Ministria greke e Mbrojtjes: Dënim maksimal për 7 ushtarët me origjinë shqiptare që bënë “shqiponjën”

ushtareMinistri grek i Mbrojtjes kërkon dënimin maksimal për 7 ushtarët grekë me origjinë shqiptare që janë fotografuar brenda një reparti ushtarak në Mesologji të Greqisë, teksa bëjnë me pëllëmbët e tyre simbolin e shqiponjës dy krenare.

Sipas zyrës së shtypit të Ministrisë, Panos Kamenos ka kërkuar që ushtarët të dënohen si askush më parë, për të shmangur përsëritjen e gjesteve të tilla në mënyrë të organizuar.

Burime nga Ministria greke e Mbrojtjes,thanë se 7 ushtarët që bënë me duar simbolin e Shqipërisë e që më pas e postuan atë në rrjetet sociale, janë ndaluar dhe shoqëruar në ambientet e repartit ku dhe u pyeten lidhur me veprimin e tyre.

Ndërkaq, atyre u janë konfiskuar edhe celularët dhe me një urdhër urgjent të kësaj ministrie, do të dërgohen në regjimentin e Janinës, ku dhe do të mbahen nën mbikëqyrje gjatë ditëve të ardhshme.

Çështja duket se ka marrë përmasa edhe më të mëdha për shkak të reagimeve mediatike, por edhe të politikës greke, çka ka detyruar Prokurorinë ushtarake të hapë një hetim lidhur me ngjarjen.

Mësohet se 7 ushtarët do të merren në pyetje nga Prokuroria e Janinës në cilësinë e të pandehurve.

Ata rrezikojnë të dënohen deri në 5 vjet burg, nën akuza të propagandës antikombëtare dhe aktivitetit antikombëtar.

Ende nuk dihen nëse ata ndodhen të arrestuar,apo nën monitorimin e eprorëve të tyre në ambientet e repartit.

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Ministria greke e Mbrojtjes: Dënim maksimal për 7 ushtarët me origjinë shqiptare që bënë “shqiponjën””

 1. tropojanic100 says:

  gabim more djema doni te hidhni valle ne gojen e ujkut ,gjith e dime qe greket serbet pse jo dhe turqit jane nacionalist ekstrem te semure…ju duhet te kishit kujdes

 2. .......!!!!!? says:

  Shtet me injorant ,me idiot,me te prapambetur se keta kurvat greke ,nuk besoj te kete planeti ,keta duhet ti krahasosh me uganden Kongo etj.keta mund te denocojn edhe Sergio Ramos per kete veprim qe ka bere para disa muaj,Ata djem duhet ti marrin ato pashaportat dhe te fshijne bythen ! Shtet baxhellash qe merren me pidhin e pules !!

 3. Tani says:

  Keta plehra e shikojne shqiponjen e nje vendi anetar te NATO-s si armikun e tyre. Kjo eshte ajo qe keta plehra te zeza kane bere vazhdimisht me arvanitasit dhe shqiptaret atje. I diskriminojne si ju do qejfi dhe jane edhe pjese e BE-se. TURP more racista te ndyre. Sa maskarenj grek hyjne ne Shqiperi dhe bejne te gjitha shenjat dhe simbolet irredentiste te vorio-epirit dhe sju ka hyre nje gjemb ne kembe. Ndersa keta i ka kapur virusi i terbimit kur shikojne shenjen e shqiponjes. Keta mendojne qe shqiptaret e atjeshem do te behen greker. Kot e kane. Diversiteti eshte bukuria ne demokraci dhe ne liri. Kjo qe po bejne qeveritaret greke eshte fashizem. Familjet e ketyre ushtareve nese ata i denojne duhet te kerkojne te drejtat e tyre legjitime ne Gjykaten e Hages. Keta plehra evgjitesh jane pjese e Europes. Pftuuuuuu! Vroma.

 4. Raimond vlonjati says:

  Shwiperia duhet ditekt te beje note proteste kunder Greqise , biles ta trajtoje kete ceshtje edhe ne BE , ne kuader te te drejtave te njeriut

  Cfare shteti bastard qenka greku , njelloj sikur esht ne Arabi , jo ne Europe

 5. korcari says:

  Tashi shqiponja eshte shqiptare apo greke,nqs eshte shqiptare dakord
  por nqs eshte greke pse duhet te denohen keta?

 6. albaniafirst says:

  Keta jane pjehrat e Greqise qe denojne ushtaret qe bejne shenjen e tyre kombetare e cila i perket nje vendi gjoja mik dhe aleat. Ne i kemi Vangjelet qe i nxjerrin flamujt greke ne dyerte e shtepive dhe nuk u thote njeri gje, pale pastaj sikur te futen edhe ne burg. Jane keta greke qe nuk kane per te ndryshuar kurre ne politiken e tyre antishqiptare qe pellasin cdo dite per te drejtat e minoritetit te tyre ne Shqiperi qe ne fakt gezon cdo te drejte qe kemi ne te tjeret, ne nje kohe qe persekutojne cdo individa po grup me prejardhje shqiptare qe shpreh e perdor simbolet e te pareve te tyre. Ky dabellstandart qe greket perdorin eshte tejet i papranueshem per shekullin e XXI.
  Per ti paraprire te gjithe turkobythosve qe do turren si qente, duke na treguar “buken” qe greket u paskan dhene shqiptareve “bukeshkale” ne paranteze po u them se: “po ju ke e fusni veten qe keni 80 e ca vjet qe hani buken ne Shqiperi dhe beni politiken e grekut. Aaaa, me falni se edhe ketu ju do perdorni dabellstandartin. Si thoshte prifti qemoti: beni si ju them une, por mos beni si bej une.

 7. kuq e zi says:

  hahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  pse edhe ligj kunder nje gjesti paska greqia?????
  mos e rruani djema aq me i madh eshte denimi aq me vlere ka gjesti juaj ska medalje me te madhe per shqipet sesa nje denim i greqise

 8. qipro says:

  o shtet fallco pedofil janullkurve……motivi denimit akuza ku bazohet….hajde shtet evropian hajde…jeni fotokopja jemenit

 9. Shqipetare i ATHINES says:

  RESPEKT Per USHTARET SHQIPETARE..Nese dikush DENOHET PER TE MOHUAR KOMBESIN..Gjakun dhe Gjuhen e Nenes apo Babait Ne Greqine Racisto-Klerikale..KJO ME SHUME DO TI BEJE ATA QINDRA TE RINJE DHE REJA SHQIPETARE QE TE URREJNE Greqine…dhe me shume Fashizmin kLERIKALO-gREKE::QE ESHTE Kunder gjithckaje Shqipetare…
  BRAVO DJEMEVE Duket qe jane SHQIPETARE TE PASTER..NUK SHIKOJME NDONJE EVGJITE NE MESIN E TYRE..lol
  Shqiperia duhet te Veproj me aq FORCE QE KA..lol

 10. ti je muslimon,mos luaj ''evropianin'',vendi yt eshte ne keli..........allah uakbar! says:

  Ne keli,madje edhe ”to makri” sto kolo more tukoshake bukeshkale,ptuuuuuuuuu vrromoarapides…………

 11. says:

  S’është shqiponja por masash duarsh nga të ftohtit.

 12. u duket, se ai gjest i bene te mencem . mirpo do t’a hane burgun qyqaret . jo se e meritojne . po s,mund te lihen pa denuar, sepse behet precedence . ushtria eshte institucion me ligje te rrepte . do dal spahiu, t’i mbroj . ata do vuajne . spahiu do i japi kurajo . do thote jeni heronj . ata do besojne . do mbushen me urrejtje ndaj grekut te poshter . do behen armiq te brendeshem . spahiu nga jashte . do behet lufte . vuajne greket vuajne dhe luftetaret shqiptar . se lufta vuajte eshte . vuajte qe le dhe koken . kush fiton ? spahiu . cfare beri spahiu ? ha e pi .
  bej koken me xhel dhe llap fjal . kuq e zi . s’ja vari njeri . se ci erdhi ne mend . mund t’a besh shqiponjen me duar .
  te gjithe u cmenden . cfar zgjuarsie !!!! shqiptari vdes per pak zgjuarsi . dhe …..,..vdes vertet .

 13. jemi bere si ato palacot e cirkut me kete shqiponjen e duarve ne gjithe boten po si ka mundesi qe ky simbol me duar behet ketu e nja pese vjete nga lloj lloj nacionalistesh dhe me pare nuk ka ekzistuar se thjesht shqiptaret shihnin punen e tyre kurse sot futen per nje pale letra ne kazermat e ushtrise greke dhe i provokojne ata me kapelen e kokes me flamurin greke dhe nga ana tjeter te thone se ne jemi nacionalista nga shqiperia,ndeshkimi per ta duhet te jete kthimi dhe anullimi i pasaportes greke meqenese se dhe vete ata se din se cjane duhen pushkatuar pa gjuq prapa oborrit

 14. Bashkimi says:

  Greqia eshte nje shtet i versionit taliban ( nje shtet- nje fe- nje komb “100%”) qe me ane te perrallave biblike dhe atyre te “lashtesise greke ” eshte bere anetare i plote i unionit. Anetaresimi i greqise ne EU eshte nje prove se po ta perserisesh te njeten genjeshter me miliona here do te dale nje buf qe do ta besoje. Ne qofte se ajo cfare sot quhet “greqi” do ti largonte te gjithe shqipetaret nga ushtria e saj ,atehere kjo “ushtri” sdo te kishte asnje ushtare te guximshem qe me te vertete mund te luftonte. Ky shtet pijanecesh dembele qe ju vjen era uzo ka inat me shqipetaret,gjermanet,maqedonet,anglezet,amerikanet,austriaket,italianet dhe me te gjithe boten, por edhe me zotin vete. Krenare per keto djeme trima e fisnik shqipetare. Me siguri edhe keta do ta kene lexuar poezine e Gjergj Fishtes kur thoshte :
  “Por po prap me ndihme te zotit
  Do ta bejme na shqypnin e lire
  Prej prevezet n’leqe t’hotit
  Prej tivarit n’manastir”.

 15. mirel says:

  Tifozerite ne gazeta nuj ndihmojne. Duhet bere dicka per keta djem.
  Psh te shkulet per mjekre Janulka dhe te burgosen dulet dhe bollanot

 16. Enver Hoxha says:

  Po keta qe ngrejn flamurin grek ne Himare tok shqiptare nuk duhen denuar? A nuk eshte provokim? Me duar nuk ekziston asnje simbol zyrtar qe te denojn, si te besh gishtin e mesit (por grekeve ju pelqen) apo shenja te tjera. Atehere sy per sy dhemb per dhemb, nga sot kush ngre flamurin grek dajak e 5 vjet burg le te flasin greqirat si ne greqi e keta pushtat pseudo grek me 300 evro ne muaj. Tju vij turp se skeni mbet pa gjet preteks me i ven benzin zjarrit.

 17. xxx says:

  Shqiponja dy krenare eshte simbol ortodox dha atyre ju takon,tan shtetet ortodoxe e kan kete shqiponjes,duke fillu Rusi,serbi,greqi(Muzeu kombtar Moskve)Kush ka qene e din fort mire,kete flamur qe ju imponu shqiptarve,nuk eshte i joni,ky eshte nxhajshem me kete te Kosoves,ka mbas disa gjeneratave do ta pranojn duke i thurrur vjersha dhe poezi,si e ngriten ne Prishtine e qesi kopalla,flamuri shqiptar eshte me diell dhe hene sepse shqiptaret ishin pagan dhe besimi tyre ishte besim ne hene e diell,kurse ky simboli ortodox paraqet ndarjen e fese ortodoxe nga katolike,shtetet katolike perdorin shqipronjen me nji kok,kurse ato ortodoxe me dy koka,keta flamuj jan ne perdorim mbas revolucionit Franqez diku 1840 e me vone populli Gjerman tek ne vitin 1870 kishte flamurin e vete.

 18. perivolo says:

  Te gjitha shtetet e Ballkanit ndjekin potitike qe ndikohet prej ideve nacionaliste,eshte e pamundur te mos e bejne kete,ndryshe do te duhej te falnin gjysmen e territoreve te tyre tek vendet fqinje,pasi te gjithe kane ceshtje te hapura midis tyre.
  Te njejten gje ben Greqia qe eshte superfuqia e Ballkanit,te njejten gje bejne dhe shtetet qe kane force dhe ndikim shume me te vogel.
  Nese BE-ja perfundon keq,gje qe duket shume e mundur,atehere eshte e veshtire te shmanget lufta ne rajonin tone.
  Dite te lumtura po vijne per patriotet-nacionaliste-fashiste te te gjitha paleve!
  Vetem te vijne sa me shpejte,te ndjejme dhe ne pak kenaqesi dhe lumturi,boll u kenaqen popujt ne Lindjen e Mesme!

 19. Meri meri says:

  O njerezzzz ka shum shtete ashtu si dhe Greqia qe e kane gje te shenjte flamurin,atdheun, historine,dhe ne Greqi duke bere ushtri i sherben me dashuri atdheut dhe po eshte nevoja jep dhe jeten.ata te fotografis si dhe shum te tjere i kane puthur edhe menderen Grekut per te mar nenshtetesine,dhe ne castin qe ta dha,je i detyruar te respektosh vendin ku jeton,simbolet e tij dhe historin e tij,,po ste pelqeu ik andej nga erdhe,me zor ste mban njeri,po kur e shpreh Greku kete shprehje nuk i pelqen Shqiptarit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *