Filozofi hebre: Shqipëria bëri një gjë të jashtëzakonshme për hebrenjtë gjatë Holokaustit

katz 1Në kuadër të ditës botërore të përkujtimit të Holokaustit profesori dhe filozofi amerikan me origjinë hebreje Steven T. Katz mbajti një leksion të hapur në Universitetin Europian të Tiranës. Tema e leksionit fokusohej tek rezistenca që bënë hebrenjtë gjatë Holokaustit. Ai shpjegoi se populli hebre ishte shumë i dëmtuar dhe i torturuar, prandaj nuk mund të bëntë asnjë lloj tjetër rezistence përveç asaj spirituale. I quajti të jashtëzakonshëm për rezistncën e tyre spiritual, por dhe atë fizike ndonjëherë me të cilën u përballën në shumë nga kampet ku ata ishin.

Rektori i Univesitetit Europian të Tiranës, Prof. Dr. Tonin Gjuraj, i cili ka shërbyer si ambasador në Izrael, në fjalën e tij vlerësoi praninë e profesorit të njohur dhe foli për lidhjen e shqiptarëve me popullin Hebre. “Ndoshta nuk ka asgjë më frustruese sesa të harrohesh. Mund t’ju siguroj se Shqipëria dhe shqiptarët kudo që janë, nuk i kanë harruar hebrenjtë si dhe viktimat e holokaustit,” u shpreh ai.  Zoti Gjuraj shpjegoi dhe rolin e Shqipërisë gjatë Holokaustit. “Pavarësisht se Shqipëria ishte e zaptuar nga Italia dhe Gjermania bëri të pamundurën për t’i ndihmuar hebrenjtë”- theksoi Gjuraj. Ai theksoi faktin që hebrenjtë u shpëtuan nga muslimanët, pasi ishin ata të cilët i strehuan në shtëpitë e tyre.

Profesor Katz pranoi rolin e shqiptarëve në këtë periudhë, por tha se pak njihet kjo në Izraelin e sotëm.

“Jam i sigurt se nëse pyesni 6 milionë hebrenjtë për Shqipërinë  5 milionë e 999 mijë nuk do të dinë asgjë për atë. 10.000 të tjerët do të thonë që ju jeni të jashtëzakonshëm. Kur tregohet  historia nuk ka kurrë kritika apo dyshime se ju e bëtë  për interesa politike sepse nuk është e vërtetë. Në eksperiencën time kur historia e Shqipërisë del në një bisedim apo ju mëson studentëve për historinë e luftës ka një admirim universal për sjelljen e Shqipërisë. Problemi është se Shqipëria nuk njihet. Duhet të punohet më shumë për këtë. Një nga mënyrat është të bërit aktivitete për Holokaustin ashtu si dhe në Amerikë. Në shumë vende është thjesht një gjurmë që nuk njihet”- tha Katz.

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Filozofi hebre: Shqipëria bëri një gjë të jashtëzakonshme për hebrenjtë gjatë Holokaustit”

 1. Gari says:

  Shkerdhatat qe nuk njohin kosoven ende , qe ktu duket mirnjohja .

 2. Kuq e zi says:

  Kadale beg se ka hendek
  Aktivitetet i bejne ata vende qe shfarosen hebrejt jo ato qe i shpetuan per ato duhet ti beni ju
  Ne nuk mund te bejme aktivitete per rrahje gjoksi sepse sipas tradites tone ate gjoks shqiptari duhet ta rrihni ju
  Faji qe shqiptaret nuk njihen ne israel eshte i juaji jo i joni por ne nuk brengosemi per kete ne u brengosem kur israeli ndihmoi serbine gjate luftes kunder shqiptareve me pamje satelitore

 3. mirel says:

  Filozofi cifut thote “Shqiperia dhe shqiptaret”, kryeidioti i Universitetit te Tiranes thote “muslimanet”.
  O kurve rektor, jane shqiptare..shqiptaaaaaare, jo muslimane

 4. Nacionalist says:

  Po e beri ajo qeveria “tradhetare” qe ju e quani kuislinge!Ata qe ju keni vjell dhe vazhdoni te villni vrer! Thoni te verteten, shkruani historine sic duhet, qe atyre qe sju late as varr, t’ju jete dheu i lehte!

  1. sit back and relaks says:

   ironi e holle

 5. BUJARI JU DEGJON says:

  Keshtu e ka thene Profesori,apo eshte ndonje gabim shtypi???
  Se 6 milion – 5 milion e 999mije,vetem 1 hebre mbetet … 🙂

  1. .. says:

   Do na Cmendni Ore Hipokrita Arnaut, perse Qimen e beni Tra dhe te Bardhen te Zeze.
   1 — Pa na refeni nje ngjarje Historke te Shpetimit te Hebrenjve…vetem NJE.
   2 — Pa na thoni nje Personash Historik qe u Flijua per shpetimin e Hebrenjve.
   3 — Na tregoni nje Vararez Hebreje…se ne vendet e tjera ka cdo qytet Vareza Hebreje Vareza ushtaresh Angleze, Amerikan, Franceze….
   4 — O sahan- Lepiresa…a e dini qe Kosavaret Arnaut te divizionit SS Skanderbeg, i ndiqnin si Minje Hebrenjte e Kosoves dhe Serbise, per llogari te Nazisteve, a e dini qe familja e Hungro-Hebrejes Madlin Olbrain, u strehua nga familje Serbe.
   5 — Perse (deri sa kalonin mire ne Shqiperi) nuk kemi as edhe nje Hebre ose Komunitet Hebre, sic kane te gjitha qytetet e Greqise, …(mude te bindeni duke i kerkuar ne Internet).

  2. .. says:

   Do na Cmendni Ore Hipokrita Arnaut, perse Qimen e beni Tra dhe te Bardhen te Zeze.
   1 — Pa na refeni nje ngjarje Historke te Shpetimit te Hebrenjve…vetem NJE.
   2 — Pa na thoni nje Personash Historik qe u Flijua per shpetimin e Hebrenjve.
   3 — Na tregoni nje Vararez Hebreje…se ne vendet e tjera ka cdo qytet Vareza Hebreje Vareza ushtaresh Angleze, Amerikan, Franceze….
   4 — O sahan- Lepiresa…a e dini qe Kosavaret Arnaut te divizionit SS Skanderbeg, i ndiqnin si Minje Hebrenjte e Kosoves dhe Serbise, per llogari te Nazisteve, a e dini qe familja e Hungro-Hebrejes Madlin Olbrain, u strehua nga familje Serbe.
   5 — Perse (deri sa kalonin mire ne Shqiperi) nuk kemi as edhe nje Hebre ose Komunitet Hebre, sic kane te gjitha qytetet e Greqise, …(mude te bindeni duke i kerkuar ne Internet)..

 6. Pro reformes says:

  Investimet i bejne ne greqi keta!

  1. Tani says:

   Edhe Ushtrine Came me UCC dhe lojrat Mosadin i ben Me sherbimin Sekret Grek bashke.

 7. Shalom Albania says:

  i Nderuar Profesor:Ne Shqipetaret e dime Ndihmen qe ju dhame Hebrejve gjate Luftes se dyte Boterore….ja qe po na i “Perserisni” ketu ne Tirane..
  POR ME MIRE ESHTE QE Hebreit te Vene Ne Historine e tyre qe ne Klasat Fillore..SE ISHIN SHQIPETARET ATA QE I MBROJTEN DHE FSHEHEN NGA NAZISTET DUKE RREZIKUAR JETEN E TYRE…Vetem keshtu , dhe me Ligjerata ne Universitetet Izrealite do ta Ndihmoni Miqesine Shqipetare Izralite::

 8. Tuli says:

  E mira hsperblehet me te mire.
  Qeveria iraelite duhet ta njohe Kosoven urgjentisht.
  Historia perseritet dhe asnjehere nuk i dihet, shqiptareve mund tu jepet shansi ta tregojne shpirtin e tyre te madh por si cdo gje … ka nje kufi.

 9. nord.al says:

  Plotesisht dakord me “nacionalist”. Po te ishte per popullin do ti shiste ebrejte nga nji napolon copa sic kan shitur njeri tjetrin ne kohen e komunizmit.

Lini një Përgjigje te Kuq e zi Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *