Tre maskarenjtë e Shqipërisë

fugaNga Artan Fuga

I duan komisionet në qendrat e votimit sepse duan të manipulojnë votat?

Po, sigurisht! Por, kaq është shumë pak.

Cfarë tregon sociologjia e këtyre komisioneve shumë më tepër sesa kaq?

Aty përqendrohet pabesia e forcave politike karshi njera tjetrës. Pabesia përmbi besën e shqiptarit që i këndojmë me lahutë, cifteli dhe gajde.

Aty ngjizet militanti që pasi bën krimet elektorale, është gati të bëjë pastaj cdo gjë që ja kërkon bosi politik.

Aty militanti nis të ngjisë shkallët e karrierës sepse e ka të bazuar atë te besnikëria në manipulimet e votave.

Aty takohen dhe bëhen solidarë, njihen me njeri tjetrin tre personazhet që shkatërruan Shqipërinë :

i forti i lagjes dhe i katundit, pisnesmeni që bën tregti me paret e politikanit, militanti që dëshiron të bëhet nëpunës për ta bërë qytetarin shërbëtor të tij.

Këta janë tre maskarenjtë e Shqipërisë së sotme.

Demaskoni këta, dhe keni çjerruar maskën së keqes, keni shpëtuar veten tuaj ose çiliminjtë tuaj që nuk ju a kanë për borxh të vuajnë sepse ju jeni gjumasha, frikacaka, bullafiqa.

Aty dallohen pisnemenët e partisë që do të privilegjohen me tendera dhe bisnesmenët kundërshtarë që do të falimentohen.

Aty përqendrohet gjithë Shqipëria e këtyre viteve.

A do të ndryshohet?

Unë ende kam edhe një fije shpresë këtë herë.

Përndryshe duhet të vijë NATO ta ndryshojë, ose z. Trump.

A mund të ndryshohet? Po, ka njëqind mundësi. Mjafton të pyesin dhe e kanë gati zgjidhjen.

A është zgjidhje zëvëndësimi i antarit të komisionit me një robot idiot si votim elektronik? Jo.

Pse?

Sepse nuk ka gjë më të lehtë sesa të manipulosh robotin.

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Tre maskarenjtë e Shqipërisë”

 1. trojani says:

  Ha ha ha pisnezmeni…..Aty mblidhen gjithe laro balot qe pasi kane shitur droge dhe femra rrugeve te botes , pa pritur duan te sensibilizohen dhe te behen qytetar shembullor dhe te fillojne kar ieren politike si cim selami dhe dashi i havas.

 2. Al banistan em i dashtun says:

  Ne kete bote materiaistike kur votat dhe zgjedhjet fitohen vetem nga ata qe jane te pasur me pare te pastra apo jo, virtytet e shendosha te njeriut jane dytesore dhe si rrjedhoje fiton Robin Hood qe eshte shpetimtar apo shpresa e fundit ose deshperuese per ndryshim. Pasi burrat e ‘ndershem’ psh Pandeli Majko apo’ Erion Brace’ e ndriten me perkushtimin e tyre dhe I nxorren njerezit nga varferia populli i pasur papritur vlereson nje rrugac dhe ish gangster si te denje ne rolin e ligjvenesit apo pushtetarit te larte ne qeveri.


  Ky fenomen, ku gangsteri dhe krimineli behet deputet eshte me shume tipik per vendet e Ballkanit ne Evrope dhe Evropen Lindore QE NUK ESHTE PJESE E EU.


  Sapo lexova nje shkrim dje qe 34% e deputeteve ne Indi jane ish gangster, kriminele apo me ceshtje te hapur…dhe ndryshe nga India ku votohet sipas,pasurise , fese, races apo klases shoqerore, ne Shqiperi ajo thjesht tani per tani bazohet vetem te bindjet politike dhe ndoshta krahinore . Por Saliu e Lulzim Basha do bejne ceshte e mundur te ndersejne njerezit ne fe dhe percajne akoma me shume shqiptaret.

 3. Ivan i madh says:

  Pse sthua kater maskarenjte apo e hidhni me njane racen tuaj dhe midis tyre dhe ti qe i sillni me shume demokracise e popullit dem e shkatrim se ata qe thua mbi te fortit e lagjia a katundit. Duke lepire b… e njerit a tjetrit politikan a parti per perfitime personale. Prandaj pas maskarenjeve te pare politikaneve vjen raca juaj e felliqur ku ben pjese dhe ti Fuga motori qe ndimoni maskarenjte e pare qe te realizove maskarallekun e radhes. Mos u hiq si i ndershem se dhe ti me m… se ata je nuk je me i mire.

 4. andromeda says:

  Ky është ay që ishte kundër reformës në arsim dhe donte kjoskëzimin berishian të universiteteve? Po, ky është prostituta intelektuale që na e shet sapunin për djathë.

 5. TR says:

  Vetem hiroshima e zgjidh rrumpallen e ketin vendi .

 6. hej njerez te “ditur”: kush ankohet se i kane vjedh votat, t’a ZHDUK hajdutin, ose te zhduket vet; OSE populli,t’i ZHDUK te dy palet .

 7. Ballisti says:

  Po more FUGA po! Ke te drejte se edhe ti si ata je.Arben Ristani qe vidhte hapur votat me urdher te sali Berishes,ngjiti shkallet e karjeres se tij,deri sekretar i pergjithshem i pd-ke.Ky eshte nje shembull tipik i paster.Po,a bene Ristani per ne ate post? Ai e turperon pd-ke.Mirepo ai eshte i mire per Berishen dhe Bashen,se manipuloi votat ne zgjedhje.I dha pushtetin Pd-ke te pamerituar.Ja nje nga maskarenjet eshte Ristan pijaneci.

 8. tom says:

  Popull servil dhe bythlepires ndaj te fortit dhe atij me post dhe pare.
  Historikisht,qe nga koha e sulltan hajvaneve ,deri te sulltanet e sotem,ala shqiptare.
  Popull,qe manipulohet fare lehte ,derdellit dhe ben trimin ne biseda,por bythelepires 100% ne anen tjeter.

 9. thjesht says:

  Professor: te “fortit”, i thone ,”bullo” Bullizmi, eshte fenomeni, qe ka lind me lindjen e njeriut . i pa llogjikshem, si te, te gjithe kafshet, ne fillim dhe me vetedije, me ndonje pak perjashtim, deri ne ditet e sotme . shkencerisht, eshte sdudiuar qe ne mesin e shek.19-te . me gjithe perpjekjet e “krishterimit” dhe te “socialismit”, paradoksialisht, ne shekullin, qe po jetojme,
  ky fenomen, po vepron dhe po mekohet, qe ne veze . ndermerni, PROFESOR . ndermerni,nje FUSHATE . nje fushate mbare shoqerore, per t’a luftuar, deri ne “veze”,kete fenomen dhe mos flisni me gjuhe “halabakesh”, alias bullo-sh, si ; i “forte”, “ropt ku t’i kesh”e lloj,lloj arkaizmash,qe u pati humb vula,qe ne komunizem, se seriozisht, jemi ne zgrip, te humneres . dhe kush ankohet, per vjedhje votash ; t’a vare hajdutin ose te varet vete, se ky eshte nje tjeter mega problem, ku forcat drejtuse,po justifikohet paq, para popullit dhe po rrojne si “shushunja”, PA i hyre, nje here, gjemb ne kembe .

 10. Bogonica says:

  Nuk jam dakord me disa ceshtje te tjera qe ka ngritur z.Fuga,ku rasti me flagrant lidhet me qendrimin e tij per Akademine e Shencave,mirpo lidhur me komisioneret e votimeve eshte tamam sic thote ai.Largimi nga numurimi i votave nga komisioneret e blere apio te kapur peng, e ka sjelle Shqiperise kusure te medha te cilet e sollen kete vend ne zgrip te luftes civile.Kalimi nga komisioneret militante ne numurimin elektronik te votave eshte nje hap i madh drejt demokracise dhe menaxhimit te zgjedhjeve.Njerezit e ndershem e kerkojne kete por te dyja partite e medha nuk kane vullnet per ta bere kete gje,dhe kuptohet perse, duan te vjedhin se ashtu jane mesuar per 26 vjet.Perbetohen kur jane ne opozite dhe sa marrin pushtetin “e harrojne” ket ceshtje.Dua te pyes krytarin e opozites:Tani u kujtuat ju zotri per numurimin elektronik?Ku ishit ju qe ne fillimin e mandatit qe ta benit kete ceshtje kale beteje dhe te kishim sheptuar njehere e mire nga ky makthi i zgjedhjeve?A nuk do ta nxirrte lakuriq koalicionin ne pushtet sot?Perse u kujtuat tani ne prag te zgjedhje per ta bere kete gje kur teknikisht eshte e pamundur?Po koalicioni qeveritar cfare ka bere per kete pune,perse nuk i ka dale vet zot i pari kesaj ceshtje?Ja pra qe te dyja palet jane kunder kesaj qe ngre opozita so.t
  Le te bien dakord qe te pakten te filloje puna tani dhe te jemi gati per zgjedhjet lokale me 2019,ne se nuk e fillojne me zgjedhjet lokale rrezikohet qe procesi te mos realizohet as per zgjedhjet e vitit 2021

 11. kleptofagos says:

  Edhe ky profesori eshte tek grupi i “tre maskarejve”. Jo se ata jane fatkeqesia me e madhe e ketij vendi, por se ata jane mercenaret e parise se Tiranes ose mafies politike. Mercenaret e te gjitha llojeve paguhen per te mbrojtur dhe cfajesuar kastat e pushtetit, te cilat jane ne fakt fatkeqesia kryesore e popullit shqiptar. Sado qe “profesoret” e llojit Fuga mundohen te justifikojne parine, ajo mbetet pergjegjese per vjedhjen dhe mashtrimin e ketij populli. Para disa ditesh ishte Ngjela qe deklaronte se korrupsionin e kishin gjetur ne popull dhe nuk e kishin sjelle politikanet. Keta mercenare qe paguhen ekstra nga padronet e tyre e dine mire se pergjegjesia mbetet individuale tek ata qe kane ushehequr dhe nenshkruar me firme e me vule vjedhjet dhe mashtrimet e tyre.

 12. Trimi USA says:

  A ka folur ndonjehere ky mut-muti(ish komunist)kur Saliu(ish komunist)vidhte votat dhe masakronte votuesit?!…Kujton ky maskara se shqiptaret i kan harruar bemat e Saliut dhe mbeshtetjen qe ky pervers i ka dhene atij,ptu…..qen bir qeni.

  1. Pompisti says:

   Ju lutem, me tregoni nje tirons te mencur qe mandej tju tregojme zotin Fugen. Ky eshte nje egocentist qe vuan nga mitomania.

 13. Petriti says:

  Gjithcka e sakt,por korigjimi….?

 14. Emiljano says:

  Te gjithe e dine ku eshte problemi zotri,puna eshte kush e zgjidh,se kshu me llafe bejme der,der.der gjithe diten ne shqiptaret por per ti trajtu problemet te hame mutin.

 15. ardian says:

  e vetmja gje e mencur qe keni thene deri me sot z.Fuga

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *