Lulzim Basha: E vërteta e mbylljes së shkollave

faqe 4-5 Kur vdekja përdoret për politikë, Basha në Lushnje Vetëvrasja e Estref Halilit është krim shtetërorKryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se shkollat nuk po mbahen të mbyllur për shkak të gripit, siç deklaron qeveria.

Sipas Bashës gripi është vetëm një pretekst dhe shkaku i vërtetë është i ftohti dhe mungesa e ngrohjes në shkolla. Basha akuzon qeverinë se ka harxhuar mbi 400 milionë euro për fasada dhe mbi 300 milionë euro koncesione, duke grabitur pasuritë dhe fondet publike për të pasuruar veten dhe klientët e tij, ndërsa shkollat i ka lënë në gjendje të mjeruar dhe sistemin e shëndetësisë po e falimenton. Qeveria vendosi ta shtyjë hapjen e shkollave në datën 16 janar.

Reagimi i Bashës:

Shkollat po mbahen të mbyllura dhe nxënësit larg bankave, për shkak të të ftohtit, dhe jo të gripit.

Gripi është pretekst për të shmangur tragjedinë që mund të shkaktohet nga mungesa e kushteve minimale. Shkollat ku shkojnë pjesa më e madhe e fëmijëve, janë pa ngrohje, pa xhama, janë akull të ftohta. Prandaj edhe temperaturat e këtyre ditëve janë rrezik i vërtetë për fëmijët.

Edi Rama ka harxhuar 400 milionë euro për projektin megalloman dhe abuziv të fasadave dhe shesheve. Ndërkohë i ka lënë shkollat e vendit në gjendje të mjeruar. Për shkollat Edi Rama ka deklaruar se nuk ka para, ndaj ka vendosur që t’ia u japë edhe ato me koncesion klinetëve të tij.

Por gripi që qeveria po përdor si pretekst për mbylljen e shkollave është shenja më e qartë e falimentimit të sistemit të shëndetësisë. Mbi 300 milionë euro koncesione ka dhënë Edi Rama në shëndetësi, para që po shkojnë për klientët e tij pa i sjellë asnjë përfitim njerëzve, asnjë përfitim të sëmurëve. Ndërkohë që qeveria nuk ka fonde për të vaksinuar grupet e njerëzve që rrezikohen më shumë nga gripi.

Tashmë është e qartë se reformat e bujshme rilindase kanë qenë propaganda për të verbuar njerëzit, faqe grabitjes së pasurive dhe fondeve publike me të cilat po pasurohet Edi Rama dhe klientët e tij.

Çdo ditë që Edi Rama qëndron në pushtet është një ditë e keqe për ne dhe të ardhmen tonë. Le ta ndalim së bashku këtë të keqe. Le ta vëmë qeverinë në shërbim të njerëzve.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Lulzim Basha: E vërteta e mbylljes së shkollave”

 1. Opinioniste says:

  Po pra, Rama dhe Veliaj prishen ngrohjen qe instalove ti neper shkolla! Para nje viti ishe kryebashkiak, rregullove ngrohjet? Nuk ke as turp! Mbylle gojen dhe zhduku gjekundi se na ben nder! Ky popull idiot te degjon e te duartroket akoma, a thua se nuk te njohu kur kishe pushtetin! Zhduku ti e rraca jote e ndyre!!!

 2. Endri says:

  O INJORANT KU EDHE KAFSHA KA ME SHUM MEND SE SA TY. O IDIOT E MASKARA QE I JEP HIJE TOKES KOT.
  PO ISHE 8 VITE NE PUSHTET DHE CFAR BERE PER SHKOLLAT O I PAFTYRE. PSE NUK VURE NJE TULLE ME SHUM TI IDIOT QE KETA TE TJERET TE MERESHIN ME GJERA TE TJERA.

  PO PSE FLET SIKUR KE TE DREJTE, PO KAQ IDIOT JE SAQE SE KUPTON SE PO FLET KUNDER VETES TEMDE DHE ASAJ PALO PARTIE FAMILJARE QE KENI. O TI MOS E PAÇ TE GJATE SE NDRYSHE VETEM TE KEQIJA DO I SJELLLESH KTIJ KOMBI.

  TI QE FJETE NE BASHKI DHE NUK BERE ASNJE PUNE DHE TANI STE VJEN AS TURP ME PUNEN QE BERE DHE AJO QE PO BEHET.

  TI JE NEVERI E KTIJ KOMBI, TI JE NJE IDIOT ME SHUME NJE INJORANT NE CDO FUSHE TE JETES. TI NUK NDERTOVE DOT NJE TIRANE JO TE NDERTOSH TI SHQIPERIN. BQ MUTI.

 3. Ftohti,bora,era ,ngricat etj… te tille….. jane per tu shkruar ne historine e klimes pasi ndodh nje here ne 50-t vjet…… -17 ne vendet malore,-8 ne vendet bregdetare o z.Lul…… o koke tul……!

 4. 123 says:

  WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOWWWWWWWW !
  Bashkohem me ty ne kete arsyetim shume perfekt dhe te zgjuar!
  Jemi te lumtur qe te kemi !
  Jemi te gezuar per largpamesine tuaj dhe inteligjencen qe reflektoni vazhdimisht……
  Te mjeret ne per BASHKEHAJDUTIN e rruges se KOMBIT!
  Te mjeret ne per BASHKEVRARESIN e 21 Janarit!
  Te mjeret ne per BASHKETRADHETARIN dhe BASHKEDHURUESIN E DETIT Greqise…..
  Historia do te hedhe ne kanalet e ujrave te zeza dhe do te gjykoje……….

 5. Shqiptar says:

  Haha te jet kaq IDIOT tjetri? O bashe’bozuk a thua se ti kur ishe ne pushtet i mbushe shkollat me kaldaje e sistem ngrohje, e kur erdhi Rama ne pushtet, ja u hoqi. Po cilen shkolle bere me ngrohje, na e thuaj qe te pakten ti kerkojme llogari Rames. Ik fytyre e ndyre,qelbesir deri ne limit, ti bashk me ate kriminelin qe te ka vene aty.

 6. alphade says:

  Shikoni fytyrat e dy mytebereve ne fotografi ,te ngrysura
  dhe te pikelluara ?! I vjen keq per vuajtjet e popullit ! Fajin
  e ka Edi Rama qe nuk rregullon ligjet e natyres ,thone Bashi-
  ci dhe Alibeaj,nipi i Isa Toskes qe u shkulte vathet e floririt
  grave te Myzeqese gjate luftes se dyte boterore,kolaborocionist
  i nazi-fashizmit. Turpi i botes !! Edhe pse nuk pjellin mushkat
  perseri fajin e ka Edi Rama ! I meson tartakuti e dordoleci i
  lindur ne shpellat e Vicidolit dhe prej dekadash Enveri i dha
  shkolle dhe banim ne Tirane……..!!

  1. Miri says:

   Mos u habisni se ky eshte me i shkolluari i PD mendoni te tjeret, dhe ne i kemi votuar dhe kta injorantttttttttt na kane qeverisur dhe na kane poshteruar. Turp. Pranoje te me beje moral nje derr se sa ky njeri i qelbur qe vien era korrupsion dhe i ka duart te lyera me gjak njerzish te pafajshem.

 7. akrepi says:

  Mos prishen ngrojet qr kishe istaluar ti o trap? Ti ore hajdut Jo vetem qe nuk bere asgje te mire per Tiranen por pezullove shpenzimet per sheshin Skenderbe, Duhet te pergjigjesh se nuk bere asgje dhe nderkoh le nje borxh ne bashki sa gjysma e buxhetit vjetor,Ku I cove parat e buxhetit te bashkise te Tiranes? per kete duhet te pergjigjesh ne prokurori,se bashku me ato te rruges se kombit.

 8. shvejk says:

  NJe pytje kisha per kte Hollandezin fluturues: Po shkollat private a di gjo pse u mbyllen?

 9. Jimi says:

  Vertet Rama ka faj! se tere ato shkolla qe ti ndertov. gjithe ato shkolla qe ti rikonstruktove, te gjitha shkollat qe ti kompletove me sistem ngrohje si ne fshat edhe ne qytet, brenda nje dite ky “bajlozi” Rama vajti e i shkaterroj! Sot qe po flasim jo ngrohje qe nuk ka, por edhe ato shkolla qe ti me shum mund e pune mezi i ndertove, ky “i cmendur”i ka rrafshuar te gjitha nga faqja e dheut!
  Perball atij gabimit tend te vockel me 300 milion euro ne rrugen e kombit ky i Rames eshte nje krim qe vetem Haga munde ta gjykoj.

 10. bistrica says:

  Delvin Joti

  Or lul bashtuni ,mbete ter jeten miser pa koqe d,m,th kockall.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *