Edi Rama kujton Fan Nolin: Imzot, you rock

noliKryeministri Edi Rama ka kujtuar 135-vjetorin e lindjes së Fan Nolit.

Ja çfarë shkruan Rama për të:

“Lindi, 135 vite me pare ne Ibrik-Tepe te Trakes, si biri i nje psallti ortodoks.

Ishte, ky hero i shpirtit te shqipes, njohes i thelle dhe pa komplekse i greqishtes , instrumentist dhe kompozitor i rafinuar ne nje Ballkan te tere sazexhinjsh, kryeminister i perparimit ne nje vend qe vuajti deri vone spazmat e kundershtive te medha.

Epoka kur lindi i la trashegim botes pergjakjet e lufterave boterore, nderkohe qe nderroi jete me 1965 nen tingujt e Bitellsave dhe Rolling Stones.

Themeluesi gjithnje shprestar i Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare, do te mbetet nje nyje kontradikte gjithmone pjellore ne historine e vogel te Shqiperise, siç ishte Jezu-Krishti, modeli i tij ne gjithcka, ne historine e madhe biblike.

Besoj se nuk do te na kishte mbajtur inat nese per t’i shprehur admirimin qe vitet veç e rrisin, do t’i thoshim sot e gjithe diten: “Imzot, you rock”!

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Edi Rama kujton Fan Nolin: Imzot, you rock”

 1. tfgs1 says:

  Corapekuq,ti hash rock-en Theofanit Ai ishte vertet nje J.Krist,kurce ti nje inbecile…………..

  1. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

   E shkruajte nje gje te sakte per here te pare ne jeten tende mjerane, o koqetredhuri i janulles….

   1. Aleksander says:

    Po ç’te sakte zeza shkruan ky mavria !?-Ta lexoje janulla se ky e quan Fan Nolin nje “J.Krist”,e ben lanet direkt e çkisheron. Do ti kishte mjaftuar te shihte “fatin” dhe trajtimin qe kisha greke me miqte e koleget e janulles i kane rezervuar at Nikolla Markut, vetem se mbante portretin e Nolit atje ne Greqi ne ambjentin ku jetonte e studionte !-Pastaj, na shkruan edhe ne italisht kur nuk ka mesuar akoma shqipen !-Imbecille shkruhet o katran me boje dhe jo “inbecile” .Sidoqofte ,te japesh mend kur mend nuk ke eshte tipike shqiptare,dhe kjo perben proven qe tfgs eshte SAFI SHQIPTAR edhe pse me gjak te thartuar .

 2. berti says:

  Ti mund ta kesh idhull per idet qe kishte Noli sic mund ta kete cdo njeri qe kerkon te bej dicka ne jete. Po ka nje ndryshim te madh midis teje e Nolit zoteri. Noli kishte te bente me hajdut e imoral dhe i pranonte sic ishin po nuk beri asnjeher si ata. Kurse ti ha e pi e ndan gjithcka me “sazexhinjte” . .Troc besoj se Noli do te thoshte thjesht ..Ti nuk vlen sa te me vlersosh..go with the rest !

  1. ilir says:

   Koment Excellent,Imagjino Nolin te hante “ngjala”,bente deal me suarene e Metes.
   Rama do te thote : A doni me per Belulin ?

 3. pedro i ri says:

  Noli. Simboli i Shqiptarit perparimtar
  Gjigant

  1. emer says:

   “kryeministri i perparimit” e ka quajtur Rama shume bukur

 4. lume e det says:

  Bravo Edi!!!

  1. Kryqi says:

   Bravo Rama.pellgu mocalor,vlereson oqeanin

 5. Mentari says:

  Nolin duhet ta marrim dhe ta e vleresojme per te mirat dhe per te keqijat qe ai I beri shqiperise;Nje te mire I beri kur Lobonte dhe mbronte shqiperine larg shqiperise atje ku duhej mbrojtur ajo shqiperi dhe futi ne shqiperi emrin e Shekspirit etj.Por te mos harrojme se ai Noli ka bere edhe te keqija shqiperise;1)Me aventurat e tija shkaterroj shtetin e porsaformuar shqiptar te 1924. 2) me te ardhur ne [ushtet nga grushti famekeq I 1924 mbajti Zi per Pederasin Lenin,per ate qe ishte Sllav dhe antishqiptar.3) Te gjitha premtimet qe dha perpara se te vinte ne pushtet (Reformen Agrare qe premtoj etj) nuk I beri dhe mashtroi shqiptaret dhe ai shteti I tij prej 6 muajsh ishte vetem nje vjedhje e madhe e thesarit te shtetit fukara shqiptar dhe asnje gje tjeter,pre edhe ne pushtet vetem e vetem per te mbushur valicet e tija dhe ja kerciti sa ne nje shtet ne tjetren neper Europe gjera I mbaruan parate dhe pastaj shkoj ne Amerike qe te kerkonte lemosha per te jetuar dhe shkoj aq larg sa ju nenshtrua edhe armikut te tij Ahmet Zogu per nje pencion pa punuar fare dhe ai Zogu pati meshire dhe ja dha atij nje pencion.Mashtronte shqiptaret e Amerikes duke I kerkuar para se do te bente kete e ate per te miren e shqiperise por ne fakt shkonte neper Restaurantet me te shtrenjta Amerikane te Bostonit dhe te Florides etj.Mos kujtoni se ka qene njeri me karakter te pastyer xepse ishte Rrufian I madh dhe mashtrues.Nuk punoj nje dite ne jeten e tij por jetoj me lemoshat e shqiptarve te mashtruar prej tij.Atij Ka kush ngjan sot per nga mashtrimet jo nga mend se nga mend ky i sotmi te ha mune eshte si nata me erresiren me ate Nolin eshte ai i gjati qe mashtron cdo dit shqiptaret .

  1. Sokoli says:

   ti gjakdhjer as e ke idene se cfare ka bere Noli per shqiperine dhe shqiptaret. dhe nuk eshte vetem faji yt sepse nuk trajtohen si duhet gjithe heronjte e vertete te periudhes se rilindjes dhe krijimit te shtetit shqiptar pasi historianet tane te tredhur vazhdojne me iden e shtetit te krijuar vetem nga enver hoxha . pra asnje shtetar me pare ( duke filluar nga Ismail Qemali – jo ne 12ten por qe kur ishte deputet ne Stamboll ) nuk ehste studiuar dhe trtajtuar ne librat tane te shkolles ne menyre te plote. thjesht vetem per ato dy gjera qe ve ne rradhe zotrote qe Noli solli shekspirin ne shqiperi dhe shkroi poema e esse te jashtezakonshme qe jane jetike dhe te gjalla dhe sot e kesaj dite per shqiperine. apo fjalimin e tij ne OKB ku I beri per nje lek gjithe fuqite e medha hipokrite. jane shume me teper se sa cdo beje zotrote ne 20 jete jo kete qe ke. prandaj ha ate corben e prishur e shko vill vrer ne hale se nuk eshte per ty kjo pune e keto lloj shkrimesh.

   1. thirri tepelekut says:

    o bla bla bla poema, ese, fjalime, perralla.. si perfundim filloi te predikonte edhe ato pacavuret e zakonshme fetare. ngelet duke glorifikuar gjuhetaret dinak qe dine te manipulojne fjale, fjali, rreshta e proza. ore ndonje plan biznesi apo ndonje sipermarrje te suksesshme a kishte apo s’kishte? se teoricien ka me kile bota, s’ngeli stefani te na tregonte arrat. ashtu sikurse s’ka ngel rama me na bo moral. nuk haet buke me dengla rilindase.

 6. petraq says:

  me fon stefan nolin filloi lufta per demokraci ne shqiperi.e ne rrugen e tije po vazhdon me trimeri edi kristaq rama.ne nje luftb te ashper me gjthfar lloj rrymash si ato mbreterore qe noli i rrezoi dhe ato fashiste qe u perpoqen te ngrinin krye ne vitet nentedhjete,edi me ilirin nuk do te humbasin se kane popullin me vehte.cakejt le te lehin karvani ecen perpara me idealet e fan nolit .

 7. F.K says:

  Ik o mentar rrot cari se ti nuk e ke idenë se çfarë po shkruan,,qeveria qe noli hodhi ju bashkua i gjithë populli ,zogu pensionin ja ofroi vete ,i pagoi edhe kurat në spital .Ashtu si ja beri ai nolit ishte minimumi qe zogu mund ta shlyente fajin e tij .Te kishte bere gjithë ato mashtrime noli di ishte milioner,dhe nuk do rronte në një apartament qe te vinte turp të hyjë nga thjeshtësia qe kishte.Falë zotit nuk ngeli jeta e nolit te gjykohet nga bastarde qe kane rene ne internet dhe na bejne profesorin,hajde mbushu mashtrues

 8. KS says:

  He rocks,but you rule.

 9. fan kangur noli says:

  I ka qejf Rama keta demagoget qe kercejne nga hilja ne hile. Se cfare “demokracie” dhe “progresi” mund te theksohet kur behet fjale per nje politikan te korruptuar te shnderruar ne prift pasi i doli boja, vetem nje mendje djallezore komunisti te konvertuar ne kapitalist alla-kinez e merr vesh. Ne fakt Edi duhet t’i kete model shpirteror keta kanguret matrapaz si puna e Nolit. Nje metamorfoze te perngjashme e ka kaluar edhe vete, kur nga komunist na u be kapitalist, apo nga gej na u be hetero.

 10. F.K says:

  Nuk është rama ai qe po ngre figurën e nolit mor derdimen,nuk ka nevoje sepse flasin vete veprat e tij.Noli ishte një njeri ,dhe si te gjithe njerezit kishte te mirat dhe te metat e tij ,duke konsideruar koherat dhe një shtet të veshtire akoma sot për tu drejtuar vepra e tij ngel jashte çdo standarti te çdo njeriu normal për ate kohe dhe deri me sot

  1. veprat says:

   Po po, per furce pastaj te gjithe mund te bejme. “Keshtu ishin koherat”, “te gjithe kane te meta”, etj. etj. Jane mesuar shqiptaret te justifikojne abuzuesit me te tilla koncepte qe s’hane buke e s’pine uje kerkund. Sa per veprat e vellimet, si te tijat, si te Enverit, i ka perdor gjyshja ime ne fillimet e viteve ’90 sa here qe ja diktonte natyra.

 11. joel shkodra says:

  “Noli rock”. Kete shprehje “rock” per nje person apo ngjarje nuk eshte i pari E. Rama qe e perdor. Disa vite me pare e ka perdore Celentano ne nje emision te tij ne televizion.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *