Tensionet për ushtarët/ Idrizi ‘provokon’ Greqinë nga Turqia

idrizishqiponje_1485428468-1563859Kreu i PDIU-­së, Shpëtim Idrizi ka ‘provokuar’ Greqinë. Duket se simboli i shqiponjës është bërë një shqetësimi shumë i madh për grekët.

Pas disa rekrutëve në ushtrinë greke me origjinë shqiptare, që bënë shqiponjën, shumë personazhe të tjera në Shqipëri kanë filluar të solidarizohen me ta.

Gjesti i tyre pati reagime të forta, ku ministri greke i mbrojtjes u shpreh se ata do të marrin dënim shembullor për këtë veprim që kanë bërë, duke mos përjashtuar edhe dënimin me burg të tyre.

Por, kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, bashkë me disa drejtues të Shoqatës “Çamëria” në Izmir të Turqisë, janë shfaqur në një fotografi me duart e kryqëzuara si simboli i shqiponjës.

Ende nuk ka reagim për Idrizin, por duket njohur përplasjen që ai ka me autoritet greke nuk do të jetë e largët dita kur do të vijë edhe ‘ndëshkimi’ për të.

Më të veçantë gjestin që ka bërë Idrizi është vendi, pikërisht në Turqi, ku njihen shumë mirë marrëdhëniet mes Greqi dhe Turqisë.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Tensionet për ushtarët/ Idrizi ‘provokon’ Greqinë nga Turqia”

 1. korcari says:

  Mire ben. Po te ishte ushtar Grek do ishte ne gabim.

 2. Soni says:

  Ca eshte ky karagjoz Idrizi more,kujt i plasi ne greqi se pse beri simbolin e shqiponjes ne Turqi. Thjesht Idrizi tregon qe financohet nga Turqia. Kur erdhi Erdogan ne Tirane takoj vetem Ramen sepse i takonte si kryeminister dhe Idrizin!!! Pse Idrizin dhe jo ndonje tjeter kryetar partie?? Aresyetimin jepeni vete……

  1. Theatrical says:

   u bënë 5(pesë) beqire pe anastasi hahahaaa….
   o beqiret e anastas plakes,po te mos ti rruhej Greqise per shqiponjen,nuk do dilnit ju te komemtonit ketu
   +,sot thomai qenka pa qef,do kete ngene shume “turq” mbreme haaahaaahaaaa

 3. genti says:

  Me perjashtim te simbolit qe eshte i shqiptareve te tjerat jane normale . Shpetimi eshte ne atdheun e tij natyral dhe do bente shume mire te rrije ne vendin e tij e te mos na vije ketu .

 4. Theatrical says:

  hahahaaa…u bene keq beqiret e anastas plakes

 5. Zigur Qarri says:

  Jo,jo…tani u kalua çdo kufi,”besoj se Turqia do nxjerri patjeter urdher arrest per Idrizin”,qe promovon
  “simbolet kristiane” ne nje vend mysliman!
  …pikërisht në Turqi…ne vendin osmaneve,kundra te cileve ai Flamur udhehoqi lavdine shqiptare!!!
  Tani do te qeshi e gjith Bota me greket,me idjotesine,komplekset dhe inferioritetin e nje kombi
  hibrit,qe rastesisht,fatkeqsisht ndodhet ne Kontinentin Europian
  Nikos Dimou per karakterin e habitatit hibrit grek:
  Greku perjeton humor te keq,permanent eufori ose depresion.Pasojat,absolutisht pamundesi per
  autokritik dhe vetëbesim.Nese greku shikohet ne pasqyre,shikon Aleksandrin e madh ose Kolkotronin,
  ose te pakten Onasis,por kurre karagjozin.Por ne realitet eshte karagjozi…

 6. Shefi says:

  E kujt i rruhet se cfare simboli ben Idrizi ne Turiqi apo gjekte! Mos kujtoni se shqetesohet Greqia nga simbolet e majmuneve te globit tkesor?

 7. Qifi says:

  Qe je idjot o shpetim kete e dinim por qe qenke edhe bq tani e mora vesh. Rei aty ose merr grupin parlamentar dhe shko tek vellezrit ne siri irak e lufto me muhazherin tend. Rrace e pa bese

 8. keta camet sikur jane turqe musliman cne me flamurin e skenderbeut duke bere lodra me shqiptaret,paskan qene me te vertete race e qelbur qe na e la turqia peshqesh

  1. hahaha says:

   Mos te rrej mendja Camet jane me shqiptare se cdo shqiptare e me grek se cdo grek

 9. Alban Hamzai says:

  Turkocami Shpetim Idrizi nuk e di se shqiponja me dy koke eshte symbol I Bizantit Orthodhoks dhe te gjitha shtetet dhe principatat orthodhokse e moren ate symbol si Rusia,Serbia ,Mali I Zi , Gjon Kastrioti etj. Te paret e turkocamit Idrizi e konsideronin vehten TURQ deri me 1913 (Shihni dokumentat perkatese ).Pas vitit 1913 ,me clirimin e Epirit nga zgjedha turke , 18.000 turkocamet I bene kerkese Shtetit Grek te qendronin ne Shtetin Grek ,duke shkruar saktesisht keto fjale : ” Duam te qendrojme Brenda shtetit nene Greqi ,per te shpetuar nga kriminelet Shqiptare…” (Shikoni dokumentat perkatese ) . Keta jane turkocamet e pabese me thike ne brez dhe trashegimtaret e tyre islamike si Sh.Idrizi e Kompani qe u ngopen me parate e krimit ,droges dhe xhihadisteve . Asnje musliman I ndershem nuk ben shqiponje me duar se e di qe ajo eshte symbol I orthodhoksise . Por bastardy eshte bastard ne te gjitha drejtimet ,prandaj vlonjati thote qe cami me I mire duhet varur ne Sheshin e Flamurit . Ju lutem botoni komentin tim!

 10. Tralala says:

  E more greku cu ka gjet. Shtet Ku Ministrat meren me Rinine qe tall menderen. U hangert mortja, u hangertt.

 11. Altin says:

  Oo lere…e di sa jane shqetesuar…shume…ju eshte prere oreksi fare…o pika qe rrojme kot… na shkoi jeta te bejme gjepura per inat te “armiqve e jashtem”…..

 12. AC/DC says:

  Se mos i dali ndonje nga ata sivllezrit e vet,qe bredhin me kallep dinamiti ne by….. dhe e shperthejne afer vendit ku eshte dhe na e gjen ndonje gje Idrizin…. largqofte.

 13. Arif says:

  Kush përpiqet t’i shndërrojë në lajme këto idiotësira. Pse, kudo e ngado që të bëhet ky gjest, që simbolizon shqiponjën (jo vetëm atë të shqiptarëve) qenka provokim për grekët? Grekët, që katandisen të ndjehen të provokuar nga gjëra të tilla po shfaqen në nivelin e demave të Spanjës, që provokohen nga e kuqja dhe ulin kokën e sulmojnë “provokatorin” si të tërbuar. kjo ndjesi është aq primitive sa nuk mund të mos të të neveritet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *