Nikoliç bën hapa prapa: Duam paqe me Kosovën, të respektohen marrëveshjet

nikolic-1-e1476276324678-780x439-696x392Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, ka deklaruar se vendi i tij do të insistojë në paqe me Kosovën dhe respektim të marrëveshjeve që janë arritur në Bruksel mes Serbisë dhe Kosovës, “por vetëm në qoftë se të dyja palët e bëjnë këtë”.

Nikoliç ka thënë se Serbia do ta vazhdojë dialogun dhe se nuk do të jetë ajo që do ta ndërpresë. “Dëshirojmë paqe dhe ne nuk do të rrezikojmë”, tha Nikoliç për “Sputnik”, transmeton Telegrafi.
Presidenti serb tha e “Shqiptarëve do t’u themi hapur se respektimi i marrëveshjeve është kusht për paqe, ndërsa përfaqësuesve të BE-së do t’u themi se e kanë për obligim që të jenë të parapërgatitur”.

“Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë të ndalojnë/stopojnë cilindo aksion, i cili kërcënon në mënyrë direkte paqen dhe sigurinë e të gjithë banorëve të Kosovës dhe Metohisë”, ka thënë Nikoliç.
Pas ndalimit të trenit serb me simbole nacionaliste në kufirin Kosovë-Serbi,, presidenti serb kërcënoi se në Kosovë do të dërgonte ushtrinë serbe.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Nikoliç bën hapa prapa: Duam paqe me Kosovën, të respektohen marrëveshjet”

 1. kozmo says:

  ZBYTHJA TE BEN QESHARAK .

 2. Treviso says:

  Nuk po kutoj se kush po kopjon njeri tjetrin, a drejtuesit e Serbise po kopjojne partine Demokratike a kjo e fundit po kopjon drejtuesit serbe?
  Duke ndjekur vazhdimisht veprimtarine e partise Demokratike dhe duke e ditur se ka punuar ne favor te shtetit te Serbise, eshte kryekrimineli i shqiptareve me skuadren e tije qe kopjojne veprimet e politikaneve te shtetit serb. Veprimtaria e tyre eshte 100% e barabarte. Cfar thone paradite nuk thone pasdite, pa menduar per te ardhmen, por gjithmone ne dem te popujve te tyre. Fati i mire i shqiptareve eshte se partiia Demokratike shqiptare eshte ne opozite. Diferenca e Nikoliçit nga Berisha eshte e madhe. Nikoliç nuk vret Serbet por shqiptaret, ndersa Berisha vret shqiptaret dhe ndihmon serbet.

 3. rako ferra says:

  Mos bini ne kurth dhe kujdes
  Si keshtu u erdhi papitur deshira per paqe hienave te Beogradit!!!!!!!
  Dicka pergatisin dhe u duhet kjo ulje e tensionit per tu paraqitur para BE si tegateshemper bisedime dhe per paqe
  Besoj se keshillohen nga Moska dhe ajo qe do kerkojne me ngulm eshte mareveshja per komunat me shumice serbe
  Ne qofte se e harriijne kete gje pa dyshim se kane hedhur hapin e pare per kthimin ne pjesen veriore
  Do te jene kaq te medhaja problemet dhe provokacionet qe do shkaktojne serbet e kosoves pasi te kene marre kete status ku treni do ti lere vendin pranise se forcave serbe ne Veri
  C fare duhet te beje diplomacia kosovare
  Kujdes zgjuaresi dhe bashkepunim me Tiranen dhe miqte e ngushte te kosoves ne europe dhe pertej Atlantikut
  Duhet te vonuare me cdo kusht kjo marreveshje derisa sa te zbardhet situata e gjeopolitike ne zhvillimet e fundit
  Pro kesaj marreveshje vetem atehere kur te kemi njohje te Kosoves nga Beogradi
  Pa njohje te Kosoves asnje marreveshje per komunat serbe

 4. Ledio says:

  Nuk bejne paqe hijenat Serbe , vetem terheqje provizore pas ndihen me te dobet ne aspektin politik. Shikoni kur per 3 -6 muaj kelyshat e tyre ne Shqioeri Sali Berisha , Ilir Meta edhe Basha te fillojne levizjet e para kundra Edi Rames ( ne kete rast rruges Europiane qe zgjodhi populli shqiptar)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *