Ambasadori Minxhozi: Shqipëria do të ndërhyjë nëse Kosova futet në konflikt

MinxhoziSipas Ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, shqiptarët e Shqipërisë janë të brengosur për situatën e fundit në Kosovë.

“Është një e drejt legjitime, e vëllezërve dhe motrave nga Shqipëria për këtë që po ndodh. Njerëzit janë tepër të shqetësuar por edhe një zhgënjim për qëndrimin që mban Serbia, është diçka e papranueshme dhe diçka kundër rendit”.

Minxhozi në Klan Kosova, është shprehur se Shqipëria asnjëherë nuk ka qenë spektatore në ndodhitë politike në Kosovë.

“Shqipëria ka pasur gjithmonë një qëndrim konstruktiv, duke nxitur dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Kjo tregon që Shqipëria ka pasur një fokus për përmirësimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë”.

Sipas tij, këto ngjarjet e fundit siç është treni, arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt e treni, kanë ngritur shqetësimet e të gjithë shqiptarëve.

“Këtij turri i duhet të marr fund, sepse është së pari kundër interesave të Serbisë, në radhë të dytë nuk të mund të shkojnë përpara pa normalizuar marrëdhëniet me Kosovën që e ka partnerë të mirë në ekonomi. Serbia nga njëra anë zhvillon biznes, e nga ana tjetër nxit elemente që nuk i përkasin kësaj kohe.
Ka shqetësim sepse këto akte shkojnë kundër tendencës evropiane, kundër tendencës për bashkëjetesë, dërgimi i një treni aspak nuk flet për paqe, por jep sinjale për një shqetësim real”.

Ai ka thënë së Shqipëria është duke e ngritur zërin për këto ndodhi në Kosovë.

“Rastin e fundit jo më pak se 12 orë më pak, Shqipëria në Këshillin e Evropës ka ngritur zërin me forcë për atë që po ndodh në kufirin verior”

“Baza e re do të thotë duhet një rivitalizim i dialogut, e toleranca e Prishtinës ndaj Beogradit duhet të ridizejnuar”.

Por si do të vepronte Shqipëria nëse në Kosovë do të kishte ndonjë konflikt të mundshëm?

“Ne jemi shqiptarë, dhe do të reagojmë si shqiptarë. Nuk ka Shqipëri e Kosovë por ka shqiptarë, jemi një komb dhe kemi detyrime për bashkëkombësit tanë”.

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Ambasadori Minxhozi: Shqipëria do të ndërhyjë nëse Kosova futet në konflikt”

 1. tfgs1 says:

  hahahahaha,e degjuam edhe kete…………………..!!!!!!

   1. Shkodran I Vjetër says:

    Bravo Tema. Bravo gelBaze. Bravo dhe ju moderatorat koqevar islamike te temës.
    Deri ktu keni arritë ku haptas publikoni propaganden e shtetit islamike ??
    Turp dhe konseguenca per ju.
    Jeni me t’vertet islamike si ata te videos qe ky hamzai me nik albano ka paturpsine me vue ketu.
    Edhe pak o tema e ju islamike te tjere. Edhe pak !!

    Marku M
    Aloha Snackbar

 2. deputeti says:

  me ca do nderhyni ju,me ate ushtri dordolece?
  apo do vijn ata shqiptaret qe jan ne ushtrin greke me dy pllemb shqiponj ke cicat..!

  1. $$ says:

   Ke te drejte kur nuk ka bithe Greqia te nderhyje ne Qipro e te cliroj greket e saj nga shurrosja e perditeshme sunito-turke me gjuthe ato armatime te blera me borxhe si mund te nderhyje Shqiperia ne ndihme te Kosoves

 3. Arber says:

  JU do nderhyni???… ashtu sic nderhyte ne 99 kur Serbia hyri edhe ne territorin e Shqiperise Londineze e ju nuk e shkrepet asnje fishek. Po burri duhe te kete njefare dinjiteti, te pakten mos flisni.
  Ushtria juaj pa asnje avion vetem per pastrim plehrash e transport droge….

  1. polik says:

   Tha kosovari ,mbasi kaloi lumin !!!!!!!

   1. Toni KS says:

    Mos ja vere veshin.
    Ambasadori tha gjene e duhur, paçka qe si Shqiperia si Kosova nuk qendrojne mire momentalisht me kapacitete ushtarake. Shqiperia si vend i NATOs ka me shume mundesi ti kompenzoje keto deficite. Psh. Aeroporti i Kukesit pasi nuk perdoret ti jepet ndonje vendi mik qe aty te stacionoi avionet gjuajtes per mbrojtje te qiellit shqiptar (&kosovar). Keto mjetet e blinduara qe i dhuroj Daje Semi te sillen ne Kukes gjithashtu. Nga aty per nje ore vijne ne Prishtine. Te investohet ca ne arme mbrojtese (artileri dhe bateri kunderajerore) nga te dy palet edhepse KS ka kufizime nga KFOR. Te mbahen ushtrine te perbashketa ushtarake te Ushtrise Shqiptare dhe FSK-se.
    Te gjitha keto mund dhe duhet te behen.

  2. albaniafirst says:

   Arber, kush ti ka treguar ty keto perralla, … gjyshja, kur te vinte ne gjume…?

 4. Kola says:

  Kemi edhe shume zagare te tjere te ketij lloji? Para se te beje keto deklarata se pari duhet te sqaroje me se do nderhyje shqiptari, sepse armet dhe armatimet, i shkaterroi ne Gerdec i biri i Karaxhicit. E dyta dhe me e rendesishme: Si mundet te luftohet armiku i jashtem, pa lare hesapet me armikun e brendshem i cili akoma vazhdon te ngule kembe se territor yne detar, i perket grekut? Ysh fare muti qe guxoni edhe te beni fjale per lufte ju zagare!

  1. Toni KS says:

   Atedheu eshte nje. Politikanet shkojne e vijne.

 5. Blablabla says:

  Ky ben mire te degjoje njehere ministrin e tij e pastaj te flase. Ose te pertyp sunxhuk Prizreni se nuk eshte per te dale neper media.

 6. Andreas says:

  Po keshtu eshte i ndertuar ky shtet, deputet Braçja, ambasador ky trimi me pushke druri!

 7. Timi says:

  Nuk na duhen aeroplanët kundër Serbisë, mjafton të na mbajë kufirin hapur Shqipëria për furnizime. Nëse kruajne bythën edhe grekëve ju bëjmë vizitë.

 8. KUR PLAS LUFTA NUK KA MATJE APO PESHE? LUFTON DHE FITON AI QA KA TE DREJT!!!

 9. sit... back..and relaks →→→ says:

  hahahahahahaahahahahahaahahhahahahahaahhahaahahhaahahahahhahahahahahahaahahhahaahhahahahahahahaha. A mund te na besh nje permbledhje te fuqise ushtarake te shqiperise o shoku MInxhozi dhe ta krahasojme jo me Serbine apo Greqine por me Maqedonine dhe Malin e Zi.

 10. toger rramiu says:

  e ku ka t drejt n ket bot.
  ka vetem forc dhe fiton dhe lufton ai qe ka bole ,pra me I forti.
  shqiptaret s kan forc,sepse s kan bole,por kan vec pordh. dmth pjerdhin shum,dmth hapin brimen e bythes,dmth happen sumsh.
  prandaj,mos u mprifni se do fitoni o shqiptare se asnji luft se keni fitu,
  keni dal te fituar nga luftrat e skenderbeut sepse ai ikte ne male dhe s kishte klysh Turku ti ngjitej shpellave..
  ne luft te 2 botnore fituan aleatet dhe ju ngeli edhe fitorja ne dor shqiptarve si me fitu llotarin ,se po t ishte per fuqi ,s kishin fuqi ata
  e tash,nese plas lufta dihet se ca bejn shqiptaret. marrin rruget e botes per refugjatizem…
  rast I mir me mor pasaporta te huja mo…

 11. Kritiku says:

  Per nje deklarate te tille, qe i pershtatet me shume Sali Karaxhiçit, ky ambasador duhet qe te shkarkohet urgjentisht nga detyra. Nuk eshte e drejta e tij qe te beje deklarata te tilla. Per ke duhet qe te luftojne shqiptaret? Per neandertalin Haradinaj, apo per qeverine pro-serbe te Kosoves? Kosovaret vetem per te ngaterruar jane, sepse per trimeri i kemi pare se sa jane. E ka treguar historia vleren e trimerise se tyre. Edhe ne Luften e Dyte Boterore, vajten divizionet nga Shqiperia per te çliruar Kosoven, sepse kosovaret ishin te “zene me pune” duke marre pjese se çetat qe vrisnin shqiptaret. Kosovaret jane trima, per te vrare nga pas kraheve, nese kur vjen puna per te luftuar perballe, ata gjithnje ia kane marre vrapit. E tregoi edhe viti 1998, kur serbit iu desh vetem nje jave qe gati e boshatisi Kosoven. Po te mos ishte nderhyra e amerikaneve dhe sot e kesaj dite nuk do te kishte me kosovare ne Kosove.
  Mos na hapni barkun me lufte, sepse nuk kemi asnje interes. Ka ikur koha qe njerezit e thjeshte te vriten, per ata qe urdherojne nga larg.

  1. Toni KS says:

   Kjo qe thua ti quhet autoshovenizem apo urrejtje per popullin tend. Ndersa kjo ardhja e brigadave te Shqiperise ne Kosove eshte plage e vjeter qe nuk eshte vendi as koha te acarohet. Populli i Kosoves ishte ngritur kunder zgjedhes sllavokomuniste dhe donte bashkim me Shqiperine. Fatekeqesisht Brigadat e Shqiperise morren pjese ne luftime ne anen e sllavokomunisteve. Masakra e Tivarit ku u vrane 4000 shqiptare te Kosoves eshte turp per keto brigada sepse keta njerez u derguan permes territorit te Shqiperise. Me dhemb eshte dasht me i hanger ata qena e mos me leju vrasjen e bashkekombaseve te tyre. Po siq e thashe kjo nuk eshte teme per kete kohe.

 12. enter"" says:

  Shko ore pirdhu, kokerr injoranti. Nese do te luftosh shko vete, mos ngaterro shqiptaret me kosoven.

  Brengosje leshi, shko e pirdhu.

  Njerez te ndyre

  1. undefined says:

   Kete interviste Ambasadori e ka bere thjesht per shqiptaret jo per te ardhur si ty ketyre aneve mos i ngaterro punet nuk i rruhet asnje shqiptari sec mendojn rreth kesaj ceshtje ciban te ardhur pra te huaj si ty per kete toke ju jeni thjeshte te duruar ketu por jo te DESHIRUAR do te vij dita qe do ta merrni pergjigjen tone

   1. enter"" says:

    Shko pirdhu edhe ti nga ke ardh, autokton leshi

   2. Shkodran I Vjetër says:

    Me te thane nji mbrapambetje spahijsh e jeniçersh je I ardhun, lol ashte ajo qe NE Perendimoret i thome Ironi.
    Hahaha sa defined je mor qyp, po fatkeqsi per ty e per shoke tuej ashte se Bota e Civilizueme e dine mire, po mire po t’tham historine dhe ashte merzite jasht mase me ty e lavderima e qerima neper Bote te Civilizueme sepse jeni t’pa evoluem dhe vetem urrejtje keni per te.

    Marku My

    Aloha Snackbar

 13. Shendellia opo ku ka si kenget greke o tu mbylltee says:

  ti enter ose nuk kupton dot, pra je i lindur budalla, ose je injorant i pagedhendur. Ik mor lepur rrjepacak ha ndonje kafshate ne ndonje afendiko injorant more zvarranik. U bere ti t’u tregosh shqiptareve se cilat jane! Shko lexo ndonje liber te mire te te hapen syte, idiot.

 14. Shkodran I Vjetër says:

  Po. Do nderhyjne me sharabajka se as ato ZiZ’at e pesdhetes nuk I kane ma. Serbia t’merr me shoqat gjahtaresh, Greqia t’merr me zjarrfiksa.
  Shtet turkoshak, shtet kot.

  Marku M

  Aloha Snackbar

  1. The Punisher says:

   Ti o shkodran i vjeter verteton qe shkodranet gjithmone kane qene, jane dhe do te jene vetem per te ngrene mut.

 15. rako ferra says:

  Dolen edhe lepujte e Shqiperise
  Si gjithmone kur vjen puna per atdhe ne veprim gjithmone lepuj
  Kosova ka qene gjithmone e tradhetuare nga Tirana
  Kosova dhe kosovaret jane ajka e shqiptarizmit te cilet mbajten indentitetin gjuhen zakonet folklorin ne nje periudhe pushtimi qysh prej 1913
  Shqiptaret e shqiperise per nje cope buke per nje pune per disa karta ndryshuane mra besim zakone dhe sherbejne edhe ne ushtrite e vendeve fqinje duke bere nacionalistet me llafe
  Me se te luftojne shqiptaret
  Me ato mundesi qe kemi dhe me ate armatim qe kemi
  Me zemer me dashuri per atdheun per gjuhen per zakonet per flamurin
  Sic luftuan Afganet qe kishin perballe jo nje shtete te pjerdhur 10 milon popullesi sic eshte Serbia por nje superfuqi qindra milonesh
  Sic luftuan Vietnamezet
  Sic luftuan koreatet
  Sic luftuan boshnjaket
  Por qe te luftosh ne radhe te pare duhet te behemi shqiptare te vertete
  Vulgaritetin egersine te mos ta tregojme me njeri tjetrin por me agresorin
  Te mos behemi trima me njeri tjetrin por vellezer se flasim nje gjuhe dhe trimerine ta tregojme atje ku rrezikohet kjo gjuhe dhe ky flamur nga te tjeret
  Kurre ne historine tone nuk kemi luftuare ne front te hapur dhe ballor
  Edhe Skenderbeu kur ndermerrej nje fushate e madhe nga Sulltanet nuk i priste ne fushe te hapur mbyllte nje pjese te ushtrise ne Keshtjellen e Krujes dhe vete godiste nga jashte ne cdo kohe
  Por para se te luftonte bashkoi tee feudalet shqiptare te nndare dhe te coptuare gjate asaj kohe
  Edhe dogma e mbrojtjes e Hoxhes bazohesh pikerishte n kete filozofi
  Ti japim zjarrin ballkanit ne qofte se preket kosova duke detyruare edhe faktore te tjere te nderhyjne ne konflikt
  Nuk menndoj se do qendroje indiferent perndimi dhe te shikoj ballkanin te jete kthyer ne nje Teater lufte

 16. deputeti ke deti says:

  I pam kosovaret sesi luftun. I pam qe u ben byth e brek me hitlerin.kur erdhen gjermant..
  I pam edhe kur erdh milloshevici me tanken e kohes se stalinit qe nxirrnin tym nga bytha sikur po pirdhnin ndryshk Bolshevik,dhe kosovaret moren male e pyje dhe u zhduken neper bot…
  duke qa ne nato.”Amani more nato po na djeg serbi”!
  kurse “heroi kombtar” Brace RRugova takohej me Milloshevicin dhe pinte konjak me te… e populli “trim” Kosovar ja mbathte si lepujt luginave e gemushave..
  kjo esht lufta e kosovarve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *