VIDEO/ Rama për 21 janarin: nxitje për Reformën. 4 jetët e humbura kërkojnë drejtësi!

ramaKryeministri Edi Rama ka premtuar drejtësi përpara familjarëve të viktimave të 21 janarit.

Përgjatë ceremonisë që po mbahet në Pallatin e Brigadave, Rama u shpreh se me sistemin e ri të drejtësisë do të vendoset e vërteta në vend.

“Drejtësia për 21 Janarin është më afër me reformën në drejtësi. Vrasjet e 21 janarit dhe viktimat e pafajshme të plumbave të shtetit u bë arsyeja më kokëfortë mes shumë arsyeve për të ndërmarrë reformën më transformuese në këto 25 vjet.

21 janari mbetet motiv i motiveve që jo vetëm ta çelim kantierin e kësaj reforme që pështjelloi në mënyrë të vecantë politikën shqiptare por dhe ta cojmë përpara nga Kushtetuta si letër dhe ligjet e shkruara në ligjshmërinë e jetës së përditshme të qytetarëve”, tha Rama.

Ai  ka premtuar rihaojen e çështjes, “rihapja e cështjes në kushtet e një drejtësi të reformuar nuk përfundon për një herë të dytë si përfundoi herën e parë në rrugën e gjykatave të korruptuara dhe të kapura të këtij vendi”, argumentoi Rama.

Kreu i qeverisë ka shpjeguar edhe vendimin për dëmshpërblimin e familjarëve për viktimat. “Ne miratuam fondin e dëshmpërblimit, detyrim që nuk e lehtëson barrën tonë kryesore. Por ndryshe nga cfarë me ligësi u komentua në kazanin e mediave, dëmshpërblimi i dhënë për ju nuk ishte qokë, por ishte një detyrim që mos e harrojmë, buron nga domosdoshmëria për të zbatuar vendin gjyqësore të cilat vonuan por sidoqoftë erdhën e sapo erdhën ne menjëherë morëm vendimin e duhur në drejtimin e duhur”, u shpreh kryeministri i vendit.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “VIDEO/ Rama për 21 janarin: nxitje për Reformën. 4 jetët e humbura kërkojnë drejtësi!”

 1. selim rroshi says:

  Ma vfc po kur mbron te tute ti a spunon drejtesia e ngordhur per ty. Punon qe cke me te. Sa bajat je ber mor burri dheut a se ndjen se dhe te batutat deshtove?

  1. Edkari says:

   U mblodhen me 21 janar se doli video e Dritan Priftit
   ku Ilir Meta permend 700 mije eurot.
   Sot Ilir Meta aleati kryesor i Edi Rames.
   ………………………………………………………..
   sa per dijeni ka disa dite qe midis familjareve te 4 viktimave
   ka plasur nje sherr i madh se kujt i takojne me shume lek.

  2. erla says:

   Me fal zoteri po ti je kryeminister nuk je as prokuror as gjykates. Si mund te premtosh ti rihapjen e ceshtjes dhe madje edhe perfundimin ndryshe te saj. Vetem kaq mjafton per te kuptuar cfare reforme ke bere dhe per ti siguruar azil politik per proces jo te ndershem dhe politik cdo te akuzuari potencial per 21 Janarin.

 2. tanguli says:

  po po nxitjen per reformen dhe per te nxitur ty qe nje nder 5 qe ishin grupi zjarrit ta besh kryetar te PS ne Mat, drejtor dhe tani se shpejti Deputet.
  Leri keto perralla se nuk te beson kush….pse e bere kryetar PS, A.Malaj qe ishte grupi zjarrit me 21 janar???????????????

 3. Qifi says:

  Jepe drejtesine o pederast jepe. Po ske çfare jep se i vrave ti dhe pije kafe te kullat duke talle trapin me kete milet trap.

 4. Lugati says:

  o lugat kryeminister lum si ti qe ma veten me gajret…ku jane kolopucat e ripjelljes se edhe dje e dezertun artikullin e 21 janarit…sa imoral jeni e skeni turp i boni moral sales ju qe jeni isoj me salen

 5. rilindja ME BYTHE PERPJETE says:

  Nese duhet drejtesi atehere edi rame bytha duhet te jete i pari i burgosur sepse i organizoi Proteste te dhunshme ku deshi ta merr pushtetin me dhune tani vie luli e sala

 6. Punetori says:

  Nje pergjigje per ,
  Selim Rroshin , Edkarin , Erlen , tangulin , Qifin e Lugatin :
  Pikerisht , pse ka injorante si ju ;- ky vendi yne po vuan !
  Shkoni more e beni ndonje pune e mos u merrni me politike , se jeni kaq idiote sa nuk keni te krahasuar as me gomeret !

 7. Darius says:

  Keti Populli e qiu Enveri per 55 vjet i thane KU JE O BABA….
  Po i shkerdhejne prap……po thone KU JENI O BABALLARE….
  Popull BQ….

 8. Valter says:

  Gjerat e mira behen ngadale ngadale, jo se kam besim ne politika ,por ne ecuria e shqiptareve per nje jete te paster.

 9. enter"" says:

  Nuk ka drejtesi ne ahqiperi, jo per kete klase politike. Hiqeni nga mendja. Drejtesia do vndoset jo per keta, por per ata ne te ardhmen. Kush do denohet per 21 Janarin? Berisha? Kurre!!!
  Me vjen keq por kurre. E vetmja drejtesi duhet vene nga familjaret…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *