Plani Trump-Erdogan-Putin, për Kosovën, trondit Serbinë dhe mediat serbe!

trump putin erdoganPresidenti i sapozgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump dhe presidenti rus, Vladimir Putin, javën që vjen pritet të bisedojnë në telefon, ku Putin do ta urojë Trumpin për zgjedhjen e tij si president i SHBA-ve.

Pas kësaj bisede pritet të bëhet edhe një plan për takimin i cili pritet të mbahet së shpejti, Trump-Putin, i cili me gjasë do të ndodhë në Evropë

Pas kësaj, kanë filluar të reagojnë edhe mediat e ndryshme, raporton Express. Janë mediat serbe të cilat shkruajnë se presidenti turk, Recep Tayp Erdogan, do ti kërkojnë këtyre të dyve në takimin që do ta ketë në takimin e vendeve më të zhvilluara që Kosova mos të prekët si shtet i pavarur dhe do të kërkojë nga Rusia që ta njoh atë në mënyrë që SHBA dhe Turqia ta njohin Krimenë si të pavarur, dhe ky do të ishte konsesusi më i mirë që do të mund të ndodhte në favor të Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Plani Trump-Erdogan-Putin, për Kosovën, trondit Serbinë dhe mediat serbe!”

 1. koha jone says:

  Lajmi me i mire do te ishte , bashkimi i Kosoves me Shqiperine ,por kjo nuk i intereson qeverise se kosoves ,e cila kerkon me cdo kusht qe Kosova te jete me mire nen thundren e Brukselit ,se sa te bashkuar . Berat Bubazheli eshte vetem nje vegel e Thacit .
  SHQIPERIA DO TE BASHKOHET SE SHPEJTI ME KOSOVEN DHE PRESHEVEN ,MAQEDONINE . TASHME KJO KERKESE ESHTE NE TRYEZEN E KONGRESIT AMERIKAN . E ARDHMJA E BALLKANIT ESHTE PER DREJTESINE E TROJEVE SHQIPETARE .

  1. Al banistan em i dashtun says:

   ke pa endrra me sy hapur…..


   kosova eshte shtet me vete qe ska lidhje dhe ska per te pasur lidhje me shqiperine.kosovaret kane identitetin e tyre qe tashme njihet e dihet dhe pranuar nga shumica e kosovarve si Turko-Serbo-kosovar qysh nga pushtimi Osman. Edhe austriaket e zvicerianet flasin gjermanisht po kane identitet dhe kombesi jo gjermane……


   Sa per shqipfolesit e Maqedonise keta skane asnje fare identiteti shqiptar pervec atij qe I dallon nga ai Maqedonas….me je fjale edhe keta pse flasin shqip sdo te thote qe jane shqiptare. Identiteti I shqiptareve te Maqedonie dihet, njihet dhe pranuar si Turk dhe kjo smund te mohohet apo kundershtohet nga te ashtuquajturit patriote apo nacionaliste.


   Shumica e e Shqiptareve, Kosovaret dhe ata te Maqedonise jane thjesht vazhdimesi e identitetit Turk ne Ballkan. Gjuha eshte dytesore ne maredhenie me identititetin.

   1. Toni KS says:

    Ti qe qenke kaq i “informuar” per “identitetin turk” te kosovareve, di gje nga jane Olsi Jazexhiu, Muhamed Sytari dhe Genc Balla?

   2. Zigur Qarri says:

    Çështje inferioriteti per habtatin tend!!!Shikoji greket,edhe pse jan produkt i perdhunimit osman,jan me te
    zinj se turqit,baballaret e tyre.Habitati yt,nese krahasohet me shqiptaret e Kosoves dhe te Maqedonise,duket
    jo si arab,por si afrikan.Ne sportet marciale,kjo rrace vitale,ne propocion me popullsine,ka me shume sportiste
    se çdo vend tjeter ne Bote.Natyrisht qe Kosova do te afirmohet si shtet i pavarur ne fillim,kjo per te shuar
    pretendimet serbe,por me pas do te bashkohet me Shqiperine,per ti paraprire”pushtimit”te Maqedonise,
    qe nuk ka shanc kundra shqiptareve.Kjo eshte vetem çeshtje kohe(per ata qe nuk kan durim).Habitati yt i degraduar,
    do te degradoje edhe me tutje gjenetikisht,shqiptaret do fitojne terren dhe fuqi per t’ju drejtuar bythqirave grek,
    qe ndoshta do mposhten jo me evolucion si fqinjet verilindore,por me force.Hesapet do te lahen nje here e
    pergjithmone,mjer ju dhe pasardhesit tuaj.Do shkoje gardhi aty ku e ka vendos Zoti.Hebrejt u kthyen mbas 2000
    vjetesh,prandaj mos mendoni se ka mbaruar loja mor rrace bastarde,rrace e pabese!

 2. bureto says:

  Gjerat behen me rradhe. Po se pari te shohim nese kjo do te behet realitet, gje per te cilen, heperhe, dyshoj.

 3. shushica says:

  Ne radhe te pare eshte Rusia qe ka interes te njohe Kosoven .Ka nje paralelizem thuajse te njejte midis Kosoves dhe Krimese .Kosova banohet mbi 90 perqind nga shqiptare , Krimea banohet mbi 90 perqind nga ruse .Kosova dhe Krimea historikisht , etnikisht , nga pikpamja gjuhesore , kulturore , shpireterore , jane hapsira te njejta perkatesisht te banuara nga shqiptaret dhe ruset .Direkt , ne linje tokesore …Jashte kufijve te Shqiperise 3 milioneshe banojne rreth 3 milione shqiptare dhe gjithe bota politike dhe shkencore e njeh kete fakt .Eshte njesoj sikur rreth Italise te banonin 60 milione italiane , rreth Gjermanise 80 milione gjermane , rreth Frances 65 milione franceze …A nuk eshte absurd ky realitet…Ndersa rreth Rusise , pas shperberjes se ish BS ne menyre idiote, pa asnje marreveshje nderkombetare te bazuar ne te drejtat e popujve per vetvendosje nga tre idiote , Jelcin , Kuchma dhe biellorusi qe nuk me kujtohet , rrotull kufijve ruse mbeten rreth 40…50 milione ruse ….Ne disa ish republika te ish BS , si ne Biellorusi , Kazakistan , Armeni , republikat e Azise qendrore trajtohen me te gjitha te drejtat , por ne Ukrahine , shtetet balltike ,Gjeorgji trajtimi i tyre eshte jashte te gnitha normave te te drejtes se minoriteteve .Ja pra , Rusia para se te pranoje argumentet e perditeshme idiote te politikaneve dhe kishes serbe, duhet te mendoje e pergjigjet per ruset e mbetur jashte kufijve .Po keshtu interesat globale te saj kerkojne ulje tensioni dhe partneritet me SHBA…gje qe indirekt mund te sjelle efekte pozitive per Kosoven dhe shqiptaret …Le te shpresojme se arritja e Trump ne Shtepine e Bardhe , ne vend te paqartesise te sjelle me shume zgjidhje praktike ne interes te shqiptareve …

  1. Projekti says:

   Humbja me e madhe ishte Kazakistani. Shumica e popullsise kur u shperbe BS ishte me prejardhje ortodokse. (Ruse dhe disa ukrainase,armene etj.) Kishte gjithashtu te krishtere gjermane. Kazaket perbenin shumicen vetem ne disa provinca.

  2. Letra e njejte says:

   Fantastike – ke shpjeguar dicka per te cilen nuk gjeja dot menyren si tua shpjegoja une vete te tjereve. Shume FLM!!!

 4. Timi says:

  Nuk besoj që Kosova të jetë aq e rëndësishme për këta që të jetë pika e parë e bisedimeve. Sikur bota është në rregull dhe ka mbetur vetëm Kosova. Ëndrra gazetarësh.

  1. Projekti says:

   Gazetari nuk tha se Kosova do jete pika e pare e diskutimeve dhe marrveshjeve SHBA-Rusi. Ne artikull thuhet qe Kosova do jete nje nga pikat.

 5. Pallatet Agimi says:

  Bravo Shushica. Pershendetje.

 6. kombi says:

  BASHKIMI ME SHQIPERINE DO TE BEHET REALITET , SI PER KOSOVEN ASHTU DHE PER SHQIPETARET E MAQEDONISE .DITA NUK ESHTE SHUME E LARGET. TINGELLON SI ABSURDE ,PER VETE FAKTIN QE KEMI NJE SHEKULL TE NDARE ,POR DITET PO AFROHEN QE AMERIKA TA SHIKOJ SI PROBLEM KYC TE BALLKANIT . KA SHUME ANALFABET QE NUK E KUPTOJNE RENDESINE E MADHE TE KETIJ BASHKIMI ,POR KJO PAK RENDESI KA ,SEPSE NUK KA PER TU KERKUAR MENDIMI SHTERP I TYRE .

  1. Projekti says:

   Problemi me i nadh drejt bashkimit kombetar te shquptareve nuk eshte faktori i jashtem, por ai i brendshem, pra politikat midis shquptareve.

 7. xxxx says:

  Hahahaha keq e kane punen jevgjitet e Pontit po ju vjen me duket Erdogani deri ne Selanik hahahahaha

 8. Peco says:

  Nuk eshte politike kjo, keto jane llafe kafeneje. I sajon Tema per klikime. “…shkruajne mediat serbe.’ thote shkrimi me siper. Burimi zoteri, cito burimin, qe lajmi te kete vlere. Lereni kete menyre te dheni lajmesh, ky eshte ushqim per derrat.

 9. Asus says:

  Njohje e Kosoves nga Russia u jep fund shpresave serbe. Gjerat po levizin ne kahen e percaktuar. Po ndodhi kjo, I bie qe ne te dy rastet, ruset I kane lene ne balt serbet. Ne bombardimet e 1999 dhe tani. Serbet duhet te ndryshojme perfundimisht sjelljet e tyre. Te mbledhin bishtin e te levizin drejte evropes.

 10. Bambi says:

  Asnje nuk e permendi faktin qe Kosova duhet te forcoje institucionet dhe ti mbushe mendjen botes qe eshte e afte te vetadministrohet.
  Kjo do te thote qe atdhetarizma tash e tutje nuk matet me “c’bere ti gjat luftes”, por me vullnet politik per te rritur mirqenien, luftuar korrupsionin galopant rritjen e stabilitetit, nje politikev transparente ndaj popullsise serbe ne Kosove dhe respektimin e kushtetutes e ligjeve. Kjo klase politike qe drejton sot kosoven eshte nje deshtim total.
  Eshte kjo klase politike qe e ve me shume ne pikpyetje te ardhmen e Kosoves.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *