Gazetari që u plagos në 21 janar: Të dënohen vrasësit Basha-Berisha!

FatosMahmutajNë një lidhje telefonike për Report Tv Fatos Mahmutaj, gazetari që u plagos me 21 janar shprehet se pas 6 vitesh vrasjet për të cilat janë përgjegjës Lulzim Basha dhe Sali Berisha kanë mbetur të pandëshkuara.

Çfarë mund të themi sot në 6 vjetorin e 21 janarit?

Ai 21 janari i famshëm i 2016 tani ngjarjes janë zbardhur tërësisht dhe opinioni publik shqiptar e di si kanë ndodhur por fatkeqësisht kanë mbetur të pandëshkuar, drejtësia nuk ka bërë asnjë gjë. Kishim dy procese për 21 janarin për dhe të dy përfunduan në mënyrë qesharake. Nga gjykata u dha pafajësia për krimet që u bënë ditën për diell. U bënë publike dhe mbetën të pandëshkuara, ky është 21 janari 6 vite më pas.

Duke kujtuar atë ngjarje ke një analizë të kthjellët se përse qëlloi garda?

Njerëzit ishin duke u shpërndarë dhe unë ndodhesha te platforma e gazetareve te dera e kryeministrisë, askush aty nuk paraqiste rrezik. Edhe 4 viktimat e tjera që u qëlluan ishin duke ecur duke ecur drejt urës së madhe të Lanës, ata po tërhiqeshin. Garda mendoi se njerëzit që po iknin, ose ndodhta një urdhër iu vonuar që mund të ishte dhënë para 10 minutash, pasi bëri telefoni9n e prishur. Disa qëlluan në ajër dhe disa drejt turmës. Ne që ishim pak më sipër të tjerëve ishim shënjestër e lehtë dhe e dukshme për ta. Kjo mendoj se ishte arsyeja. Agim Llupo qëlloi drejt nesh, mos të harrojnë që u qëllua nga Ndrea Prendi. Siç duket u zgjodh pika më e lehtë e goditshme ku edhe dendësia e njerëzve ishte më e madhe. Nuk po mund të gjeja vendin për t’i vendosur këmbët mirë sepse ishim shumë.

E kuptove çfarë ndodhi kur u plagose?

Unë dëgjova trokitjet e plumbave në trungun e pishës, pasi Llupo qëndroi drejt nesh dhe më pas ndjeva plumbin dhe pashë që u godit Hekuran Deda ishte 10 cm larg. Ai u godit në ballë dhe plumbi i doli në pjesën e pasme të kokës. Pashë atë dhe mendova se nuk më kishte ndodhur gjë por pastaj pashë gjakun në dorën time. Unë kam zbritur i fundit nga platforma kur dëgjova dikë që tha na vranë. Aty kapërceva Hekuran Dedën që ra në tokë. Ishte makabre ajo ditë dhe unë po vazhdoja lidhjen telefonike sepse isha live në TV dhe kur dora u mbush me gjak kërkova ta ndërprisja lidhjen.

Pse nuk janë ndëshkuar fajtorët dhe mendon se reforma në drejtësi do ta zgjidhë?

Autorët e vërtetë Sali Berisha dhe Lulzim Basha janë jo vetëm të lirë e të pandëshkuar por edhe çdo të enjte Berisha bërtet ua bëj si me 21 janar. Ai është trimëruar nga ky akt dhe bën presion. Basha mban ison e tij. Drejtësia e 21 janarit nuk do vihet asnjëherë nëse do burgosen ose jo ekzekutorët. Agimm Lupo dhe Ndrea Prendi ishin thjesht ekzekutorë. Bodigardi i Berishës e ka detyruar atë të qëllojë. Nëse nuk dënohen Berisha dhe Basha nuk ka drejtësi.

Pse mendon që ata urdhëruan vrasjen duke qenë se edhe politikisht nuk i favorizonte ajo tragjedi?

Është sqaruar për këto vite nga dhjetëra artikuj të mediave se urdhri ka ardhur nga Berisha. Ai ka urdhëruar Ndrea Prendin për të qëlluar pasi mendonte se makina që u përplas te dera kishte ekskulzuiv por ajo rezultoi se nuk kishte gjë. U mendua që kur të errej do të kishte një sulm tjetër. Por njerëzit po tërhiqeshin e po shpërndaheshin, por pak minuta më para goditja e fundit e protestuesve ishte djegia e furgonëve, ndërsa rreth 15 minuta më përpara protestuesit mbi piramidë u qëlluan me plumba plastik. Protestuesit me pllaka mermeri qëlluan policët dhe dogjën furgonët duke i bërë të tërhiqen dhe kjo ishte mburoja e fundit jashtë kryeministrie e kjo bëri që njerëzit të qëllohen. Ata që u goditën janë goditur anash dhe nga mbrapa përveç nesh që ishin përballë kryeministrisë.

Mendoni se gjyqtarët që gjykuan 21 janarin do të ndëshkohen nga Vettingu?

Ata tashmë janë damkosur dhe ndëshkuar publikisht duke ju dhënë pavarësi vrasësve, por ata dihet që janë të gjithë nomenklaturë e vajzës së Argita Berishës, të gjitha janë emëruar përmes studios së saj. Drejtësia është e kapur kokë e këmbë nga Berisha. Këta lloj gjykatësish që janë të kapur në këtë lloj forme nuk mund të japin drejtësi tjetër veç kësaj, do ishte mirë që Vettingu të bënte që gjykatësit të vendosen nga Amerika dhe të kenë integritet. Me legjislacionin shqiptar në fuqi të akuzuarit për 21 janarin janë gjykuar dhe nuk parashikohen hapje të çështjes. Ligjërisht është e pamundur të hapet çështja nëse nuk ka prova të reja.

Kjo ngjarje pati një dramë edhe në aspektin profesional për ty, u detyrove të kërkoje azil, e ke menduar të rikthehesh, apo ende kushtet nuk janë të përshtatshme?

E mendoj në të gjitha kohët, por momentalisht jam i angazhuar profesionalisht këtu. Kam zgjedhur që momentalisht të jetoj këtu, por shpresoj të kthehem në një Shqipëri që së paku të ketë një pjesë të mirë të atyre që ofron Europa.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Gazetari që u plagos në 21 janar: Të dënohen vrasësit Basha-Berisha!”

 1. dc21 says:

  Prit sa ti jap qeveria nje dore leke edhe ty e mandej qetesohesh si ata te tjeret!
  Me leke ky qe u ka premtuar se do te zbardhen vrasesit e 21 janarit ua ka mbyllur gojen. Sot kot folni per drejtesi!
  Fuck drejtesia e Albanistanit!!!

 2. Ata tallin menderet me popullin shqiptar says:

  sipas gazetarit abanistanez ishte bodigardi (ne shqip roja personale) qe detyroi te qellohej me arme ndaj protestuesve paqesore.
  _ nuk e di pse nuk ia kerkojne EDRAMES kete , te pakten ta kerkoje nga drejtesia te rihapen hetimet…..jo, jo se rama vete do qe kjo pune te harrohet…
  mos harrojme o kamunista te djallit qe edrama deklaroi qe Saliu te kaloje mire pensionin…..etj etj

  mjaft me thashetheme, o gazetaria e plepave

 3. DAVID says:

  Per sa te jete prokuror dhalla,per sa te jete k/kuvendi like kokpalari dhe gjykata qe ka rrenjosur marshalli,ne SHqiperi nuk ka per tu zgjedhur kurre “21 janari”se qente e zgjebosur si “kreshnik-spahiu “i cili paguan 200 vete shkon dhe hedh shashka para k/ministriese,pra ky majmun me emrin kreshnik pse nuk I mori keta 200 vandale dhe te shkonte para “SHQUPIT”se keta I vrane fakiret qe kaluan me duar ne xhepa,por e perdor gjakun e ketyre fakireve per motive politike,prandaj mos prisni drejtesi por do te kini vetem anarshi se me thone Sali-Berisha mua o koke.

 4. Fatosi-kosove says:

  Eshte e tmerrshme kur shikon ato imazhe te asaj dite,edhe me trishtuese eshte kur degjon çdo te enjte sali berishen duke kercenuar se ua bej me zi se me 21 janar dhe sot kur ka edhe deshmitar dhe te plagosur te asaj dite drejtesia e kapur nga vrasesit vazhdon te heshte,kurse ne anen tjeter nuk heziton te vrapoje te hetoje Pezen per “zbulimet” e PD-s apo siq beri me kokedhimen,me Roshin e disa te tjere,kurse per vrasesit asnje reagim ose i ka shpallur te pafajshem ose ne heshtje i ka bere me imunitet te paprekshem dhe jo vetem sali berishen e lul bashen por edhe lupon e prendin qe luli i ka avancuar ne kryetar te PD-s duke ia bere te ditur drejtesise se ata jane nen mbrojtjen e tij dhe sali berishes,po ashtu sot doli ne proteste edhe kreshnik zeza i Aleances kuq e zi,duke i kerkuar Rames te gjeje vrasesit e kater qytetareve te 21 janarit!!
  Sikur nuk e ditka kreshnik zeza se kush jane ata,nderkohe qe çdo dite koke me koke me ta thur plane per ta rrezuar qeverine,sot na zbuloi edhe ultimatumin Rama ka ra,qe jozefina e ka gjetur kete thirrje qysh para tre vjetesh,sikur ka harruar i shkreti kreshnik zeza se pikeriht ata vrases para kater vjeteshe e shkarkuan nga pozita e zevendes prokurorit,bile vete sali berisha qe tash kreshnik zeza e imiton aq bukur jo vetem qe e shau dhe e kercenoi por edhe e hudhi ne grope toaleti si nje pordhe te kalbur,por tash prap i eshte qepur ne prapanice,me kete kreshnik zea e deshmon se veprimi nen siglen “Aleanca kuq e zi” eshte vetem nje maska pasi veprimet e tij jane tersisht ne te njejten vije me sali berishen,lul bashen,greqine dhe serbine,prandaj siq e thot edhe gazetari i plagosur pa burgosjen e dyshes kryetare te PD-s dhe egzekutoreve te 21 janarit nuk do te kete kurre drejtesi,shpresojme se reforma ne drejtesi dhe vetingu do tu jap mesim gjithe atyre qe kane ne gjak vrasjet dhe tradhetine,urrejtjen dhe krimin e organizuar,kjo klike duhet shpartalluar per te ardhmen e kombit,ndryshe lazarati do te lulezoje,viktimat e 21 janarit do tna duken hiq dhe kriminelet e veshur me petkun e PD-s od te shpallen heroj çdo vit nga presedniki i PD-s nishan zeza.
  Vetem drejtesia per 21 janarin,Gerdecin,Remzi Hoxhen,aferen e detit me greqine,tokat fazlliqit dhe emerimi i tij keshilltar per siguri kombetare do ta qetesoje shqiperine,ejjjjjjjj merreni me mend fazlliqi keshilltar personal per siguri kombetare dhe ka njerez qe shpresojne tek kjo klike!

 5. kreshniku i maleve. says:

  fteri
  -Berisha nuk ka mbi shpatulla vetëm pushkatimin e 4 qytetarve të pa fajshëm në bulevard,
  -por ka edhe mbi 30 qytetarve të plagosur,
  -ka dhe sulmin e terrorin kundër mijra qytetarve të pa fajshëm që u vërshoshin plumbat mbi kokë si breshër. —-gjurmët e këtyre plumbave ndodhen edhe sot 1.5 m në lartësi nga toka në ndërtesat dhe objektet përball kryeministrisë .!

  SALI BERISHA SI NJË BISHË E EGËRSUAR ,SULMOI NË BEFASI TURMËN :
  . Duke kërcënuar !
  . Shantazhuar !
  .e rrezikuar tërë turmën e protestuesve në largim dhe jeta e tyre tani ishte në rrezik nga HAPJA e zjarrit me kositje direkt me plumba luftarak që vërshonin drejt turmës mbi koka të protestuesve pas përdorimit të gazit lotësjellës .

  Hapëja e zjarrit me breshëri me plumba luftarak kundër turmës që dilnin nga tytat e armëve të ushtarve të gardës të kriminelit S.Berisha ,vazhdonte pa pushim…………!!!!!!

  Një tëmerr i vërtet i pa parë pas 20 vjet demokraci ,përdorim dhune brutale me kaq urrejtje të shqiptarit kundër shqiptarit ,dhe një sulm i pa besë nga policia e L.Bashës dhe S.B.krim ,përgjakje ,vrasje ,urrejtje, dhunë, shkopijë mbi popullin e vllezrit e tyre opozitar,e pa parë ndonjëher.

  Dhe ky zjarr nuk pushojë për një kohë të gjatë kundër turmës ,deri sa turma u shpërnda në panik ,disa merrnin të vrarët e të plagosurit i hypnin në ambulanca ,të tjerët duke ikur drejt shatrivanit Taivanit lanin sytë nga djegja e gazit lotsjellës , dhe dy civil që me sa duket ishin roje spiun me radio flisnin e qeshnin me gjuhën Tropoiane, duke u krenuar e tallur me turmën.I them qënka kriminel Saliu ,ai tha nënë zë mirë ja u’ a bëri !

  Dhe ndjekja e personave të fundit nga turma vazhdoi me egërsi ,duke vrapuar e rrahur në të gjitha drejtimet !

  Kë kapnin e torturonin e ofendonin dhe dhunonin e poshtronin .Policia sekrete e veshur civilë dhe policia me uniformë ,ishte hedhur në ofensivë si të tërbuar kundër popullit paqësor !

  Shkopit , grushtit dhe gazit lotësjellës të forcave të policisë dhe të gardës të S.Berishës nuk i shpëtoi atë ditë të zezë të 21 janarit 2011 asnjë person .Policia sulmoi me egërsi dhe rrahën brutalisht në shesh cilindo qytetar që kapën .

  Ata që kapën mbi 100 vfeta i torturonin me urrejtje nëpër komisariate dhe e ofendonin e lironin me porosinë të mos ankohen.!?

  Ky ishte shteti garnizon i kriminelit S.Berisha dhe L.Basha që me 21 janar 2011 që që lau me gjak bulevardin Dëshmorët e kombit,dhe akoma tani mbas 6 vjetve ligji nuk e ka thënë fjalën e sajë të vërtet,kundër kriminelve që kan kryer gjëmën .

  Akoma KRIMINELI SALI BERISHA DHE LULZIM BASHA nuk jan plasur në burg për krimin që kan kryer aq mizorisht.

 6. Valter says:

  Atehre kemi, bande politikanesh, bande gjyqesoresh,bande shqiptaresh, bande dhe prape bande, ku do qe ndodhemi.
  Te nxjerim gjoksin na vrasin, te kthejme b prape na vrasin,na vrasin edhe kur jemi te vrare dhe kur jemi te pa vrare.
  Mos dhe ne jemi shembelletyre e tyre apo nje trazim pa trajte e ngjyre.

 7. skifteri says:

  -Berisha nuk ka mbi shpatulla vetëm pushkatimin e 4 qytetarve të pa fajshëm në bulevard,
  -por ka edhe mbi 30 qytetarve të plagosur,
  -ka dhe sulmin e terrorin kundër mijra qytetarve të pa fajshëm që u vërshoshin plumbat mbi kokë si breshër. —-gjurmët e këtyre plumbave ndodhen edhe sot 1.5 m në lartësi nga toka në ndërtesat dhe objektet përball kryeministrisë .!

  SALI BERISHA SI NJË BISHË E EGËRSUAR ,SULMOI NË BEFASI TURMËN :
  . Duke kërcënuar !
  . Shantazhuar !
  .e rrezikuar tërë turmën e protestuesve në largim dhe jeta e tyre tani ishte në rrezik nga HAPJA e zjarrit me kositje direkt me plumba luftarak që vërshonin drejt turmës mbi koka të protestuesve pas përdorimit të gazit lotësjellës .

  Hapëja e zjarrit me breshëri me plumba luftarak kundër turmës që dilnin nga tytat e armëve të ushtarve të gardës të kriminelit S.Berisha ,vazhdonte pa pushim…………!!!!!!

  Një tëmerr i vërtet i pa parë pas 20 vjet demokraci ,përdorim dhune brutale me kaq urrejtje të shqiptarit kundër shqiptarit ,dhe një sulm i pa besë nga policia e L.Bashës dhe S.B.krim ,përgjakje ,vrasje ,urrejtje, dhunë, shkopijë mbi popullin e vllezrit e tyre opozitar,e pa parë ndonjëher.

  Dhe ky zjarr nuk pushojë për një kohë të gjatë kundër turmës ,deri sa turma u shpërnda në panik ,disa merrnin të vrarët e të plagosurit i hypnin në ambulanca ,të tjerët duke ikur drejt shatrivanit Taivanit lanin sytë nga djegja e gazit lotsjellës , dhe dy civil që me sa duket ishin roje spiun me radio flisnin e qeshnin me gjuhën Tropoiane, duke u krenuar e tallur me turmën.I them qënka kriminel Saliu ,ai tha nënë zë mirë ja u’ a bëri !

  Dhe ndjekja e personave të fundit nga turma vazhdoi me egërsi ,duke vrapuar e rrahur në të gjitha drejtimet !

  Kë kapnin e torturonin e ofendonin dhe dhunonin e poshtronin .Policia sekrete e veshur civilë dhe policia me uniformë ,ishte hedhur në ofensivë si të tërbuar kundër popullit paqësor !

  Shkopit , grushtit dhe gazit lotësjellës të forcave të policisë dhe të gardës të S.Berishës nuk i shpëtoi atë ditë të zezë të 21 janarit 2011 asnjë person .Policia sulmoi me egërsi dhe rrahën brutalisht në shesh cilindo qytetar që kapën .

  Ata që kapën mbi 100 vfeta i torturonin me urrejtje nëpër komisariate dhe e ofendonin e lironin me porosinë të mos ankohen.!?

  Ky ishte shteti garnizon i kriminelit S.Berisha dhe L.Basha që me 21 janar 2011 që që lau me gjak bulevardin Dëshmorët e kombit,dhe akoma tani mbas 6 vjetve ligji nuk e ka thënë fjalën e sajë të vërtet,kundër kriminelve që kan kryer gjëmën .

  Akoma KRIMINELI SALI BERISHA DHE LULZIM BASHA nuk jan plasur në burg për krimin që kan kryer aq mizorisht.

 8. Fieraku says:

  Ore keta te kuq apo blu e Kane tregur veten. Se çfar dine te bejnë. Te nisin per gjah si te ndierin Kosta Trebicka. Dhe peson aksident. Ose si i ndieri S. Olldashi!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *