Trump trondit Europën: NATO është e panevojshme

trumpPresidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump e ka quajtur Aleancën Veriatlantike të panevojshme dhe pranimin e refugjatëve nga Angela Merkel një gabim «katastrofal». Detaje ekskluzive nga intervista e Trumpit dhënë gazetës gjermane «Bild», e cila botohet në numrin e së hënës.

Nga Enver Robelli

Donald Trump ka folur për herë të parë për mediat europiane pas zgjedhjes së tij president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në një intervistë dhënë gazetës bulavardeske gjermane «Bild» dhe të përditshmes britanike «Times» ai i është drejtuar europianëve në prag të marrjes së detyrës. Trump do të inaugurohet të premten në Washington. Deklarata që ka bërë më së shumti jehonë në mediat gjermane të dielën pas orës 23:00, kur «Bild» e ka postuar intervistën në internet, ka qenë ajo mbi NATO-n. Sipas një përmbledhjeje të intervistës të bërë nga agjencia e lajmeve DPA Donald Trump e ka quajtur NATO-n të panevojshme. Ai ka thënë se Aleanca Veriatlantike është themeluar ngaherë dhe vetëm pak shtete anëtare paguajnë atë që duhet të paguajnë. «Ne do të duhej t’i mbronim këto vende, por shumë nga këto vende nuk paguajnë sa duhet të paguajnë». Kjo, sipas Trump, është e padrejtë ndaj SHBA-ve.

Trump e ka filluar intervistën duke pyetur gazetarin e «Bild»: «Si është Angela Merkel?» Pastaj ai ka atakuar ashpër kancelaren gjermane, duke e quajtur politikën e saj ndaj refugjatëve si «katastrofale». «Kam respekt të madh për Merkelin, por mendoj se ishte shumë fatkeqe çfarë ka ndodhur». Ai kritikoi që Gjermania pranoi «gjithë këta njerëz», pa marrë parasysh se nga vinin. «Ju e dini se unë e dua Gjermaninë, sepse babai im rrjedh nga Gjermani dhe unë nuk dua të gjendem në një situatë të tillë». Që nga dita e parë e punës së tij SHBA do të angazhohen për kufij të sigurt, tha Trump. «Njerëzit nuk duan që në vendin e tyre të vijnë njerëz të tjerë dhe ta shkatërrojnë». Ai paralajmëroi se «do të ketë kontrolle ekstreme të sigurisë, nuk do të jetë më siç ka qenë deri më tani». Trump tha se e kishte fjalën për myslimanët «nga shumë pjesë të botës, të cilët kanë shumë probleme me terrorizmin».

Duke folur për luftën e Irakut të filluar më 2003 nga SHBA-të, ai tha se me gjasë ajo ishte vendimi më i keq në historinë amerikane. «Ne e kemi ndezur atë – ka qenë si të hedhësh gurë në zgjoin e bletëve» dhe «tani është një nga tmerret më të mëdha të të gjitha kohërave».

Trump tha se ka qenë më mirë të krijohen zona të sigurisë për refugjatë në Siri dhe se kjo do të ishte më pak e kushtueshme se trauma që po e përjeton tani Gjermania.

Në pyetjen nëse ndërhyrja e Rusisë në luftën e Sirisë ka qenë e mirë apo e keqe, Trump tha: «Jo, ajo ishte një punë shumë e keqe, e keqe». Ai tha se SHBA-të dështuan të ndërmarrin diçka me kohë, «tani është vonë, tani ka marrë fund gjithçka». Trump paralajmëroi rivlerësimin e sanksioneve ndaj Rusisë. Ndonëse kishte thënë se do ta anuloje marrëveshjen atomike me Iranin, Trump e la të hapur një opsion të tillë. Ai paralajmëroi kohëra të vështira për prodhuesit gjermanë të veturave. «Ata mund të prodhojnë vetura për SHBA, por për çdo veturë që vjen në SHBA duhet të paguajnë 35 për qind tatim». Firmës së veturave BMW Trump i sugjeroi të heq dorë nga ndërtimi i një fabrike në Meksikë dhe këtë ta bëjë në SHBA.

Sa i përket të ardhmes së BE-së Trump tha se pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE, një gjë e tillë pritet ta bëjnë edhe shtete të tjera. Por ai tha se gjendja e BE-së nuk i interesonte aq shumë. «Shikoni, deri diku BE u themelua për t’i mposhtur SHBA-të në tregti, apo jo? Andaj, aq më bën nëse ajo është e ndarë apo bashkë, për mua s’luan rol». Trump në këtë intervistë premtoi se edhe në të ardhmen do të vazhdojë t’i drejtohet opinionit përmes Twitterit, ndonëse shefi në largim i CIA, John Brennan, e këshilloi që ta lë këtë aktivitet për hir të sigurisë së vendit.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Trump trondit Europën: NATO është e panevojshme”

 1. Shqipe says:

  O pleh , manipolator. ben gjoja sikur nuk di!
  Po ne Iraq, Afganistan, libi per interes te kujt lufton Nato! ? Veçse per interesa americane. Shum ushtar europian kan vdekur per interesat e juaja.
  Si nuk u dashka nato kur ben vetem interesat tuaja! ? Ke shtet paska mbrojtur America! ?

  1. Beni says:

   Oj, shqipe…. Oj shqipe… Me siguri je myslim, prandaj beni nje koment te tille….! Dije qe jane amerikanet qe kane dhene shume deshmore per te mbrotur europjanet dhe se fundi edhe per kosovaret…. Si ja kthejne kosovaret? – behen kamikaze dhe kane vrare ushtare amirikane…. E ke harruar ate ngjarje kaq shpejt? Nuk ka shume qe ka ndodhur…!

   1. Arber says:

    O Ben ka*i,e oara nuk kam degjuar asnje shqiptar te Kosoves flas per shumicen 90% , te urrej Ameriken .Mos fol per ceshtje te tilla,kur nuk te takojne ,ose kur nuk ke lidhje fare me realitetin,dhe sidomos kur je duke ngrene xaxiqi andej ne ndonje fshat te Dropullit.E dyta nuk kam degjuar per ndonje kamikaz nga Kosova qe ka hedhur ne ere ushtaret amerikan ,dhe e theksoj “amerikan”,pastaj se cbejne te cmendurit e Pogradecit dhe te Kacanikut ne Siri dhe ne Irak me kurdet dhe arabet e tjer une ate nuk e di,por fakte te shtremberuara si idiot mos me sill mua ketu.Nese do te flasesh me fakte ,fol me fakte dhe jo me hiperbolizime gjoja “Kosovaret hedhin ne ere ushtaret amerikan” sikur je duke folur per saudite ose per afgane sepse vetem per ata po me nxjerr nje lajm te tille kerkimi ne internet.E treta te kujtoj se Kosova dhe Shqiperia jane popujt me proamerikan ne Ballkan dhe ashtu i leverdis edhe SHBA-se ne keto kohe te ekspancionit rus.Se katerti te kujtoj viziten e Zv.presidentit Buden ne Kosove,ne nje vend qe gjoja ja ka kthyer te miren me te keqe sbesoj se vete nje figure kaq e larte shteterore api jo o idiot? Ne Europe nuk po bejne sulme “kosovaret” por araberpt e getove te Frances, Belgjikes etj.E fundit nese ke urrejtje per myslimanet,atehere kete urrejtje mbaje brenda dhe hidhu perpjete,mos u perpiq o driteshkurter te gjykosh mendimet qe kam une ose nje tjeter komentues per figuren e ketij te cmendurit ,duke u nisur nga imi ,se ai qe mund ta kritikoje mund te jete edhe i krishtere ,kush ta jep mendimin ne koken e kalbur qe vetem myslimanet e kritikokan kete.

    1. Adriatik says:

     Turkosovaret e piste luftojne per baben si para 100 vjetesh ndersa nato i dha lirine.

   2. Pse vetem myslimanet e kritikojne Trumpin?Hajde Beno te kripsha trute……….

 2. FAKT says:

  Na mbron Nato!Kujdeset Nato!Me keto fjale eshte shoqeruar mbyllja e kapitullit te fundit te ushtrise dikur dinjitoze te Shqiperise.Asnje nuk di te thote nese nga ky shkaterrim cerekshekullor qe i eshte bere a eshte mbajtur dicka e shenuar ne defter se ku shkoi gjithe ai arsenal.Po ne qoftese BE-ja merr fund,Nato merr fund cfare na mbetet neve????Shtete si Hungaria ,Kroacia kane te pakten nje struktue shteterore te forte dhe kane nje politike te pavarurcdhe kane arritur ti zgjidhin vete problemet.Ja ku po ju them dicka shtetet si Shqiperia dhe Kosova qe bertasin tere diten per standartet Euroatlantike dhe Ameriken dhe me vepra nuk bejne asgje dhe nga paaftesia per te ndertuar shtet i kane cuar celesat e shtepise ne Bruksel,ne nje ndryshim te tille kushtesh boterore ,ne nje Epoke te re me njerez si ky “sharlatani qafekuq” jane ekstremisht te papergatitura.

 3. Balerina says:

  Hahahahahahaaaaa…i zuri frika (turko)alvanosët, që kapardisen (si kokoshi majë plehut), se janë anëtarë të NATO-s dhe s’ja kanë frikën njeriu…(njëlloj si kalamani që thotë “babai im ka biçak”) Hyzmeqarë, bythëlëpirës një jetë të tërë…!!!

  1. zz says:

   Shqiptareve tu rruash kkk ti dhe kush i ka inat balerine pa geta hyzmeqare ishit ju kopilat “greke” tek shqiptaret per nje kothere buke kurse tani ju shkerdhen gjermani me lemoshe hahahahahaha nje here me lemoshe gjithe jetes me lemoshe psraziten shkoni shtrojuni punes se do tju kthejn ne Bordello

 4. Daku says:

  TRUMP THOTE ESHTE VJETERUAR,DHE DUHET RINOVUAR,KU ESHTE PROBLEMI KETU.SA TE KEMI MIMIN DHE SAJMIREN,NE SKA ÇNA DUHET NATO.

 5. Shkodran I Vjetër says:

  I Duruemi, I Fituemi, thotë i moçmi !
  Para rreth nji viti, nga nji shkrim i pseudo-gazetarit ma sipër per Kripto-Katolikët e Kosovës, mbasi ia dhashë disa “skjarime” gelBazes për propaganden ekstreme anti-Kristiane që fasiliton në kte faqe dhe platformën që u jep ekstremistave islamik, ku disa herë në ditë vetëm Janulla kte Janulla ate shkruhet dhe hidhet helm mbi komunitetin Kristian, vendosa mos me u marre fort me ta, po thjesht monitorim helmit që vjedhin nga goja për çdo ditë dhe dokumentim të krimeve të tyne.
  Kur hapim gojën ne Katolikët, je Serb, kur hapin gojën Ortodokset, jeni Grek, thotë Mahmudini, Lavdërimi e Qerimi, megjithëse ky i fundit ashtë “Europianizue” dhe e ka kthye Çim tash?
  Nji diçka duhet ta kuptoni të gjithë, megjithëse ju paralajmerova vitin e kaluem, Bota po ndahet nga Fuçit e Medhaja dhe nji herë për shekullin e ri. Vetëm nji të shikueme hartës globale dhe kushdo me vetëm gjysë trunit, lehtë mundet me e kuptue të ardhmen e shumë vendeve e popujve. Vetëm me e shikue pak hartën po ju tham.
  Ata që e ndiejn vedin Shqipetar, ata që e ndiejn vedin Europian, do t’i duhet ma ba nji zgiedhje tepër shumë vendimtare. Thjesht me e kthye pre Qerim në Çim nuk justifikohet ma !!
  O do integroheni me idetë dhe vlerat Perëndimore dhe jo ma nji shtet kartoni që shërben vetëm si proksi për Fuçit e Mëdha duke destabilizue rajonin dhe kercenue çdo koshi pa përjashtim OSE vareni n’vesh çka po u tham: S’ka të ardhme për dashakeq në Europe.
  Dhe nji gja per ata që e ndiejn vedin Shqype.
  Luftë ka dhe mes shteteve të civilizueme. Gjermania iu fut e mori Francën dhe krejt Europen Veriore, Shtetet e Bashkueme s’lan nji mure, nji mure po u tham në Dresden e polverizuene Hiroshimën e Nagasakin, POR PRAPE, sot ata janë “miq” e partnera buzinessi. Luftnat mbarojnë dhe popujt e civilizuem bajn paqe biles biles krijojnë aleanca ekonomike, sociale e kulturore mes njeni tjetrit.
  Vetëm në vendet e mbrapambetuna islamike luftnat dhe urrejtja janë perpetuale dhe të pambarueshme.
  Nuk ashtë nji opinion kjo që po thamë une, por nji fakt.
  Dhe nji here per ata që kanë gjysë truni për me kuptue dhe dëshirojnë që më e pa Shqypnin në Europe, ashtu imperfekte sikur ashtë por me dëshirë të vërtet integrimi:
  Paqe sa ma te shpejt me kojshit pa përjashtim dhe kërkim ndjeset dhe afrim të menjihershëm më aleatin tonë kryesore që na ka mbeshte në çdo sferë rajonale e internacionale, Greqinë.
  Vendi ashtë në rrezik dhe populli s’ka kënd tjetër me fajsue vetëm vedin për mos vendosje gjyqsie kur sistemi ma ksenofob që ka ekzistue ndoj herë në Europe vazhdon me tentakulat e tija, nepermjet mbasardhesve si puna e Hoxhajve, Berishve, Gazidedeve e Klosave e plot e plot ekskrementave tjerë islamo-komunista që hodhën tesat e partisë tyne të vjetër dhe morën tesat e “demokracisë”
  Edhe nji herë, kudo në Europe Lindore me ndërrim të sistemeve klasa e regjimit u ndeshkue sadopak, në Rumani ma shumë e në Çeki ma pak për shembull.
  A kuptoni ??
  Ne nuk kena pas “komunizëm” sikur pat Europa Lindore, ne patëm nji rregjim ekstrem islamo-komunist si askund tjetër, biles duke u krahasue dhe ja kalue dhe atyne në vende të Botës historikisht të mbrapambetuna.
  S’kam çka me zgiate ma se kush donë më kuptue kupton, por po ua tham që koha ashtë tuj kalue shpejtë dhe dritarja qe ashtë akoma e hapun për dialog, mirëkuptim, paqe e business më kojshit nuk do jetë aty gjithmonë.
  Mos harroni dhe kujtohuni se për çka po ulerijshim para 26 vjeteve E duem Shqypnin si Tanë Europa !!

  Mark M

  Aloha Snackbar

  1. xxxx says:

   Qelbesh era sufllaqe o “shkodron i vjeter ” te jesh kaq derr i trashe e mos e kuptosh as vete hahahahahahaha

 6. Shkodran I Vjetër says:

  I Duruemi, I Fituemi, thotë i moçmi !
  Para rreth nji viti, nga nji shkrim i pseudo-gazetarit ma sipër per Kripto-Katolikët e Kosovës, mbasi ia dhashë disa “skjarime” gelBazes për propaganden ekstreme anti-Kristiane që fasiliton në kte faqe dhe platformën që u jep ekstremistave islamik, ku disa herë në ditë vetëm Janulla kte Janulla ate shkruhet dhe hidhet helm mbi komunitetin Kristian, vendosa mos me u marre fort me ta, po thjesht monitorim helmit që vjedhin nga goja për çdo ditë dhe dokumentim të krimeve të tyne.
  Kur hapim gojën ne Katolikët, je Serb, kur hapin gojën Ortodokset, jeni Grek, thotë Mahmudini, Lavdërimi e Qerimi, megjithëse ky i fundit ashtë “Europianizue” dhe e ka kthye Çim tash?
  Nji diçka duhet ta kuptoni të gjithë, megjithëse ju paralajmerova vitin e kaluem, Bota po ndahet nga Fuçit e Medhaja dhe nji herë për shekullin e ri. Vetëm nji të shikueme hartës globale dhe kushdo me vetëm gjysë trunit, lehtë mundet me e kuptue të ardhmen e shumë vendeve e popujve. Vetëm me e shikue pak hartën po ju tham.
  Ata që e ndiejn vedin Shqipetar, ata që e ndiejn vedin Europian, do t’i duhet ma ba nji zgiedhje tepër shumë vendimtare. Thjesht me e kthye pre Qerim në Çim nuk justifikohet ma !!
  O do integroheni me idetë dhe vlerat Perëndimore dhe jo ma nji shtet kartoni që shërben vetëm si proksi për Fuçit e Mëdha duke destabilizue rajonin dhe kercenue çdo koshi pa përjashtim OSE vareni n’vesh çka po u tham: S’ka të ardhme për dashakeq në Europe.
  Dhe nji gja per ata që e ndiejn vedin Shqype.
  Luftë ka dhe mes shteteve të civilizueme. Gjermania iu fut e mori Francën dhe krejt Europen Veriore, Shtetet e Bashkueme s’lan nji mure, nji mure po u tham në Dresden e polverizuene Hiroshimën e Nagasakin, POR PRAPE, sot ata janë “miq” e partnera buzinessi. Luftnat mbarojnë dhe popujt e civilizuem bajn paqe biles biles krijojnë aleanca ekonomike, sociale e kulturore mes njeni tjetrit.
  Vetëm në vendet e mbrapambetuna islamike luftnat dhe urrejtja janë perpetuale dhe të pambarueshme.
  Nuk ashtë nji opinion kjo që po thamë une, por nji fakt.
  Dhe nji here per ata që kanë gjysë truni për me kuptue dhe dëshirojnë që më e pa Shqypnin në Europe, ashtu imperfekte sikur ashtë por me dëshirë të vërtet integrimi:
  Paqe sa ma te shpejt me kojshit pa përjashtim dhe kërkim ndjeset dhe afrim të menjihershëm më aleatin tonë kryesore që na ka mbeshte në çdo sferë rajonale e internacionale, Greqinë.
  Vendi ashtë në rrezik dhe populli s’ka kënd tjetër me fajsue vetëm vedin për mos vendosje gjyqsie kur sistemi ma ksenofob që ka ekzistue ndoj herë në Europe vazhdon me tentakulat e tija, nepermjet mbasardhesve si puna e Hoxhajve, Berishve, Gazidedeve e Klosave e plot e plot ekskrementave tjerë islamo-komunista që hodhën tesat e partisë tyne të vjetër dhe morën tesat e “demokracisë”
  Edhe nji herë, kudo në Europe Lindore me ndërrim të sistemeve klasa e regjimit u ndeshkue sadopak, në Rumani ma shumë e në Çeki ma pak për shembull.
  A kuptoni ??
  Ne nuk kena pas “komunizëm” sikur pat Europa Lindore, ne patëm nji rregjim ekstrem islamo-komunist si askund tjetër, biles duke u krahasue dhe ja kalue dhe atyne në vende të Botës historikisht të mbrapambetuna.
  S’kam çka me zgiate ma se kush donë më kuptue kupton, por po ua tham që koha ashtë tuj kalue shpejtë dhe dritarja qe ashtë akoma e hapun për dialog, mirëkuptim, paqe e business më kojshit nuk do jetë aty gjithmonë.
  Mos harroni dhe kujtohuni se për çka po ulerijshim para 26 vjeteve E duem Shqypnin si Tanë Europa !!

  Marku M

  Aloha Snackbar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *