Alfred Peza rrëfen historinë e panjohur me Berishën: Si më rrëmbyen, rrahën, torturuan e desh më pushkatuan në 1997-n

Peza

Deputeti i Partisë Socialiste, Alfred Peza, për herë të parë ka treguar një histori të vështirë nga jeta e tij gjatë kohës që punonte si gazetar i “Koha Jonë”.

Alfred Peza gjatë intervistes tregoi edhe historinë kur u mor peng në qytetin e Fierit ndërsa po shoqëronte një gazetar të “Corriere della Sera”, pas djegies së redaksisë së kesaj gazete.

Në emisionin Top Story, m e gazetarin Sokol Balla, ai rrëfeu se si për pak desh e pushkatuan në vitin 1997 në Fier pasi e rrahën brutalisht me shkopa gome.

Rrëfimi i Pezës:

Ishte 1997 kur u vendos gjendja e jashtëzakonshme. Më 3 mars u dogj redaksia e Koha Jonë, unë isha reporter në atë kohë. Bashkë me ne që pamë që ishin djegur arkiva e kompjuterat, vjen mes të tjerëve dhe një gazetar italian, Luigi Ipoliteo i Corriere Della Sera, dhe pyeti: kush është reporteri i kronikës, dhe tha meqë redaksia u dogj, a vjen më shoqëron?

Dhe unë meqë e njihja terrenin mendova të bëja ditar meqë s’do dilte gazeta që të botoja kur të , rrugës në Fier na ndaluan, isha me një taksist dhe Ipoliton, dhe unë njihesha si gazetar, por jo me fytyrë, sepse mungonin televizionet, por meqë kam mbaruar shkollë ushtarake , dhe ishin disa që më njohën, dhe na kthyen mbrapsht, e na dolën dy makina dhe na ndaluan në mes të Fierit dhe më rrëmbyen dhe më çuan në Komisaritatin e Polinës, lajmi i parë i gazetës ishte Zhduket gazetari Alfred Peza, dhe thuhej që ishte gazetari që i rrinte si gozhdë regjimit të Sali Barishës, isha i vrarë pothuajse, se disa njerëz veriroë nudo më rrahën me shkopinj gome, mbi 1 mijë shkopinj, dhe më hovën nja 10 herë kovë me ujë.

M’i kishin hequr të gjitha, vunë kapucë në kokë një skuadër pushkatimi dhe më futën pasaportën në xhep. Dhe thanë: Kur të të gjejnë kur të lirohen arat, të dinë se kush je, dhe skaluan pak minuta dhe nga gjithë ky moment, filluan disa lëvizje të çuditshme.

Gazetari që ishte me mua shkoi urgjent në Tiranë dhe mbajti konferencë, atje ishte Blushi që më tha rastësisht takoi Pollon dhe i tha shiko se na keni vrarë gazetarin, dhe shkoi te Berisha si komandant i forcave të armatosura, dhe nuk di se ç ndodhi por bërja ndëkrmbëtare e lajmit dhe konferenca e shtypit e gazetarit italian bënë të më shpëntonte jetën.

Më kthyen dhe më lanë me disa nejrëz të tjerë të arrestuar, dhe një burrë më tha që më kishte mbajtur në krahë. Flanederoj xhelatët e mia, që nuk më goditën në organet gjenitale dhe kokë për asnjë moment, dhe për këtë i kam falur.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Alfred Peza rrëfen historinë e panjohur me Berishën: Si më rrëmbyen, rrahën, torturuan e desh më pushkatuan në 1997-n”

 1. brahoo says:

  Si shum shpejt u kujtove o Peza,nuk mund te prisje nja 200 a 300 vjet te tjera ?
  Edhe ne i kemi falur xhelatet,se u pa puna me t’falme shkoi kjo pune !
  Po te falim edhe 1 milionsh dollarin qe ke vjedhur,edhe ne vend tat e te Berishes po fusim nja dy -tre fukarenj ne burg. Se,fukarenj nuk na mungojn edhe s’kemi si ti falim. Per ça i do k’ta fukarenjt ? Nuk jan as per vra, as per te raf e as per te vjedh.

  Megjithe duhen fal,se ta paskan dhon drunin si paralajmerim.

 2. Syri Shqiponjes says:

  Cfare ka bere ky zoteria per te zbardhur krimet e sali karaxhicit gjate 1997 e me tutje mqs ka qene gjithmone me influence ne pushtetin e medias por jo vetem….thjehset lojra te saliut per te promovuar persona me dosje te hershme e per ti katupluar ne pushtet me pas dhe per ti perdorur kur te kete nevoje, si ne keet rast persh,qe eshet e kunderta e asaj qe thote ky zoteria,ai thjeshte po i vjen ne ndihme vete saliut ne momentin kur po behen hetimet me serioze qe jane bere ndonjehere kunder tij. E mbani mend kete alfred pesen pas ngjarjeve te 21 Janarit qe artikulonte fyerjet me te renda ndaj edi rames???! sigurisht memoria e shkurter eshte edhe fatkeqesia me e madhe e shqipatereve….Ky person eshte dukshem kryekeput i korruptuar dhe ngaqe e konsideron veten tek ajo “elita” e perzgjedhur e katovices mendon se asgje nuk do ti ndodhe ngaqe mbrohet majtas djathtas e nga disa ambasadore te korruptuar gjithashtu….i dhane pajen (aksionet,parate) si person qe corben e prishur e kishet gelltitur me kohe dhe e derguan tek kampi i RILINDJES per ta perdorur sot ne funksion te berishes padyshim….

  1. LORA says:

   Ekzakt ne cdo fjale,Syri I Shqiponjes.
   RESPEKT.

 3. landi says:

  Boboooo si eshte katandisur nga frika! Ler ’97-en, merru me problemin qe ke. Ke manipuluar dokumentat, ke shmangur taksat, pa u futur se si i ke bere parate. Ke fituar shume, por edhe ke harxhuar shume, ashtu sic bejne njerezit e llojit tend.
  Nuk le pa permendur njeri, nga Rama, te Dade, te Leskaj dhe…perfundove te “fajin e ka Berisha”. Qe Berisha ka shume kusure, kjo dihet, por qe edhe vjedhjet e njerezve te PS i ben ai, kjo eshte e re.
  Megjithate, me ty po merret Ganaj dhe Llalla. Ata te dy nuk jane miq, keshtu qe rezultati nuk do jete politikisht i njeanshem. Por nga politika ben mire te japesh doreheqjen qe tani. Nje pis me pak, eshte nder per vendin!

 4. ronny says:

  cfare nuk nxorri zoteria per te lare me shurre ate qe ka kullundrisur. jo desh me vrane jo desh ne trodhen topet jo desh me palluan jo desh me shenjteruan …jo baxhaku tha jam kal pune jo ai tjetri tha jam pele race……vetem e vetem per nje gje. si te besh nje rremuje mediatike e te mundohesh te shpetosh. je aq i vogel ne trup tru e vizion sa behesh vetem qesharak dhe mjeran kur qurravitesh neper media. legen vare behesh…per te tjerat shko se mos ta mbulin xhaxhi Edi…po e kam 100% te sigurte se edhe atij pervte vjelle i vjen kur te degjon ty te besh si qyrs.

 5. Moisi Golemi says:

  “Me zhveshen nudo dhe me futen pasaporten ne xhep”. Ja nje tablo surreale.

 6. realist says:

  Dhe propaganda “fajin e ka saliu” nuk ka te ndalur.Nuk mund ti shpetonte as afera” peza”. Kjo qe po ben tani eshte akoma me kriminale se vet vjedhja. Dinakerisht po mundohesh ti shpetosh gjykimit popullor moral (sepse ate ligjor e ke te siguruar per aq kohe sa je pjelle e rilindjes). Nuk mund ti hedhesh hi syve te publikut,nuk mund te shfrytzosh urrejtjen qe ky popull(me te drejt) ka per berishen per te mbuluar hajduterine tende..kjo marrezi duhet te mare fund. Fajin e ka saliu nuk eshte me as qesharake.

 7. intelektuali says:

  SALIU ME RAHU, ME ZHDEPI NE DRU, POR UNE SOT JAM DEPUTET MILIARDER!

  Keshtu ta kuptojme intervisten e Alfredos prej Peqini qe eshte ushtar besnik i Edvinit prej Kryeministrie?

  Kur Presidenti Bill Clinton shkoi ne Rumani dhe e pa qe i kishin vjedhur oren e dores si Bush Junjorit ne Kruje te Shqypnise, Billi prej Amerike tha:

  PUNE E MADHE JA KAM FALUR HAJDUTIT TA MBAJE SI KUJTIM SEPSE ISHTE NJE ORE DORE QE KUSHTONTE VETEM 50 DOLLARE.

  Shikoni o milet kete Alfredon tone prej Peqini se cfare ore mban ne dore qe te shikoni sa ndryshon edukata e tij si pushtetar dhe deputet modest nga Presidenti amerikan Bill Clinton

 8. kanceri says:

  Artikull me gabime drejtshkrimore te tilla… per nje moment mu duk sikur mu shfaq kancer ne sy.

 9. Horry says:

  Mashtrues. “Mi hoqen te gjitha nudo fare dhe pastaj me futen pasaporten ne xhep” hmmmm????? Shqip eshte kjo

Lini një Përgjigje te landi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *