FOTOT/ 8 njerëzit më të pasur! Zotërojnë “gjysmën e botës”

8 miliarderët më të pasur në botë kanë një pasuri sa gjysma e popullsisë në botë.

Sipas këtij studimi nga Oxfam, këta 8 miliarderë llogariten të kenë një pasuri prej 421,8 miliardë dollare dhe do të duheshin plot 3.6 miliardë njerëz, pra gjysma e popullsisë me e varfër në botë, që ta barazonin këtë shumë.

Themeluesi i Microsoft Bill Gates e kryeson këtë listë me një pasuri prej 74,2 miliardë dollare dhe e mbyll Michael Bloomberg me një pasuri prej 39,5 miliardë dollare.

Më poshtë lista e plotë:

Bill Gates- SHBA: Bashkëthemelues i Microsoft, pasuria 75 miliardë dollarë

Amancio Ortega- Spanjë: Themelues i Zara, pasuria 67 miliardë dollarë

Warren Buffet- SHBA: Aksioneri më i madh i Berkshire Hathaway, pasuria 60.8 miliardë dollarë

Carlos Slim Helo- Meksikë: Pronar i grupit Carso, pasuria 50 miliardë dollarë

Jeff Bezos- SHBA: Themelues dhe shef i Amazon, pasuria 45.2 miliardë dollarë

Mark Zuckerberg- SHBA: Bashkëthemelues dhe shef i Facebook, pasuria 44.6 miliardë dollarë

Larry Ellison- SHBA: Bashkëthemelues dhe shef i Oracle, pasuria 43.6 miliardë dollarë

Michael Bloomberg- SHBA: Pronar i Bloomberg LP, pasuria 40 miliardë dolllarë

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-223-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-223.jpg","attachment_id":"615591"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-207-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-207.jpg","attachment_id":"615585"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-200-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-200.jpg","attachment_id":"615586"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-187-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-187.jpg","attachment_id":"615587"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a5-164-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a5-164.jpg","attachment_id":"615588"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a6-147-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a6-147.jpg","attachment_id":"615590"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a7-121-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a7-121.jpg","attachment_id":"615592"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a8-109-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a8-109.jpg","attachment_id":"615593"}]

1 komente në “FOTOT/ 8 njerëzit më të pasur! Zotërojnë “gjysmën e botës””

  1. Emigranti says:

    Me I pasuri ne bote eshte Rothchild, Morgan, etj. me pasuri shume me te madhe se keta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *