FOTOT/ “Çmenduria” e Airbus: Veturat autonome ajrore!

Airbus ka nisur një projekt tejet ambicioz por pak të hershëm.

Kompania e njohur ka nisur të projektojë ato që quhen “vetura autonome ajrore”.

Bëhet fjalë për pajisje fluturuese me maksimumi dy vende.

Do të jenë të afta të bëjnë udhëtime të shkurtra brenda qyteteve.

Emri i tyre pritet të jetë “CityAirbus”.

Ato do të komandohen me smartfone dhe do të jenë autonome, mjafton të programohet udhëtimi.

Megjithatë ende s’ka një datë se kur mund të hidhen në treg.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-228-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-228.jpg","attachment_id":615689},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-211-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-211.jpg","attachment_id":615690},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-203-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-203.jpg","attachment_id":615691},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-191-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-191.jpg","attachment_id":615692}]

1 komente në “FOTOT/ “Çmenduria” e Airbus: Veturat autonome ajrore!”

 1. Alban Dardani says:

  — HEDHJA NE PRODHIM DHE ME VONE EDHE NE SHITJE E MJETEVE TE TILLA , PERFSHI KETU EDHE TE DRONEVE TE TIPAVE E FORMAVE TE NDRYSHME ESHTE NJE ARRITJE POZITIVE, NE VECANTI , NE SE ATO DOTE KONSUMOJNE ME PAK OSE ASPAK LENDET DJEGESE QE VAZHDIMISHT SJELLIN NDOTJEN E AJRIT.
  — POR….POR…Nuk duhet te harrojme, se bata e sotme , akoma ne nje pjese te madhe te saj , eshte e orjentuar drejt agresivitetit , dhunes , shantazhiut, terrorit dhe luftes. Keto lloje fanta- shkencash nuk diskutohet qe do te shrytezohen nga njerez , forca, klane e lobe te catuara per qellime e interesa te vecanta , por edhe ne dem te njerezimit ne drejtime te caktuara, NE MOS QE SOT ATA INDIREKT JANE INSPIRUSIT E NXITESIT E KETYRE PRODHIMEVE DUKE E FSHEHUR QELLIMIN E TYRE FINAL.
  — xxxxxxxxxxx
  — Ne fillim te viteve 1980 , diskutonim me specilistet e AVJO-SHENJAVE qe ato, pervec qellimit te perdorimit per pregatitjen per qitje te efektivave ushtarake te reparteve te AKA , TE PERDORESHIN [ ne distanca jo shume te largeta ] EDHE NE KOHE LUFTE SI POSTE AJRORE PER DERGIM [ MARJE ] DOKUMENTASH NE KOHE TE SHKURTER [SHPEJT ] , VECANERISHT NE RAJONE TE OKUPUARA [EKSPOZUARA] NDAJ KUNDERSHTARIT [ARMIKUT] apo terene te thyera e malore ETJ,,,ETJ. Me gjithe se ato i nisnim e drejtonim vete , akoma ishin shume primitive ne krahasim me cfar eshte arritur sot.
  –T. Voda

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *