Franca: Arrestimi i Ramush Haradinajt nuk ka prapavijë politike

haradinajNjë zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Francës, Romain Nadal, tha të hënën në Paris se “veprimi ligjor ndaj Ramush Haradinajt nuk ka dimensione politike”.

“Procedurat që po zhvillohen ndaj Ramush Haradinajt janë çështje ligjore, të nisura mbi bazën e kërkesës së Interpolit”, tha ai.

Zëdhënësi Nadal, në një konferencë me gazetarë, tha se ky rast “nuk e ndryshon politikën e vazhdueshme të Francës dhe mbështetjen e saj për pajtimin në rajon si dhe vazhdimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”.

Ai tha se “autoritetet gjyqësore në Francë janë marrë me çështjen në mënyrë të kujdesshme” dhe se “procedurat tani janë çështje të autoriteteve të drejtësisë”, raporton REL.

“Franca është ndër vendet e para që e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe ka marrëdhënie të afërta dhe miqësore me të”, tha zëdhënësi Nadal.

“Ramush Haradinaj u arrestua më 4 janar 2017 në aeroportin e Basel-Mulhouse mbi bazën e një kërkese për arrest të përkohshëm të lëshuar nga Interpoli dhe u zbatua në mënyrë automatike, në përputhje me angazhimet ndërkombëtare të Francës”, tha ai.

Ndalimi i Ramush Haradinajt në Francë u bë mbi bazën e një fletarresti të autoriteteve të Serbisë, që daton nga viti 2004, me të cilin akuzohet për krime lufte në Kosovë në periudhën e viteve 1998-1999.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Franca: Arrestimi i Ramush Haradinajt nuk ka prapavijë politike”

 1. Edhe ti says:

  Kehtu qe hani nje derr muti ju ,dhe kompllotet e juaja kunder kesaj figure te shquar te krimit kosovar

 2. A.ANASTASI. says:

  PO PERSE NUK U NDALUA DHE ME PARE,KUR DIHET SE AI KA HYRE E DALE DISA HERE NE TERRITORIN TUAJ !? A KA SEGMENTE QE MENDOJNE QE PAS TURQISE ,RRADHEN E KA SHQIPERIA DHE KOSOVA SI VENDE ME SHUMUCE MUSLIMANE , PER DESTABILIZIM.SI SPJEGOET QE MEDIA PERENDIMORE SHKRUAJNE SE NE SHQIPERI VALVITET FLAMURURI I ISIT, QE TE BENE JO TE QESHES POR TE ULERASHES. RAMA TE MOS PERGENJESHTROI GAZETEN ITALIANE ME NAIVITET, PASI ATA NUK E KANE PER GJE TE VENE GOMARIN PER BURRE, POR TI PADISE E TI KERKOI FAKTE. NE SE ATA DUAN TI IKIN KRIZES, TI IKIN SHPIFJEVE E TE MARIN METODOLOGJINE GJERMANE NE EKONOMI PER TE ECUR PARA JO ME SHPIFJE.

 3. N. KITA says:

  Ndëgjo zëdhënës i shtetit FRANCË!
  Tezat e parashtruara nga A. ANASTASI janë të padiskutueshme.

  Arrestimi i R. HARADINAJT nga ana juaj ka VETËM DOMETHËNIE dhe MOTIV POLITIK.
  Dimensioni juridik ngordhi në momentin e vendimit gjygjësor të formës së prerë nga ana e Gjykatës së Hagës.
  Këtë unë e di fare mirë, ashtu sic duhesh ta dish edhe ti.

 4. Baton Gostivari says:

  Zoti zëdhënës!

  Dikush luan rolin e injorantit. Ju.

  Mendoni se Gjermania e të tjerë, nuk dinë të zbatojnë ligje?
  Gjermania është shtet serioz dhe nuk e vë në lojë integritetin e vet moral

 5. migjeni1960 says:

  o mut te marrt shaku te beft sapune, i avancive tegjith shpiunat e dukagjinit muto. Nje perqindje gervallen rrugeve per ty kurse 99 perqind nuk munden as syrratin me ta shiku ne Tv e ke shkatrru Dukagjinin. Lutemi te mos kthehesh kurr ne Kosove dhe te jetoi Kosova pa ty e hashimoviqet. Flliqti familje flliqti ti vet flliqti e ke te kaluaren. Ti je masakruesi i popullates ne Kerlan e kudo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *