FOTOT historike: Kur inaugurohej presidenti i parë amerikan

Donald Trump do të marrë zyrtarisht detyrën në 20 janar.

Ceremonia e inaugurimit do të mbahet para mediave dhe qytetarëve të pranishëm, një traditë e kahershme.

Por si nisi kjo traditë?

I pari që e kreu ka qenë presidenti Abraham Lincoln në 4 marsin e 1861.

Ceremonia u mbajt përpara Capitol Hill, pasi ishte duke i rikontruktuar në atë kohë për të marrë pamjen që ka ende sot.

Fotot e mëposhtme tregojnë ceremoninë e parë të inaugurimit.

Lincoln mori detyrën nga James Buchanan Jr.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-179-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-179.jpg","attachment_id":613449},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-167-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-167.jpg","attachment_id":613450},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-160-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-160.jpg","attachment_id":613451},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-152-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-152.jpg","attachment_id":613452}]

1 komente në “FOTOT historike: Kur inaugurohej presidenti i parë amerikan”

 1. stil says:

  Shtaze!
  E para: Presidenti nuk inaugurohet. Nuk eshte objekt, send. Eshte subjekt, frymor domethene.Inaugurohet presidenca.
  E dyta: Linkolni nuk ishte presidenti i pare.
  E treta: Shqip thuhet perurim.
  Vetem ne nje titull keni bere tre gafa te renda jo vetem gramatike por mbi te gjitha logjike. Po si nuk beni harakiri ne vend qe te shfaqni kaq publikisht injorancen tuaj. Shtaze qe po e rrenoni gjuhen shqipe. Ju harrofte emri!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *