Tamarë, Rama shpërndan ndihma, banori: Je i pari kryeministër që na ke ardhur 3 herë

tamareKreu i Qeverise Edi Rama ishte në Tamarë, aty ku është vendosur qendra e shpërndarjes së ndihmave të Emergjencave Civile vijon shpërndarja drejt zonave të thella të Malësisë së Kelmendit ku qarkullimi ka pasur vështirësi.

Për të ndjekur nga afër këtë proces Rama ishte i shoqëruar nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, deputeti i zonës Paulin Sterkaj, kryetari i bashkisë Tonin Marinaj dhe prefekti i Shkodrës Paulin Radovani.

Vështirësia e këtij dimri ka qenë e madhe, nënvizoi kryeministri, por mirëkoordinimi i strukturave të shtetit bëri që shpërndarja e ndihmave të bëhet në kohë reale.

“Strukturat e shtetit kanë qenë të organizuara si asnjëherë tjetër dhe të koordinuara si asnjëherë tjetër. E faktikisht janë mbi 110 ton ndihma që janë shpërndarë në kohë reale, aty ku ka qenë nevoja. Edhe në zonën e Vermoshit që ka qenë nga zonat me vështirësi më të madhe, por dhe në zona të tjera, ndihmat kanë shkuar edhe me helikopterë dhe me mjete të tjera,” – u shpreh kryeministri.

Dimri, sipas rrëfimit të banorëve, ka qenë gjithnjë i vështirë në këtë zonë, por ndryshe, rruga e re e ka mbajtur komunikimin me zonën për herë të parë në këtë periudhë të vitit të hapur. “Jetojmë në këto vende të vështira. Të falenderojmë që ke ardhur e po na sheh shpesh. Ke punuar jashtëzakonisht. Na kanë ardhur ndihmat para viti të ri,” – tha një banor i Tamarës.

I pari kryeministër në historinë që kur është krijuar kombi shqiptar je ti, që për një vit na erdhe 3 herë në zonën e Kelmendit dhe në Malësinë e Madhe.
Jam shumë mirënjohës për çdo gjë që keni bërë dhe po bëni, që në 23 vjet nuk kanë punuar asgjësend në zonën e Kelmendit. Vetëm këto 3 vjet që keni ardhur ju ka ndryshuar komplet zona,” – u shpreh një tjetër banor.

Më në fund, rrugën deri lart e kemi ashtu siç duhet dhe gjatë gjithë kohës ka qenë e hapur.

Është punuar ditë-natë që të mos bllokohet, siç është bllokuar historikisht.

Kështu që jemi shumë të vetëdijshëm që ka akoma shumë për të bërë.

Ka akoma vështirësi jo të vogla, por ajo që është kryesore është që do vazhdojmë hap pas hapi, të bëjmë të njëjtën gjë që kemi bërë  gjatë gjithë kësaj periudhe.

Siç ju e dini dhe e keni prekur vetë, është bërë si asnjëherë tjetër për këtë zonë dhe përgjithësisht për Malësinë e Madhe.

Kështu që do vazhdojmë me të njëjtin ritëm edhe me siguri që do bëjmë edhe më shumë gjatë këtij viti dhe në vitet që vijnë,” – u shpreh kryeministri.

Ndërsa investimet që ka nisur OSHEE në rrjetin e energjisë elektrike bënë që këtë vit të shënohen ndërprerje të pakta të energjisë elektrike, përfshirë edhe këtë zonë, një nga problematikat më të mprehta gjatë kësaj periudhe në vitet e shkuara.

Pavarësisht vështirësive të mëdha të krijuara nga moti, ka qenë viti me më pak ndërprerje të energjisë elektrikë në 25 vjet, si pasojë e punës së jashtëzakonshme që ka bërë OSHEE, sidomos  në zonat më të vështira.

Nga ana tjetër, ne do vazhdojmë të bëjmë investimi në rrjetin e shpërndarjes. Investimet kanë filluar, por sigurisht që duan kohën e vet që të  shtrihen në gjithë territorin.

Jam i vetëdijshëm që edhe këtu ka nevojë për të bërë investime për rrjetin e energjisë, në mënyrë që të mos ketë ndërprerje sapo ka një problem me borën apo me erën,” – u shpreh Kryeministri, duke theksuar se edhe në këtë zonë kanë nisur investimet në rrjetin elektrik. “Po bëjmë investimin e linjës së re tani dhe do zgjidhet përfundimisht problemi se janë linja të amortizuara. Që nga koha e elektrifikimit, nuk ka vënë dorë njeri.

Kryeministri ishte në dy prej familjeve në nevojë sociale, ku sapo kishin mbërritur ndihmat, ushqime dhe pajisje elektro-shtëpiake. “Ky dimër i egër, sot rruga e hapur është, nuk është parë kund. Kelmendit i ke dhënë ndihmë, i dhe rrugë, i dhe zbukurim, i dhe dritë.

Nuk di të të them, po shkurtimisht, erdhe ti në Kelmend, se nuk e ka shkelur kush kurrë,” – thotë kryefamiljari.

Në këtë zonë, përveç ndërhyrjeve në linjën elektrike janë në proces edhe investime të tjera të rëndësishme.

Një ndër to është edhe shkolla e re, për të cilën kryeministri garantoi se do të nisë menjëherë ndërtimi sapo bashkia të përfundojë projektin.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Tamarë, Rama shpërndan ndihma, banori: Je i pari kryeministër që na ke ardhur 3 herë”

 1. Darius says:

  Po kur ska cfare te beje……rihet veten ne zyre duke pire koka kola….

  1. Aksi says:

   Ju jeni “hip se te vrava, zbrit se te vrava” mer vlla. Nuk behet dot robi i mire me specie si puna jote, dhe pikerisht ketu qendron fatkeqesia e madhe e vendit tone te gjore.

   1. Darius says:

    o Aksi…Akso….Aksios….
    Une kam nje jete ne EU,dhe nuk kam pare nje Drejtor Ministrie e jo me KM apo Ministra te beje show me paret e Popullit.
    Te deklaroje qe u vodhen 640 mil €,dhe une e mbusha Arken prap!
    Pra…..
    Kush i vodhi…?
    Ku i gjete qe mbushe prap arken?
    ….e plot karrliqe te te tjera…
    Si perfundim o Akso……Shqiptaret ne Shqiperi kane mbaruar si njerez,nuk e dallojne dot me Realitetin nga Su-Realja,jane bere si ata minjte e Laboratoreve.
    Nje popull qe Fle…..Vdes(I.Qemali)aty kane vdek te gjithe vetem se nuk jane varosur.

    Keto pordhe qe ben ti Akso bashke me ata robqirat e politikes Robqire Shqiptare,do ta kuptosh o i mjere,kur te dalesh ne Pension,te punosh 30-50 vjet e te marresh 100€ pension.
    Ti dhe shume si ty(te mbaruar)sot bejini GOJORE politikes se Cyrykstanit,dhe neser Mbajini Hurin ne Bythe,se mbani ju nuk pirdhni…!!!!

    1. Celo Mezani says:

     Darius, paske 1 jete ne EU. Gjate kesaj jete ne EU cfare ke bere per Shqiperine ? Ke financu ndonje projekt per te miren e Shqiperise, ke perkrah ndonje grup te rinjsh me ide perparimtare, ke shkrujt ndonje analize ne media, ke lobuar per Shqiperine ne ndonje vend, dhe tek e fundit fare sa here ke ardh me votu ?

     Nese nuk ke bere asgje nga keto, na lere rehat neve qe jemi ketu dhe na dhemb ky vend dhe luftojme cdo dite ta cojme perpara.
     Ti per familjen tende mund te kesh bere gjene e duhur, por per atdheun tend je thjesht nje dezertor dhe me raste (pa dashje) se nje keqadashes i Shqiperise qe te kompesosh egot e tua te semura. Shqiptaret nuk jane nje popull qe po fle, por nje popull qe po mbyll me veshtiresi plaget e medhaja qe i ka lene historia.
     Nese nuk e ke vene re qe ne 15 vitet e fundit Shqiperia ka perparuar shume ne cdo drejtim, pervec smirezi, je edhe qorr.

     Ti je nje virus i qelbur qe kompleksin e inferiorietit qe vjen nga largimi larg vendit tend, kerkon ta mbulosh duke shperndare kakardhia ne Web. Cdo person qe e quan vete “EU” nuk ka as kohen dhe as edukaten per te shkruar ashtu sic shkruan ti. Je thjeshte nje njeri bosh, qe ke vdekur nga brenda, por rrobat e bukura te EU-se te japin iluzionin sikur je gjalle.

    2. loreta says:

     Darius, paske nje jete ne EU, por s’e ke marre vesh se ku je. Dhe kur ai popull paska vdekur, ç’te duhet ty qe po shkruan per te? Njerez si ti ose kane bagazhe mendore te dobet, medioker te kohes, ose vuajne nga ndonje semundje psiqiatrike te pasherueshme. Me mire kurohu, pastaj fol per popullin dhe vendin tend se keshtu i pret shpresat per jeten e tyre, megjithese nuk te pyet njeri ty. Gjallesa qe bredhin neper bote!

   2. Raimond vlonjati says:

    Ah ne kete rast Bravo i qofe Edit

    Per kete meriton ti heqesh kapelen , se esht treguar tamam i dhimbsur e human

    Por sma nga ana tjeter e ka dhjere komplet me ato taksat qe ju fali milionereve , nderkaq qe te varferit i ropi ne taksa , duke i detyruar te vrasin veten
    Po ashtu i ka ritur taksat ne cdo aspekt duke e mbytur biznesin e mesem

    Gjerat duhen thene sic jane : Ta mburrim kur punon mire dhe ta kritikojm kur punon keq

    Edhe pastaj atje te vendosin votuesit kur te shkojn ne votime , se nga anon balanca

 2. NETI VJOSA says:

  Para pak kohe kam kaluar neper rrugen e re te Malesise se madhe , mbasi isha ne Plavë dhe Gucin e AliPashè Gucise, vizitova krojet e saj, nje nga bukurit e rralla ne gjithe Europen, pashe dhe Vuthaj, fshatin e te madhit Rexhep Qose, pashe tre shtepite e reja te vellezerve Qose, u mahnita me bukurit e Vuthaj, (mbi 1000 metra mbi nivelin e detit) , i cili per mua eshte fshati me i bukur i trojeve shqiptare, pamvarsisht se gjendet ne Malin e Zi…Edhe mardheniet e shqiptareve me malazest nuk mu duken te keqija….
  Por siç e thashe ne fillim, u mahnita me rrugen e re, nga Kopliku ne Vermosh, 2/3 ish asfaltuar dhe vazhdonin punimet me intensitet…Nje mrekulli eshte kjo rruge dhe malesoret e Kelmendit kane te drejte te jene krenare me Kryeministrin Edi Rama!
  Ne rstin me te pare do te shohe edhe Thethin dhe Luginen e Valbones.Alpet tona dhe malesoret e tyre jane nje surprize e vertet jo vetem per turistet, por dhe per vet ne shqiptaret e krahinave te tjera…Mua mu duken edhe me te bukura se Syri Kalter burimet e Vuthajt dhe Krojet apo Gurra e Ali Pashë Gucisë…Rruga e re e krijon mundesine per ti pare ato bukuri te rralla!

  1. Greece is shit says:

   Si ka mundesi qe parate e taksave te Shqiptareve shkojne gjithmone per thes me miell dhe vaj per veriun e bllokuar nga bora. Pse nuk punojne ata sic bejne Devollinjte apo korcaret dhe skrapallinjte e fshatrave te izoluar njesoj si keta. Mua me vjen per te vjelle sa here shoh kete popullsi te paafte per te siguruar buken e tyre ashtu sic bejne edhe ne pjese te tjera te Shqiperise.

   Paska ndertuar rruge edi rama per 5,000 banore dhe ka lene 100,000 banore pa rruge prej korces ne Permet. Ka lene rrugen Gjirokaster-Sarande per ibret te zotit duke ditur qe ajo rruge con atje miliona e miliona cdo vit e prej te cilave ky kryeminister merr taksa per te ndertuar rruge per vermoshin e jo per Saranden. Ky kryeminister i ka syte e plasur kur nuk shikon qe rruga e syrit te kalter eshte si mos me keq e prap shkon te ndohmoje qaramanet e krahetharet e maleve te nemuna. Si ka mundesi te degjosh te qarat e banoreve te malesise dhe mos te mendosh se nuk te hidhen parate e Shqiptarve ne kete menyre. Keta te veriut qahen shume dhe dua ti bej thirrje jugut, qe eshte edhe kontribuesi me i madh i GDP, qe te ngrejne zerin ne kup te qiellit. Si ka mundesi qe askush nuk e rruan per Shushicen dhe gjirthe banoret qe banojne atje. Meqenese paske pare vermoshin dhe te paska pelqyer doja te te thoja qe vendi me i bulur ne Shqiperi eshte lugina e shushices me njerez fisnik dhe qe jane harruar nga cdo qeveri e nuk bejne qaramanin per nje thes me miell se mustaqet i kane per dinjitet e jo gjakmarrje te pabese.

   Jugu eshte persekutuar gjithe keto vite dhe mjafton te shohesh investimet per fryme qe te kuptosh se kemi te bejme me nje padrejtesi te madhe ndaj mos pranoni me deputetet tuaj deris ate kthehen ne fushate me projekte. Taksat qe paguani ju duhet te ngelen po aty. Ne theth dhe Valbone ka hotele, bujtina, restorante qe nuk leshojne kupon tatimor por ama bejne nga 300,000 euro ne it, nuk paguajne taksa, dhe prape qahen, qahen se keshtu i mesoi xhaxhi Enver, qahen me hile se na e kane me hile.

   Boll me keto mendesi dhe pislliqe se po krijoni te cara te medha midis popullsise dhe po beheni te poshter dhe hajdute te se ardhmes se nje populli te tere.

 3. labi says:

  Hodha nje lule ne ferre
  Asaman moj lule gjelber

  Hodha pak e mbuloj dhene
  Asaman moj lule gjelber

  Mbuloi te ter bacene
  Asaman moj lule gjelber

  Mbuloi te ter atdhene
  Asaman moj lule gjelber

  Na erdhi turp e morem dhene
  Asaman moj lule gjelber

  Ngjallem fort eskabarene
  Asaman moj lule gjelber

  Ju lule sa lule jini
  Te paren lule ke kini

  Te parin kemi edivne
  Te dytin Ilir mavrine

  Te tretin saimir neverine
  Te katertin Ahmet qefline

  Te pestin Beqe hanxhine
  Te gjashtin deputet mine

  Asaman asaman asaman moj lule gjelber

 4. Albani says:

  U be dhe ky kurve,ashtu si ai i pari.
  Kurve i pari,buce i dyti.
  nuk eshte puna e tyre te ndajne oriz dhe sheqer.

 5. joel shkodra says:

  Mund t’ju kujtoj vargjet e kenges: “Erdh Enveri kah malsia”:
  Erdh Enveri kah malsia
  Me na pa- e, me na pvet-e, me na gzu-e, e-hej
  Kur te pash un syve t’mija nuk ju zuna bes-e
  Shtatin div o trim mbi trimat zemra seç m’u ndez-e
  Hej burr i motit
  Gjak i Kastriotit
  Paj mirse na erdhe n’kto ane. etj. etj.

 6. Darius says:

  o Aksi…Akso….Aksios….
  Une kam nje jete ne EU,dhe nuk kam pare nje Drejtor Ministrie e jo me KM apo Ministra te beje show me paret e Popullit.
  Te deklaroje qe u vodhen 640 mil €,dhe une e mbusha Arken prap!
  Pra…..
  Kush i vodhi…?
  Ku i gjete qe mbushe prap arken?
  ….e plot karrliqe te te tjera…
  Si perfundim o Akso……Shqiptaret ne Shqiperi kane mbaruar si njerez,nuk e dallojne dot me Realitetin nga Su-Realja,jane bere si ata minjte e Laboratoreve.
  Nje popull qe Fle…..Vdes(I.Qemali)aty kane vdek te gjithe vetem se nuk jane varosur.

  Keto pordhe qe ben ti Akso bashke me ata robqirat e politikes Robqire Shqiptare,do ta kuptosh o i mjere,kur te dalesh ne Pension,te punosh 30-50 vjet e te marresh 100€ pension.
  Ti dhe shume si ty(te mbaruar)sot bejini GOJORE politikes se Cyrykstanit,dhe neser Mbajini Hurin ne Bythe,se mbani ju nuk pirdhni…!!!!

 7. .......... says:

  Juve qe keni shkruar me siper, jeni llumi i llumit te shqiptareve! Ju qe jeni me kriminelin e kriminelave, kopilin e Karaxhicit, e kopilin e familjes Hoxha, zoti ju ndeshkofte nga me i vogli tek me i madhi i familjeve tuaja. Sali Berish Karaxhici eshte nje hajdut, kriminel, vrases….shkaterrues etje, ejte,,,,smbaron. Po kjo shkon edhe per ato qe kane shkruar me siper, sepse jane zeni…lulzime basha,…salih plehu..etj plherat e PD, e cila nese behet referendum del Parti Jashte Ligjit…. Zoti ju helmofte juve o ndyresira…Amin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *