Ç’do të ndodhë me anglishten pas daljes së Britanisë nga BE-ja (dhe një batutë e Jean-Claude Juncker)

junker_0Anglishtja është një gjuhë në ikje dhe më mirë t’ju drejtohem në frëngjisht”.

Ka qenë kjo batuta e Jean-Claude Juncker drejtuar të pranishmëve në një mbledhje të Komisionit Europian.

Presidenti i KE e ka nisur fjalimin në anglisht, por pak minuta më pas ka vijuar në frëngjisht, duke rihapur kështu debatin mbi të ardhmen e përdorimit të anglishtes si gjuhë e BE-së, tani që Britania e Madhe nuk do të jetë më pjesë e familjes europiane.

Anglishtja është një gjuhë në dalje nga Bashkimi Europian, prandaj duhet të mësohemi me faktin se të tjera gjuhë zyrtare të përdoren me të njëjtin intensitet me të cilin e flisnim atë.

Prandaj unë do të flas në frëngjisht, mbase edhe në gjermanisht”, ka thënë Juncker.

REMOTE_ADDR:[]

4 komente në “Ç’do të ndodhë me anglishten pas daljes së Britanisë nga BE-ja (dhe një batutë e Jean-Claude Juncker)”

 1. tropojanic100 says:

  anglishtja eshte gjuhe nderkombetare qe flitet me shume ne politike kulture biznes etj etj pra njerezit e europes nuk e kane mesuar anglishten sepse britania ishte anetsre e BE-se por si gjuhe te pare ne mardhenie te ndryshme…iku britania tani ata “europianet” te fillojne te mesojne frengjisht ose gjermanisht? pak si pa kuptim…por ja ke futur nje kunje britanise…

 2. AGIM ANASTASI says:

  GJERMANISHTJA SI GJUHE ESHTE E ARDHMJA. ARSYJA SE KY VENDE LINDI KOLOSET NE FIZIKE, FILOZOFO FHE EKONOMI DHE SECILI DESHIRON NE TE ARDHMEN TI LEXHOI VEPRAT E TYRE NE ORIGJINALE. PO JO VETEM KAQ. METODOLOGJIA GJERMANE NE DREJTIMIN E EKONOMISE ESHTE SOTE RECETA E PADISKUTUESHME. KJO ESHTE E ARDHMJA . PRANDAJ I BEJ THIRJE NACIONALISTEVE KUDO NE BOTE TE MOS HEZITOJNE. SA ME PARE.

 3. asd says:

  peccato. berisha dinte shume mire anglisht dhe italisht. tek 303 s’para perdoren shume.

 4. Realitet says:

  Gjuhe e pare ne BE duhet te jete gjermanishtja,pasi ky shtet demokratik ka me miliona te huaj dhe c’do vite pranon refugjate dhe ndihmon te tjeret ne te gjitha menyrat.Franca,pro populiste pushtoi Malin e Afrikes,Sirine etj. dhe posedon ne menyre te pa drejte shume koloni te globit tone.Ajo eshte e trazuar nga percarjet dhe trazirat ne rritje.Gjermania eshte vendi me ekonomi me te zhvilluar,me export dhe teknike me te perssosur ne bote.Gjuhen gjermane e flasin mbi 70% te shqiptareve dhe mbare Kontinentit europian.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *