VENDIMI/ 21 Janari, qeveria jep fond për dëmshpërblimin e 4 viktimave

aleks-nika_21_janari_0Në mbledhjen e sotme qeveria ka vendosur një shtesë fondi në buxhetin e vitit 2017, miratuar për Ministrinë e Punëve të Brendshme nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit për shlyerjen e detyrimeve që rrjedhin nga zbatimi i vendimeve gjyqësore për viktimat e ngjarjes së 21 janarit 2011.

Qëllimi i këtij projektvendimi është shlyerja e detyrimeve që rrjedhin nga zbatimi i vendimeve gjyqësore të Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë për viktimat e ngjarjes së 21 janarit 2011.

Familjarët e 4 viktimave, Aleks Nika, Hekuran Deda, Faik Myrtaj dhe Ziver Veizi i kërkuan qeverisë ti dëmshpërblejë me 400 milionë lekë.

Vendimi i qeverisë vjen 3 ditë para përvjetorit të 6 të 21-Janarit 2011 ku u vranë 4 protestuesit dhe u plagosën shumë të tjerë.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “VENDIMI/ 21 Janari, qeveria jep fond për dëmshpërblimin e 4 viktimave”

 1. NjeQytetarOptimist says:

  Lerini parat por sillni nder e drejtesi tek shtetasit shqiptare. Filloni qe shqiptaret te besojn ne drejtesi dhe jo ne kompesim..

 2. tfgs1 says:

  vdis ,jeta jote vlen vetem …….60mije evro!
  turp corapekuq,DREJTESIA dhe jeta nuk blihen!

 3. Devolliu says:

  Kryeminister legen. Merr taksat e mija dhe kompenson fakiret qe i çoi vete ne priten e Sales.
  Jo more bq, jo. Duhet ndeshkim kush i la vajzat e Aleks Nikes jetime.
  Po ti nuk ke by..e te besh drejtesi. Ti je sekser parash per fushate elektorale.
  Kte timin do marresh vota me kete qe bere.

 4. Ata votuan mosndeshkimin e tyre says:

  Turp per familjaret qe u blene me leke te Edcobarit.

 5. mero spiuni i METES says:

  ZAGARI MERO ku jane komentet e fshira

 6. ABC says:

  Cfar llogjike qenka kjo???
  Po te jet keshtu ateher qeveria duhet te demshperblej familjet e te gjith atyreve qe jan vrar nga krimilel.
  Kta dun me e mbyll ket pun dhe sdun me gjyku asgje.

 7. vaso says:

  E vendosi drejtesine RIVDEKJA.Ta gezoni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *