Fotoja e “ushtarëve me shqiponjë”, një lojë e shërbimeve greke?!

shqiponjeFotografia e disa pjesëtarëve të ushtrisë greke duke bërë shenjën e shqiponjës me duar është kthyer në një temë të nxehtë debatesh.

Janë të shumtë ata që i përgëzojnë ushtarët e panjohur, për të cilët u deklarua se kanë origjinë shqiptare.

Por një burim ushtarak që dëshiron të mbetet anonim i tha Ditës se ka të dhëna që fotoja e famshme të jetë një inskenim i shërbimeve greke.

Përfshirja e zyrtarëve të lartë grekë në komente direkte dhe vecanërisht zhurma e pazakontë rreth “fotos së tmerrshme” në mediat greke është në sinkron të plotë me lajme dhe reagime të ngjashme edhe në vende të tjera të rajonit.

Duket një strategji e koordinuar, për t’i nxjerrë shqiptarët ashtu sic nuk janë: nacionalistë të sëmurë, që kërkojnë të nxisin sherre në Ballkan.

Mesazhi që jepet është se: shqiptarët po ngacmojnë paqen në rajon; janë grindavecë e arrogantë, ata provokojnë, janë shkaktarë për atë që mund t’u ndodhë nesër.

Çdo dëmtim i interesave shqiptare në rrethana të tilla, duket si vetëmbrojtje.

Reagimet e zjarrta naive në Shqipëri e ndihmojnë padashur këtë projektim.

Pavarësisht se mbetet i debatueshëm, versioni i burimit ushtarak në fjalë është i besueshëm për ata që e njohin Greqinë dhe në vecanti raportet e shqiptarëve që jetojnë atje me shoqërinë greke dhe institucionet.

Akte me frymë të tillë reaguese-nacionaliste nuk janë raportuar as në kushtet e përndjekjeve të rënda ndaj komunitetit shqiptar të atjeshëm, kur mund të ishin edhe të përligjura.

Ndaj veprime të tilla, aq më tepër brenda ushtrisë greke duken sot të dyshimta.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Fotoja e “ushtarëve me shqiponjë”, një lojë e shërbimeve greke?!”

 1. tfgs1 says:

  e ”drodhet” o beqira pasi e pat se u bet rezili,keshtu e keni ”dredhur” perhere here me turkun e here me Ducen kunder popullit grek,popull i cili mban me buk 1mln barkthare shqipoles……………..ptuuuuuuuu,plehra islamike!

  1. Toni KS says:

   Kush polli sulltane te panumert ne harem dhe kush e mbajti adminstraten e padishahut per qindra vjete. Sigurisht ata qe jane mesuar ta “dredhin” gjithehere sa me sulltanin, sa me Rusine, sa me Europen – evgjitet bythezi te vetequajtur “helene”.

  2. .. says:

   Te shohim se si do ta dredhi skrofa Melisa Doda qe me kaq Zell i mbrojti, keto veprime,…. tani do te dali Enkel Demi te flasi per Provokime…Hahaaa estrad e Ballshit me Arnautat, qe fluturojne me presh ne bythe.

  3. Arvanitasi says:

   Ti nuk je asgje tjeter as me shume e as me pak sesa nje Idiot qe nuk I hyn pune askujt ,,Mllefi e Urrejtja per Shqiptaret te ka verbuar mendjen te ka bere te mos njohesh dhe te dallosh te Verteten ,,o sherbetor Grek qe di te shkruash Shqip ,, Mosminjohes I pabese I tille je ti, edhe ata qe ti perkrah ,, Sepse asnjehere nuk kam degjuar ne Mediat Greke te thone nje fjale te mire per Arvanitasit Shqiptare qe luftuan ne Revolucionin 1821 ,,Gjithmone jeni munduar ti konsideroni Shqiptaret pjese e problemeve edhe jo te barabarte ne zgjidhjen e tyre ,,,Zotrote ndoshta je Injorant ,dhe injoranca eshte Virtyt I budallenjve sepse ti I tille je edhe nuk ka sesi te jete Ndryshe ,,po sot ne Europe ne Gjermani ,Zvicer ,Hollande,,jetojne rreth 2,5 Milione Greke qe varferia edhe Nevoja Ekonomike per nje jete me te mire I ka bere te Emigrojne
   cfare duhet te themi per ta se po I mban me Buke Europa ,,,Po ti aq e ke Intelektin

 2. Lomi says:

  Ik o palle se le nom tu na ça trapin t’shkërdhevsha kurvën

 3. Andreas says:

  Do e kete zbuluar Tos Klosi ose Tak Ngjela kete loje te nderlikuar spiunazhi.

 4. dash says:

  Me vien keq Po qenke komplet budalla…ose ben budallain!

 5. xhoni says:

  o majmun pse fshihesh,,, o njeri primitv ,,,,qunat nuk efenduan greket ….si ju dhe serbet e keni lepurin ne bark dhe nuk fleni te qete keni bere djadhezire mbi popullin me te vjeter ne kontinent

 6. marini says:

  Jasu re @xhoni, me “qunat” e tu, dishepull i popullit “më të vjetër në kontinent”…???!!!) Hahahahahahaaaaaaaa…ç’debila injorantë, mban kjo tokë…!!!

 7. Njeri i thjesht says:

  O TEMAAAAAA…
  A nuk ishit ju qe publikuat fotet e ketyre cunave “te pa mbrojtura”?,(dmth me fytyre)
  Edhe publikim…edhe “nderlidhje”?! Dicka nuk lidhet.

  Tani le te flasim per ceshtjen!
  A e ka njohur Greqia 2shtetesine? POOOOOOOOO.
  Keshtu qe skane pse te mbrohen cunat…jo ishte e aek-ut,jo eshte simbol bizantin,etj.

  Shume thjeshe:Si shtetas me 2shtetesi,ndihen shume mire me simbolet perkatese.Njesoj do vepronte edhe nje Grek me 2shtetesi…foto ka pa fund,kur greket vene ne ushtrite Amerikane e Kanadeze dhe dalin ne foto me flamurin e Greqise.

  Dy shtetesi nuk mohon simbolet,nuk mohon origjinen!

  Per tfg.
  Lajm i pare sot:Babai perdhunon vajzen 12 vjecare…kulture evropianisto-turke..do jete nga keta te tredhuritttt?!…..ptuuuuuuuuuu

 8. Adrenalin says:

  Duket se ky burim i paidentifikuar do të jetë qirie bollano ose qirie fredi, duket që qënkan bërë xheloz.
  O palla po në tër botën që bëjnë shqiponjën me qirie grekun e paskan.

 9. xxx says:

  Po qka jav nin shqiptarve qka bejn ushtart Grek,shumica e shqiptarve kan shku ne kete vend per ta fitu nje goje buk te cilen e fitojn me djersen e tyre,po ta mbushin shqiptart tan trupin me shqiponja,qka ju vlen,kur duhet ta kap qanten per ta yshqy familjen,skamja edhe ne der te armikut te qon,shqiptaret jan ne nji pozit te keqe,pastaj duhet lene njerz rahat,se atyre nuk eshte ka ju untereson as shqipja as nena terez,po gojen e bukes si ta fitoj per ta dhe familjen.

 10. Pelasgian says:

  Kta reagojne per nji gjest te pa damshem dhe e bejne ceshtje kombtare , ne nuk reagojme per flamujt e vorio epirit qe ngrihen ne mes te shqiperise diten per diell.

  S’kan faj jo , rezil jemi bo duke i toleru ne cdo gje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *