Tension në det: Luftanijet amerikane qëllojnë drejt anijeve iraniane

anijeNjë luftanije amerikane qëlloi me tri të shtëna paralajmëruese drejt katër anijeve revolucionare Islame të Iranit pasi ato u afruan me një normë tejet të lartë shpejtësie në ngushticën e Hormuzit, thanë sot dy zyrtarë amerikanë të mbrojtjes për “Reuters”.

Zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se luftanija amerikane i kishte paralajmëruar me një komunikim radiofonik, por anijet iraniane nuk iu përgjigjën kërkesave për të ngadalësuar.

Shkatërruesja e marinës amerikanë gjuajti menjëherë drejt tyre në shenjë paralajmërimi, ndërkohë që dhe një helikopter i marinës amerikane po qendronte në gadishmëri.

Anijet iraniane u afruan drej nesh me shpjetësi të madhe më gati 800 metra, thanë ata.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Tension në det: Luftanijet amerikane qëllojnë drejt anijeve iraniane”

  1. says:

    Duhet demokratizuar irani sa më parë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *