Xhufi: Greqia të heqë urgjent ligjin e luftës. Më 1997 qarqet greke kërkuan të ndërhyhet ushtarakisht në Shqipëri duke shfrytëzuar kaosin

pellumb-xhufiNë Greqi ka zëra objektivë që kërkojnë heqjen e ligjit të luftës me Shqipërinë. Kështu ka deklaruar historian Pëllumb Xhufi. Ai argumentoi se ligji i luftës lidhet me ngrirjen e pasurive të qytetarëve shqiptarë në Greqi që janë aty që prej vitit 1944.

Historiani Xhufi në studion e lajmeve të Ora News tha se në vitin 1997 ka pasur presion nga qarqe të caktuara greke për të shfrytëzuar ligjin e luftës.

Xhufi: Ligji i luftës në terminologji është pranuar si absurd, por nuk është fort absurd sepse ka implikime të tjera nga prapa. Ligji i luftës në radhë të parë është i lidhur me ngrirjen e pasurive të qytetarëve grekë që kanë në Greqi, them qytetarët shqiptarë para vitit 1944-45 kur u dëbuan çamët. Kjo ka të bëjë me qytetarët e mbretërisë të Shqipërisë deri në 1939 të cilët kanë pasuri të konsiderueshme, të cilat në atë kohë arrinin në miliarda dollarë. Këto pasuri nëse hiqet ligji i luftës duhet të lirohen, pro ka edhe implikime të tjera sepse ligji i luftës ri si një fantazëm që mund të përdoret në situata të jashtëzakonshme.

Siç ishte situata e viti 1997 dhe ka pasur presione nga qarqe greke për ta shfrytëzuar kosin që ndodhi në Shqipëri për të ndërhyrë dhe për tu futur forcat greke dhe për të realizuar ndonjë ëndërr të vjetër. Prandaj duhet hequr ligji i luftës një orë e më parë dhe nuk është qeveria shqiptare vetëm që e ngre, tani  ka dhe zëra objektiv dhe brenda Greqisë që e shtrojnë me forcë nevojën e heqjes të ligjit të luftës duke ratifikuar në parlament vendimin që ka marrë qeveria greke në 1987.

Historiani deklaroi se qeveria shqiptare ka shtruar në tryezën greke problematikat, siç janë ligji i luftës apo edhe çështjen çame.

Xhufi: Qeveria shqiptare problematikën me Greqinë e ka paraqitur më në fund edhe në formë të një pakete, me cështje esenciale. Ligji i luftës psh që vazhdon të jetë de jure në fuqi është shtruar nga kjo qeveri për tu hequr. Çështja çame gjithashtu e cila ka pasur ngacmime edhe më parë, përsëri është shtruar me propozime konkrete për të krijuar grupe pune për ta përballuar edhe këtë çshtje që është refuzuar nga qeveritë greke.

Ka çështje të tjera, si  ajo e ndarjes së marrëveshjes së ujërave territoriale e cila solli me implikimet që pati këtu te ne, ku pala greke lundron mes asaj që të njihet marrëveshja që u nënshkruara në 2008 nga qeveria Berisha apo të bëhen rinegocime dhe kjo do të ishte rruga më e drejtë. Ka edhe pretendime të tjera, unë dëgjoj që flitet akoma për varreza të ushtarëve grekë ndërkohë që janë ngritur varreza monumentale, ndërkohë kërkohen varrëza të tjera që kanë një simbolike pak të dyshimte sepse ngrihen në një vijë virtuale  si ajo e Voriepirit.

REMOTE_ADDR:[]

22 komente në “Xhufi: Greqia të heqë urgjent ligjin e luftës. Më 1997 qarqet greke kërkuan të ndërhyhet ushtarakisht në Shqipëri duke shfrytëzuar kaosin”

 1. Krio says:

  Xhufi eshte historiani i Greqis dhe i Shqipris. Ai di cdo gje per Greqin por i kujton me vones dhe nji sot nji neser. Bravo Xhufo mendo dhe na trego edhe kur ka pjerdh mbreti i Greqis.

  1. pse mor qafir says:

   …xhufit i ka njel ora…kush po pjerdh per kete ligj…asnje…
   xhufi si historian modern qe shpallet duhet te shikoje me shume ne te tashmen sesa varrezat e grekve apo pasurite e shqiptareve ne gerrqi,,,shif pasurite e shqiptareve ne shqiperi si fillim…
   gerrqia as qe nuk ka ndermend te heqe ligjin e luftes…te pakten per nja 10-15 vjet te tjera…ne fakt i intereson jo vetrem gerrqise por dhe ekspasionit ruso/turk…dhe West…historikisht te tre keto fuqi kane pasur nje rival ne Ballkan: Destabilizimi politik..qe nga lufta e I Boterore….
   kjo cope toke midis Detit te Zi dhe Mesdheut gjithmone ka qene dhe do te mbetet arena e kompeticionit midis Rusise dhe West dhe me nje Turqi qe mundohet te mbaje tempon me keta te dy….
   Gjate dekades se fundit shume shpenzime jane bere ne Ballkan pikerisht nga keta 3 aktore:
   Vjet ne mos gaboj Lavrovi dhe kryetarja e Federates Ruse erdhen ne Beograd dhe deri tani i kane dhene Serbise $1.5 miliard, Erdogani bashke me Babaxhan-in 🙂 vajten ne Bosnje me nje dhurate prej $1.1miliarde…John Kerry bashke me britanikun Hammond po kete kohe shkojne ne Bullgari me nje qese me $11.7 miliarde…dhe nuk mbaron ketu…Be planifikon qe deri ne 2020 pikerisht keto tre vende te marrin perkatesisht $1.7miliarde Serbise, $11.4miliarde Bullgarise dhe $1.4 miliarde Bosnjes….dhe Xhufi merret me ligjin e luftes….
   nuke shte aspak e rastit qe keto vende te marrin kete dhurata pikerisht nga “bamiresit historike” te Ballkanit….shikoni harten e Ballkanit… vendet qe Ruso/turqit kane planifikuar te vendosin tubin e Gazpromit si kunderpergjigje te tubit te Korridorit Jugor te BE, kalon pikerisht ne keto tre vende….por loja mori kthese kur USA u fut ne Bullgari dhe e detyroje Bullgarine te dale jashte ketij pakti….dhe tani te vime tek Greqia qe Xhufi e ka per zemer 🙂 …Moska ka filluar nje ofensive dipllomatike ne Hungari, Greqi , Maqedoni dhe Serbi.. 🙂 🙂 shume e lehte per tu kuptuar…Tubi i gazit ose Korridori Turk kalon pikerisht ne keto kater shtete dhe vjen nga Deti i Zi nepermjet Turqise…megjithate Moskes i i ntereson nje qendrueshmeri politike dhe stabilitet ne rajon dhe nje atmosfere rusofone….prandaj ligji i luftes qe Xhufi lufton me mullinjte e eres nuk ka per tu realizuar vetem nqs ndrron gjeopolitika. Ky eshte synimi kryesor i Moskesk, cdo gje tjeter qe vjen si pasoje eshte thjesht bonus… Te dalim tek Ankaraja sido qe eshte me e dobet se dy te tjeret…ne fakt turqit kane dore portat e Detit te Zi dhe duke qene antare te NATO kane nje rol vendimtar ne brigjet e Bullgarise dhe Rumanise, Ankaraja e di kete dhe pikerisht abuzon ketu per te rritur influencen ne Bosnje , Maqedoni dhe …Serbi…. Tubi do ti sjelle Turkut “minieren e arit” dhe jo vetem….
   Ndaj dhe vemendja me e madhe momentalisht eshte tek dy vende:
   Maqedonia dhe Bosnja….duhet nje ekuilber me cdo kusht nuk ka rendesi se si do te vihet…por efekti domino eshte i pashmangshem…
   dhe gerrqia i ruhet shume nje konflikti nqs Maqedonia shperthen….Xhufi merret me ligjin e luftes

 2. lamix says:

  Priten komente fyese nga grekofonet…

  1. Albanistan em i dashtun says:

   Vetem nje sunit shqiptar eshte I afte dhe I dispozuar to tradhetoje Shqiperine e Shqiptaret. Harrojne Sunitet se Greket kane frike me shume Shqiptaret Ortodokse apo Kristiane se as sunitat e njohur per tradheti shekullore te interesave kombetare.. Pse duan Ilir Koklopen dhe Lulzim Bashen apo Saliun por jo Edcobar Ramen?

 3. Greece is shit says:

  greqira do ti haje mutin Shqiperise. Anasjelltas, greqira ka hesape dhe llogari per te lare me ne. te fala janulles….

 4. nje nene ushtari says:

  po amerika qe pa ligj lufte ben lufte e ka baza ushtarake ne tere boten o xhuf cfare mendimi ke?
  me respekt.

  1. Pellumbi says:

   …qe as Shqiperia e as Greqia nuk jane si Amerika! Te fala djalit ushtar 😉

 5. nje nene ushtari says:

  po amerika qe pa ligj lufte ben lufte e ka baza ushtarake ne tere boten o xhuf cfare mendimi ke?
  me respekt..

 6. nje nene ushtari says:

  po amerika qe pa ligj lufte ben lufte e ka baza ushtarake ne tere boten o xhuf cfare mendimi ke??
  me respekt..

  1. RAJAN says:

   Po baba i ushtarit perse e le nonen e ushtarit te dale vetem ne panel. Apo sdihet kush eshte.

 7. normale says:

  po henge mut ambasasori diku do ta vjellesh

 8. normale says:

  po henge mut ambasasori diku do ta vjellesh…………..

 9. ..... says:

  Mos tani nuk dine ku te futen Greket
  Foli burri nje here ???????

  1. ay qy says:

   Punet e mira behen ngadale Pisoglendi mou 😀 😀 😀

 10. Argita_B says:

  Ne Greqi ka toka, prona qe shteti grek i ka rrembyer duke shperngulur nje komunitet te tere, pa gjyq, vetem nga origjina!!! Nese ka patur çame qe ishin kolaborator, shteti grek duhet te denonte ata dhe jo fshatra, qytete, krahina te tera!!
  Kolaboratore ne luften e dyte boterore ka patur dhe ne ish Jugosllavi, dhe ne Itali, dhe ne France.. po nuk i shpernguli njeri si krahina dhe as nuk u mori njeri pronat. Kush beri krime ne ate kohe, te denohej, po femijet, nipertit et sterniperit çfare krimi kane bere!!

 11. pro says:

  Politika e sotme shqiptare ,pa ndihmen e Xhufit e ka dhene versionin..ne opinion,brenda dhe jashte vendit.Nga 90-ta e ketej,greket ,me historiane te heshtur dhe ish politikane pa taban,qe rrinin buzuqeve,apo shisnin troje e dete ,pa qene pronare kane tallur tajaren dhe kane perfituar..prandaj me mire te heshtin..

 12. Klimax says:

  “Kjo ka te beje me qytetare te Mbreterise se Shqiperise deri ne vitin 1939 ……..”!!!!!!! Pse je kaq i peshtire more Xhuf islamiku? Perse genjen me “faktet” e tua “historike”? Perse shpif per ngjarjet e vitit 1997?
  Sa per njohuri, via kufitare e Mbreterise se Shqiperise me Greqine ishte po ajo qe egziston edhe sot midis dy vendeve! Ne qoftese ti dhe surate si ty pretendoni territorin e pushtuar nga fashizmi italian mbas marsit te vitit 1941 (sigurisht me ndihmen e ushtrise hitleriane dhe forcave bullgaro-naziste qe sulmuan Greqine) atehere ka te drejte Greqia qe nuk e heq Ligjin e Luftes ndaj nje vendi qe pretendon ndryshime kufijsh!
  Nga ana tjeter, “Ligji i Luftes” nuk ka qene kurre kercenim per Shqiperine ne situatat e jashtezakonshme ne kete vend. Mos harrojme se ne periudhen e diktatures ishte Shqiperia dhe jo Greqia qe mbylli kufijte dhe ishte po ky vend qe pergatitej per lufte me bunkera ane e mbane Shqiperise per tu “mbrojtur” nga imperializmi amerikan dhe satelitet e tyre ne NATO!!
  Cuditerisht, “armiku” grek me “Ligjin e Luftes”, jo vetem qe nuk sulmoi Shqiperine e vitit 1991 ku nuk egzistonte me as shtet dhe as ushtri, por ishte i vetmi vend qe hapi kufirin dhe pranoi mijra e mijra refugjate shqiptare, ndoshta dhe 600 mije vetem ne muajt e pare te vitit 1991!!!!!
  Cuditerisht, historia u perserit edhe ne emergjencen e 1997-es!
  Ne fund te fundit, more “historian”, perse nuk na thua, kush jane ato “qarqe te caktura greke” qe te paskan “kercenuar” sovranitetin e vendit tend?
  Kush? Na thuaj nje emer! Apo mos akuzon kishen greke??!!
  Kisha nuk ka as tanke e as aeroplane more turkoshak! Dhe mos harro mbi te gjitha se ishte ajo qe strehonte, ushqente dhe u gjente pune mijra familjeve shqiptre te emigruara ne Greqi! Ishte ajo qe ndihmonte edhe popullsine ne Shqiperi. Eshte ajo qe vazhdon akoma te te ndihmoje more taliban!
  Shko more skorje e territorit ballkanik qe perpiqesh per vite te tera te helmosh kete popull me diarjen dhe vrerin tend nacional-shovinist!

  1. kd says:

   E le Hamzain dole ke Klimax more llum hahahahahaha nuk kuptohesh fare hahahahaha more kokrra e caracit

 13. Alban Hamzai says:

  Filloi prape kengen kori komunisto-islamik me kengetare P.Xhufi ,S.Ngjela e Co. Edhe Parlamenti Shqiptar ka aprovuar nje ligj lufte me Greqine ,para ligjit qe ka aprovuar mbreti grek dhe jo Parlamenti Grek.Pse nuk mblidhet Parlameti Shqiptar ta heqe ligjin e luftes ? Ja si shkruan historian Arben Puto ne librin “Lufta italo-greke 1940-41” : “Dyke u rreshtuar ne anen e Italise ,klasa politike shqiptare e bene Shqiperine ,nga nje vend viktime e agresionit,ne nje pale nderluftuese,pjesemarrese ne sulm kunder Greqise…Ata e vune vendin,me akte zyrtare ,ne gjendje lufte me Greqine…”. Ja cfare shkruan z. Artan Fuga :”Parlamenti Shqiptar,pa pike turpi,I shpalli lufte Greqise fqinje dhe historikisht nuk e botojme vendimin e tij…” . Pra z.Xhuf duhet te informoni drejt qytetarin shqiptar dhe jo te krijoni mjergull per ujqerit komunisto-islamike te Shqiperise se sotme . Ciceroni ka thene :”Detyra e pare e historianit eshte ti shmanget genjeshtres ,e dyta te mos fshehe te verteten e treat te mos jape shkas te dyshojne ” .Ju z.Xhuf nuk zbatoni asnje nga keto ,prandaj jeni letraro-historian I kafenese parlamentare shqiptare te dehur nga parate e islamikeve. Nga ana tjeter pronat shqiptareve ne Greqi jane ceshtje te drejtesise greke me keta qytetare greke ,sepse atehere kur veproi drejtesia greke keta persona ishin me shtetesi greke dhe jo shqiptare .Dhe ceshtje e drejtesise nuk ka asnje lidhje me ligjin e luftes ,I cili ishte nje ligj I mbretit dhe u rrezua kur u rrezua mbreti grek. Por keto jane tymueset komunisto-islamike qe z.Xhuf e Co I leshoni per te trullosur poturaket shqiptare (sepse pjesa europiane shqiptare e ka kuptuar kotesine e ketyre shashkave tuaja) . Gjithashtu jane fantazite tuaja ato te v.1997 per forcat ushtarake greke . Ato erdhen bashke me te tjerat per te ndaluar shqiptaret te hanin njeri tjetrin me keq se fiset e egra te Afrikes se shume shekujve me pare. Dhe ishte koha kur shqiptaret luteshin ti merrnin shtetet e tjera .Greqia ishte I vetmi vend qe I dha Shqiperise se atehereshme kredi disa miliarda dhrahmi (disa dhjetra milione euro ) pa asnje interes dhe qe Shqiperia duhet tja kthente pas 20 vjetesh,pra ne v.2017 . Asnje shqiptar nuk e di kete ,se me parate greke u ushqye pas vitit 1997. Italia dhe Turqia pe te dhene kredi donin nga Shqiperia koncesione ,leshime,baza… . Keto te sqaroni ne popull ju z.Xhuf e Co. Prandaj lerini tymueset komunisto-islamike dhe lexoni porosine e Ciceronit qe te beheni historian .Ju lutem botoni komentin tim !

  1. lelegu says:

   Si nuk lodhesh duke shkruar genjeshtar dhe manipulime ore dylber 300evrosh?

  2. tralala zura nje gale says:

   Karmars Hamzai,thjesht Shqiperia ishte e PUSHTUAR nga Italia fashiste kurse Greqia jo!!!!
   E shikon sa te thjeshta jane gjerat o ROB I TRASHE,Pisoglendi mou!? 😛

 14. .......!!!!!? says:

  Viti 1997 ishte viti me I pershtatshem qe te ti ngrene [email protected] ken e semes greket bashke me grekofonet e shqiperise,do ishin zhdukur njehere e mire qafirat,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *