Teodor Kolokotroni, heroi arvanitas i pavarësisë së Greqisë

kolokotroni14 janar 1822 – Lufta greke e Pavarësisë: 1822 – Lufta greke e Pavarësisë: Akrokorinthi (Korinthi i Epërm) merret nga trupat e Theodor Kolokotronit, udhëheqës i Revolucionit grek kundër perandorisë Osmane. Kolokotroni, ky “shqiptar” i quajtur arvanitas, fliste arvanisht (arbërisht), paraardhëse e drejtpërdrejtë e shqipes së sotme. Me prejardhje arvanitase Greqia ka pasur 9 kryeministra, 1 president, dhe 1 diktator (Gjeneral Theodor Pangalo, 1878–1952). Kolokotroni u bashkua me kryengritësit e Moresë (Peloponez) që kur ishte 14 vjeç; një vit më vonë, ai bëhet “kapetanios” i çetës së tij. Pastaj, Kolokotroni shpallet në kërkim nga osmanët dhe ikën në ishujt e Jonit. Më 1809 i bashkohet këmbësorisë greke në ushtrinë britanike që luftonte kundër ushtrisë perandorake të Napoleonit në ishujt e detit Jon.

Gjatë kësaj kohe, Kolokotroni ndikohet nga idetë e Revolucionit Francez dhe nga Napoleon Bonaparti. Në autobiografinë e tij Kolokotroni shkruan: “Sipas gjykimit tim, Revolucioni francez dhe veprat e Napoleonit i hapën sytë botës. Më parë, kombet nuk dinin asgjë për veten dhe njerëzit mendonin se mbretërit ishin perëndi mbi tokë dhe çdo gjë që ata bënin ishte e përkryer”.

Dihet se arvanitasit në Greqi janë arbëreshë të zhvendosur në kohë të ndryshme mes shekujve 13–16 nga ajo që sot është Shqipëria e jugut.

Arsyet për këtë migrim nuk janë krejtësisht të qarta dhe mund të jenë e shumëfishta. Në shumë raste arvanitasit ishin të ftuar nga sundimtarët bizantinë dhe latinë të kohës për punësim ose ripopullim të zonave të shkretuara nga luftërat, epidemitë, dhe arsye të tjera; ata punësoheshin kryesisht si ushtarë.

Disa migrime të mëvonshme besohet të jenë motivuar për të shmangur islamizimin pas pushtimit osman.

Valët kryesore të migrimit filluan rreth viteve 1300, arritën kulmin gjatë shekullit të 15-të (pas vdekjes së Skënderbeut), dhe përfunduan rreth viteve 1600. Arvanitasit e parë arritën në Thesali, pastaj Atikë, dhe më në fund në More a Peloponez.

Poema greke “Thourios” (Thirrja) nga poeti i rilindjes greke të shekullit të 18-të – dhe hero kombëtar grek, Rigas Feraios lindur në Tërhallë më 1757 – 1798, përfshin një thirrje për arvanitasit që jetonin në atë kohë në mbarë Greqinë, për t’u bashkuar kundër sundimit Osman. Dhe arvanitasit iu përgjigjën “thourios”; në fakt, gjatë luftës greke për pavarësisë, arvanitasit luajtën rol të rëndësishëm – shumë prej tyre njihen sot si heronj kombëtarë grekë (Kundurioti, Xhavella, Kollokotroni, Boçarët, Bubulina, Miauli, etj.)/Astrit Lulushi/VOA/

REMOTE_ADDR:[]

66 komente në “Teodor Kolokotroni, heroi arvanitas i pavarësisë së Greqisë”

 1. Pelasgian says:

  Shiko se nuk kan qene dhe nuk jan budallenj ‘arvanitet’ . Shiko sa mire e thote per revolucionin iluminist francez . Un nuk e di se pse krenohendisa shqiptar me arvanitet ? apo pse i behet kaq jehone arvaniteve? Kta ore shqiptare kan bere zgjedhjen e tyre , kta kan luftuar per Greqine dhe Helenizmin dhe nese e shikojme mire historine e ndersjellte Shqiptaro-Greke , ne ne fakt jo vetem qe nuk duhet te jemi krenare me kta njerez por duhet me patjeter qe ti konsiderojme armiq te perbetuar te SHQIPTARISE DHE SHQIPTARVE . Biles te futen ne sistemin ton edukativ si shembulli me i peshtire i tradhtise dhe i urrejtjes ndaj vetvetes dhe memedheut .

  Kta edhe sot e dijne fare mire se c’jane por nuk duan ta pranojne sepse iu ka leverdisur te shpallen si Helen. Kta jan si ca tipa ktu ne Tema . Do krenoheshit me te tille tipa nese kta do benin heroizma per Greqine ? Un mendoj qe jo .

  Dhe dicka me shume , ata qe i thonin vetes SHQIPTAR kan luftuar kunder tyre ,pra me plot kuptimin e fjales arvanitet nuk jan gje tjeter vecse Armiq te Shqiptarve , edhe sot e kesaj dite .

  Krenohuni me Arberit e Italise , ata po qe nuk e harruan kurre Arberine . Ndenjen Arber dhe dhane edhe kontribute per Arberine . Bazat e Rilindjes sone kombtare i hodhen pikerisht vellezerit matane detit.

  Bizantet arvanit plan te tyre kishin dhe kan shkatrrimin e Arberise. Ne djall kolokobyytha dhe gjithe soji e sorollopi i tij .

  1. undefined says:

   Shume sakt mjaft me keto b..q…antishqiptare nuk i hyn ne pune dreqit jo me shqiptareve dava hajdut bagtishe e mercenare te flliqur

   1. adi says:

    Urejtja e plehrave turko-arabe ndaj shqiptareve nuk ndalon kurre!!!
    Asnje shqiptar, asnje njeri ne bote qe ka qofte edhe nje pike te vetme gjak shqiptari nuk mund te ureje arvanitasit pervec te kete respekt e adhurim per luften e tyre pafund kunder turko-arabeve islamike.
    Vetem islamiket turko-arabe nuk ndalen.
    Nese ka nje nevoje te vetme ne shqiperi sot eshte pastrimi I shqiperise nga keto mbetje dhe depozitimi I tyre ne halen islamike.
    Nese nuk e bejne kete shqiptaret do e bejne te tjeret po me kosto me te larte per shqiperine!

    1. 343434 says:

     Nje Hale si ty dhe si keto arvanitasit e sotem qe jane ne vijen e pare te frontit grek kunder Shqiperise e shqiptareve nuk kane te bejn as me me te voglen gje me shqiptaret dhe Kombin shqiptare more llum more vesh mora thuaj sorrogato e peshtire mjere kjo toke cfare mban mjere per ne qe qen te tille zgjebs flasin shqipen FATALE

     1. .. says:

      Pasi te lexosh me poshte vjershen Came qe botohet ne Internet “Zeri i Camerise”, na thuaj se cilet jane Shqipetere, Camet e Pa-bese apo Arvanitasit.

      (Kenge e vjeter çame)

      Zejnel Husa(1) burre i burrit
      I vuri frerin kaurit,
      sulmove kalane e Sulit,
      kalane e Sulit e roi,
      duaj te mirr arhjigoi,
      me koke te ti e pagoi,
      Zejnel Hyse, ku me je,
      nje muaj muhasere,
      sose rizak, xhephane,
      se leftonje me More(2),
      me More e me Junan(3),
      me dufeqe, jatagan,
      mbronje vent, mbronje vatan.
      O Zejnel Husa me derte,
      me palle ne dore mbete,
      per vatanin tent ç’u trete.
      Zejnel, te penes veziri,
      nga dovleti….

      1) Zejnel Husa ishte nga paresia e Margelliçit. Me shoqeruesit e tij te armatosur sulmoj kalane e Sulit me 1854. Thedhori Griva ishte shqiptar ortodoks nga Preveza me origjine dhe rridhte nga dera e famshme e Gjin Bue Shpates, ne emer te kryqit dhe ortodoksise masakronte muslimanet. Theodhori Griva ishte anetar i organizates ortodokse Finiqi Eteria e cila luftonte per fitoren e kryqit mbi gjysmehenen.
      2)Moreja eshte krahine ne Peloponez e cila gjate atyre viteve ishte e banuar nga arvanite, pra shqiptare ortodokse. Te udhehequr nga Theodhori Griva ushtrite arvanite dhe ato greke vershuan me thirrjen “Perpara me kryqin ne nje dore dhe ne tjetren thiken.”
      3) Junan= Grek (ne dialektin Turko-çam). Junistan – Greqi (sot ne Turqisht)

    2. FAKT says:

     Si ma shpjegon arsyen pse keta “turkoarabe” urrejne vetem arvanitet dhe jo arbereshet e Italise??????Mos ndoshta arbereshet e Italise kane dhene dicka per ngritjen e ndergjegjes kombetare te ketij vendi ndersa arvanitet jane rreshtuar ne frontin e pare te urrejtjes ndaj Shqiperise????!!!

     1. adi says:

      Turko
      E thjeshte. Sepse arbereshet qe kane te njejtin gjak e te njejten fe me shqiptaret dhe me arvanitet historia nuk ju ka dhene akoma rastin te marin gjak turko-arab.
      Per kete arsye ju jeni neutral e me ta.
      Se per ne shqiptaret gjuha e folur historia kultura dhe feja nuk ka asnje dallim midis shqiptareve arvanitasve dhe arberesheve pervec asaj qe te thashe me lart.
      Per ne shqiptaret gjerat jane shume te thjeshta se jemi te drejten me te verteten me moralin njerezor nuk kemi nevoje te shpikim e te themi idiotesi apo genjeshtra bajate per sunite. Hajde bythengritje te mbare!

     2. ,,,,,,, says:

      O Fuck, Turk-arnautet kane urejtje patologjike per Arvanitasit, sepse ne revolucionin Grek nuk ishin Otomanet qe luftonin kunder Grekeve, por Arnautat Islamik qe luftonin per interesat e Sulltanit dhe te Perandorise, me zell te pa pare…
      Eshte turp dhe nje gafe historike te shuhen krimet e Arnauteve ndaj kryengritesve Arvanitas, nuk mund te jene “vellezer” sa do qe i bashkon gjuha, por i ndane kultura, besimi, mentaliteti, ideali,…

      1. Europa Kristiane says:

       Plellat e jenicereve,Turkoshaket shqipefoles,jane mbeturina islamike qe s’kane te bejne me Shqiperine
       Felliqesirat e Kontinentit.

  2. tfgs1 says:

   PLEHRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA musimoneeeeeeeeeeeeeeee,ARVANITES jane aderfia me greket,ata luftuan per ORTHODHOXINE [pa dallim gjuhe] kunder pushtuesve turq dhe gjithe hasaneve shqipfoles……………………ptuuuuuuuu!

   1. Toni KS says:

    Kur luftuan per ortodoksine (pa dallim gjuhe) si thua ti pse arvanitishtja nuk eshte gjuhe zyrtare ne Helaqistan sot? U treguan leshko thuaj sikur ata u mbeshteten te turku ashtu edhe ata qe “luftuan per ortodoksine”. U perdoren si mish per top, ju mohua gjuha, identiteti, nuk fituan gje per kete pasi sakrifica e tyre u be per kauza te tjeterkujt.

    1. @@ says:

     Thuaja me troc ketij rrotes se k… arvanitasit ishin thjesht injorant analfabete prandaj edhe u perdoren si mish per top si mercenare me pagese si nga Europa ashtu edhe nga Sulltanet por keto te verteta nuk para ju pelqejn zagarevr te Anastas llulles si puna ketij tocit me lart pune debilash varu k… cmerresh me injorante fetare dava paranojash

     1. ,,,,,,, says:

      O ti koqe me siper….te te pyes, perse Hungarezi Janiosh Uniadi, zbriti mijera kilometra me poshte dhe luftoje me ushtrin e vete ne Fush Kosov…, perse luftoj ne Kostandinopoj….kunder Otomaneve ???
      Kaq mekat i madhe ishte ore majmun qe Arvanitasit luftuan kunder Turqeve dhe sherbetoreve Turk-Arnaut….perse Skenderbeu i therri ne Kruje, Shqipetaret qe ishin Islamizuar (lexo “Historia e Skenderbeut” ne Shqip) dhe e kemi bere Hero, kurse Arvanitasit jane Tradhetare ????
      Kjo tregon qe Identiteti Kombetare ishte i pa perfillshem ne ate periudhe qe kombet ishin prej shekujsh nen Perandorite, Romale, Bizantine, Turke…e vetmia Fuqi qe i lidhte ishte Krishterizmi, ai Identitet qe peffaqeson dhe Europen, qe e bene ate kaq te ndryshme nga Mesjeta e Sotme Turke dhe Arabe.

      1. DIA says:

       O ti palle pa emer Unjadi nuk ka luftuar asnjehere as ne Fushe Kosove as ne Kostandinopoje, Unjadi ka humbur ne betejen e Filipopulit qe ndodhet ne Bullgarine e sotme po me te puthur doren e Janulles dhe duke degjuar pordhet e prifterinjve nuk meson dot histori dhe keput brockulla, dhe sa per histori ne perandorine Romake Bizantine te gjithe popujt quhen rome pervec shqipetareve qe quhen AR-BANE dhe shkruhen SIMAQE -ORTAKE te perandorise dhe emertimi ARVANIT vjen thjesht nga ndryshimi i B ne V qe ben greqishtja se ne jemi AR-BER te bere nga toka ate qe thote dhe bibla dhe simboli yne eshte PLISI o jevg anadolli jemi nje popull APOSTOLIK sic njihemi ndryshe ne bibel e ne dhiaten e vjeter.

       1. .. says:

        C’fare Apostolizmi (ne Greqisht), keni bere ate te perhapjes se Islamit si Pashallare te Sulltanit, te Xhihadizmit, ….

       2. Jeronim de Rada says:

        Ne vitin 1448 u be nje marreveshje ne mes te Heroit tone dhe Hunijadit per t’i luftuar turqit ne Kosove. Ishte dhespoti serb Brankoviq ai qe e ndaloi ushtrine e Skenderbeut qe t’i bashkangjitej Hunijadit dhe te luftonin bashke kunder osmaneve. Beteja ne Fushe te Kosoves u zhvillua por Hunijadi e humbi ate beteje.

        1. shih shih says:

         IDIOT,Huniadi dhe Skenderbeu s’kane fare lidhje me Betejen e Fushe Kosoves qe u zhvillua ne 1389,pra ende pa lindur Huniadi dhe Skenderbeu!

         1. Jeronim de Rada says:

          Idiot dhe injorant je ti qe pa e lexuar komentin tim replikon. Behet fjale per vitin 1448 , qe ndryshe quhet edhe Beteja e dyte e Kosoves.

          1. shih shih says:

           Beteja e dyte e surratit tat! Debil!!! Jo po stadiumi Camp Now!

  3. Edhe ti says:

   Nuk ishte dashuria për greqinë motivi qe arvanitasit u larguan,ishin motive te tjera qe sqarohen shumë mirë ne artikull ,por disave nuk u leverdis shumë te koklaviten dhe u bien shkurt .Shkrirja e arvanitasve ne shtetin grek ishte një proces i gjate i dhimbshem por i domosdoshëm për ate kohe.Krijimi i një shteti unik me uniformimin e një fe,nje shtet ,një flamur,mënyra e vetme për ti shpetuar ndonje pretendimi territorial për faj të ndonje minorance

  4. ILIRIA E BASHKUAR says:

   URIME, SHKRIM I MIRE. SI KA MUNDESI TE HAROJME SE NE GREQI KANE SUNDUAR SHQIPTARET ME EMRA GREK.
   ATA SKANE BERE ASGJE PER BASHKIMIN ME SHQIPERINE. ATA JANE SOT KUNDERSHTARET E SHQIPTARVE PER CAMERINE ????????

  5. Tani says:

   Kam patur rastin te takoj nje profesor me orogjine arvanitase ne Amerike. Qe ne biseden e pare telefonike qe patem, pa u njohur akoma mire, me that qe na kane diskriminuar dhe terrorizuar ne Greqi. Jemi detyruar te ndryshojme emrat. Pra kjo eshte gjendja e minoriteteve ne Greqi. I kane vrare, terrorizuar, burgosur, helmatisur (sic bene edhe kohet e fundit me kryetarin e arvanitasve Z. Aristidh Kola qe e vrane me radioaktivitet). Aristidh Kola para se te vdiste tha “Me vrane”. Ai po punonte me mish e shpirt per te treguar historine e lavdishme te arvanitasve dhe kontributin e tyre ne historine e Greqise. Por e eliminuan. Nje shtet i krijuar nga Mbreti Otto i Bavarise, i biri i Mbretit te Bavarise, derguar per te bere nje shtet te ri sipas modelit Bavarez por me simbolet e helenizmit te vjeter. Endrra europiane e qyteteve shtete qe te krijonin nje shtet qe ti motivonte sipas filozofeve te vjeter helene, por qe ne fakt s’ka lidhje fare me Greqine e sotme. Ne Itali nuk i ka terrorizuar njeri arberit e emigruar atje, dhe kane jetuar te lire dhe i kane ruajtur traditat.
   Artikulli origjinal ka nje helm brenda, i paraqet arvanitasit sikur ata emigruan ne Greqi ne shekujt 13. Kjo eshte genjeshtra e Greqise. Arvanitasit kane qene, jane, dhe do te jene ne tokat e tyre. Ka libra historik qe tregojne per vendasit qe jane epirote dhe te ndryshem nga helenet. Madje qytet shtete Athina apo Sparta i qanin epirotet barbar. Pra te pazhvilluar dhe te ndryshem nga ata. Iliria dhe Epiri kane qene njohur si shtete qe ne kohen e Pirros se Epirit qe ishte kusheri nga nena me Aleksandrin e madh. Aleksandri i Madh kish ne gjakun e tj gjak epirot (shqiptar).

   1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

    beqir sunit,nuk besoj se ti pretendon se ke gjakun e kusheririt te Alexandrit te Madh ……!!!??? do te ishte cmenduri qe kusheriri i Davoutoglou-t te jete njekohesisht edhe kusheri me Pirron apo Meg’Alexandro-n!!!! ptuuuuuuuuuu,vrromoarapi!

    1. sokoli says:

     jo jo ate ta kemi lene ty se alexandrosi I madh (keshtu ja di emrin zotrote se pa s nuk quhet.) andej nga azia dhe aika u sorrollat me kacaket e vet thrako ilire/maqedone ne ate kohe dhe hkerdheu teteme e gjyshe e dolet ju kopila qe erdhet dymij vjet me pas dhe kerkoni tapite e stergjysherve ne token ku kish lindur ai. a nuke kuptoni sa te trash jeni kur dhe alexandrin dhe pirron e ktoni se ishin orthodox dhe luftuan per janullen . ju jeni ata qe se keni dene se cfare eshte gjaku e kombi. dini vellezer vetem a qe fallen ne kishe orthodoxe packa se kane shume ndryshim nga ju. trushpelaret si puna juaj jane fundamentalistet qe gjithmone kane hedhur ne ere e shkaterruar qyteterimet. lexo se cfare shkruajn autoret e lshte helen dhe pastaj fol per keta heronj. lexo c’shkruan bota per krijimin e shteteve dhe pastaj fol per keta qe jane permendur me larte.

    2. Tani says:

     ‘O Pamuk’ edhe ti shpresoj qe nuk pretendon se ke ne damaret e tu gjakun e Pirros dhe Aleksandrit sepse e ke origjinen nga Azia. Shiko veten ne pasqyre dhe do te shikosh se nga te vjen gjaku. Ndersa gjaku im vjen nga Suli dhe Suliotet trima qe i ka pershkruar Lord Bajroni ne Cajd Harold. Nga vjen ti more gjakeperzier aziatik? Mega Allexandro my ass! I keni vjedhur popullit shqiptar te gjithe heronjte dhe shisni mend neper bote qe ju evgjitet keni kete histori. Ptuuuuu ndyresira te qelbura. Ju greket e felliqur evgjit nuk kishit asgje. Helenet kishin vetem Athinen dhe Sparten, asgje tjeter. E gjithe pjesa tjeter ishte shqiptare – Epirotet trima. Ptuuuuu-ja te rente ne koke ty dhe te gjithe races tende evgjito-arabe te ndyre.

   2. mirel says:

    Sakte. Artikulli jep te njejten teori te grekerve. Qe shqiptaret jane te ardhur.
    Pi koqet mjaftojne te lexojne fjalen arvanite dhe nuk mendojne me tutje

  6. Speci i Manit (Peleponez) says:

   Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Helen”, as “helenë”. Shteti i vogel me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga fuqite europiane vetem ne vitin 1830. Nuk ka pakice “greke” as ne “greqi” e as ne Shqiperi; ato jane thjesht shqiptare besimtare te krishtere ortodokse.

  7. Flamuri says:

   Tè Nderuar qka do thonit sikur keni harruar vet Shqiptarèt myslimon Qé kerkonin Baben sulltan ku edhe sot kemi ahaaaaaa shife sa gaboim k
   Tjetra i harrut komunistat sllavorus Qé e futen gjysmen e kombit Shqiptarè Né roberi ishin SHQIPTARET e Fundit ahaaaa po kta tè sodit Qeveria e Tiranes Qé akoma punon Pér sllav e Helen pra islamja e turqia me ortodokst sllavo helen na sollen ktu.Pra mos pshtyni lart se ju bjen Né Ftyr por as posht se na ra pshtyma Né Gjoks.Pershendetje nga Daradania Shqiptarve.

  8. Kreshnik Martini says:

   Ke te drejte vlla.
   Jane ca gjakprishur dhe tradhtar.

 2. lelegu says:

  Arvanitet jane rrace e bardhe europiane. Kurse greket jane evgjite lekuremurrme nga Lindja e Mesme. Kujt i djeg le ta mbaje

 3. ABC says:

  Hehe. Mbasi ter jeten e tije e shpenzoi duke luftuar sundimtaret osman dhe mbasi me ne fund ja doli mbare dhe u kthyhe si fitimtar dhe clirimtar i Greqise, Greket si te pa bese qe jane e arestuan dhe e burgosen per tradheti. Kur u pyet nese do luftonte prap po te kishte mundesine u pergjigj. Per Greqine do luftonja prap por jo me per greket.

 4. qazim-kostas says:

  E ku eshte e reja ketu ne kete histori…Kete muhabet e dine dhe qente e lagjes time ne athine

 5. kombi says:

  Historia e Pellazgeve flet ndryshe per trojet e Greqise veriore . Vorio Epiri ka qene gjithmon toke pellazge .Kjo histori i intereson vetem Grekeve , qe gjoja kane afdhur ne keto toka mbas vitit 1300 . Ne keto vite ka patur dyndje te shqipetareve ,por kjo nuk tregon qe ato troje nuk kane qene te pellazgeve . Greqia e shkruan historine nga viti 1300 .
  Turp per keta historian .

 6. !!! says:

  Meqenese arjanitet qenkan “ardhacake” ne shtetin qe sot quhet greqi a mund te na shpjegoni se kush ishin greket dhe latinet “autokton” qe sollen arjanitet ne greqi!?

 7. ts says:

  “Ate qe ndihmove ,ska per ta falur kurr ” ! Nje proverb cifute e vjeter, por mjaft e kohes ……..

  1. I paemërt says:

   Latinet ishin te gjithe kalorsit e Kryqezatave ae moren pjese ne Kryqzatat ne Jurezalem por qe nuk u kthye ne vendet e tyre dhe u vendosen ne ishujt e Egjeut ne pergjithesi KATALANE dhe VENECIANE por kishte edhe FRANKE kurse “greket” ishin ne pergjithesi shqiptaret dhe sllavet te zbritur nga Veriu dhe Lindja ne vitin 6 p.e.s. kjo ishte popullsia e asaj kohe me vone u bene pjese edhe osmanet qr sot perbejn pjesen me te madhe te popullsise te asaj Greqie “helene”

 8. I paemërt says:

  Poeti Kombetare “grek” Rugas Feraios ku dreqin eshte ne emrin e tij “greqishtja” apo pse ka S mbrapashtese hahahaha ky emer edhte nje perzierje franko-latine sic ishte nje pjese e popullsise e asaj toke qe me vone u quajt Greqi pervec shqiptateve prandaj mjaft me keto perralla me lesh greke qe nuk ti beson asnje i luajtzr mendesh

 9. Nderkoh qe Arvanitas-it ,
  Luftonte kunder pushtusit turk ( per vendin e tij,,atdheun e tij,te te pareve te tij Shqiptare)
  duke mos perfytyruar,se cfar Do luanin Fuqite e Medha me “Faltin” e Shqiptareve)
  myslimanet e shqiperise ishin shpall turq e luftonin kunder Shqiptareve ,ne sherbim te mortajes
  se popujve te Ballkanit dhe vet Shqiperise . Rrospit shqipe te shartuara me turqit, duke humb cdo Identitet shqiptare
  jo vetem ne paraqitje,por edhe te gjakut,si rrospit(_ bushatllinj-toptani-haxhi qammuti,zogolli etj )
  Jane kanceri qe grreu trupin e Shqiperise ,, Turpi e Helmi,qe per fat te keq, s’ ju largua ala sot Shqiperise.

  1. Ti mire qe qenke pa “Atdhe ” por me kryesorja qenke pa tru ne koke nuk ka TURP dhe HELM me te madhe se cjane arvanitasit e sotem per Kombin shqiptare antishqiptaret te ndyre te neveriten kur i degjon te flasin per shqiptaret e Shqiperine por mbi te gjitha injorante e primitive derra te trashe qe nuk nxorren mesime nga historite e kalvarit te tyre ne ate Shtet mesjetare-fetare ne te semes me to

   1. Xono,
    mos dhit muhabetin tash !
    Ti s’e ke emrin , xon kak derri- por xon kar.amah.mut qeni.
    E ke ndryshu emrin,perseri ne gerrqi ,rrospi turqie eh

    1. Serbi says:

     Ahahahahahahaha ahahahahahahaha ahahahahahahaha ahahahahahahaha

  2. ENKELAN says:

   Arvanitasit luftonin per atdheun thote…… arvanitasit u bene me grek se grekerit o i pashkolle ,nuk e perfytyronin se cfare do te ndodhte me atdheun thote……popopoo ata i kishin mbyllur hesapet me atdheu sepse u bene urrejtesit me te medhenj te tij dhe futen ne te njejten kategori me toptanet dhe bejleret qe permende ,ndryshe nga atdhetaret e tjere ortodokse dhe arbereshe qe hodhen themelet e ndergjegjes kombetare.Si mund te presi dikush fatet e atdheut kur behet urrejtesi i tij me i madh ,hajde budalleqe hajde .Mos shkruani budalleqe kur smerrni vesh nga historia…..

  3. Tim says:

   @Syljoti pa atdhe” por qe ne fakt duhet te jesh grek me atdhe Shqiperine. Ja pak histori per ty: Ali Pashe Tepelena ishte shqiptar dhe luftoj qe te ndahej nga osmanet. Krijoj nje zone te lire dhe te pavarur nga Osmanet. Dhe prandaj erdhen dhe e vrane kur ai u perpoq qe te shkeputej nga perandoria. Te luftoje kunder Osmaneve te asaj kohe ishte si te luftosh kunder superfuqise se botes sot. Shqiptaret ishin te pakte ne numer, ndersa greket u ndihmuan me armatime nga fuqite e asaj kohe si Franca e Rusia dhe prandaj fituan pavaresine perpara shqiptareve te Shqiperise. Shqiptaret historikisht ishin ngritur ne shume kryengritje gjate viteve te ndryshme por ishin shtypur me gjak dhe hekur nga osmanllinjte. Prandaj ‘Suljoti pa atdhe’ mos vill vrer kur nuk e njeh historine. Lexo me shume dhe do te mesosh te respektosh shqiptaret sepse kemi jetuar fqinj me njeri tjetrin dhe kemi shume lidhje duke filluar qe na martesat e deri tek ndarja e te njetit vend qe jetojme.

 10. zara says:

  Vetem komentuesi kombi ka kapur thelbin e ketij artikulli. Ky artikull i intereson vetem grekeve me teorine se shqiptaret jane te ardhur ne Greqi.
  Nderkohe qe faktet historike flasin ndryshe. Nje pjese e shtypit shqiptar dhe disa historiane te shitur i bejne jehone idese dhe mashtrimeve greke.
  Ne pergjithesi artikull i dobet dhe me tendence. Gazeta Tema sa merret me keto mashtrime historike , ben mire te thellohet dhe te na japi te verteta historike.

  1. kuc he dreq says:

   Ti moj torrollake as e ke idene per cfare flet artikulli,o te dhjefsha “thelbin”!
   Injorantet qe bertasin kapeni injorantin 😛

 11. albaniafirst says:

  Ka shume komentues qe vleresojne apo gjykojne alvanitasit bazuar ne botkuptimin e sotem te kombeve. Koncepti “komb” qe ne kemi sot, nuk ka qene kaq determinues ne kohen per te cilen flitet ne kete artikull, pasi njerezit dalloheshin nga perkatesite fetare, pra alvanitasit dhe greket u gjenden ne te njejten ane te llogores, pasi te dyja palet ishin kunder turqve myslimane qe sundonin vendin me dore te hekurt. Ne harrojme se keto luftera per “pamvaresi” nuk kishin asnje baze te mbeshtetur ne nacionalizmin qe ekziston sot dhe pikenisjet kane qene gjithmone me baze ekonomike dhe fetare. Te gjithe revolucionet apo lufterat kane nisur ne kulmin e krizave ekonomike dhe revolucioni grek nuk ben perjashtim nga ky rregull. Pra e thene shkurt, alvanitasit nuk luftuan kunder turqve per shqiptarine, por per aresye kryesisht ekonomike, per te larguar sunduesit e huaj qe kishte ngritur ne kembe nje system taksimi teper te rende per popullsine dhe sidomos ate te krishtere. Ishte ky system taksimi cnjerezor, qe detyroi shume shqiptare te konvertohen ne myslimane.

  1. Edhe ti says:

   D.m th i luftuan vetëm nga taksat,,,,,,e fillove mire mor burr,shkon dhe e dhjet ne fund,arvanitaret ishin paguesit me te rregullt nën perandorinë osmane .Kështu që nuk ishte për faj të taksave

   1. albaniafirst says:

    “Edhe ti”, e ke dhjere qe ne fillim e deri ne fund. Lexoje me me qetesi komentin tim pastaj nxirr konkluzionet. Se nga e di zotrote qe alvanitasit ishin paguesit me te medhej te taksave, kete me siguri e ke me hamendje. Njera nga taksat per te cilen shqiptaret u kthyen ne mase ne myslimane ishte ajo e ashtuquajtura “taksa e gjakut” sipas se ciles djemte e vegjel 9-13 vjec nga familjet e krishtera merreshin me force per te sherbyer ne ushtrine turke.

 12. bobi says:

  I paemer. Je shum i sakte ne shekulli e 13 greqia sidomos veriu po dhe deri ne athine sundohej nga mercenaret katalanas po kishte dhe valencian venecian dhe frenge. Keta mercenare per 70 vjete sunduane para se te mberrinin turqit dhe kan qen me katilat kudo qe shkelen vrisnin meshkuj nga 0 vjec e larte dhe perdhunonin femrat, dhe nje muze ne barcelona ekzistojne hartat ku kan sunduare dhe ca kan shkruare keta katalanasit per popullsin vendase qe shfarosen ku thuhet qe e gjithe popullsia ishin sllave hebrenje dhe shqiptare. Ne asnje liber te histprise ne greqi nuk eshte shkruare per keta barbaret qe sunduane greqine e asaj kohe, se per greket nuk munde te benin dot shtete dhe e ben te detyruare qe te jeshe greke me pare duhet te jeshe ortodokse. Nga ajo greqia e ka fene ne shkolla ne politike dhe kudo ne jeten e tyre se pa kete identitet te ri nuk do ishin ber kurre shtet.

 13. Spathiati says:

  Mbetjet turkoarabe shajne dhe ofendojne arvanitasit, sepse keta te fundit se bashku me Suliotet kane shpartalluar turkoarnavutet e albanistanit!
  Nioerit dhe mbesat e mbetjeve osmane te albanistanit, kuren e kures nuk mundet te harojne se Arvanitasit dhe Suliotet ishin krenaria w Kristianismit Orthodhoks ne luften per Liri nga turqit aziatik!
  Ptu, mbetje turkomongole!

  1. hahaha says:

   Palle [email protected] a e di sa e rrunte [email protected] Sulltani per arvanitasit dhe suliotet e pabese po mos te ishte Franca Rusia Anglia “greket” do te kishin sot President Erdogan baben hahahahahahaha do apo jo ti dhe ndonje cope hajvani si puna jote arvanitet ishin thjeshte vegla te Fuqive Europiane vrases me pagese dhe mbrapa shpine dihet historikisht realitetin nuk e shperbejm dot se doni ju o llum

  2. Sokoli says:

   per shqiptaret e vertete pa dallim feje arvanitet jane nje gjak e konsiderohen vellezer – shiko emisionin e skait ku studiues te vertete greke e thone me gojen e tyre qe marko bocari hyri ne mes te nates ne garnizonin e pashait te Vrionit dhe shqiptaret ngaterrohen me njeri tjetrin sepse flasin nje gjuhe e vishen njesoj pas suljoteve i erdhi koha prizrenit ku jo orthodoxet shqiptare po ata muslymane e vune perpara prandorine ne shkup apo keto nuk pranohen. apo ne gjirokaster ishin topullinjte me mihal gramenon qe e shtrine komandantin osman ne toke apo dhe keta nuk quhen qe luftuan turkun). kurse sa mbaroi pune greqia me suljotet dhe arvanitet nuk i duheshin me dhe gjysmat i nisi ne ishuj te internuar te tjeret ne turqi ne shkembim te aziatikeve te vete ( qe flisnin greqisht) dhe keshtu e uli fuqine e tyre ne ate pike sa kishin dhe akoma kane frike te flasin gjuhen e vet ne publik, po dhe sot e kesaj dite ke pleqte qe thone hapur se flasim shqip ne shtepi. ja kjo eshte dashuria greke per heronjte e vete.

 14. preshevali says:

  Varu k… ketyre tradhetareve, na shordhut k.çët me ta.
  Ku janë tash , u shkrinë ne helaçe dhe kercenojnë Shqiperinë si puna Pangallos,
  dhe ju mburreni me ta.

 15. iqfksh says:

  Theodhori Kolokotroni ,dhe Laskarina Bubulina ,kane therur me mijra turq te qelbur aq sa gjaku vajti deri ne gjunje te kalit,dhe natyrisht i perndoqen te gjithe myslimanet e tjere te qelbur nga toka e bekuar helene,Niperit dhe sterniperit e ketyre hasaneve dhe omereve natyrisht qe do shajne sepse keshtu nderojne gjyshstergjyshet e tyre bashipozuke me origjine turkomongole.

  1. DIA says:

   Sa per djeni per ju jevgjitogreke Bubulina u fejua me mysliman dhe ata qe e vrane ne shkallet e shtepise ishin te krishtere te pabese te urdheruar nga te njejtet te krishtere qe urdheruan vrasjen e Karaiskaqit, vrasjen e Andrucos, burgimin e Kolokotronit, te gjithe keta u vrane e u zhduken nga te krishteret e pabese qe si perfituan nga lufta dhe gjaku i arrvaniteve i vrane nje nga nje.

 16. Kur Arvanitet ishin emri qe dridhej turku, dhe trimeria e kultura e tyre ,kishte bere qe te shikoheshin me rrespekt
  nga europianet, dhe njifeshin nga fundit,si tregetaret me te fuqishem ne ballkan,
  kto funderina komentues ,jetonin si kafshe te egra pyjeve,maleve,shpellave .
  Eshte e kot ,madje vetironi ,te diskutosh me musllumat, temai takojne dhe kuptohen vetem nga njerezit .

  1. Arvanitasit ishin hajdute bagtishe dhe vrases mbrapa shpine me pagese kjo dihet historikisht disa madje u kthyen ne mysliman dhe luftonin per Sulltanin kundrejt nje pagese ata ishin thjeshte mercenare si gjithe arvanitet qe emigruan vone ne Greqi meso historine dhe mos komentoni me mllef por me llogjike

   1. ,,,,,,, says:

    Ata Arvanitas qe nderuan Fene e Krishtete ne Islam jane Camet….kjo eshte boterisht e njofur per pa-besit e tyre, kurse Arvanitast e Krishtere, u theren nga Turqt dhe Turk-Arnautet dhe nuk i Islamizuan.
    Nderime dhe Respekte per HEROIZMIN e Tyre.

    1. tt says:

     Camet nuk jane arvanitas more kolera Anastasit mire e ka öaeashkruajtesi shume arvanitas u kthyen ne mysliman (suliote) dhe luftonin öer Sulltanin po ku ta dini ju qe e mesoni historine ne bodrumet e Anastasit kokrra e pic derrave

 17. kodrasadikitk says:

  Nga 100 herojte kombetare te Greqise 90 perj tyre ishin arvanitas .Tani shtrohet pytja se sa ishin arvanitas e sa perqind te popullsise ishin greke ose pseudo grke sepse te bardhet ishin race arvanite -shqiptare qe e bene greqine shtet.Pas qlirimit qarqet reaksionare i prene ne bese Arvanitasit me metoda barbare duke i likuiduar kreret e udhheqesit Arvanitas e tani ne emer te modes ose te m…t flitet gjoja greqishtja atje ne vend qe te ishte Arvanitja e greqishtja e sotshme .Sido qe te jete Arvanitasit jan ken e jan vllazerit tane dhe nji dite edhe gjuha e tyre do te behet gjuhe zyrtare e Greqise .

 18. evgjitngrenesi says:

  gjithë gabimi juaj është se mendoni që në 1800-n kishte arvanitas(shqiptarë) dhe greke! fjala grek nuk njihej në atë kohë. që ta kuptoni është njesoj si të themi që ka jugosllavë,meqë kishte jugosllavi. kishte vetem shqiptare të krishtere dhe myslimanë! dhe ca pakica të tjera te vogla. e ashtuquajtura kryengritje greke ishte luftë qytetare midis shqiptare te krishtere e myslimanë e frymëzuar dhe nxitur nga te tjeret. rusia kërkonte një front në perendim të osmanëve dhe për këtë nxiti popullatat e krishtere ,shqiptare në këtë rast, ti kundërviheshin osmanëve. këtij territorri të ri duhej ti jipej një emër. për këtë u erdhi në ndihmë romantizmi europian ,me historinë e greqise se lashtë e kombinuar me bizantinizmin fetar. shqiptaret,të vetmit vendas në shtetin artificial te quajtur greqi nga naiviteti evropian,u shtypën mizorisht nga fanariotët ruso-aziatik. shqipja u shpall gjuhë e ndaluar dhe prifti kozma nga etolia u shpall shënjtor sepse luftoi shqipen duke trëmbur besimtaret e paditur. shqiptari kolokatroni luftoi me ish shokun e tij ,shqiptarin ali farmaqi. jugosllavia e athershme,greqia, shpalli kolokotronin grek dhe farmaqin turk, që të siguronte mbijetesen. por në kohen kur informacioni nuk kontrollohet më , fatin e jugosllavise ka për të patur. arvanitasin duan ndihmë , kohë dhe durim nga shqiptarët. kanë 200 vjet të shtypur dhe nuk e kanë të lehtë të ngrenë kokë. është bëre propagandë e madhe. shqipëria nuk bën asnjë përpjekje për ti ndihmuar.

 19. Alexa says:

  Arvanitasit kane lyer duart me gjake shqiptari me shume se vete greket,mjafton te permendim napoleon zerva qe ishte nje kelysh arvanitas.Kjo rrace jane mbledhur pas viteve 90 diku ne leskovik dhe te gjithe pasardhesit e bocarit zhavelles kundurioti etj e kane pranuar qe nuk jane shqiptare,thjesht kane luftuar per greket me pak fjale jane bukeshkale.

 20. poli says:

  Dhe ja papritmas te gjithe ata qe mbeten brenda ne shqiperi dolen patriote ,bene ate moj alexa qe u beri gjyshi yt shume vite me pare d,m,th i debuan

 21. arkani says:

  po e sakte ARVANITAS ishte KOLOKOTRONI po nuke eshte albaanadollake si jane pjesa me madhe ne vende pse e shani o te pa udhe pse nuke ndroi fene o kelysha te ana dollit

 22. Vurkari says:

  O Turkofagos dhe ju mercenaret e tjere te orthodhoksise se ashtuquajtur greke qe i sherben nenes Rusi pse nuk na thoni ketu qe qeveria juaj mosmirenjohese e vdiq kete hero ne burg sic beri dhe me gjithe heronjte e tjere arvanitas qe me paturpesine me te madhe i quati tradhetar.

  Edhe nipin e ketij Theodhor Bithegurit, Nikitarain i njohur me nofken TURKOFAGOS ( Turkngrenesi ) nga i cili ka vjedhur llagepin ki turkolepiresi i forumit ne burg e rrasen deri sa vdiq, te tjeret i vrane ne liri ose i helmuan si Laskarina Bubullimen , Odise Andrucon , Noti Bocarit i dogjen shtepine e perndowen si shume te tjere. Pse valle ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *