një kleriku të lartë “ortodoks” shën-savian, pasi që dihet botërisht, se ishte dhe mbetet një pjesëtarë i rendit të parë të korit të atyre kriminelëve, të cilët strehonin sivëllezërit e tyre, hordhitë paramilitare nëpër objektet e kultit, dhe që i bekonin me tymin e temjanit, para se ato të hidheshin në veprime plaçkitjeje, djegëje, përdhunuese dhe masakruese nëpër vendbanimet me popullatë, kroate, boshnjake dhe shqiptare!

 2. The Punisher says:

  Ky eshte nje cope muti si Janullaposi.

  1. Tirona says:

   Kosova ka qene dhe do te jete jeruzalemi shqiptareve.

 3. qipro says:

  hajde mere ti me gjithe bashkshoten tate janullatos ju qifsha mjekrren pedofila

 4. pavlin says:

  pjerdh pjerdh se lirohesh.

 5. Zeusi pellazg says:

  Akoma keta idiot lakmojne Kosoven qe as ka qene dhe aska per tu konsideruar si “Jeruzalemi i Serbise” . Ne se eshte Jeruzalemi po Beogradi cfare eshte Ferri i Serbise dhe ketij mjeker ciapi???!. Por shumica serbe me mend nuk mendojne si keta te mykur te cileve po ju vine ngordhja prandaj kerkojne Jeruzalemin ne nje tok qe sjua ka dhene zoti . Keta ardhacak ne Dardani i zabtuan dhe mbirenojat e shenjta iliro-dardane krijuan mitet e tyre te rreme!

 6. Patriot,..... says:

  O na rrufsh [email protected] o janulla I serbit ,ti duhesh varur prej mjekre o plak matuf

 7. albaniafirst says:

  Sic do shpreheshin leberit; “ky miku te ha mune…..”

 8. says:

  Ortodoksëve ju urojmë krishtlindjet e 7 janarit 2017.

 9. korcari says:

  Mire tju behet Serbeve qe braktisen Kosoven dhe lejuan popullsine Shqiptare te predominoje.

 10. Patriot,..... says:

  Edhe ty te urojme,ditelindjen mamit,gezuar!!!!!!!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *