Halil Matoshi replikon me Muç Nanon: Je komunist dhe me mendësi matrapazi, Kosova s’është mall tregu. Robelli: Pse nuk ia japin Korçën, Greqisë?

matoshiHalil Matoshi ka replikuar me Mustafa Nanon, i cili në një shkrim të një dite më parë, thoshte se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, është një ide e mirë.

Disa publicista me mendesi matrapazesh tygjar edhe shtetin, kombin e atdheun i shohin si mallna tregu – pra te kembyeshme lehtesisht – si ky M. Nano, i cili me lehtesi te padurueshme po ban pazare edhe me tokat e Kosoves, si me i pas pase toka t’babes!

Per tokat dhe kokat e Kosoves vendosin vetem kosovaret dhe askush tjeter!

Pra Zoti Nano & te tjeret – patriota te vonuem n’histori – duhet me e dite se shteti i Kosoves ne tanesine e territorit kushtetues asht projekt i pakthyeshem dhe i perhershem si vepra ma kulmore e atdhetarise shqiptare!

Kta u sugjerojne kosovareve merrni ca probleme (ne shekullin 21 perferohen zgjidhje sovjetike – bartje humane te popullesive dhe nderrim territoresh!???) e jepni resurset kombetare te Kosoves, ujin, minierat dhe pyjet!

Kosova si projekt i doktrines amerikane te ‘Nation-Building” asht kriju duke u mbeshntet ne tre parimet e panegociueshme te Grupit te Kontaktit (Fuqite e Medha):

1) Nuk ka kthim në gjendjen para vitit 1999;

2) Nuk ka ndarje të Kosovës dhe

3) Nuk ka bashkim me ndonjë shtet tjetër; parime këto të adoptuara në Kushtetutën e Kosovës, në nenin 1 dhe 3. Neni 1 (Përkufizimi i Shtetit) thotë: 1. Republika e Kosovës është shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik, dhe i pandashëm; Ndërsa Neni 3: Republika e Kosovës nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjë shteti ose pjese të ndonjë shteti dhe nuk do të kërkojë të bashkohet me asnjë shtet ose pjesë të ndonjë shteti.

Tipat si Qosja e si ky Nano, tuj qene te brymosun me idete dhe zgjidhjet sovjetizuese te cashtjeve etnike, u thone kosovareve: “Baneni te pajetueshme dhe shperbajeni REPUBLIKEN – ne kembim te ideve etnike te shekullit 19 dhe kembim te andrrave dhe folklorit”!?

Kosovarët nuk kanë atdhe rezervë – po asnjëri nuk ia di vlerën e vërtetë – si në poezinë e Robert Allen Zimmerman alias Bob Dylan (Poezia: Në Kullën e vrojtimit” – shqipnue e kthjellue p’ej Fadil Bajrajt.

“Duhet të ketë ndonjë dalje nga këtu” i tha shakaxhiu hajnit

“Eshtë pështjellim i madh, smund të gjej kurrfaë ngushëllimi

Biznismenët po ma pinë verën, lëruesit po ma shfrytëzojnë tokën

Asnjëri prej tyre nuk ia di vlerën e vërtetë””, shkruan Matoshi.

Atij i është përgjigjur gazetari tjetër i njohur kosovar, Enver Robelli.

Lugina e Medvegjes… Ky keshtu e ngaterron edhe Gjakoven me Gjilanin, Muçibaben me Malisheven. Etj. Etj. Le t’ia japin more Korçen Greqise – edhe ashtu ka vite qe helenizohet ndersa keta heronjte e gazetarise shqiptare duan te ndajne territorin e Kosoves”, thotë Robelli.

REMOTE_ADDR:[]

42 komente në “Halil Matoshi replikon me Muç Nanon: Je komunist dhe me mendësi matrapazi, Kosova s’është mall tregu. Robelli: Pse nuk ia japin Korçën, Greqisë?”

 1. fieraku4u says:

  O HALIL TALLASHI, MUCI MUND TE KETE MENDESI KOMUNISTI, DHE AJO LE SHUME PER TU PRANUAR SI E VERTET. POR TI JE KOMPLET DRU ME PRE NGA MENDESIA. JE NJE ZGJEBE, DHE HIQESH PERPARIMTAR, DHE KERKON TE KRIJOSH NJE IDENTITET QE NUK EKZISTON SI AI KOSOVAR.

  NUK KA INDENTITET KOSOVAR, KA VETEM INDENTITET SHQIPTARE. KERKON TE SHFAQES SI MENDIMTAR METROPOLIT DHE KARIZMATIK, POR JE THJESHT NJE IDIOT ME ZILE.

  1. Adriatik says:

   Keta turkosovaret ngjajne te gjithe nga turinjte si ushtaret e kalifatit te zi.

   1. kd says:

    Ata jane te bardhe ne krahasim me jevgjitet e tu greke nga Ponti anadollak 1.50 te gjate dhe lekurzinj qe qelben era hurdha e suflkaqi

   2. Pirdhuni ngatrojet shqiptare says:

    OOO Grekzi !Matoshat jane hale e shqiptareve trurrjedhur e pjerdhur,Jane me gen te deformuar ..nuk kane gjak shqiptar..Nene gjyshe e katragjyshe kane marre fare serboromoturkoashkalinj 1 Ne e dime por nuk e deklaron vehten ..Krizen e vet morale psqike do ta ndajne me tjeret Ky qenzvarranik idiot eshte ne kopene tuaj !

   3. Dyrrahu says:

    JO ADRIATIK,
    Nuk duhet identifiguar te gjithe kosovaret me disa te semure dhe qe barku u ka jashtqitje dhe ai bark qet jasht Halilin, Enverin, Nexhmedinin, Vetonin, Migjenin dhe disa pak tjere te cilet e qelben Kosoven me qelbesite e tyre.
    Ne Kosove ka shume shqiptare per t’ju marre gjak ne vetull, ne Kosove ka intelektuale, patriote, eksperte te te gjitha fushave.
    Kosova eshte vendi i substances kombetare, kjo s’do koment, por, per fat te keq, ne Kosove ka edhe Halila, Envera, Nexhmedina, Vetona, Migjena dhe si keta.
    Ju dhe ne jemi nje, jemi nje brume i ndare ne shume vende, te pjekur, te djegur, te gjykuar, te denuar, te lenduar te vrare, te pushkatuar dhe te asimiluar. E pse jemi te tille? Jemi sepse gjithmone nder ne ka pase Halila, Envera, Nexhmedina, Vetona, Migjena e sikur keta.

  2. labi says:

   Jo mor fierak ai eshte antishqipetar,po ti lexosh gjithe shkrimet e tij dhe atij Buzhles kane vetem vrer e urrejtje per emrin shqipetar , ndersa ne jemi krenar per vlerat e popullit kosovar ,artistike , kulturore , letrare,sportive etj…ata kerkojne ta ndajne kete popull ku cdo krahine qe flet shqip ta shpallin shtet me vete e komb me vete e sipas tyre kina a RUSIA DUHET TE KENE NGA 2 MILION SHTETE E NGA 2 MILIONE KOMBE , e ne 5-6 milone nja 5 a 6 shtete e po kaq kombe

  3. feniks says:

   Cetnikut serb Matosh turkoshaku!
   Ata qe bejne pazare me interesat kombewtare nuk jane KOMUN ISTET,por fashistet dhe te shiturit tek te huajt!
   Enver Hoxha ishte komunist ,por e cliroi Shqiperine dhe e mbajti te pavarur per tere jeten duke u ndeshur dhembe per dhembe me superquqite boterore!
   E kunderta ka ndodhur me fashistet e pas 90-tes,te shtirur si demokrate si Sali Berisha qe grabiti te gjithe pasurite kombetare te Shqiperise,furnizoi tanket serbe me nafte duke shkelur embargon nderkombetare,per te ghjakosur Kosoven,ashtu sikurse Thaci dhe Mustafa juaj qe krijuan Zajednicen dhe tani duan te japin de fakto veriun e Kosoves,bashke me Trepcen,pasurine me tre madhe te Kosoves!
   A di gje ti Cetniku serb dhge ai torobelli udb-ash se ku hyjne komunistet ketu?
   Jeni te shitur tek serbi,prandaj doni te futni percarje ne popull ,gjoja si patriote!
   Shporruni plehra!

 2. mirel says:

  Ngadale or turk i betuar.
  Behet fjale per nje veshtrim realist mbi situaten ne Kosove.
  Eshte nje mendim, i mire apo i keq, ja vlen te kritikohet apo konsiderohet.
  Po nuk i ben dot Muci pazaret e Kosoves.
  Po te jeni burra te mire mbajeni fort Mitrovicen..qe tashme e zoterojne plotesish serbet.
  Dhe merni dhe Presheven po qete me te zote.
  Po kujded se ora e keqe po troket ne dere.
  Pa ndihmen e Amerikes paqa ne Kosove po fillon te dridhet, dhe kushedi mund te vijne ore me te zymta kur secilit do i rreshqase toka nen kembe.
  Lere lojen patriotike, se e kemi pare cfare muti je

 3. kombi says:

  SE PARI NUK DINI AKOMA TE SHKRUANI DREJTESHKRIM . SE DYTI, NANO KA SHPREHUR NJE MENDIM TE TIJ , PER RREZIKUN QE MUND TI KANOSET KOSOVES NE TERESI ,NGA KJO MOLLE SHERRI .
  SE TRETI, KRAHASIMI QE BEN ROBELI ME KORCEN ,NUK ESHTE ASPAK ANALOG .
  JAM NGA KORCA DHE E NJOH ATE VEND SHUME MIRE .KORCA ,I DASHUR ROBEL NUK KA KEMBE GREKU . ASNJE KORCAR TE FESE ORTODOKSE NUK JANE GREKOFILE . MADJE ,SA PER NJOHURI DHE AJO PAKICE MINORETARE GREKE NE SHQIPERI , NUK VOTON ME SHUMICE PER PARTINE E OMONIA ,POR ME SHUME PARTITE TONA .
  CFARE KORCE TE JAPIN ? GREKET NA KANE BORXHE NE TOKA DHE POPULLSI DHE JO SHQIPERIA .

 4. maximus says:

  qe te dy keta qe zihen dhe hiqen si shqiptare , qe te dy jane turq shqipfoles, si Mustafa dhe halil, nje m**t jane qe te dy , mbatje spezrme turko-mongole ne tokat e te MADHIT GJERGJ KASTRIOTI. por te pakten ky toni e ka kuptuar se sa e prapambetur eshte feja e tij dhe kerkon qe te ndryshoje, por pa ndryshuar emrin , zorr se e beson njeri .

 5. LORA says:

  Tani pres edhe berat bubuzhelin t’i versulet Mucit,ne kararin e ketij matoshit,per me bind veten e tyne (matoshi dhe robelli ) nga rrezikimi I Kosoves prej “tygjarit” M.Nano,,,,,kur M.Nano nuk ka asnje fuqi vendim-marrese;eshte thjesht nje gazetar I Shqiperise, qe me perkushtim patriotik shpalos nje mendim te tijin.
  I kuptoj fort mire veshtiresite e prof Rexhep Qoses,ne raport me keta gjytyryme gjeopolitike (ne rastin me te mire) ose sherbestare te qoftelargut (ne rastin me te keq).

 6. tropojanic100 says:

  mitrovica dhe lugina presheves bukanovc etj ..jane toka te kosoves shqiptare,normal qe duhet t’i takojne vetem kosoves,por problemi eshte se presheva bujanovci metvegj ngelen brenda kufirit serb pra i mbajti serbi po ashtu edhe mitrovicen po e kontrollon serbi pavaresisht se nuk e ka brenda kufirit zyrtar serb ,dhe problemi eshte se pas kaq vizesh pavaresi kosova nuk e kontrollon dot mitrovicen perkundrazi autoritet serbe po krijojne nje serbi te vogel aty,ndersa lugina presheves etj..nuk behet fjale as nuk negociohet qe ti kthehen kosoves kjo eshte e dhimbshme por me mire te pakten kosova te marre luginen se asnjeren pavaresisht se eshte teper e dhimbshme por…

 7. Aksi says:

  “Hodhi nje budalla nje gur ne uje, vrapuan gjithe te mencurit ta kapin.”
  Muc Nano nga natyra eshte opinionist provokativ. Nganjehere me duket shume i sforcuar, sikur kerkon me zor te krijoje nje lloj peshtjellimi edhe aty ku nuk ka. Shkurt, vdes per pak vemendje.
  Tani te cohet nje cope Halil M. e t’ja nise me teorite e veta percarese dhe ndarese, kjo nuk durohet. Halili nuk e ka problemin te fakti qe Muci “po i jep” nje cope toke Serbise, sa e ka hallin e madh se mos bashkohet Kosova me Shqiperine. E te kesh nje mendesi te tille duhet te jesh anti-shqiptari me i madh. Sa per Enverin, komenti i tij i ngjason atyre kalamajve qurrashe, qe kur i shan, ta kthejne “je vet!”

 8. Bubi_Kacurrel says:

  C’fare analogjie qe ben ky gomari Islamik!!!…Korca s’ka dhe nuk ka patur ndonjehere Greke, vetem Shqiptare.

  1. Jon says:

   Pse mitrovica ka pasur serb…meqe e njihke ti kaq mire mitrovicen…?

 9. Moni says:

  Per tokat dhe kokat e Kosoves vendosin kosovaret dhe askush tjeter- thote rrotoci. Mirepo ne gjithe historine ekzistences se saj per Kosoven asnjehere nuk kane vendosur kososvaret. Kane bere te tjeret cfare kane dashur.

 10. K0¢eva®i shqiptar says:

  Pse ore shqiptar merreni me një b0thqI® i sojit të Halil Marashit i cili zbuloj një komb të ri dhe çfarë është për keqardhje komentet e disave qe vjellin për shqiptarët e Kosovës.
  Shqiptarët e Kosovës mund të jenë të këqij por jemi aq të këqij sa shqiptarët e Shqipërisë, pra një muut i ndarë në dy pjesë NDOSHTA NJËRA KA MARRË FORMË DIÇKA MË NDRYSHE nga goditja e shkopit por nga cilësia janë të njëjtë ???.

  1. Butrinti says:

   E saktë, (mjerisht)

 11. Gari says:

  Opnionin e ktij nuk e hane as qëntë.

 12. Rrushbulli says:

  Per kete Robellin kisha respekt por me kete te sotmen e dhjeu fare,nders per Matosh truboshin nuk kam cte them tjeter vec se shih gjuhen qe perdor
  Bashkimin do e vendose vete populli dhe nuk do pyese per ca lapangjoze…

 13. korcari says:

  Ne Korcaret e vjeter Orthodokse e kemi dashur gjithmon Greqine.
  Akoma e duam.

  1. albaniafirst says:

   Dushoj se je verte korcar, se korcaret e vertete kane qene gjithmone patriote qe I kane vene drurin grekut qe ne kohet e vjetra. Ti je nje rrangalle qe vetequhesh grek dhe mire ben se edhe ne s’i duam rrangallat ne rradhet tona.

   1. undefined says:

    Eshte vllah coban qen zgjebs 300 vari kkkk keto jane me te pakarakteret i shkrrdheu i persekutoj greku ju mori dinjitet e krenari i degjeneroj e prap i lepijn bithen jevgjiteve kaq poshte dhe pa vlere eshte ky lloj malli qe quhet vlleh dhe mbahet prr “korcare”

    1. miri says:

     undefende kushe te mesoj te flasesh SHQIPE te shkruash te keshe kulture qe se ke kerme anadolle

   2. Drama & Theatre says:

    hahahahahaha….si tha ai “korçari”
    “çdo çoban eshte grek dhe çdo grek eshte çoban” hahahahahahahaha

 14. albaniafirst says:

  Robelli eshte nje cope gomari. Me siuri kur ka qene ne shkolle ka mberut ne klase ne aritmetike. Korca nuk ka greke zoti Robelli, qe t’ja japim Greqise. Ne te kunderten veriu Mitrovices eshte plot me serbe qe perbejne shumicen.

 15. kombi says:

  NE KORCARET E KEMI MBROJTUR KORCEN ME GJAK NGA GREKU . KORCA KA QENE ,ESHTE DHE E TILLE DO TE MBETET GJITHMONE , GREKU NUK KA LAKMI VETEM KORCEN, AI E DO TE GJITHE SHQIPERINE .
  POR DO TE VIJ DITA, QE NE DO TI MARRIM DHE ATO QE NA KA MARRE PADREJTESISHT .

 16. evgjitngrenesi says:

  ça bëhet ! qrobt! të zihet mut nanua me halil turkoserbin dhe roçkbellin e titos! po këta debilët nuk e kuptojnë që janë në një llogore! të dy palët në thelb kundërshtojnë idenë e një shteti shqiptar. pavarësisht se duken sikur kanë piknisje të ndryshme. të dy palët shndrrohen një herë në kozmopolitë,e një herë në krahinariste,sipas rastit,po thelbi i gjithë fjalës së tyre publike është mosrealizimi i shqipërise së ismail qemalit dhe isa boletinit. nuk ka folur akoma beograd buzhala dhe ca ”evropianë” në shqipëri! pisllëku ka marrë dhenë,po nuk kanë shumë faj matoshët! faj kanë shqiptarët në të dy anët e kufirit që dëgjojnë këta qelbësira!

 17. ALB says:

  Po Korca clidhje ka ketu. Apo po te jesh me fe ortodokse je grek Sa dritshkurter ky Robelli. Edhe une jam ortodoks me breza por jam Shqiptar i kulluar me gjak arberor ne deje
  Sa turp per keta lloj kosovaresh.

 18. xxx says:

  Mosbotimi i memoarve te Fadil Hoxhes(bojkotim politik)e ka sjell popullin qe qdo gje qe i imponohet e pranon,deri ne vitin 1962 veriu i Kosoves i ka taku Srbise,kurse lugina e Presheves Kosoves,ne ate kohe jan bere presione ne politikajt Kosovar qe te bejn ndrrim te teritorit,pasi Srbija ishte e rrethuar pa kurrfar dalje ne det,(ju komentuesit e permendni kral Nikollen e ku ta dij do xhon lula,e kurr nuk doni te tregoni realitetin,pse u sulmu shkodra me 1914,kush ishin aleatet e shkaut,qka ishte synimi i tyre,kush e bajti dhe kush e kthej neper teritor shqiptar kriminelt serb,kur te sqarohen do ti kemi do xhera ma leht te zgjidhen,Jo verin po edhe Kraleven e Valeven e jep shkau vetem mos ti preket lugina,sepse per te dal ne dete,shkau me Bullgarin mbas 1912 okupoj Maqedonin te cilen e mbajti deri me 1941 duke debu musliman duke fillu nga Bosna,mali zi Kosova,Sanxhaku,Presheva Maqedonija per ne Turqi,ata qe nuk arriti ti deboj,i masakroj,duke jau dhene kolonve pronen e tyre,qe per fat te keq edhe shum shqipfoles e pranun dhe diten e sodit xhenden aty,Halili duhet mire ta mson Historin e popullit shqiptar e pastaj te flet,se ky ka msu histori qe eshte shkruar ne zyret e Tiranes nga njerez qe nuk kan patur lidhje se qka duhet shkru ne histori,pa kurrfar argumenti dhe jemi ku jemi,duke u mendu te rrejm me lloj lloj prifterij qe paskan shkru ne ate kohe ,po askund duke mos shkru se kush eshte debu dhe kujt ju eshte marre prona,dhe sot shkijet luajn me ne si maca me miun,mbi 650 fshatra te shperngulur nga nahija nishit,asnji fjal te shkruar nga historijani Krist Frashri,Branka Prpa nje historijane serbe,apo drejtoresha e Arkivave serbe para disa viteve ne vjene ja thot keto fjal zt Kristit,ti je ka mirresh me rrena,eja ne rrethinen e Nishit tu ta tregoj qka eshte Historija,dhe e njejta nuk shkruhet pej zyres,po duhet fakte e fakte qe fatketsisht jan ka te mungojn,dhe me ne fund e thirri qe tja tregon te verteten se qka fshihet ne arkivat serbe,po kristi e dinte qe rrenat vetem shqiptart i hajn,dhe qifti i Halilit luan sot me to.

 19. I. Venxha says:

  Pavarësisht mendimit të mirë që kanë për veten ca gjysmë të kulturuar si Halil Matoshi e ca “koka të Kosovës” si ai, mendoj se u duhet thënë se janë jo vetëm ca “kokrra marrokësh”, që, po t’u vesh pas, të marrin më qafë, por edhe të neveritshëm stilistikisht për nga mënyra se si paraqiten në një debat… Halil! Ke pasur rast ta tregosh patriotizmin tënd shumë më herët. Matosh! Gabon shumë dhe bën konkretisht (sigurisht nga budallallëku) përçarjen e rekomanduar nga Pashiqi kur thoshte serbëve: “Doni ta sundoni Kosovën?.. Ndajeni nga Shqipëria! Për të qenë të sigurtë fare, ndajeni edhe Shqipërinë përgjysëm!..” Halil! Edhe ti, për të mos qenë gjysmak në medime, nuk mjafton vetëm të pozosh para një biblioteke me libra…
  Miqësisht I.M

 20. Jimi says:

  Matosh! Me gjithe respektin dhe konsideraten qe kam per profesor Qosjen, ne kete pike jam plotesisht dakord me ty edhe pse per shume gjera nuk perputhet mendimi im me tendin.

 21. kombi says:

  Do te luftoni perseri me Serbine per Mitrovicen ????
  Mos mendoni se Amerika eshte me Clinton . Nqs do RE kishte fituar Cliton padyshim nuk do te diskutohej fare Mitrovica , por tashme situata duket jo paqesore per Kosoven , prandaj ka folur I madhi Qose dhe mendimin e tij e perkrahen shume te tjere me emer ne Shqiperi . CFARE KA KETU PER TE KRITIKUAR QOSEN ,APO NANON , E SHUME TE TJERE ????? JU KOSOVARET ,MENDONI SE KOSOVA MBROHET NGA FORCAT AMERIKANE ,MEQENESE ATA KANE DHE BAZEN NE KOSOVE . MENDONI PER NJE CAST QE AMERIKA ,NUK KA PLAN TE BEJE LUFTE TJETER ME SERBINE ,POR NE RRUGE DIPLOMATIKE , BINDIN KUKULLAT E EUROPES , MUSTAFEN DHE THACIN ,PER NJE NDARJE TE KUFINJVE , ASHTU SI KA NDODHUR GJITHMON, QE FUQITE E MEDHA MARRIN HARTEN PERPARA DHE BEJNE PIKETIMIN . CFARE DO TE BENI JU KOSOVARE TE DASHUR ??????
  PRA MOS NA TREGONI PATRIOTIZEM , SEPSE NE SHQIPETAREVE NUK NA VJEN E KEQJA NGA MUNGESA E SAJ ,POR E KEQJA NA KA ARDHUR SE NE JEMI NJE KOMB I SHKATARUAR , I DOBET, KU FATET TONA JANE NE DUART E TE HUAJVE .

 22. Kellira says:

  Ja dhe Robell loqja gjeti te krahasoje veriun e Kosoves me Korcen.
  Korca s’ka greke o dell!

 23. Asus says:

  Mendoj se Matoshi ka te drejte kur thote se:”fatin e kosoves e vendosin kosovaret”. Keshtu ka ndodhur perhere. Kur kosovaret perballonin sulmet shfarosese dhe pastrimin etnik, cka beri qe kosova te mbjetoje e te mos pesonte fatin e Camerise. Pas 1981, kur demostronin me parrullen “Kosova Republike”. Me 1999, kur ndermoren aksionet luftarake. E keshtu do vazhdohet edhe ne te ardhmen. Kosovaret jane mesuar me armiqsine serbe, jane rritur ne lufte me te dhe e njohin me mire se shqiptaret ketej kufirin, njohin situaten dhe frymen e tyre.
  Mustafa Nano eshte nxituar ne shtjellimin e kesaj ceshtje. Duket se ai nuk sjell argumenta bindese po me shume I mban iso atij qe e leshoi kete ide. Eshte mendjelehtesi e madhe te ofrosh ide te tilla ne ambjente ballkanike ku problemet jane pafund dhe kur Kosova eshte ne pozicionin me te mire se kurre me pare, ne raport me serbine.

 24. Jeronim de Rada says:

  Mos u merrni me percaresit e shqiptareve.

 25. DRENICA E KUQE says:

  A ende s’e keni pare çka ka pjelle Tita, a?!… S’kish dite me pjelle ma zi se Halila, Robella, Spahinj, Surroj… e kopila tjere repere e “demokrate”!…

  DRENICA E KUQE

 26. lume e det says:

  Po cfare kini o te zinj, cfare ju ka ndodhe qe po cireni me keq se grate!!! Atehere ne ato kohe te “pastrimit e kuq” kishit armik “ballin kombetar”, tani cfare ju shqeteson???” Ballin “e kaluat nen rogoz, tani, lojen e beni vetem!!! Te nje barku jeni!!! Gjithmone do e beni si korbi qe ha zogjte e vet, sepse shqiponje skeni per tu bere kurre!!!

 27. ta says:

  po mire e ka nanua kosova nuk ka per ta marre mitrovicen se atje jane vetem serbe,mendoj qe kosova te marre troje qe banojne shqiptare.

 28. Hashim Thaçi says:

  Për Kosovën vendosin kosovarët por jo minoritarët e Kosovës a la Halil Matosheviq. Më habitë fakti që i jipet aq rëndësi fjalës së udhëheqsit shpirtëror të komunitetit RAE ( Rom, Ashkalinj dhe Egjiptian ). Kjo është e njëjta sikur Vangjel Dule të mbronte integritetin territorial të Shqipërisë. Ai që e njehë pak gjuhën shqipe, e kupton se sie Vangjeli ashtu edhe Halili, njëri me nështetësi shqiptare dhe greke, kurse tjetri me atë kosovare dhe serbe, nuk kanë as edhe një gjen shqiptar, përndryshe do theksonin dhe shkruanin shqipen e unjësuar.

 29. Tralala says:

  Pershendetje Robell. Mendoj se Mustafa Nano dhe komentusit e mesiperm flasin pa e njohur historine dhe gjendjen aktuale ne kosove. Kosova eshte nje kocke e forte qe ka perballuar rrebeshet serbe dhe doli e fituar. Gjithcka e ka arritur me lufte, duke lindur, rritur e cuar ne lufte breza te tere te rinjesh, per te mbritur aty ku eshte sot. Nano dhe komentusit jane ca bythpambuk qe nuk jane perplasur ndonjehere me arme, nuk u eshte mohuar e drejta e gjuhes dhe arsimimit. Kjo I ka bere keta mendjeceket te mos kuptojne vleren e truallit e te kombit dhe ta shohin mbrojtjenjeri e truallit permes pazaresh, si me jep te te Jap. Keta flasin si e ema e zeqos maj thanes, sic I thone nga anet tona.

 30. Nexhat GOSTIVARI says:

  OR MATAROSH, OR ROBELLOSH, OR GOMAROSHË!
  KORCA, ATA, KOSOVARËT – në atë ndërlidhje kuptimore që i përdorni, zbulojnë idenë tuaj për komb KOSOVOR. Koka, a krye të QELBURA, cdo cep i trevave shqiptare, është PJESË e SHPIRTIT UNIK SHQIPTAR.
  Ne nuk jemi ATA (le t´ia japin), jemi SHQIPTARË, ndërsa ju mund të vizatoni identitete si të doni, por për konsum shtëpiak. Mos na shkaktoni të vjella, or hale!
  Unë jam nga Gostivari dhe, p.sh. sa për Korcën (jo vetëm ate), nuk më ri shpirti pa kaluar disa ditë, disa herë për cdo vit, nga MALLI që më kapllon. Korca- aroma e qytetërimit shqiptar. Shkoj atje dhe sjell ndër mend gjithë ata patriotë korcarë të SHQIPTARIZMIT, që rrezatojnë me shpirtin e tyre shqiptarizëm.
  Mos ma coptoni SHQIPËRINË! MOS MASAKRONI shpirtin UNIK SHQIPTAR, o hale! (nuk më vije mirë të përdor sharrje të tilla, por mllefin ndaj jush nuk e përmbaj dot).
  Personin që ju shani, e denigroni nga aspekti i një KOSOVORIZMI.
  Ideja e tij nuk më pëlqen fare, por ai flet nga naiviteti i shmangies së një ritragjedie, imanenca e fatit tonë KOMBËTAR.
  Shqipërinë e kam dhimbje dhe dashuri – cep më cep.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *