FOTOT/ Shqipëria nën komunizëm në vitin 1987, nën sytë e një të huaji

Shqipëria e vitit 1987. Komunizmi ishte rrugës për në fundin e tij. Megjithatë ata tre vjet duhet të kenë qenë më të ftohtat e më të gjatat që ka përjetuar vendi. Edhe shumë të varfra sigurisht. Ishte fundi i palavdishëm i një ideologjizimi të cmendur. Janë 25 foto të shkrepura nga një fotoreporter i huaj, i cili i bashkëshoqëron edhe me komentet e tij.

Ishte errësirë dhe binte shi. Pasi lamë pas dritat e kufirit jugosllav, përpara na u shfaq një rrugë me ndricim të zbehtë. Po hynim në Shqipëri.

Në mes të rrugës u shfaqën rojet kufitare që dolën nga shkurret.

Të veshur me uniforma të gjelbra, kapele me një yll të kuq, syze të errëta dhe me armë në krah. Nuk buzëqeshin.

Ishte viti 1987, komunizmi dhe “lufta e ftohtë” ishin reale”, shkruan ai.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-11-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-11.png","attachment_id":615215},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom.png","attachment_id":615212},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-10-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-10.png","attachment_id":615214},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-1-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-1.png","attachment_id":615213},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-12-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-12.png","attachment_id":615216},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-2-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-2.png","attachment_id":615217},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-3-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-3.png","attachment_id":615218},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-4-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-4.png","attachment_id":615219},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-5-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-5.png","attachment_id":615220},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-6-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-6.png","attachment_id":615221},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-8-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-8.png","attachment_id":615223},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-9-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-9.png","attachment_id":615224},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-7-150x150.png","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/kom-7.png","attachment_id":615222}]

8 komente në “FOTOT/ Shqipëria nën komunizëm në vitin 1987, nën sytë e një të huaji”

 1. Kritiku says:

  Ore gazetar injorant, ku e ke pare ti qe ne Shqiperi ka qene komunizmi? Dhe aq me keq, qe ai paske qene ne fund te tij? Komunizmi eshte vetem nje utopi dhe nuk ka qene ne asnje vend te botes.
  Shko ore shpellar dhe bej ndonje pune tjeter, sepse kjo e gazetarise eshte shume e rende per ty. Nuk e ke nivelin e zhvillimit qe te shkruash per te informuar publikun.
  Na mbyten injorantet!

  1. Adriatik says:

   Nga islamokumunizmi ne islamodemokraci….te njetet turkoshqiptare, rezultati nuk ndryshon.

 2. ..... says:

  qeka anonim kopili , kushdo qe ben foto per te denigruar nje vend e gjen vendin ku ti doje qefi , te shkosh dhe te fotgrafosh posh urave ne amerik te ze frika per jeten, te filmosh ne barbes ne paris ku jetojn dhe pa dritare njerza te ze frika per jete , ko jan thjest foto dashakeqe dhe kur ftografon per te shar nje vend gjen vende te ikleçe dhe ne dubaj mjaft e kto histori se jeni ber te shpifur , po te mendosh qe jan fotografuar 35 vje me par eshte njesoj si te tregoje ne vitin 80 si ishte SHQIPRIA e kohes zgut.

 3. BERISHA LARGOHU. says:

  Gaztari ka prodhuar injorance berishjane.Pallati i kultures ishte shume bukur ku zhvilloeshin mbremje me muzike,me vone e prishen dhe bene xhamine blu ne mes te Durrsit

 4. Usa says:

  Ishte nate por ushtaret mbanin syze te errta!!!!
  Ju pjerdhsha gazetarine. Kontrolloni pacavuren para se ta postoni apo jeni qorra?!

 5. capi dhia says:

  Krijimtari e redaktoreve te Temes qe kane gjetur ca foto te ATSH. Ose keqperdorim i krijimtarise personale per t’iu shmangur pageses per te drejten e autorit!?.

 6. enter"" says:

  Ne nje vend ku funksionojne ligjet Gazeta Tema do ishte akuzuar per shkelje te renda ligji, do kishte paguar gjoba te majme dhe do ishte jashte biznesit.

  MASRARENJ

 7. hahaha says:

  hahaha,,,,ishte nate,,,ushtaret dolen nga shkurret dhe ishin me syze te zeza,,,,,,ca kishte pi ky ,,raki manaferrash,,,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *