Rama “provokon” sërish grekët me Ali Pashë Tepelenën

ali pashaKryeministri Edi Rama ka përkujtuar figurën e Ali Pashë Tepelenës.

Ai shkruan ndër të tjera, se Ali Pashë Tepelena frymëzoi në një farë mënyre revolucionin e grekëve, që solli më pas pavarësinë e ketij vendi.

Ja çfarë shkruan Rama:

195 vjet më parë jepte shpirt, jo në shtrat por duke luftuar, Ali pashë Tepelena, Luani i Janinës.

Si personalitet historik, Ali pasha është ndoshta nga të rrallët që përgënjeshtron postulatin e gjithpranuar se historia u jep të drejtë fitimtarëve. Zjarri që ndezi gjeniu gjakësor i vezirit të Toskërisë, e shkrumboi aq keq rretherrotull pushtetin e establishmentit osman, sa në letrat e shkëmbimeve diplomatike, ai cilësohej si “plaga më e tmerrshme e perandorisë”.

Revolucioni grek, revoltat në Bullgari dhe në principatat danubiane që përfunduan të tëra me mëvetësinë e atyre kombeve, i detyrohen jo pak Ali pashës në përgatitjen e tyre sociale, ushtarake e shpirtërore.

Shumë i detyrohet Ali pashës edhe ndërgjegjësimi i krerëve shqiptarë, të cilët gjatë mesit të parë të shek. XIX, filluan ta konceptonin përfshirjen në çështjet kombëtare, siç e thotë bukur mirë studiuesi Dritan Egro, “përtej interesit të çifligjeve të tyre”.

Figura e pashait që tronditi Portën e Lartë mbetet padyshim një nga figurat më të diskutueshme të historisë sonë, por çka nuk është diskutuar as nga detraktorët e tij më të mëdhenj, është gjenialiteti i këtij kryeneçi të madh shqiptar.

 

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Rama “provokon” sërish grekët me Ali Pashë Tepelenën”

 1. O.Pamuk: muslimonet shqipfoles jane vazhdimi i identitetit turk ne Evrope..... says:

  Zot na ruj nga te tredhurit……………….!

  1. adi says:

   ne fakt e verteta eshte se pervec titullit te gazetes ne shkrimin e kr rilindasit nuk ka asnje gje provokuese . kam pershtypjen se greket e respektojne dhe ja pranojne meritat me shume se shqiptaret ali pashes .duket se rama nuk ka me bythe te beje provokime ja ka mbledhur perfundimisht greku!!!!

   1. .. says:

    Si mund te thuash per Aliun “Guvernatorin” e Sulltanit, qe ai nxiti revolucionin Grek…Perse Turk-Arnauti Ali nxiti revolucionin Grek dhe nuk nxiti ate Shqipetar.
    Si eshte e mundur ti “dedikosh” Aliut, Revolucionin Grek dhe mos te thuash asgje per shfarosjen e Sulioteve prej Tij, te cilet i rezistonin Sulltanit, si nuk thua as nje te vertet per Islamizimin qe i beri Aliu ne 1800-en Laberise (Kucit, Progonatit…) dhe nje pjese te Bregdetit, si nuk mund te thuash asgje per djegjen e Voskopojes, se qendres Akademike dhe Kulturore te Ballkanit, vetem e vetem se ishin te Krishtere.
    C’fare Skizofreni te tjera do te degjojme o Zhgaravin e Artit dhe e Historise, sa budallenj duhet te jemi qe te besojme keto peralla qe i ofron popullit te etur Arnaut, ne prag te zgjedhjeve.

   2. Tim says:

    Nga komentet e shkruara konstatoj qe njohurite e komentuesve jane jo te sakta per Ali Pashen. Ne radhe te pare Aliu nuk ishte turk apo osmanlli, por lindi ne Tepelene nga nje nene dhe baba shqiptar. Se dyti, ardhjen ne pushtet e mori me force dhe intrigat e asaj kohe. Sigurisht me brylla dhe vrasje. Se treti, Ali Pashe Tepelena ose Luani i Tepelenes nuk ishte demokrat i shekullit te XXI por nje feudal dhe diktator i pameshirshem. Por, ai vendosi rregulla dhe qetesi ne territorin qe sundonte sepse ju kalli friken te gjithe briganteve dhe vrasesve. Se katerti, Aliu luftoj ashper me suliotet qe ti nenshtronte dhe vetem pas dergimit te ushtrive te medha arriti ti nenshtronte suliotet. Por suliotet kurre nuk e pranuan sundimin e Aliut dhe ate turk. Ishin suliotet qe udhehoqen grekerit ne luften per pavaresi. Ata u bene ne fund varri i osmanllinjve. Sigurisht qe u tradhetuan, si gjithmone, nga greket dhe europianet. Se pesti, ne kohen e Aliut si te krishteret dhe myslimanet gezonin liri feje, dhe ne administraten e tij kishte edhe shqiptare edhe greke. Aliu nuk mori anen e njerit apo tjetrit etnicitet. Ai shte shqiptar. Se gjashti, Aliu kish krijuar nje pavaresi nga Porta e Larte dhe krijoj lidhje tregetie dhe ushtarake me Francen. Porta e Larte nuk e shikonte me sy te mire afrimin e Aliut me Francen. Se shtati, sipas autorit amerikan Fleming (1999) Aliu zhvilloj nje tregeti te tipit perendimor te njohur sot si ‘ekonomi e tregut’.

  2. Al banistan em i dashtun says:

   hahaha, tall bythen psikua me sunitet…….I bon qejfin se vetem urrejtja per greqine, e kush nuk e urren armikun e shqiperise,i mban gjalle varfanjuket shqipfoles…enveri thoshte hani bar, edi rama urreni greqine….


   ali Turku I sherbeu turkut deri kur I hypi vetja ne qef dhe kujtoi se do behesh sulltani I shqiperise apo greqise, atehere sulltani apo babaxhani ia preu koken per tradheti ndaj portes…
   ju injorante qe kujtoni se mbrojti shqiptaret ai e beri kete me besnikeri duke vrare suljotet dhe kushdo qe nuki bindej sulltanit…

   -mire edscobari ka ik per l.esh po ju o te mjere pse e hani sapunin per djath

 2. nani nani says:

  o rama je ber shume njeri i ulet morr burr i dheut ngele ter diten ne fc me nacionalizma historine e ali pashes e dine mire shqiptaret kur ka qene i mire dhe kur priste koka shqiptaresh apo po na i ngre keto teza se po vijne zgjedhjet dhe kerkon ndonje vote me shume nga injorantet qe te ndjekin

 3. poli says:

  O ramush ,po ti je rrot kari mer daje

 4. Benard says:

  Perkufizimi me perfekt per Ali pashe Tepelenen qe kam lexuar deri me sot eshte ky i Edi Rames. Historia nuk ndryshohet , eshte ajo qe ka ndodhur. Une mendoj se asnje provokim nuk ka ketu perveqese te verteta historike reale.

  1. .. says:

   Per Idjotat Perfekt.
   Si mund te thuash per Aliun “Guvernatorin” e Sulltanit, qe ai nxiti revolucionin Grek…Perse Turk-Arnauti Ali nxiti revolucionin Grek dhe nuk nxiti ate Shqipetar.
   Si eshte e mundur ti “dedikosh” Aliut, Revolucionin Grek dhe mos te thuash asgje per shfarosjen e Sulioteve prej Tij, te cilet i rezistonin Sulltanit, si nuk thua as nje te vertet per Islamizimin qe i beri Aliu ne 1800-en Laberise (Kucit, Progonatit…) dhe nje pjese te Bregdetit, si nuk mund te thuash asgje per djegjen e Voskopojes, se qendres Akademike dhe Kulturore te Ballkanit, vetem e vetem se ishin te Krishtere.
   C’fare Skizofreni te tjera do te degjojme o Zhgaravin e Artit dhe e Historise, sa budallenj duhet te jemi qe te besojme keto peralla qe i ofron popullit te etur Arnaut, ne prag te zgjedhjeve.

 5. DETARI Atlantidhes @ says:

  Edi Rama ,e meriton te jete udheheqes vetem i shqiptareve ,por jo i shqiptareve injorante @@@@@@@@!!!!!!!!!!!

 6. Zigur Qarri says:

  “Provokimet” jan te vlefshme per te gerricur idjotizmin e jevgjiteve grek,qe bashke me serbet,jan kthyer tashme ne objekt humori.
  Ali Pashe Tepelena ishte frymezim,por vakumi qe krijoi vrasja e tij,ishte shkaku kryesor qe krijoi terren per kryengritesit arvanitas.
  Ne nje koh,kur Turqia e dobesuar ushtarakisht,sulmohej nga te gjitha anet,nuk mund ta kontrollonte kurre nje territor te sunduar
  nga shqiptaret prej nje kohe shum te gjate.Renia e Pashait te Janines krijoi kaos,anarki toale,duke filluar me vjedhjet e karvaneve,
  per tu reduktuar me pas ne kryengritje çlirimtare me ndihmen e perendimorve,pa perkrahjen e te cileve,Greqia do ishte edhe sot
  e kesaj dite nen sundimin turk.Mos dhenia e nje autonomie Ali Pashe Tepelenes nga Turqia,ishte fatale per Turqine,me vrasjen e tij,
  i bene varrin vetes.

  1. askushi says:

   Mire shkruan o Zigur, po kam ca paqartesi. Veziri i plotfuqishem i Janines si nuk hapi nje shkolle shqipe per Shqiptaret e tij? Se ne kohen e tij shkollat greke ne Janine mbine si kerpudha. Apo edhe ketu fajin e kane greket? Po shqiptaret trima pse e lane ne balte Vezirin e janines, ia mbathen nga syte kembet kur mberriten Turqit duke filluar nga femijte e tij? Po vakuumin nga vrasja e vezirit pse nuk e shfrytezuan dhe shqiptaret te ngrinin krye, te benin shtet? Apo ishin rehatuar nen Turqi? Po ke mundesi me qarteso pak.

 7. Skenderbeu says:

  Ali Pasha ishte nje sundimtar mizor qe shkonte kudershtaret ne hell dhe qe nuk mbante fjalen. Sado gjenial, ai ishte misherimi i njeriut shpirtzi dhe katil. Brezat e rinj nuk duhet te kene si shembull Ali Pashen, por Gjergj Kastriotin, i cili ka qene figura me e larte shqiptare ne te gjithe shekujt. Sa per Edi Ramen respekt se ka ndryshuar nja 10 zanate deri tani: nga piktor u be politikan, shkrimtar, shkules hashashi dhe tani historian.

 8. .......!!!!!? says:

  Epo na fal o shoku kryeminester ,po keto kohet e fundit ke filluar e shkruan shume karlliqe ,kjo do te thote se na paske vajtur per lesh ,,nuk besoj se je aq trim sa ke penen ,prandaj mos u tall me popullin fukara po bej ndonje gje qe ka nevoje ai vend dhe leri keto pallavrat se ke dale fare nga shinat !!!!

 9. Drino says:

  Edhe Enveri e ka mburur Aliu (Pashain turk), por ju te “Rilindjes”, duhet ti referoheni ideatorit te Rilindjes se vertete. Ja si e ka pershkruar Aliun, Sami Frasheri: “Punet e administrimit i pati lene ne dore te disa grekeve intrigante e te liq dhe regjistrat, korrespondencat dhe shkresat shkruheshin me nje greqishte te trashe, qe vetem ai mund ta kuptonte. Shkurt, pervec keqberjeve qe kryente cdo dite, ka shkaktuar perhapjen dhe shtimin nder shqiptaret te injorances, varferise dhe veseve te keqija, kurse nga greket Aliu nuk trembej, pasi ata qene vegla te intrigave te tij, ndaj i pati perkedhelur dhe sidomos kur e humbi besimin ndaj shqiptareve, armatosi, per t’i perdorur ne rast nevoje, kunder shqiptareve, kapedane greke, te cilet me vone keto arme i perdoren per pavaresine e Greqise.”
  1 Botuar te libri: Sami Frasheri, Personalitete shqiptare ne Kamus al-
  a’lam, Shkup 2002.
  Pra, nuk ishte vepra e Aliut ajo qe ndihmoi Revolucionin grek, por perfshirja e shqiptareve dhe kryesisht e shqiptareve te Sulit (krahine shqiptare qe Aliu e shkateroi te gjithe ne nje lufte 15 vjecare) per interesat e Turqise. Tani na dalin historianet neootomane qe i thurrin lavde ketij pashai duke manipuluar historine. S’eshte cudi qe te ngrene edhe ne Tirane nje permendore per te si ajo tek Patizani Panjohur, per nje pasha tjeter turk dhe te mbushin edhe qytetet e tjera me ta.

  1. Shkodran I Vjetër says:

   Te lumte, bravo!
   Koment shumë preciz, pa u zgiatë shumë.
   Gjithashtu, perveç Lord Byron, kjo ashtë e fortë, edhe Dumas na kujton per Ali Pashën tek Konti i Montekristos, kur Jacopo keshillon “Zataren” me u martue me te bijën e nji pirati t’pashpirt e fytprerës, pra Ali Pashen, me justifikue thesarin, lol.

   Personalitet tamam gyzel kaçurrel me u mburrë kryeministri jonë, Facebook Çarapkuqi, i cili mes arritjeve madhështore si asocimi në NATO si qerues kortollash dhe e “garantimit” të paprekshmenisë t’kufijeve t’Shqipnisë nga ushtritë Perëndimore, oficerët e te cilave sa s’presin me dhanë jetën për buxharin e hajdarin, xhafurin e zIgurin dhe dalja n’krye te Vllazënve Musliman Pan-Ballkanik ku pret të ketë nji karrier të giatë dhe të sukseshme ?

   Suksese Çarapkuq,

   Marku M

   Aloha Snackbar

 10. Adam says:

  Ik more Idiot te duket se mund tu mbyllesh sy e vesh atyre qe te ndjekin. Ali Pasha ish nje Bajge turke qe vrau vetem shqiptare dhe as nje Turk

 11. Scutari says:

  Edi Rama-zani, ke vajtur per lesh turku!
  Bajge osmano-sorosiane!

 12. vjosani says:

  Shumica e komentuesve ketu me siper dallohen qe nga nje kilometer larg qe nuk e kane mbaruar as 8 vjecaren. Tmerr kur kujtojne se dine gje per Ali Pashe Tepelenen….kete luan te Epirit,lsic e quan Viktor Hygo. Viktor Hygo, thone me vete komentuesit…Ku ta kemi degjuar kete emer. Mos eshte kryebashkiaku i Peqinit???

 13. dash says:

  Jemi popull me shume komplekse…Rama tregon nje fakt historik jo Pak te rendesishem te historise Tone e te gjithe i hidhen sa djathtas e majtas ,kush per te ngritur Enverin,kush per te ngritur Skenderbeun(se kuptoj clidhje ka),kush per te share shqiptaret vete…a ju dhjefsha… gazetari :”provokim”???

 14. Alban Hamzai says:

  P oturakut Zigur Qarri e Co! Ali Pashe Tepelena nuk kishte asgje te perbashket me shqiptaret dhe ceshtjen shqiptare ,pervecse I perdorte ata si vegel ne duart e tij per te kryer krimet qe kreu . Ne ato vite shqiptareve u mungonte ndjenja kombetare ,ose ishte shume pak e zhvilluar tek disa elemente te vecante . Ali Pasha si gjuhe zyrtare ne pashallekun e tij vuri greqishten ,sa per gjuhen shqipe as qe donte tja dinte . Ali Pasha ,Bushatllinjte dhe cdo pasha tjeter interesohej vetem per pashallekun e tij dhe ne asnje rast nuk kane folur e shkruar per Shqiperi e shqiptare . Ato jane bishta qe shtojne sot historianet e kafeneve shqiptare . Duhej te kalonin dhe rreth 100 vjet nga Ali Pasha qe Shqiperia te fitonte Pavaresine me luften e perpjekjet e Austrise e Italise (per qellimet e tyre ). Pra Ali Pasha ,pervecse qe ne pashallekun e tij ka pjese edhe nga teritoret shqiptare ,nuk ka asgje tjeter te perbashket me Shqiperine .(edhe per origjinen e tij e te Bushatllinjve ka mendime se nuk jane shqiptare ,por kjo nuk ka asnje vlere .). Nga ana tjeter Revolucionin Grek e bene vete Greket ,nga perendimi erdhen vetem disa qindar vullnetare ne menyre private ,se shtetet perendimore nuk e ndihmuan fare Revolucionin Grek .Per te provuar kete gje une mund te shkruaj dite e nate,por nuk po e marr mundimin .Keshilloj poturaket te lexojne libra ne biblioteka e jo te kungullepsen ne kafenete . edhe dicka per poturaket : Se shpejti do te botohet vellimi I pare I “Batutat e Zgjedhura ” te Rames ne shqip,turqisht ,persisht . Bleni te pakten nje liber . Ju lutem botoni komentin tim!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *