A po shtrohet prej serbëve udha për Rusinë në Ballkan?

RUSSIA-SERBIA-EU-DIPLOMACYNga Ben Andoni

Goditjen më të madhe në ditët e fundit Serbisë nuk ia kanë dhënë vetëm ngjarjet me Kosovën por ajo që po ndodh me Malin e Zi. Pak ditë më parë është ratifikuar protokolli i pjesëmarrjes së Malit të Zi në NATO. Një fakt, që nuk përtypet nga Rusia për aleatin e saj të vogël historik, që për hir të së vërtetës e ka ndirë dhe kuptohet Serbisë, aleatit të sotëm që ka humbur me malazezët mbështetjen e saj më të madhe në Ballkan. Jo se nuk e kish humbur, por se pa u bërë dokumentacioni me NATO-n i Malit të Zi, në Beograd ende mendonin se mund të gjendej një mundësi, që aleatët sllavë të funksiononin në një farë mënyre. Në fakt, dërrmën e të gjithë historisë e dha tentativa e dështuar e Grushtit të Shtetit në Mal të Zi, që prodhoi dhe fatin e ikjes de jure nga skena e Gjukanoviçit, zyrtarit më fuqiplotë të Malit të Zi dhe nga më të vjetrit e ish-Federatës pas viteve ’90. Ky akt tregoi se Rusia ishte direkt e përfshirë kurse serbët ishin pjesëmarrës aktivë. Destabilizimi i parë nuk ndodhi. Ajo i dha një moment frymëmarrje Ballkanit prej largimit të ndikimit rus, që po të funksiononte, do futesh si pykë mes dy vendeve ballkanike të NATO-s, Shqipërisë dhe Kroacisë.

Ndërkohë që tollovia me Kosovën ka treguar se zyrtarët serbë kanë humbur krejtësisht busullën e tyre ose më saktë kanë nxjerrë zbuluar hapur politikën e tyre. Deri në momentet e fundit, faji për dekorimin e trenit është ndarë mes drejtorit të zyrës për Kosovën në qeveri Gjuriç dhe zyrtarëve të tjerë, ku Vuçiç kthimin e tij e ka interpretuar si tërheqje për të ruajtur një statusquo të nevojshme.

Në fakt, ajo që po analizojnë njerëzit e shoqërisë civile serbe hedh dritë në një element tjetër, që pala serbe po bëhet gati për sfida të tjera më kolerike, që pas kanë afrimin e Rusisë, si protektore e Serbisë në Ballkan. Kosova tashmë ka nevojë jo më për sherre dhe patriotizmin fals, po për unision të gjithë faktorit politik. Edhe me këtë serbët janë në realitete më komode për të prishur punë. Çka do të thotë se prishja e murit, përballja e dytë e vështirë e Kosovës, vërtetë mund të ndodhë, por ndarja e qytetit nuk mund të shkatërrohet. Që do të thotë se serbët e Kosovës po përgatiten që të nxjerrin pengesa të tjera, ku pas murit pritet krijimi i njëanshëm i Asosacionit, që do të thotë një kokëdhimbje tjetër për qeverinë e Mustafës, që po vuan një mandat tejet të vështirë dhe pa rrugëdalje.

Ndërkohë qeveria e Serbisë, që pak a shumë e ka braktisur atë fytyrë aq demokratike, sa kur filloi negocimin e kapitujve në Bruksel, po e paraqet veten si të rrezikuar dhe si zakonisht viktimë. Pas thirrjeve të Dodik dhe përpjekjeve të tij për ndarjen e Republikës Srpska, duket se përballja tjetër e Serbisë zyrtare është thirrja direkte e Rusisë në terren. Dhe, kjo e fundit, për shkak dhe të dobësimit të NATO ose më qartë ligjëratës së zotit Trump, jo shumë dashamire me NATO-n, po na e fut Rusinë gjithnjë e më afër. Ndikimi i saj i shtuar ka filluar me faljen e armatimeve, ndërkohë që në fjalët e zyrtarëve serbë Rusia përmendet gjithnjë e më shumë si ndihma e nevojshme kundër BE-së armiqësore.

Ardhja e Rusisë dhe forca cinike e saj për Ballkanin do të thotë realisht kohë e vështirë, por më shumë se çdo gjë për ne është tollovia që na shoqëron dhe përçarja e madhe politike e dy vendeve shqiptare Shqipëri-Kosovë, si edhe e dy të tjerave me komunitete shqiptare Maqedoni-Mal i Zi. Bashkimi tash s’është më retorikë, por nevojë e elementit shqiptar që t’i mbijetojë këtij realiteti me shumë të panjohura. (JavaNews) 

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “A po shtrohet prej serbëve udha për Rusinë në Ballkan?”

 1. tfgs1 says:

  ardhja e biondeve rus ne Ballkan do te thote STOP te sumave te pista sunite te cilet po qelbin Shqiperine,Kosoven,Boznia dhe FYROM……………..kshq ju njethundrake shqipfoles duhet te zgjidhni: Ruset apo bithzinjte arabe!

  1. A.Panariti says:

   Te pelqen ta kesh dashnorin bjond he tfgs

   1. FAKT says:

    Bythzinj te vetequajtur grek ka ne Krete ,Qipro dhe Athine.Madje dhe liderin shpirteror te nacionalofashizmit grek “bullafiqin” Mihaloliakos e keni sikur ka lindur ne ndonje lagje te Cairos ne Egjipt.Me perpara mendoja qe gjoja ishte nje “delirim nacionalist” teoria se shumica e grekeve jane perzierje anadollake,por sa me shume kontakte me njerez nga Greqia qe kam ,aq me shume me shtohet kjo ide.

  2. Arben says:

   ooooooo zdravo komsho . Po shkruan te shqiptaret apo?

  3. tfgs1 analfabeti bithekir harixhi prej Anadolli says:

   Erdhe te hash mut, o jevg i Lindjes se Mesme? Au ngope duke ngrene mut shqiptaresh.

 2. Sokol says:

  Edhe eshte i mundur nje skenar i tille ;ruset me ane te serbeve tatojne pulsin po kosovaret po zihen si qen me njeritjetrin e hedhin bomba ne parlamentin e tyre ne vend qe tr armatosen me qen gati.kujtojne se do tua mbrojne atdheun te tjeret. Me kte president amerikan we po vjen punet do ndryshojne ( nqs nuk e heqin qafe politikisht juridikisht ose fizikisht)

 3. Kellira says:

  Jo nuk po shtrohet rruga e ruseve. As ka qene ndonjehere ne planet e serbeve.
  Serbet jane lojtare shume te zote dhe do te marrin, ashtu si heret e tjera, maksimumin nga Europa apo nga Amerika.
  Opsioni i tyre do te jete ai i pas Luftes se Dyte Boterore: neutraliteti. Keshtu do ta kene mire edhe me Ruset edhe me Europen.

 4. Epo kjo pune! says:

  Serbia nuk po degradon, ka qene gjithnje e tille por vinte maska sipas rradhes. Ne nje kontekst, me mire keshtu se te pakten te reduktohet roli saj ne Ballkan dhe faktori shqiptar do jete prioritar per perendimin. Se Trump, do, s’do do beje cfare do kongresi amerikan dhe partneriteti me ameriken nuk eshte per syte e bukur por per interesa strategjike ne rajon. Bashkimi duhet sepse deri tani vetem sllavet e greket provokojne dhe shpresojne te zere vend duke e bere fakt te kryer ndersa ne sa here bejme dicka, na keshillon perendimi te permbahemi!!!! Ta bejme dhe ne fakt te kryer sepse Kosova po vuan pisllekun e frances qe ndau mitrovicen dhe koha ka ardhur te kthehet malli tek i zoti plotesisht. Dhe ne Presheve te luajne dhe te bejne politike me aktive… athere serbi do gjendet mes shume zjarresh, po keshtu dhe me greqirat

 5. Dyrrahu says:

  Nuk di cfare do behet me Rusine e Serbine, por une e di se cfare do behet me shqiptaret.
  Per kurreshtaret se cfare do behet me shqiptaret me duhet ta them te thenen me mija e mija here.
  Per shqiptaret do behet keq, jo per fajin e armiqve te tyre, por vetem per fajin e shqiptareve.
  Serbet nga bajga e bejne torten, shqiptaret nga torta e bejne bajgen.
  Serbet nga tradhetari e shnderrojne serbin ne patriot, shqiptaret patriotin shqiptar e shnderrojne ne tradhetar.
  Pse Rusia e Serbia nuk lodhen qe maqedonasit qe e bene shtetin e tyre, pse Rusia e Serbia nuk duan ta shkaterrojne Malin e Zi, sepse ne ato shtete shumica jane maqedone, respektivish malazeze.
  Kurse shqiptaret kane hallin se si t’i destabilizojne shtetet e tyre kurse popujt tjere e bejne te pamunduren per te qene unike kunder shqiptareve.
  Te mos kerkojme qe armiqte te behen miq, por te punojme qe ne te behemi faktor ne ballkan, madje faktor potencial per destabilizim. Kur te behemi faktor per destabilizim atehere armiqte stabilizohen.
  Keshtu sic jemi Bruksel, Vashingtoni, Moska e Beogadi nuk do te frikohen qe shqiptaret nuk do te pajtohen per cilendo kerkese te armiqeve dhe miqeve tane.

 6. kuq e zi says:

  serbia ose me mire rusia do e testojne tramp jo ne retorika por ne terren dhe ky vend do jete kosova
  do jete patjeter nje stil si i krimese kjo levizje do coje tramp ne zgjidhje te veshtira
  ka ardhe koha qe te mendojme te keqen para te mires mos te jemi nje hap prapa si ne rastin e pavarsise ku fqinjet mbaruan pune ndersa ne sa po zgjoheshim
  kur kemi nje tramp kunder BE kush mbetet alternativa jone si komb pervecse bashkimit
  ne rast konflikti shqiptaret nuk duhet te reagojne kunder armikut pa ndeshkuar politikanet e tyre te papergjegjshem

 7. Shkodran I Vjetër says:

  I Duruemi, I Fituemi, thotë i moçmi !
  Para rreth nji viti, nga nji shkrim i pseudo-gazetarit ma sipër per Kripto-Katolikët e Kosovës, mbasi ia dhashë disa “skjarime” gelBazes për propaganden ekstreme anti-Kristiane që fasiliton në kte faqe dhe platformën që u jep ekstremistave islamik, ku disa herë në ditë vetëm Janulla kte Janulla ate shkruhet dhe hidhet helm mbi komunitetin Kristian, vendosa mos me u marre fort me ta, po thjesht monitorim helmit që vjedhin nga goja për çdo ditë dhe dokumentim të krimeve të tyne.
  Kur hapim gojën ne Katolikët, je Serb, kur hapin gojën Ortodokset, jeni Grek, thotë Mahmudini, Lavdërimi e Qerimi, megjithëse ky i fundit ashtë “Europianizue” dhe e ka kthye Çim tash?
  Nji diçka duhet ta kuptoni të gjithë, megjithëse ju paralajmerova vitin e kaluem, Bota po ndahet nga Fuçit e Medhaja dhe nji herë për shekullin e ri. Vetëm nji të shikueme hartës globale dhe kushdo me vetëm gjysë trunit, lehtë mundet me e kuptue të ardhmen e shumë vendeve e popujve. Vetëm me e shikue pak hartën po ju tham.
  Ata që e ndiejn vedin Shqipetar, ata që e ndiejn vedin Europian, do t’i duhet ma ba nji zgiedhje tepër shumë vendimtare. Thjesht me e kthye pre Qerim në Çim nuk justifikohet ma dhe s’ban punë !!
  O do integroheni me idetë dhe vlerat Perëndimore dhe jo ma nji shtet kartoni që shërben vetëm si proksi për Fuçit e Mëdha duke destabilizue rajonin dhe kercenue çdo koshi pa përjashtim OSE vareni n’vesh çka po u tham: S’ka të ardhme për dashakeq në Europe.
  Për ata e mendojnë se do vinë ushtritë Kristiane me qitë pushkë për ju, hahaha bless your heart thonë ktu në US, LOL.
  Dhe nji gja per ata që e ndiejn vedin Shqype.
  Luftë ka dhe mes shteteve të civilizueme. Gjermania iu fut e mori Francën dhe krejt Europen Veriore, Shtetet e Bashkueme s’lan nji mure, nji mure po u tham në Dresden e polverizuene Hiroshimën e Nagasakin, POR PRAPE, sot ata janë “miq” e partnera buzinessi. Luftnat mbarojnë dhe popujt e civilizuem bajn paqe biles biles krijojnë aleanca ekonomike, sociale e kulturore mes njeni tjetrit.
  Vetëm në vendet e mbrapambetuna islamike luftnat dhe urrejtja janë perpetuale dhe të pambarueshme.
  Nuk ashtë nji opinion kjo që po thamë une, por nji fakt.
  Dhe nji here per ata që kanë gjysë truni për me kuptue dhe dëshirojnë që më e pa Shqypnin në Europe, ashtu imperfekte sikur ashtë por me dëshirë të vërtet integrimi:
  Paqe sa ma te shpejt me kojshit pa përjashtim dhe kërkim ndjeset dhe afrim të menjihershëm më aleatin tonë kryesore që na ka mbeshte në çdo sferë rajonale e internacionale, Greqinë.
  Vendi ashtë në rrezik dhe populli s’ka kënd tjetër me fajsue vetëm vedin për mos vendosje gjyqsie kur sistemi ma ksenofob që ka ekzistue ndoj herë në Europe vazhdon me tentakulat e tija, nepermjet mbasardhesve si puna e Hoxhajve, Berishve, Gazidedeve e Klosave e plot e plot ekskrementave tjerë islamo-komunista që hodhën tesat e partisë tyne të vjetër dhe morën tesat e “demokracisë”
  Edhe nji herë, kudo në Europe Lindore me ndërrim të sistemeve klasa e regjimit u ndeshkue sadopak, në Rumani ma shumë e në Çeki ma pak për shembull.
  A kuptoni ??
  Ne nuk kena pas “komunizëm” sikur pat Europa Lindore, ne patëm nji rregjim ekstrem islamo-komunist si askund tjetër, biles duke u krahasue dhe ja kalue dhe atyne në vende të Botës historikisht të mbrapambetuna.
  S’kam çka me zgiate ma se kush donë më kuptue kupton, por po ua tham që koha ashtë tuj kalue shpejtë dhe dritarja qe ashtë akoma e hapun për dialog, mirëkuptim, paqe e business më kojshit nuk do jetë aty gjithmonë.
  Mos harroni dhe kujtohuni se për çka po ulerijshim para 26 vjeteve E duem Shqypnin si Tanë Europa !!

  Marku M

  Aloha Snackbar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *