Preç Zogaj: Bandat po përgatiten t’u lëshohen si lukuni zgjedhjeve të ardhshme

rama zogajPreç Zogaj duke analizuar ndjesat e kryeministrit Edi Rama gjatë mesazhit për fundvit, mendon se “si kryeministër tipi që qeveris me propagandë”, ka “paketuar brenda saj me kujdes mburrjet dhe arritjet që kërkon të shesë”.

Në një analizë në të përditshmen “Panorama”, Zogaj shkruan se pretendimi që kryeministri ka bërë më shumë në tre vite se sa është bërë në 25 vite, është diçka e turpshme.

“Sidoqoftë të kërkosh ndjesë që ke bërë me shumë për tre vjet sesa kanë bërë të tjerët në njëzet vjet është komike, e pasinqertë. Unë nuk them se të gjitha përgjegjësitë dhe fajet për gjendjen i takojnë kësaj qeverie, po të mos ndiejë asnjë, kjo është qesharake. Pse i thotë vetes qeveri atëherë? Kjo e rrëzon në themel, si një hipokrizi, listën e ndjesave. Sepse kur flitet për çështje të pushtetit dhe qeverisjes në veprim, ndjesa është në vetë të parë, është për atë që ti mendon se ke bërë keq, ke bërë gabim apo nuk e ke bërë fare siç e ke premtuar. S’ka ndjesë jashtë vetes tënde”, shkruan ai.

Zogaj thotë se opozita ka denoncuar me emra dhe fakte lidhjet e krimit me qeverinë.

“Opozita ka denoncuar me emra dhe fakte lidhjet e krimit me qeverinë, ka denoncuar drejtues të policisë të lidhur me narkotrafikantë, sikurse ka denoncuar koncesionet korruptive në shëndetësi. Kjo nuk është baltë mbi uniformat blu apo bluzat e bardha. Kryeministrit në këtë rast thjesht kërkon t’i trajtojë punonjësit e shëndetësisë dhe policisë si mburoja njerëzore për akuzat që i drejtohen atij dhe ministrave të tij”, thotë Zogaj.

Ai shkruan se aktualisht nuk ka asnjë bandit me emër të arrestuar dhe bosë të mëdhenj të drogës, teksa shton bandat që mbajnë nën terror qytete e krahina po përgatiten t’u lëshohen si lukuni zgjedhjeve të ardhshme:

Prandaj sot e gjithë malavita është mbledhur dhe vazhdon të mblidhet rreth tij. Prandaj, me ndonjë përjashtim të rrallë, kur rasti ka hedhur në pranga ndonjë bandit me emër, nuk ka në qeverisjen e Ramës kriminelë dhe bosë të mëdhenj të drogës të arrestuar, çfarë nuk e ka ndaluar as mungesa e vetiungut, as reforma në drejtësi.

Bandat dhe banditët që mbajnë nën terror qytete e krahina, dhe që po përgatiten t’u lëshohen si lukuni zgjedhjeve të ardhshme reklamojnë bekimin e tij prej shefi dhe garanti. Në qytetin, lagjen apo fshatin ku banojnë qytetarët shqiptarë i njohin banditët lokalë dhe e dinë se kush i mbron e pse i mbron. Kjo do të ishte e vetmja ndjesë, e vetmja falje, e vetmja mea culpa reale e Edi Ramës.

Për një gjë që ka autorësinë e tij, që është prurja, gjurma, shenja e tij (shpresojmë jo trashëgimia e tij) në politikën e këtij vendi. Kjo është e vërteta që edhe kur thuhet si mërmërimë, apo thjesht kur mendohet, ushton më fort se një bubullimë. Mjerisht, Edi Rama nuk ka thënë një fjalë dhe duket se është shumë larg një ndjesë për këtë gangrenë që do ta vrasë plotësisht Shqipërinë nëse Shqipëria nuk e shkul atë”.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Preç Zogaj: Bandat po përgatiten t’u lëshohen si lukuni zgjedhjeve të ardhshme”

 1. Arbeni says:

  Cili eshte ai interes qe i ben keta njerez vazale te pashembull. Qeveria qe shan ky nuk eshte me e mira, por ajo qe na ofrohet si alternative nga ky: zoti na mbrofte!

  1. Tani says:

   Ky me duket ka harruar vitet. Sepse ka qene ky qe ishte ne krah te Berishes, kunder Berishes, dhe prape ne preherin e Berishes. Ky kujton se jemi ne vitin 1997. Ky harron se Edi Rama del rrugeve te Tiranes e Shqiperise pa frike sepse nuk ka bere as edhe nje krim. Gjate ketyre 3-4 viteve nuk eshte vrare asnje deputet, nuk eshte vrare ne shesh asnje shqiptar, nuk eshte hedhur ne ere asnje ‘Gerdec’, Kryeministri po punon per ta bere Shqiperine europiane. Ndersa ky rrugac na kthen 20 vjet me pare, ne kohen e Berishes. Ky e di shume mire qe ka qene dhe eshte PD e Berishes qe ka patur dhe ka krijuar rishtazi bandat e terrorrizuesve te shqiptareve. Bandat me rroba te zeza i ka krijuar Berisha me Lulin dhe ky rrugac qe na nxirrka gogolin te justifikoje humbjen plebishitare qe do i ndodhe PD-se pas zgjedhjeve. PD e Shqupit ka marre fund dhe asnjeri nuk do e votoje. Ky rrugac i letrave e di shume mire se eshte ne anen e gabuar dhe se humbja e tyre do te jete spektakolare. Populli nuk mund te votoje me ata qe i shiten tokat Greqise, i dhane naften krimineleve te Milloshevicit, vrane popullin shqiptar ne Gerdec dhe ne mes te sheshit, vodhen pasurite e shqiptareve dhe parate e tyre me piramidat, kane vrare politikane dhe opozitare kur ju ka dashur qejfi, dhe vazhdojne te jene te lire. Te zezat qe i ka bere Berisha ketij populli nuk ja ka bere as fashizmi apo nazizmi. Dhe ky maskara me shpirt te shitur qe ka levizur sa djathtas sa majtas po perpiqet qe te keqinformoje nderkombetaret dhe hedh nje tjeter shaske dhe mashtrim te radhes.

 2. Une says:

  Prec – Juda! E falem, se kish qene i voge,l kur u be spiun! E falem, kur u nda nga Berisha, e falem kur u nda nga Rama! Por, spiuni spiun ngelet per jete! Njeri i peshtire!

 3. ali vlora says:

  O Prec diteziu ngele hale me hale . Ti je intelektual shume imire por je pa bythe . Ekur je pa fund te vendosin ne fund te qoshes. Tani Ti nuk ndryshon dote . Tung !

 4. ali vlora says:

  O Prec diteziu ngele hale me hale . Ti je intelektual shume imire por je pa bythe . Ekur je pa fund te vendosin ne fund te qoshes. Tani Ti nuk ndryshon dote . Tung !

 5. L leshi says:

  Prec spijuni apo nje sahan lepires i papare nuk permend shkaterrimet qe beri Berisha gjate qeverisjes se tije apo bandat e shikut qe rrembenin kutite e votimit per ti rimbushur jashte ne favor te PD, nuk permend kriminelet qe hynin ne zyrat e PD si ne shtepine e tyre packa se i njeh mire se e ka provuar ne kurriz drurin e tyre tek klubi i Fidelit,.Si Preci apo dhe Nikolle lehesi sic e therriste Berisha dikur jane nga ajo rrace njerezore hane aty ku kane peshtyre me pak fhale njerez pa piken e karakterit burreror dhe per mendimin tim nuk kane te drejte morale te bejne asnje lloj analize apo kritike per asnje qeveri..Keta lloj burrash kane shitur bythen per nje post ne qeveri nga ai person qe i ka dhunuar fizikisht dhe moralisht dhe cuditerisht vine nga i njejti vend….

 6. njengapopulli says:

  Beni eshte sikurse konstaton ti,por
  Preci eshte mesuar me kete loje prej
  me shume se 25 vitesh,Po te ishte i drejte ne gjykimet
  e veta atehere duhet te bente te pakten
  distancim nga epoka berishiane,ku ai ka qene,aktor,faktor,
  viktime por dhe udheheqes.
  Nuk e dime ku e la ai
  dhe N.Ceka Partine e Aleances per Demokraci,
  Pra nese mendon se eshte i ditshem dhe qe i degjohet fjala
  ne popull pse nuk vijon si politikan i pavarur,,,

 7. undefined says:

  O zogaj ropt ku ti kesh . Kush je ti qe ne ste njohim fare o debil ik bej ndonje pun tjeter

  1. undefined mos ofendo dhe gazeta ben gabim qe lejon te kalosh etiken,,,, se po fillove gati e kam listen , pra thjesht per shenje rrespekti per preqin nuk po ta kendoj kengen..

 8. RRok Cubi says:

  O analist dhe praktikant i zellshem i sigurimit te shtetit,po qe te thuash qe kjo qeveri nuk ka bere shume gjera,eshte e drejte e cdo qytetari te kesaj republike,po qe te kerkosh qe qeveria te beje me teper,dhe kjo eshte e drejte e gjithkujt,po qe te krahasosh punen e kesaj qeverie me ate te meparshmen eshte ,me e pakta miopi.Qe te analizoje qeverisjen,nje individ i pa bythe ,si puna jote,e pakta eshte ofendim per qytetarin shqiptar,e dyta eshte detyre e jotja,qe ta kane vene padronet,qe te krijosh alibine e rradhes,per te justifikuar humbjen katastrofike te opozites ne zgjedhjet e qershorit,alibi e cila ka kohe qe pregatitet nga orkestra e p.d.Fatmiresisht,mendimet tuaja dhe grupit tend,kane zero influence ne opinionin publik,sa me teper te angazhoheni ju,aq me katastrofike do jete humbja e opozites ne qershor.Ju keni te drejte se me nisjen e reformes ne drejtesi,pasojat per ju si individe nuk do jene te kendeshme,prandaj ju rren mendja,se mund te krijoni trazira dhe te destabilizoni vendin,po ajo kohe ka perenduar,ju do katandiseni si ata te semuret me lebroze,prandaj durim deri ne qershor.

 9. Tajari says:

  Hej Preç,paske haruar linçimet qe sala ju ka bere ju themelueseve te PD…..?Kjo qeveri nuk eshte the best por better se sa ato te meparshmet.Me kujtohet qe dikush Ju ka quajtur PËRÇ.Te kujtohet????

 10. maximus says:

  ky jargaveli ma shpif kur e shof ne tv, ky ben sikur i di te gjitha, por njeri pa shtylle kurizore s’mund te gjesh ne planet, ptuuuu race e ndyre. me sle b****e pa lepire.

 11. Tirona says:

  Ky qe i mer paret e kot ,pa bo asnje pune , ka te drejte kur thote se ” Bandat ” do te leshohen si ujqer ne zgjedhjet e ardhshme .”Bandat” , do te leshohen por para zgjedhjeve , per te larguar njehere e pergjithmone te gjithe Ata ishpolitikane, politikane dhe Ata qe duan ti futen politikes, qe jane bo pale me krimin , me organizatat kriminale dhe qe kon vjedhur pasurine e shqiperise dhe shqiptareve, per ti hapur rrugen politikaneve te rijn qe nuk Kane lidhje me organizatat kriminale dhe qe nuk jan te inkriminuar apo te korruptuar, si dhe te padenuar me figure te paster para drejtesise , qe do vijne nga shoqeria civile.

 12. xhulio says:

  Gati reparti i jenicereve per te nderhyre ne cdo rast.Edhe nga ato qe nxjerrin nga goja duket e c mall jane.Pse mereni me Precin dhe jo me ato qe thote.O rilindas te ngordhur, me kot e keni.Nuk rrihet me force ne pushtet.Nese e doni vertet vendin, evitoni vjedhjet e votes.Ndryshe kemi humbur klasen.Te fitoje kush te fitoje.Vota e lire e popullit ( e pa blere me miell) eshte e shenjte.

  1. Albania says:

   Xhulia o femer me fytyre mashkulli ne pushtet me dhune kerkoni te rrini ju jeniceret e PD mos hrroni o pd zgjedhjet e 96 apo te 2009 por ju keni marre fund si parti dhe therrisni ne ndihme ish spijunet e sigurimit te shtetit xhanem PDnga sigurimsat eshtr krijuar dhe mos harro dhe dicka tjeter se ju qe sot quheni si ish te persekutuar 80% e juaja kane qene baskepuntore te sigurimit, prisni sa te hapen dosjet se do kenaqet bota me ju..

   1. xhulio says:

    Sigursht kete pergjigje do te marr nga ty ALBANIA.Bir krimineli, ose veterani mashtrues qe s ka hedhur nje pushke kunder armikut dhe s ka mbushur akoma te 75-tat.Ne pozicionin e asnjanesit, ju pyes, perse askush prej jush nuk thote nje fjale:do vidhen apo jo votat?Qenke dhe psikoanalist mor xhan, e njihke seksin me korespondence.Po te te kisha afer do te lemerisja.E di qe ka spiune sigurimi po aq sa dhe kriminele.S kam mbetur te ta kerkoj ty kete.Ty te kerkoj perse je akoma me 2017 me mend e Enverit a te Ramizit qe kerkon te drejtosh pa opozite?Mos shko as pas te cmendurit se do ta pesosh nje dite.Me e vogla do te te zere hashashi.Hahaha.

 13. racionali says:

  Prec menyra e te thenurit ne pergjithesi eshte forma me e poshter =kriminale.Ne se ke bythe thuaj ne qytetin filan eshte dhe jane keto kriminele me emer dhe mbiemer ,ne fshatin X ne katundin Y ne qytetin e madh apo te vogel eshte ky edhe ai kriminel.Forma dhe gjuha e helmit te Bishes – Berishes eshte shpif -shpif se dicka do te ngelet.Meqenese se je ” akoma ” ne tregun politik a mund te me thuash se si u be puna e vrasjes se Aleks Nikes !!!!??? Spiuni -spiun mbetet.Je njeri pa shtylle kurrizore o Perc

 14. tomsojeri says:

  O Prresh me fal prec ! Cjan keto qe thua ,mbeturin e perbindeshit qe shkateroi shqiperin ,si spaske pak turp ! Nuk ka dhe nuk do te ket kurr Shqiperia nje qeveri paraardhese te drejtuar e miratuar nga tradhtia historike qe paralizoi e degjeneroi cdo qeliz te egzistences se saj ! Cfar po na servir e pse po kerkon te turbullosh ujra ! A ka shqiptar qe nuk vajton per pasojat dhe gjurmet qe la kjo PD e zhytur ne erresiren e tradhtis e ne sherbim te saj ! E cfar nuk ben ata bandit e po vazhdojn akoma ,dhe ti matufi dallkauk , pjes e saj, po na jep mesim !!!Hesht me mir qe te haroesh se nuk i ha njeri “petllat”e tua ! Kemi 30 vjet qe pam rrenim ,shkatrim ,degjenerim ,vjedhje,krim ,cdrejtesi dhe kerkon qe per 3 vjet te rindertoj kjo qeveri Hiroshimen ??? Si ske turp o Prec…….

 15. DETARI Atlantidhes @ says:

  me duket se ky eshte PREC CIFTELIJA !
  Domosdo qe votat qe do te korri e majta ketij carit i duken si votat qe vidhnin dikur me thase !

  GEZUAR 2017 !

  Do te tregoj nji ngjarje te paster fare per nga origjinaliteti,sepse e kam perjetuar vete !
  [Ishte viti 1996,dy tre dite fill pas zgjedhjeve famoze te ‘pastra’ qe tmerruan gjithe popullin.
  Nji polic i komisariatit X qyteti, ishte ulur ne nji prej tavolinave te njeres prej kjoskave qe tymosnin tere diten dhe naten.Une sapo isha kthyer nga mergimi dhe kerkoja dike.Sa me pa tek dera ,nxjerr nji klithme si te ishte bari delesh dhe me therret te ulem ne tavolinen e tij ku dhe kishte konsumuar mbi 7 shishe birre.
  U ula,dhe i thash se nxitoja,por ai porositi per mua (qe kuptohet se une do te paguaja dhe te tijat se isha emigrant),keshtu i dine disa tipa ne Shqiperi.Me filloj te fliste sikur fliste me vete.Cfare ke i thashe ?
  Nuuuk ke faaj ti ,jo…..joooo nuk kee fajj ti….
  e keshtu vazhdonte te shante.Re shoku ,cfare ke i them,se po behej dhe shume i padurueshem.
  Nuuu kkkk ke ti faj,fajiiiin ma ka ai shkeedhata,…..shikoja verdalle se mos na vinte ndonji me ndonji kopace nga koka,por ai thote nji emer me ne fund…..jo emer por cileson fajtorin…..marangozi ma ka fajin…….,cili marangoz po thua ,i them !Po aaaii marangozi qen bir qeni ,i kishte bere te carat e kutive te votimit shume te holla ,dhe une nuk munda ta hidhja te gjithe thesin meee vota dhe do merrja 1 milion lek !!!!!!!!

  Ja keta jane ata te ndershmit qe na jane bere dhe MEDIUM dhe parashikojne nga Tetori apo Janari per ne ershor !!!!
  Nuk kane faj se Qershoret keta i tmerrojne !!!!!!!!!

 16. RAJAN says:

  NUK E KUPTOJ DOT KETE SJELLJE TE PALOGJIKSHME TE PRECIT. CUDITERISHT SUNDOHET NGA INSTIKTE QE E BEJNE TE HUMBASE LOGJIKEN DHE QE E BEN PJESE TE KLANIT .

 17. Azio says:

  Ore Prec,a e di ti se cili je?
  A te kuhtohet qe te mora nga fshati Manti I Leaves dhe te sulla ne universitet qe te vazhdo je degen e gazetarise,dhe pastaj puno very ne KQ TE BRPSH me pathos te madh?
  Tani po shkruan si kodra mbas bregut.
  Fotografia jote tregon se si je katandisur, nje megalloman katundar qe kerkon te behet me zorr qytetar me syze dielli ne kohe shiu.
  Rri more derezi. Te paska hipur vetvetja ne qef.

 18. vjosani says:

  Prec, po sado delirant qe mund te jesh more njeri, ndalo nje cast dhe pyete veten, pse nuk me beson askush, pse i irritoj te gjithe me cdo gje qe them??? ndalo nje cast dhe mendo mos e ke gabim. Nuk ka mundesi qe te mos gjesh dot askund mbeshtetje, nuk eshte e muundur, more njeri. I kalove te 60-tat, burri o piqet, o digjet. Je vone per te lene pas ndonje pershtypje te mire…

 19. Pokeristi says:

  Kur te kam degjuar per here te pare Prec ne bisedkat qe beheshin tek pallati ikultures ,ne agimin e te shume pritures democraci ,u ndjeva krenar me ty.Sot,kur lexoj shkrimet e tua politike,duke njohur trajektoren tende politike,nuk mund te te therras me…vecse Preeesh!…

 20. naqo says:

  dylberat e saliut kane ngelur pa para.ne burg do te shkoni per shpifje dhe keq informim kombtare.

 21. grag says:

  Z. Prec,
  lexo editorialin e M. Bazes sot. Shif se mos e gjen vehten si politikane i ri, si puna e Ben Libres.
  lexoje, lexoje dhe meso si analizohet or tunxh! Do me i hyp edhe njehere kalit? Po shiko se ailigji i spiunave mund te prishi pune! Mos beje mashtruesin!

 22. Egnatia says:

  HE MORE PREC KUR S’HOQE DORE NGA MASKARALLEQET E POSHTERSITE. TE JANE RRENJOSUR QE KUR ISHE VERTET I VOGEL NE SHKOLLEN E MESME TE KULTURES KUR ISHE SPIUNI I LIRI KROIT (DREJTORESHA E SHKOLLES, MOTRA E HAXHI KROIT, SEKRETARIT PERSONAL TE ENVER HOXHES). NE ATE KOHE ME SHUME TE KISHIN FRIKE MESUESIT SE SA NXENESIT PER SPIUNLLIQET E TUA. SA DO FALJE PUBLIKE KE BERE PER TE KALUAREN PRAP SE PRAP NUK ARRIN TE NDRYSHOSH SE SIC THOTE POPULLI HUQI DEL ME SHPIRTIN. POR RRI URTE BRENDA SKUTES TENDE E MOS U HARDALLOS SA MAJTAS SA DJATHTAS. NUK KE GOJE TI TE FLASESH JO VETEM PER KRYEMINISTRIN POR AS EDHE PER NJE NJERI ORDINER. TI JE VETEM NJE PACAVURE QE KERKON TE NXISH TE TJERET SIC JE NXIRE DHE VETE. KUJDES ATO BANDAT SE KANE VULEN E PD SIC E KANE PASUR GJATE GJITHE ZGJEDHJEVE TE KETYRE 25 VITEVE. HAJT PAC URATEN E LULSHAQIT E TE SALUSHIT .

 23. Zemani says:

  Preç! A pernjimend e ke? Ruhu se po të han bota me sy,evlat! Qenke bërë astrolog e disi magjistar: made in NOSTRADUMAS! Një Kasnsandër si vëllai yt siamez: FRROKU! Që të dy e njihni shkopin: Ua ka bërë kurrizin më të butë se barku. Kini nxënë: lëpini dorën e atij që ju rrahu. Hallall, evlat! Dhe se mos guxon se shkruan më poezi. Se e bën pis poezinë. K a t r a n!

 24. Vicidol Doli vici says:

  pershendetje zoti perc zogu.analizat e tua vine era perc.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *