Basha mbledh grupin dhe kryesinë e PD: Kushtëzim Parlamentit e protesta për votimin elektronik

kryesia-e-pd_1Me nisjen e Parlamentit të hënën, Partia Demokratike do të radikalizojë edhe qëndrimin e saj përsa kohë nuk do të plotësohet kërkesa për votim dhe numërim elektronik.

Demokratët do të qëndrojnë fare pak të hënën në nisjen e sesionit parlamentar, aq sa kyetari i grupit Edi Paloka të zyrtarizojë qëndrimin e opozitës. Ky qëndrim i kushtëzuar pritet të konfirmohet në mbledhjen e grupit parlamentar dhe më pas të kryesisë së Partisë Demokratike.

Burime nga opozita konfirmuanse Partia Demokratike ka në axhendën e diskutimeve të kryesisë edhe nisjen e protestave për të detyruar qeverinë të pranojë votimin elektronik si mundësinë e vetme për zgjedhje të lira e të ndershme.

Këtë linjë e përforcoi të dielën në drekë kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili e përshkroi votimin elektronik si të thjeshtë, të pamanipulueshëm, plotësisht të realizueshëm dhe me kosoto më të ulët sesa sistemi aktual. Sipas Bashës, “zgjedhje të ndershme pa votim elektronik mund të ketë aq sa ka sot shëndetësi falas”.

Kreu i opozitës thotë se të besosh tek Edi Rama për zgjedhje të ndershme pa votim elektronik është njësoj sikur t’i besosh fjalëve të Edi Ramës se Elvis Rroshi është i pastër dhe i ndershëm.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Basha mbledh grupin dhe kryesinë e PD: Kushtëzim Parlamentit e protesta për votimin elektronik”

 1. loreta says:

  PO si do ti pergjigjet OSBE-se Lulezimi qe nuk pranoi as votimin elektronik e as listat e hapura?! jepi Lulezim: dhe i vetem trim ne lufte. E more ne pafidhe si parti e si Lulezim atje tek hekurat. Kini grene qener sa u ka dashe bytha, por do shtrydhi si limon e do tu dalin syte si peshkaqener.

 2. Tani says:

  E gjeten gozhden qe te bejne sherr. Eshte si gozhda e Nastradinit qe i shiti shtepine komshiut per gjysme cmimi dhe i tha qe vetem gozhden ne shtepi nuk e shes sepse babai im qe ndertoj kete shtepi e nguli ate gozhde dhe vdiq duke e ngulur. Une me duhet qe ta adhuroj ate gozhde. Nastradini dhe Komshiu nenshkruan kontraten dhe shtepia u shit per gjysem cmimi. Pasi kaloj nje muaj Nastradini filloj te vnte ne shtepi duke i then pronarit te ri qe kam ardhur te adhuroj gozhden. U fut vari kapelen dhe shkoj. Keshtu beri nastradini duke ardhur perseri dhe duke varur, shallin, dhe nje lope te rrjepur. Edhe pse fqinji e coj ne gjygjin e fshatit Nstradini ftoj sepse ishte e shkruar ne kontrate qe gozhda ne shtepi i takonte Nastradinit. Kjo eshte gozhda e sherrit. PD, ka vendosur qe te bej sherr te shpetoje Berisha dhe Basha. Kjo pune nuk zgjidhet pa sherr. Dhe keta kane qene ne kerkim te gozhdes dhe e gjeten gozhden e sherrit. Edhe pse OSBe/ODHIr thane qe nuk ka kohe keta prape insistojne. Kane gjetur gozhden dhe tani sherri eshte hapur. Pa u futur ne burg keta kriminele gozhda e sherrit e spiuneve te Serbise dhe Greqise do te gjendet.

 3. cinxapoci says:

  lulezim ne duhet te bashkohemi te shpetojme planetin!!!!

 4. Best says:

  Berishet po kalojne dite cmendine.
  Do kemi zhvillime te papara .
  Nue Kalaj e ka jeten ne rrezik,
  Berishet do e vrasin qe te zhdukin provat.
  Berishet vrane dhe oficerin e SHIK I.K ne Angli 5 dite pasi u lirua me detyrim paraqitje.
  Trupi tij eshte djegur ne Clonard , Irlande.
  Nuel Kalaj shume shpejt do deklarohet i “larguar ne drejtim te paditur”.
  Berishet vrasin cdo njeri qe i rrezikon mireqenjen.
  Nue Kalaj ka gabuar rende qe bashkpunoi me Zenin.
  Dikush qe dje po e “ruan” nga te Zenit.

 5. Lulushi ne kopeshtin e SHQUP-it says:

  Do te protestoje Particka e SHQUP-it, po me ke se edhe paramilitaret e militantet e saj “besnike” qe punonin pa “para” i jane larguar, nuk punon kush badihava nuk kendon bretkosa ne te thate.
  Nuk ka me rruge Kombi per te vjedhur e per tu hedhur therrime grupeve te sabotazhit me shtyllat e tensionit te larte, etj u ka ngelur ne dere derri qe ha pace Fahri Balliu e ndonje bajge tjeter, kerkojne alibi per te kundershtuar zgjedhjet ku e kane te garantuar disfaten e rradhes.

 6. Kola says:

  Protestat duhen bere per te ndeshkuar ata qe vodhen parate e votimit elektronik me 2013. Hipokrizise se SHQUPIT i ka ardhur fundi. Se fundi banditet duhet te pergjigjen ligjerisht per grabitjet e te mos u shkoje mendja se do i shpetojne.

 7. ToniTR says:

  Keshtu mund te votoj edhe familja Lulit nga hollanda apo miqte serb dhe grek. Saliu po endederron zgjedhjet e 96 por kesaj rradhe ne versionin elektronik. I ka be gati edhe komisjoneret dixhital per numerimin e votave mesa duket.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *