“Pas me shumë se një shekull, ka ardhur koha t’i tregojmë vendin politikës mesjetare e raciste antishqiptare greke”

ngjelaNga Spartak Ngjela

Të gjitha qeveritë greke, si në një korr vajtimi, edhe pse Greqia kishte aneksuar një territor të gjerë puro shqiptar si dhuratë që i bëri Franca dhe Rusia, krijoi mitin e Verio Epirit grek, për të aneksuara si toka greke Korçën, Gjirokastrën, Himarën Vlorën deri në Berat.

Dhe e dini se ku është sekreti i gjithë kësaj marrëzie? Te fakti që në këtë territor jeton ortodoksia shqiptare, dhe te fakti që shumica e popullsisë të Greqisë deri në vitin 1890 ka qënë arvanitase; domethënë shqiptare.

Frika nga gjuha shqipe në Athinë dhe në Stambollin e Sulltanëve ka qenë proverbiale; kurse arvanitasit në Greqi u ndaluan me dhunë që të flisnin shqip.

Dhe e dini pse Athina Zyrëtare dhe Kisha greke dridheshin nga gjuha shqipe dhe donin të shtriheshin në territoret e Shqipërisë së Jugut? Sepse ortodoksia shqiptate, e gjitha nacionaliste, iu rrëzonte tezën absurde që shqiptarët janë Turq.

Po ortodoksët shqiptarë që nuk i përfillnin fare dhe i përbuznin grekët e ardhur nga Anadolli dhe Lindja e Mesme, turq janë? Ja kjo ishte pyetja vrastare kundër oborrit mbretëror bavarez i cili mbretërontë në Athinë dhe që krijoi mitin grek dhe “mallkimin e gjuhes shqipe” në Greqi.

“Ortodoksët shqiptarë duhen greqizuar duke iu ndaluar gjuhën, siç ua bëmë arvanitasve, se ndryshe bie teza e panhelenizmit ballkanik”; por ata kanë shtetin e tyre, prandaj duhen pushtuar aeben te asimilohen. Ja, kjo ka qënë filozofia antishqiptare e reaksionit grek, dhe ky është thelbi i krijimit të Vorio Epirit grek, kur të gjithë mbretërit shqiptarë, edhe Skënderbeu, janë quajtur mbretër të Epirit.

Ky në fakt është një turp historik për Greqinë, por tani që jemi të fortë duhet që t’u tregojmë vendin.

Kryeministri aktual shqiptar nuk duhet të pyesë fare për shpifjet që po ngre reaksioni primitiv grek aktualisht. Ky kryeministër duhet të ruajë si një gjë të shenjtë aleancën shqiptaro-amerikane, dhe të tregojë të vërtetën e historisë së Shqipërisë hapur dhe me guxim, se kjo aleancë është sot forca e rreth nëntë milionë shqiptarëve që jetojnë në Ballkan, domethënë në Gadishullin Ilirik…

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në ““Pas me shumë se një shekull, ka ardhur koha t’i tregojmë vendin politikës mesjetare e raciste antishqiptare greke””

 1. Albanistan em i dashtun says:

  Nuk them se e ke gabim perkundrazi ashtu duhet por sunitat shqipfoles kurre skane guxuar ti tregojne te verteten grekut. Jo vetem qe jane treguar servile dhe frikacake por dhe kane mundesuar poshterimin e Shqiptareve. Besoj se ju kujtohet servo-turku Sali dhe Luzon Basha apo koklopa muzlimon Meta.

  1. me thene te drejten says:

   Ne fakt me kujtohet Ali Pashe Tepelena 😀 😀 😀

 2. Balerina says:

  Ky, pinjolli i komunizmit, (djali i Kiços nga Zagoria, ku të gjithë e kanë një dërrasë mangut), ka pjerdhur fare nga trutë (në mos ka qënë përherë i pjerdhur)… ! dikush ta çojë në ndonjë azil psikopatësh (ose të çmëndurish) dhe atje mund të luajë lirshëm “Napoleonin e Madh”… I është trashur gjuha nga lëpirja e amerikanëve, por siç duket nuk del gjë andej dhe i është kthyer “nacionalizmit” për injorantët, bashkë me Xhufin & Co, se mos del ndonjë kockë, andej… Shtypi shqiptar, është kthyer në një kosh mbeturinash, thjesht për ndonjë kacidhe më shumë…!

  1. taku says:

   Balerina, a Po t’ ha Brima ?

   1. Spartakis Ngielas says:

    balerinen e punojn ne Athine

   2. tfgs1 says:

    per gjithe BEQIRAT sunite,shiite,tsamides,kosovare,shpellare,mujahedine…………”corapen” do te merrni:

 3. janulla says:

  Mos avokat moooooos se do te sulmojne muuuurgeshat e janulles e kane llapen helmuese ,
  gjithe diten llape bejne ketu te tema qe te helmojne te MADHIN E SHQIPETARIT por nuk munden
  duhet llapa helmuese e gjithe ”grekerve” qe te zbukurojne te MADHIN E SHQIPETARIT

 4. 343434 says:

  Ka ardhur koha qe ky llum kanceroz te kthehet andej nga erdhi dikur ne keto toka arbnore ne luginat e Anadollit dhe Brigjet e Detit te Zi ky llum i poshter aziatik qe grabiti e vrau e masakroj ne keto toka arbnore qe vodhi Tokat Pronat Historine Veshjen Traditat etj etj jashte me keto bagati me keto kafshe te liga primitive

 5. Bogonica says:

  Interseant,edhe kur z.Nbgjela thote te verteta historike dhe te argumentuara shkencerisht gjenden shqipfoles te paguar nga greku per te hedhur balte mbi kete shqiptar suigeneris. Ky burre ka levizur ne qendrimet e tij politike ne shqiperi,por kurre nuk ka levizur nga pozicioni i tij atdhetar sepse kurre nukm ka ngrene corbe te huajsh e aq me teper antishqiptersh.

 6. @ says:

  Patriotizmi, streha e fundit e sahan-lepiresve….

  1. zz says:

   Kush ta ka thene kete Caci koqevyshkur

 7. shefi says:

  Spartaku jeton jashte kohes dhe hapesires reale. Shprehjet e tij emocionale si zakonisht nuk kane lidhje me realitetin. Ato i ngjajne tollumbaceve qe me nje gjemb te vogel shrfyen e zhduken.
  E si mundet qe Greqia te kishte frike nje gjuhe qe e krijoi alfabetin e vet ne 1908?
  Greqia ka qene shpetimtare si per te ardhurit e hershem nga viset orthodhokse shqiptare (arvanitasit) ashtu dhe per shqiptaret e sotem. Ne nje kohe qe atdheu ishte vetem nje simbol dhe nuk u jepte dot buke e liri shtetasve te vet, Greqia jua dha dhe vazhdon tju a jape. Prandaj alucinacionet urrejtndjellese te Spartakut kane influence vetem ne shtepine e tij dhe disa mendje te mykura.

  1. adriatik says:

   Mjaft u lepive more vemje e peshtire

  2. shaba says:

   Genjesshter e Megaloidese MegaloHelenike. Shqiptaret jane autokton te Mesdheut, kurse qytet-shtetet Finikase-Helenide u ngriten vetem brigjeve si koloni tregetare. Po, eshte e vertete se ne qytetet-shtete ku popullsis qe e perzier, gjuhe komunikuese dhe administrative ishin ne tee Mesdheun, dialektet Finiko-Helenike. Diaalektet Helenike kriuan kulturen e qyteteve, por me Kristianizmin, kryqettaret e shkatruan gjuhen e kultures dhe zhvilluan dialektin heleno-finikas te Krishter dhe asnjehere nuk ka patur shtet territorial grek. Gjithhe Mesjetes Greket prisnin shpetimtarin, dhe gjithe librat e kultures Antike i zhduken, dueke valvitur si flamur Dhjaten e Re (Ungjillin) me thirrjeet “Krisht u ngjell” ‘Shpetimtari do vije”. Vertet, Shqipia u shkrua vone, por Shqiptaret kane qene populli kryesor i e tera qytet-shteteve bregdetare dhe kane qene banoret e tere ballkanit fshtaresk. Shqiptaret shkolloheshin ne gjuhet e shkruara dhe qqendonin permbi Djaten qe u perdore si flamure per zhdukjen e qytetrimit mesdhetaar, qe s’ish aspak Grek, por i zhvilluar ne dialekte te gjuhes Helkene. Greqishtia e sotme eshte nje konglomerat i gjuhes heterogjene qe flitej neper qytetet kozmopolite. Pavarsisht nga rrethanat, Shqiparet jen populli me inteligjente i Mesdheurisht, shume me larte se neiveli i Kryqetareve grek, injorante qe shkarojne kombin Shqiptar autokton sikur gjoja luftojne Turkun. Ti shef je nje zagar qe leh aty ku te japin kocka, prifterinjte grek qe vrisnin profterinjet e shqiptare qe e recitonin shqip ungjillin.

 8. nofka says:

  une per vete jam musliman punoj ne greqi dhe kam shume shoke greke dhe vorio ipirot po kur nuk me ka ndodhur te kacafytem per te tilla debate se me pak fjale rinia e socme ne greqi as qe do tia di per te tilla mendime politikanesh apo analistesh qe ne shqiperi kane dale rendomte dhe cenojne maredheniet e mira midis shteteve fqinje,sa per kete palo avokat mendimi im eshte se thjesht ka rrjedhur se nuk eshte hera e pare qe hedhe te tilla teza shoviniste kundra shteteve fqinje te pakten ne kohen e komunizmit ka paur qendra senatoriume per te semuret mendore hidheni brena dhe kete budallain

  1. adriatik says:

   Mysliman hahahahahahaha ik ore b..q..se qelbesh era grekofil km larg llum 300 kur doni te te hidhni hi syve dhe ju debila kur doni te te beni edhe ju filmin eshte si te te q…breshka kokrra e hajvanit

  2. Illyrian says:

   Po ç’të “kacafytesh” ti o bithëkir…
   Ti mund te “kacafytesh” me ndonjë shqiptar për mendimet që ke. Gjak dhjerë!

 9. Valter says:

  E mira eshte emire e drejta po ashtu, interesi mirqenie, nacionalizmi mashtrim dhe patriotizmi , genjeshter ,gjithashtu

 10. DETARI Atlantidhes @ says:

  Injoranca eshte [mbrekullia]per injorantet !
  Zoti Ngjela ,eshte nder perrlat shqiptare persa i perket patriotizmit.Ne ,si shqiptare jemi bastarduar aq shume sa nuk ka ku te shkoj me keq !
  Zoti Ngjela thote shume paster te verteten.Kokmyket , qe nuk e kane idene se per cfare behet fjale,vetem nji tas fasule duan perpara dhe leri mos i luaj.Por ,nuk rrine rehat ne injorancen e tyre,dhe shkarravisin larte e poshte.
  Kurse ai miku qe ka shoke grek dhe voriopirthiote….vari tasqebapin ….se nuk e ka idene fare se vorioipir nuk ekziston,ai eksiston ne planet e erreta greke,sidomos ne kishat dhe ne mendjet e injoranteve teper te rrezikshem keta te fundit.
  Une si ortodoks jam dakord me ato qe parashtron avokat Ngjela,por dua te shtoj se pervec atyre ,ka dhe nji faktor disapolesh akoma me te madh qe ata te ashtuquajturit grek,bejne te tilla skema !
  Ne radhe te pare po them me kryesoren; greket gjoja greket……thone se germat i kemi marre nga ……[ Finikasit]…..
  po i pyes injorantet se ku ndodheshin dhe kush ishin finikasit ?
  Nuk ka injorant sigurishte qe ti spjegoj ,,,kuptohet …
  Finiqi.————————-eshte ne territorin shqiptar dhe te cunguar,atje ka qene qytet teper i rendesishem dhe nga me te lashtet ne Rajon ku mund te jete deri edhe mbi 30 mije vjete perpara…,po po kaq i lashte ,dhe finikasit ishin ….ilire
  !!!!
  Nji pjese nga 12 Zotat ,jetonin ne tokat shqiptare te sotme,sic eshte Apolloni!
  Ne Berat,me sakte ne Tomorr ,jetonte Zeusi ,atje ku ishte DODONA ………!
  Nji vend i Kryezotave !Dhe jashte mase vende te tjera….qe i prishinPAZLIN SKENARISTEVE GREK,PER TE PERVETESUAR HISTORINE TONE QE E LAKMOJNE AQ SHUME DHE KANE ARRITUR TA PERVETESOJNE,POR I PRISH SHUME PUNE QENIA E JONE NE JETE,dmth i prish pune ekzistenca jone jetike !
  Para 3 vjetesh ,u mblodhen disa dhjetera ish ambasadore grek,dhe i bene note proteste OKB se,pse lejuan krijimin e shtetit shqiptar[ NA KANE HAPUR SHUME PROBLEME] !
  Pse ekzistenca jone ne teresi ne dac si shtet por edhe si njerez ,shqeteson komshijte grek !
  Pra,injorantet duhet ta vene ne pune cervelin ,mbase i kap antena ndonji lloj frekuence …….

  Qe te spjegosh kete nyje qe trembe greket, eshte teper madhe !

  shikoni dhe ndonji video ,mbaaaaaaaase kuptoni dicka ……https://www.youtube.com/watch?v=U1TCiDETJtY

 11. 123 says:

  Or TAK….. tak…. tak….takkkkkkkkk !
  ke qene ne BURG, atehere kur ENVER TRIMI, nder te tjera u tha grekeve:
  …..”Iu prish gjiza Repulikes Popullore te Shqiperise se ju deklaroni se jeni ne gjendje lufte ! Por nr r krmi per detyre t’i paralajmerojme:
  ULENI BISHTIN!
  Dhe me rast se do te hyni ne aventura, do t’ju ndeshkojme rende!
  Nese do te godisni kufinjte tona, NE DO T’JU KTHEJME NE KERMA !”
  Doni me shume, o shoku ine, TAK!
  Kete rradhe nuk ke thene gje!
  Te gjitha dhe TE GJITHEVE ua tha , AI, ENVER HOXHA!
  Ju te tjeret, mbyllni halete !

 12. suliot says:

  keto jane mendime nacionaliste te taku vllahut, si vllah qe eshte po behet nacionalist nga qendron interesat, sot vjelle nacionalizem te shrenuar se kjo eshte corba qe u pelqen shqiptareve , por djali i kicos nuk e di se babai i tij apo gjyshi i tij mendonin ndryshe nje shekull me pare,
  shkrimet e taku vllahut jane vetem per klasat fillore

 13. evgjitngenesi says:

  sa inat ju vjen 300-ve të janos që një shqiptar ortodoks ju nxjerr bojën! mblidheni mendjen,nuk ka greqi! ka vetëm një shtet artificial që u ngrit në kurriz te shqiptarëve ortodoks me mashtrime dhe me dhunë. ky shtet e ka radhen mbas krijimit të shqipërise se madhe. prandaj mbajini fort pasaportat shqiptare ju 300-t se duhen fëmijëve tuaj pas ca kohe,që të vërtetojnë se janë shqiptare

 14. Usa1 says:

  Avokati ka shkruar dic’ka duke u bazuar fakteve historike , kush mundet ti kundershtoje le ti kundershtoje me fakte historike dhe mos te haj mut ca ketej ca andej . Ah balerina balerina ky avokati qe thua ti po eshte pinjoll i komonizmit s’the gje te re se ne shqipetaret 3 miljon per 50 vjet pinjoll te atij sistemi kemi qene. Ke per te then gje per ato qe thot avokati ne qofte se jo mbulle bucen se po te kethej pergjigje me fjalet e tua , shoqeria jone eshte bere si nje kosh mbeturinash duke u nisur nga ti .
  Are shefi dy fjale edhe per ty shqiperia e formije alfabetin ne 1908 zotrote por duke harruar kur vet Aleksandri i madh me ushtaret e tije te besuar bisedonte ne shqip , ke harruar zotrote se Gjergj Kastrioti e fliste mire shqipen , harrove zotrote se pavarsia e greqise ka ardhur ne shqip nga trimat byth shtremti karaiskaki tsavelas e shume te tjere . Greqia ka qene shpetimtare po por me leket e gjermanit pinin kafe ne per klube dhe paguanin shqipetarin per ti bere punen dhe duke vazhduar ate qe thote avokati me larte duke i asimiluar shqipetaret apo se nderrove emrin zotrote!,
  Sa per ty nofka ku jetoke ne greqi dhe te rinjte nuk duan tia dine fare , ore c’fare moshe je ti !? Mos je gje 10 vjec ti e flet me shoket e tu 10 vjecare , se po te futesh me ndonje saite greke aty e kupton mire se sa na duan ata neve dhe kjo eshte reciproke aq sa i duam edhe neve.

  1. shefi says:

   Sigurisht,sigurisht, pa shqipen kultura boterore do kishte mbetur ne mesjete!
   Sa per Homerin apo Eskilin apo Aristarkun, Demokritin, dhe emra te tjere (me siguri kane qene ilire, por jane detyruar te nderrojne emrat qe te mbijetonin) sigurisht kultura boterore pa ta do ishte nje cike me perpara se sa eshte sot.
   Bravo shqiptareve internacionaliste qe cliruan me pare vendet fqinje e me se fundi u kujtuan te krijojne shtet pas 1920 (ajo e 1912 me flamurin nuk e di a mjafton te thuhet se u krijua shtet, apo ajo me princ Vidin nuk e di a mjafton te thuhet se u krijua shtet). Te tilla sakrifica vetem shqiptaret jane te afte te bejne. Por tani kane Takun, simbolin e urtesise dhe largpamesise. E si mund te humbte Shqiperia me te tilla mendje te ndritura?

 15. Taku Matraku says:

  Hani hani se ju ben mire Taku Torollakuu

 16. eshte loje says:

  Rri urte o taku, apo ke amerikoni mbas?
  po ta ktheje greku e te behet me amerikonin ku do te futesh pastaj?

  1. Apollonia says:

   tani Greku eshte me Amerikonin, apo anasjelltas, njisoj eshte…. Me vone nuk i dihet sec ndodh.

 17. eshte loje says:

  Rri urte o taku, apo ke amerikoni mbas?
  po ta ktheje greku e te behet me amerikonin ku do te futesh pastaj??

 18. Alban Hamzai says:

  I mjeri me nder avokat S.Ngjela ! Edhe ato pak mend qe I kishin mbetur pas daljes nga burgu I rrodhen ne keto vite .Per cfare gjuhe shqipe ne Greqi ben fjale,kur ne ne vitin 1886 ne teritoret e Perandorise Osmane,qe sot perbejne Shqiperine kishte 1200 shkolla turke,1200 shkolla GREKE , 300 shkolla bullgare ,disa dhjetra shkolla serbe dhe asnje shkolle shqip . Dhe ne shkollat greke nuk mesonte Turku,por greku . Dhe thote me nder avokati:”Tani jemi te forte ” .Aq te forte jemi sa 10 cm debore mbylli shkollat mbi 2 jave ,aq ta forte jemi sa per te arritur nivelin e sotem te Greqise do te na duhen 84 vjet ,aq te forte jemi sa pas 30 vjetesh Shqiperia do te kete 800.000 banore pasi te tjeret do jene larguar nga syte kembet ,aq te forte jemi sa presim me sqepin hapur si zogjte e vegjel se cfare do te na beje BE-USA ,aq te forte jemi sa kryeminister e ministra jane de fakto ambasadoret e huaj ,aq te forte jemi sa kemi pagen me te ulet ne Evrope . Po,jemi Kolumbia e Evropes ,eksportojme droge ,krime,prostituta,refugjate .Do te forcohemi kur te perpunojme plehrat e Evropes . Prandaj I mjeri S.Ngjela shkruaj me mire kujtimet kur jetoje ne bllokun komunist e pastaj ne burgun komunist .Mbase kur te shkruash ato te tjeret do te thone se nuk ke rrjedhur komplet .Ju lutem botoni komentin tim!

 19. populli says:

  Djali i Vera Ngjeles qe ishte ithtare e luftes se klasave, sot qenka kthyer ne Nacionalist Zagorie dhe pro-Amerikan Rilindas Shqiperie. Po edhe Enver Hoxha nuk e rrasi kot brenda, se nuk i duheshin delenxhinjte dhe te semuret mendore qe i prishnin pune. Nuk ke se c’i ben. Mall i skaduar ne ate kohe, e skarco edhe sot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *