“12 mijë rekrutë shqiptarë shërbejnë në ushtrinë greke”

rekruteGazetari shqiptar në Athinë, Robert Goro, tha se përllogaritet që të jenë të paktën 12 mijë fëmijë emigrantësh shqiptarë që kryejnë shërbimin ushtarak grek, që është 9 muaj.

Duke folur për deklaratat e Ministri të Mbrotjes grek, Panos Kamenos, i cili kërkoi dënimin maksimal për shtatë rekrutët me origjinë shqiptare, të cilët u fotografuan duke bërë me duar simbolin e shqiponjës, Goro u shpreh ato nuk janë gjë tjetër veçse përpjekje të tij për të fituar elektorat, duke shfrytëzuar retorika nacionaliste.

“Dashje pa dashje ata janë bërë pjesë e një teorie konspirative, që Ministri aktual i Mbrojtjes i ka jashtëzakonisht për shtat, duke parë edhe kuotat në rënie të partisë së tij politike, që në çdo moment, të vejë në dukje vokacionin patriotik që shkon gati gati në nacoinalizëm. Kjo është edhe aryesja përse e ka rrokur këtë ngjarje, në kohën që partia kryesore e qeverisëse, Syriza ka mbajtur një qëndrim totalisht të kundërt.”, tha ai në një lidhje telefonike me emisionin “Opinion”.

I pyetur për kërkesën e Nënkryetarit të partisë Demokracia e Re, për një seancë parlamentare – interpelancë me Ministrin e Mbrojtjes dhe krerët e tjerë të sigurisë së vendit, Goro tha se një kërkesë e tillë është e vërtetë, por nuk bëhet fjalë për një seancë të jashtëzakonshme, por për një interprelancë.

“Bëhet fjalë për një interpelancë, jo për një seancë të jashtzakonshme më duhet ta sqaroj këtë dhe si të gjitha interpelancat do të mbahet atëherë kur do të planifikohet në programin e parlamentit.”

Goro tha se kjo fotografi në vetvete nuk përfaqëson asgjë tendencioze, por janë segmente të caktuara në Greqi të cilët kërkojnë që “t’i hedhin benzinë zjarrit”.

Duhet thënë që kjo ngjarje ka shërbyer për të ringjallur edhe njëherë nacionalizmin. Që në momentin e parë ajo pjesë që përpiqet t’i hedhë benzinë zjarrit menjëherë tentoi për ta parë si një mënyrë për të nxitur nacionalizmin, ndërkohë që gjithë pjesa tjetër kanë pasqyruar opinione shumë më të hapura, këta i përkasin atyre që e kanë marrë me sportivitet. Fatkeqësisht opinion është i ndarë mëdysh”.

Goro, tha gjithashtu se si gazetar nuk e dinte sesi mund të argumentohej bërja e një shenje që përbën vepër penale dhe rrezik integriteti, megjithatë këtë e ka në dorë drejtësisa.

Fotografia e 7 ushtarëve me origjinë shqiptare e shkrepur brenda repartit ushtarak në Mesologji të Greqisë, shkaktoi një furtunë të vërtetë përgjatë javës që lamë pas, duke tensionuar sërish marëdhëniet mes dy vendeve.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në ““12 mijë rekrutë shqiptarë shërbejnë në ushtrinë greke””

 1. tfgs1 says:

  Φίλε Έλληνα το καταδικάζω και εγω!
  [By Bardhyl Taulant]

  Φίλε Έλληνα το καταδικάζω και εγώ!
  Παρακολουθώ μέρες το θέμα με τους νεαρούς αλβανούς οι οποίοι φορώντας την ελληνική στρατιωτική ενδυμασία σχημάτισαν τον «αετό» (σύμβολο της αλβανικής σημαίας). Όταν πρωτοείδα την εικόνα σκεφτικά δεν μπορεί πλάκα μου κάνουν, photoshop είναι ρε παιδιά, μετά την ξαναβλέπω και τελικά, ήταν όντως μια αλήθεια. Μια αλήθεια η οποία πραγματικά πόνεσε. Πόνεσε γιατί ένα μάτσο παιδαρέλια δεν σεβάστηκαν τα ρούχα που φόραγαν. Δεν σεβάστηκαν τους φίλους Έλληνες που έχουν, δεν σεβάστηκαν τον καθηγητή Έλληνα που είχαν, ο οποίος τους έμαθε να «βλέπουν» με το μυαλό(από τι φαίνεται όμως αυτοί εδώ είχαν κλειστό μυαλό και ανοιχτή τηλεόραση
  Από μικρο παιδί αναρωτιέμαι γιατί οι λίγοι να κερδίζουν τους πολλούς;! Γιατί η ηλιθιότητα των λίγων συμπατριωτών μου να καταδικάζει τους πολλοίς κάλους συμπατριώτες μου; Είμαστε πολλοί γιατί δεν μπορούμε να «κερδίσουμε» τους λίγους; Γιατί η ηλιθιότητα των λίγων να μην με αφήνει να λέω με χαρά «ναι φίλε μου είμαι από την Αλβανία και ζω την όμορφη Ελλάδα».
  Φίλε Έλληνα το καταδικάζω και εγώ και το μεγαλύτερο κομμάτι των συμπατριωτών μου. Πριν σε παρασύρει το κάθε media για να σε φανατίσει σκέψου ότι υπάρχει και αυτή η πλευρά.

  Φιλικά,
  Ένας φιλέλληνας Αλβανός. [PER GAZETARIN R.GORO nga Albanians.gr]

  Σημείωση Albanians.gr To κείμενο αυτό απεστάλη προς ανάρτηση στην ιστοσελίδα μας από αναγνώστη ο οποίος θέλει να παραμείνει ανωνύμως. Η σελίδα μας δεσμεύεται να δημοσιεύσει το οποιοδήποτε σχόλιο που μας στέλνετε, ακόμα και αν είμαστε άκρως αντίθετοι στην εκφερόμενη άποψη, αρκεί το σχόλιο να μην περιέχει υβριστικές εκφράσεις!

 2. Ushtari says:

  Urime cunave!
  Gazetare behuni te pergjegjshem!

 3. kodrasadikitk says:

  Besoj e shpresoj qe edhe ushtaret e Greqise me origjine shqiptare -Arvanitasit te kendellen dhe te deklarohen pa ndrojtje per identitetin e vete kombetare ateher Greqija do te vetedisohet dhe relaksohet nga e kaluara e saje e te shikon realitetin qe edhe kjo popullsi te kete lirite e te drejtat e veta kombetare e para se gjithash te drejten e shkollimit ne gjuhen shqipe….

 4. Albanistan em i dashtun says:

  Rekrutet e Temes, zhgaravites injorante…mesoni shqipen…

 5. Alban Dardani says:

  — 12.000 USHTARE ME KOMBESI SHQIPTARE NE NJE THIRRJE 9 MUJORE REKRUTESH….!!!!!!!!!!!!!!!!..
  Kjo shifer , nuk mund te jete aspak e vertet. ESHTE NJE SHPIFJE E EKZAGJERUAR ME QELLIME TE MBRAPSHA…

  —- —- , SEPSE, NJE KONTIGJENT PREJ 12, 000 NE NJE REJS 9 MUJOR, OSE DATLINDJE, NUK I SIGJURON DOT SHQIPERIJA ME MBI 3 MILJON- BANOR
  —– EMIGRANTE SHQIPTARE. te ligjeruar nuk besoj se perbejne as 2-3 % te popullatres greke, . NE raport me kete shifer i bie qe Greqia te mobilisoje nga kombesite e tjera nje kontkigjent – mbi 20 here me te madhe se kjo shifer. .cka mund te bjer ne kundershtim me standartet e NATOS.
  — Deri tani , sipas deklarimeve zyrtare GREQIA ka potencialin me te mdh ushtarak se shtetet me te medha e me te fuqishme te Evropes . AJO e ka justifikuar me”rrezikun TURK” , NE FAKT E RREZIKUARA NGA GERQIA , HISTOEIKISHT MBETETE SHQIPERIJA . — Nese Greqia lejohet te ket nje potencial te tille, perse Shiperis ju kerkua ta coj ushtrin ne zero.!!!!!!!!!!!!!!!1
  — Ne rast ererash te keqia , skenari i qarqeve shoviniste te Greqise mund te manipuloje e vere ne veprim edhe ”SKENARIN CAM” . TECILET , ME GJITHE SE ISHI NE TROJET E TYRE DHE ME KOMBESI GREKE, U PERZUNE SI ”CIFUTI NE SHKRETETR”. FRIKA DHE PA BESIJA MUND TE VIJE NGA GREQIJA , HITORIKISHT E KA TREGUAR.
  Alban Dardani ..NY—USA
  .

  — KY FAKT KA MUNESI TE JETE NJE SAJS E FABRIKUAR NGA QARQET SHOVINISTE GREKE ME DISA SYNIME ;;-
  = Te terheqin vemendjen e opinionit te brendshem….. , te mbajne te ngitur frymen e nacionalizmit , ndjenjen shoviniste dhe ate anti shqi;ptare, duke u justifikuar gjoja me disa nga deklaratat e pales shqiptare.

  — TE JUSTIFIKOJNE MASAT PER RINGRITJEN e hijes dyshimit , te mos besimit e te urrejtes, jo vetem per rekrutet , por per te gjith em,igrantet shqiptare . JO VETEM PER ATA QE SHERBEJNE NE USHTR,, POR EDHE NE SEKTURE TE TJERE ……….

  –.. TE KRIJOJNE DOSJE , EVIDENCA TE FSHEHTA PER PERPUNIM, MANIPULIM E PERNDJEKIE TE EMIGRANTEVE ME KOMBESI SHQIPTARE. ….. Neser, ne nje konflit te mundshem……KONTIGJENTI REKRUT ose REZERV me shqiptare te perdoret ne vijen e pare dhe si ”mish per top”-

 6. Alban Dardani says:

  — 12.000 USHTARE ME KOMBESI SHQIPTARE NE NJE THIRRJE 9 MUJORE REKRUTESH….!!!…
  Kjo shifer , nuk mund te jete e besushme ESHTE E EKZAGJERUAR PER QELLIME TE CAKTUARA..
  —KONTIGJENT PREJ 12, 000 NE NJE REJS 9 MUJOR NUK I SIGURON DOT SHQIPERIJA ME MBI 3 MILJON- BANOR
  —– EMIGRANTE SHQIPTARE te ligjjeruar , nuk besohet se bejne as 2-3 % te popullates greke, . NE raport me kete shifer, del qe Greqia mund te mobilizoje ne shkalle vendi nje kontigjent – mbi 20 here me te madhe se kjo shifer .. .cka mund te bjer ne kundershtim edhe me standartet e NATOS.
  — Sipas disa deklarimeve te medias, GREQIA ka potencialin me te madh ushtarake se shtetet me te mbedha te Evropes . AJO e ka justifikuar me”rrezikun TURK” , –, POR HISTOEIKISHT MBETET SHQIPERIJA AJO QE KA QENE DHE ESHTE E RREZIKUAR …… — Nese Greqis I lejohet te ket nje potencial te tille, Shiperis ju kerkua ta coj ushtrin ne zero…!!!.,????.
  —- KJO ZHURME, KA MUNDESI TE JETE NXITJE E FABRIKUAR NGA QARQET SHOVINISTE GREKE ME DISA SYNIME ;
  =– Te terheqin vemendjen e opinionit te brendshem….. , te mbaje te ngritur frymen nacionaliste, ndienjat shoviniste e anti shqiptare, si kundervenie edhe te disa deklarimeve te pales shqiptare.kohet e fundit.
  — TE rrisin hijen e dyshimit, mos besimit, e te urrejtes, jo vetem per ushtaret me kombesi shqiptare , por per te gjithe emigrantet shqiptare qe punojne ne sektore te tjer . Njekohesiht te atakojne e testojne pulsin [reagimin] e tyre.
  –.. TE KRIJOJNE EVIDENCA TE FSHEHTA PER PERPUNIM, MANIPULIM E OSE PERNDJEKIE TE EMIGRANTEVE ME KOMBESI SHQIPTARE. ….. Neser, ne nje konflit te mundshem…… shqiptaret te perdoren si kontigjente te vijes pare , dhe si ”mish per top”-
  — Ne rrethana te caktuara , qarqet shoviniste Greke mund te manipuloje e vene ne veprim ‘’VARJANTIN FSHESA’’ ose edhe ”SKENARIN CAM’’. TE CILET, ME GJITHE SE ISHIN NE TROJET E TYRE DHE ME SHTETESINE GREKE, U PERZUNE SI ”CIFUTI NE SHKRETETR” — FRIKA , PA BESIJA MUND TE VIJE NGA GREQIJA QE HISTORIKISHT E KA TREGUAR , ,JO NGA NJE GRUP TE RIJNSH ME KOMBESINE SHQIPTARE ,QE BEJNE NJE VEPRIM JO ME SHUME SE SA SPORTIV .
  –Pershendetje — Alban Dardani . NY- USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *