“Fotot me shqiponjën shqiptare” acarojnë fqinjin jugor, Greqia mbledh Kuvendin në seancë të jashtëzakonshme

grekeÇështja e rekrutëve me origjinë shqiptare në ushtrinë greke, që pozuan me simbolin e shqiponjës, tashmë ka kaluar edhe në nivel parlamentar në Athinë. Media ka siguruar ekskluzivisht kërkesën për interpelancë që nënkryetari i partisë më të madhe opozitare “Nea Demokracia”, Adonis Georgiadis ka kërkuar me tre ministra, atë të Mbrojtjes, të Drejtësisë dhe të të Drejtave të Njeriut.

Referuar mediave greke, “BW” raporton se kërkesa e tij është pranuar dhe se Parlamenti grek do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme për këtë çështje. Në letrën e tij zyrtari i lartë i opozitës greke, shpreh hapur shqetësimin se prapa gjesteve të rekrutëve shqiptarë fshihet një lëvizje e mirëorganizuar nacionaliste që sipas tij tenton të cënojë rendin dhe sigurinë në Greqi.

Referuar letrës së Georgiadisit, thuhet shprehimisht se “gjesti i ushtarëve të rinj, publikuar në foto me duart e tyre që formonin shqiponjën shqiptare me dy koka është një praktikë që ne si shtet duhet të na detyrojë të investigojmë më thellë, në kërkim të strukturave paralele brenda shtetit.

Trajtimi i përkorë dhe i matur i kësaj çështjeje është i domosdoshëm dhe ministritë duhet të hetojnë nëse fenomeni është nxitur nga forca të organizuara, të cilat tejkalojnë ‘mburojat’ nacionaliste dhe përpiqen të cënojnë sigurinë tonë dhe integritetin tonë territorial”, – shkruan numri dy i “Nea Demokracia”-­s.

Ai gjithashtu, shprehet se rasti i ushtarëve shqiptarë nuk është një fenomen i izoluar por një përpjekje e përsitur sipas tij për të destabilizuar Greqinë, duke marrë si shembull ndalimin e dy shoferëve të MPJ­-së shqiptarë që transportonin libra dhe abetare me “Shqipërinë e Madhe”.

Ndaj dhe në kërkesën e tij për interpelancë me tre ministra, Gergiadis shton “kërkoj nga ju, çfarë hapash do të merrni për të dhënë përgjegjësitë administrative dhe penale? Sa rekrutë shqiptarë pranohen çdo vit në ushtrinë greke? A keni planifikuar të hetoni nëse veprimet e mësipërme janë të nxitura nga forca të mirëorganizuara?”, – janë pyetjet që ai ka shtruar në kërkesën e tij për interpelancë.

Por ndryshe nga sa pritej dhe referuar praktikave të mëparshme kur ministrat e qeverisë Tsipras kanë refuzuar t’iu përgjigjen menjëherë kërkesa të opozitës kësaj rradhe ka ndodhur ndryshe. Referuar axhendës së punimeve të Parlamentit të Greqisë kjo çështje është futur me urgjencë për seancën e rradhës plenare dhe siç bëjnë të ditur mediat greke të tre ministrat kanë pranuar të përgjigjen edhe zyrtarisht për këtë çështje.

Ky rast dëshmon edhe njëherë se pavarësisht ndasive politike, mazhoranca dhe opozita në Greqi bashkohen sa herë për diskutim shtrohen çështje me karakter nacionalist, veçanërisht në raportet me Shqipërinë dhe Turqinë.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në ““Fotot me shqiponjën shqiptare” acarojnë fqinjin jugor, Greqia mbledh Kuvendin në seancë të jashtëzakonshme”

 1. Juglindori nga Korça says:

  Sa per sqarim,Adoni Georgiadi eshte pervecse nje ekstrem i djathte,gjithashtu nje koqe kandari qe nuk di te lidhe dy fjale.

  1. Tim says:

   Uuuuh rrezik shume i madh nga shqiponja e flamurit te shtetit partner te NATO-s! Shqiponja e flamurit shqiptar nuk eshte armiku apo nuk perfaqeson ndonje irredentizem. Perkundrazi jane simbolet e Greqise si flamuri i Vorio-Epirit qe paraqet synime irredentiste dhe qe shfaqet nga ushtria greke. Jane thirrjet per ti nxjerre zorret shqiptareve nga ushtria greke ne parada qe jane rrezik per paqen. Qeveria duhet tju jape pergjigje ketyre fashisteve dhe racisteve qe e shohim flamurin e Republikes se Shqiperise si armikun e tyre. Meghithate keta lloj deputetesh tregojne injorancen e tyre lidhur me historine dhe sigurisht partneritetin e Shqiperise e Greqise ne NATO dhe ne mbrojtjen e hapesirave ajrore te Shqiperise.

   1. arkani says:

    o time ka nje ligje greku qe flitet qe ata cunat munde te hane per tere jeten tipe burgu i keput dhe nje nen per tradheti dhe kjo do behet pa avokate dhe familjet apelasi mos ndodhte kure

  2. Fuck it says:

   Ore . Ketyre robqirave greko jevgjite vetem Enveri ja shkerdheu robt e shpise. Keta jane pushta, jane racist, jane kriminela. Sa shqipetare kane vrare keta pushta. Me Keta do sjelle njelloj si sillen vete. Nuk duhen toleruar keta kriminela racista. Dhe ty o tgfs ô 300 shi peder te qifsha robt ku ti kesh, do zoti te gjejne kush je ta qine ate familjen dhe te zhdukin ô fare e keqe arabe qe na hiqesh si kristian. Po si ty jane kristianet ô fisqir robt ku ti kesh.

 2. .......!!!!!? says:

  Po cma keni nxjerr kete bubukon moter [email protected] ,hiqeni menjeher fotografin e ketij cibuku nga kjo faqe ,

 3. tfgs1 says:

  hapi i pare dhe i fundit: mblidhi gjithe[1mln] sounitoshqipfolesit qe ngopin zorren e thare ne shtetin grek e dergoi piso ne Alvania,perpara se te kalojne kufirin futini edhe nga nje hu ne bithe……………….bukshkalet nuk behen njerez!

  1. .......!!!!!? says:

   Edhe te gjithe bashke 1 milion shqiptare te vine dhe te te [email protected] ropte e shpise tate o tfgs1 mori adherfara palio pushtara !!

  2. ! ! ! says:

   Ike ore tfgs se nuk je njeri ti , mjaft hengre m… me te dy duart !

 4. niko says:

  Ah more politikan rrota [email protected] qe ju ka pjerdh truri merreni me shqiponjen hahahaha a thua se nuk keni plot probleme te tjera ne ate Shtet te falimentuar shkoni more karagjoze shikoni te permisoni gjendjet e pooullit qe kkerkon kazaneve te plerave per mbijetese dhe mos u merrni me shqiponjen more primitive te tille hajvanesh jane pjese e BE e pabesueshme

  1. .. says:

   Keto qe thua o Kar-uc mos i thua gje per Shqipetaret….
   Ketu Njerzit, per te harruar fukarallekun ekstrem, merren me Shqiponja, Nacionalizma dhe Shovinizma (apo nuk ke degjuar per Shqiperi te Madhe), ketu jane mbushur koshat e plehrave me Mjeran qe kerkojne per kanace, plastiake, ose ndonje qese ushqimi,…madje i kane ndare sipas zonave te Influences (hahaa mafija e plera te Plerave).
   Ptuuuu rac e poshter Arnautash…dhe “dhi e zgjebozur dhe hunden perpjet”……, hajde se po vazhdoj me vone, se ketej nga Kombinati, na u fiken Dritat.

   1. niko says:

    Shko ore tarallak na u hiq qafe mire keta hajvane politikan greke qe jane budallallepsur por nuk jemi ne rregull nga trure e kokes edhe ju shqiptaret qe keni deshire te jeni “greke” nje pale me debila se pala tjeter

 5. Aseni says:

  Shtet bythe qe meret me shaka adoleshentesh. Jane shenja te semundjes nacionaliste.

 6. perivolo says:

  Z tfgs1 te pergjithesosh 1milion njerez eshte e palogjikshme dhe e papranueshme!
  Mund ta imagjinosh sa njerez te mire kane lexuar komentin tend te mesiperm,jane merzitur dhe jane lenduar?
  Po nje adoleshent ose dikush qe eshte ne gjendje te renduar psikologjike e kupton se mund te kete nje ndikim shume te keq?
  Duhet te dish se dhimbja dhe hidherimi qe shkaktojme tek te pafajshmit pasi shumefishohet, prape kthehet tek ne.
  Si do ta perballosh ti i vetem gjithe kete dallge dhimbjeprurese,e ke menduar?
  Ti e di shume mire qe eshte padrejtesi e madhe te lendosh dike qe eshte i pafajshem,ti e di shume mire se cfare pasojash ka kjo ne karakterin dhe personalitetin e tij,pasi eshte e pamundur te mos kesh nje eksperience personale.
  Eshte ne interesin tend,nese kjo sjellje te kenaq vashdoje,nese ndodh e kunderta ndaloje(une jam i sigurte qe ndodh e dyta)!

  1. tfgs1 says:

   file ”perivolo” po i bie shume shkurt; koment/qortimi ose denimi me force i imi ka te bej ose u drejtohet suniteve[bukeshkale,te keqije,tourkofilave,krimineleve,pederave,jihadisteve apo edhe te tredhurve,atyre qe hane buken e grekut dhe ngrene dollin e turkut edhe pse me krasi greku!!] te cilet ne menyre extreme dhe pathologjike urrejne greket[po e perseris :qe mbajne me buke 1mln barkthare apo te pamundur te jetojne ne vendin e tyre alvania per arsye qe dihen],madje edhe kristianet shqiptare[ne vecanti ata ortho/xe] apo edhe katolike,ok!
   Per fat te keq jane shume edhe ne kete site,duke nisur nga ai moterqiri qe replikon mua ne nje koment me lart.Pra ketyre u drejtohem,njerzit e mire cilet do qofshin ata[edhe ata pak gyzele] nuk kane pse te irritohen prej meje pasi nuk i prek komenti im,nuk u drejtohem atyre,ok!Pra,azgje nuk eshte personale por mendoj se shumica sunite[muslimon brodhers] eshte fajtore dhe pergjegjese per irritimin dhe mosshkuarjen e Shqiperise me gjitonet e saj Serbi apo Greqia.

   1. aristidh guma e kishte hak parakolpin says:

    je i karikum kto dite aaaa fun muji do shkosh te terheqesh 300 evrosat…do me i tregu janullpedofilit qe je aktiv??????

   2. Jugu says:

    Cfare thua ti mo? Po ka me bukeshkale se Greket? Vajten i vodhen 320 bilion europ Europes e ku ishte per ti kthyer ndonje leke fillonin i shanin e peshtynin ne pjatat ku kishin ngrene. Ka mese 1 milion e ca emigrant grek ne Gjermani, por e quanin NAZIste kur s’i jepte ndonje lek qy. Emigrante barkthare grek jane grupi me i madh i emigranteve ne BOTE pas ndoshta grupimeve te tjera nga lindja e mesme. Pastaj c’flet ti mo? Po ti shiko keto emigrantet grek si puna jote qe i mbaji Enveri me buke pasi i braktisen agallaret e Gjirokastres, e tani si bukeshkale shajne ate dore qe i ka mbajtur. Per mosmirenjohes, bukeshkale, te pabese e intrigaxhi gjynah te gjesh. PAstaj flet ti per gjak turk, kur ke gjysmen e Greqise turq te ortodoksisuar, te marr nga Anadolli vetem para 80 vjetsh. E ke gabim, qe s’shkojne mire shqiptaret me greke, eshte faji i shovinizmave dhe mentatlitet i mykur grek. Shqiptaret kur vajten ne Greqi ishin dashamirese ndaj grekeve kurse turqit per here te pare i pame ne telenovela, por duke pare sec m. jane greket fillon robi e ftillohet. Per greket shqiptari ose do zhdukur ose asimiluar. Urretja patologjike qe ke ti si qenie inferior, e tregon shume qartazi kete.

 7. nord.al says:

  Tfgs1, shumicen e rasteve jam dakord me ty por ketu jo. Une nuk mund te behem me zor grekofil. Cfare shteti qenka ai qe ka frike nga nje foto me disa adoleshente qe vendosin duart ne figuren e shqiponjes? Kaq i dobet qenka ? Ma thuaj ti te lutem se une nuk kam qene asnjehere.

  1. tfgs1 says:

   nuk flitet per frike!!!,te mendosh se Geqia ka frike nga 5 lyrashe sunite[shqiperia] eshte cmenduri,por ata irritohen dhe habiten se : si ka mundesi qe prinderit e ketyre i prita me buke,i vesha,i lava,i mbusha dhembet,iiu hoqa morrat,i qetha evropiance[edhe pse koka pllake apo veshet parafango nuk pershtateshin],i ngroha,i futa neper shtepia[edhe pse te lindur per ne pyll],i sherova,i vaxinova[90% e alvanosave ishin te infektuar] i arsimova,i dhashe profesione,nenshtetesi greke[evropiane],i…..,i……..,i…..,i…..,i…… etj,etj dhe se fundmi keta plehra turkoshake me bejne ”shqionjen”[symbol kristian] kur de facto symboli i tyre eshte gjysmehena turke…………!!!!!!

 8. albani says:

  Z tgrf dhe une jam ne te njejtin mendim me ty ti debojne nje miljon shqipetare nga greqia ,dhe keshtu nje miljon ata nga 10 gishta 10 miljon dhe te fillojne mos te bejne me shqiponjen po ku te gjejne ty dhe ate rracen bastarde tende tua fusin gishtat ne byth.

 9. Landi says:

  Me duket se po e kruajme kot me greqine.
  Edi Rama na ngaterron politiken me historine dhe eshte i pa afte tek te dyja.
  Ushtaret ne greqi provokojne,perderisa zgjedh te behesh grek sillu dhe respekto ligjet dhe kulturen e tyre.
  Disa politikane,gazetare e “analiste”I hedhin benzine zjarrit duke u sjelle si kamikaze te rrezikshem pa pike pergjegjesie duke mbjedhe urrejtje.
  Faturen ne fund do e paguajne emigrantet per te cilet nuk e vrasin mendjen as greket e as shqiptaret.

  1. Fuck it says:

   E dhjeve fare. Po I biem ne qafe grekut thua. Je mire nga trute e kokes. Ja na kane rene ne qafe keta moterqira grék ne ja sna ka rene njeri. Po keta ne 97 kerkonin jugun apo I haruat. Iku Enveri ju hap goja bythqirave greko-Arab .

 10. grameno says:

  Edhe papa na qenka sunite,qe beri shqiponjen,i kisha kshilluar greket rob…q…re, qe te leshojne flete arrest dhe per Papen,ka rrezikuar ndjenjat e debileve greke,sa qesharake jan bere kta greket,edhe mos te duahs te flasesh,kta te detyrojne,perderisa ushtria tyre kendon kenge shoveniste,nuk qenka asgje.ky kut me dy fytyra me dy standarde , i grekut edhe po te ishe i lindur per nenshtrim te detyron te rrevoltohesh.

 11. Rrenje e Paster says:

  1milon”sunit” mbrapa…1milon vjet shteti “yt”i dashur ne varveri ekstreme.
  ….fitorja me e madhe ne historine e shqiptarve do jete kur shqiptaret ti kthehen fese se tyre(ne te vetme gje qe ka te drejt ky rrote e karit qe shan tere diten shqiptaret, gjasme si “pikellime”).

  TFG..HI HITLER!

 12. Fatmir Lohja says:

  Politikanet greke duhet ta kuptojne se ato djem, ne fotografi, sa jane shqiptare jane edhe grek.Po te ishin anti grek,nuk do te rektutoheshin ne ushtri,por vinin ne Shqiperi.

 13. Bani says:

  Greket popull jevgjish. Te denje per vellezrit e tyre turq. Vetem turku dhe greku mund te reagoj keshtu per nje gjest te tille. S’thone kot una faccia una razzia.

 14. korcari says:

  Po vendosi Greqia te deportoje te gjith emigrantet ne Shqiperi, Rama duhet te gjeje vend ku te futet nga ky popull. :))

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *