“Kudo gjen sot shqiponjën e flamurit shqiptar. Greqia e Serbia në hall, kanë kohën kundër”

ngjelaNga Spartak Ngjela

Kudo gjen sot shqiponjën e flamurit shqiptar.

Ne këtë foto është kryeministrja aktuale e Kroacisë dhe ish presidenti kroat Stipe Mesiç që ka qenë edhe presidenti i ish Jugosllavisë. I gjithë grupi bën me duar gjestin e shqiponjës kastriotiane.

Dhe kjo do vijojë.

Ne fakt kjo kohë eshte koha e kësaj shqiponje dy – krerëshe. Dhe mos mendoni që heroi ynë kombëtar e kishte nga rasti këtë simbol.

Dy shtetet uzurpuese të territorit shqiptar, Greqia dhe Serbia, do jenë edhe më në hall: kanë kohën kundër.

Të mërzitur janë në Shqipëri dhe tregtarët e korruptuar dhe njëherësh edhe shitës të pështirë të interesit shqiptar, që pritën t’i shpëtonin burgut të korrupsionit me qese nyloni mbi kokë. Por dhe ata berishianë që presin destabilizimin e Shqipërisë nga Beogradi, të mërzitur janë.

Të gjithë janë drejt fundit. Interesi amerikano-shqiptar në Ballkan është interes i parktheyshëm, tha dje Donald Trump.

Shqiponja dy krerëshe ka marrë udhën e triumfit të saj.

Pas kësaj fotoje përditë do shihni sërish shqiponjën kastriotiane, ndërkombëtarisht të shfaqur me duar, si sfidën territoriale të mbi tetë milonë shqiptarëve në Gadishullin Ilirik.

shqiponje

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në ““Kudo gjen sot shqiponjën e flamurit shqiptar. Greqia e Serbia në hall, kanë kohën kundër””

 1. Tim says:

  Per fat te keq nukm kam lexuar asnje historian shqiptar qe te shpjegoje perse shqiponja e Kastrioteve dhe ajo e Shqiperise ka dy koka. Ne fakt stema e tyre ka dy shqiponja me dy kurora. Duke qene nje dashurues i historise se kombit tone kam arritur ne konluzionin qe shqiponja me dy koka perfaqeson Ilirine dhe Epirin, dy krahinat shqiptare shekullore. Gjergj Kastrioti do te shpallej Mbret i Ilirise dhe Epirit nga Papa Piu i 4te kur ai po i shkonte ne ndihme Gjergj Kastriotit me nje ushtri te madhe por per fat te keq vdiq nje dite perpara se te niseshin me anije. E gjithe ndihma u nderpre. Kjo ishte nje humbje e madhe per Shqiperine e atehershme. Histroria mund te ishte shkruar ndryshe. Pra, perfundimisht shqiponja perfaqeson historine e Shqiperise, Ilirine qe perfshinte nga lumi vjosa e deri ne Austri dhe Epini nga lumi Vjosa deri ne gjrin e Artes. Per fat te keq fuqite e medha ja dhuruan keto toka Greqise dhe Serbise per hir te aleancave dhe interesave te tyre te kohes.

  1. Krio says:

   Ja fut kot plako. Leri arkeologet dhe historianet e botes te flasin.
   O Ngjala thash se nuk do flisje. Thash hoqi dore te behet milioner me nanji post. Edi esht budall dhe mund ti japi hajdutit plak Ngjela ndonji post qe te vjedhi si mistrat e tjere. Po ti leket me kurva do ti harxhosh. Me mire puno ne bordello dhe s paguan pare dhe na le rehat o skifteri Edit

  2. adi says:

   Tim
   Nese ti je coban idiot I pashkolluar kuptohet sunit qe klasen e 5 nuk e bere dot se te cuan me lope, Ngjela eshte legen kokra e mashtruesit qe mer ndonje leke nga erdogani per te shkruar per ate pjese popullsie si puna jote .
   Shqiponja dhe flamuri I shqiperise eshte e njejta shqiponje dhe flamur ku betohen dhe greket edhe serbet edhe malazezet. Eshte flamuri krishtere i bizantit qe u be simbol I popujve te ballkanit ne lufte kunder islmikeve turq. Per kete arsye e mori edhe gjergj kastrioti dhe e beri simbol kombetar te arberise qe kuptohet ti dhe sera jote nuk keni si te keni lidhje dhe as ti dini historine. A e ke pare flamurin malazez qe eshte pothuajse identik me flamurin shqiptar? A e ke pare flamurin e kishes greke ku betohen ushtaret greke qe eshte identik me flamurin shqiptar? A e ke pare simbolin e republikes serbe dhe te kishes serbe qe eshte identik me flamurin shqiptar?
   Trump vertet foli dje po nuk tha ate qe thote mashtrusi Ngjela po tha se USA do mbeshtesi vetem sirianet e krishtere. Kuptohet qe edhe ne ballkan do mbeshtesi vetem pasardhesit e atij flamuri. Kryqezata e re sapo ka filluar po nuk e kuptove kete aq me keq per ty.
   Se Ngjela plak eshte, femije nuk ka po edhe burgu ka bere punen e vet dhe patjeter qe mendon se mbas meje le te behet qameti.

   1. Tomi says:

    @adi Qenke kokrra e evgjitit qe nuk merrke vesh nga historia. Greqia as qe ka ekzistuar ndonjehere ne histori. Si mundet te flasesh per Greqi ne vitn 1453 apo me vone (koha e Gjergj Kastriotit) kur ajo u krijua nga Fuqite e Medha dhe Mbreti Otto i Bavarise midis viteve 1828 dhe 1832. Ne kohen e Ali Pashes zona qe ai sundojn quhej Rumeli dhe perfshinte Thraken, Morene dhe Maqedonine. Sigurisht kjo perfshinte edhe pjesen qendrore dhe jugore te Shqiperise. Shko lexo historine more djale perpara se te besh diskutime me trute qe te kane shplare ne Greqi politikanet.

   2. Agron says:

    Shqiponja eshte SHFAQUR QE NGA KOHA E ALEKSANDRIT E NDOSHTA EDHE ME PARE. Nuk ka lidhje Ortodoksia dhe kalit te trojes Grek, as me Shqiponjen dhe as me te Krishteretet e Lindjes se Mesme. Nji popull Gonglomerat i vet quajtur Grek ( qe vetem Grek nuk eshte) nuk mund te pervetsoj Shqiponjen dhe as te perfaqesoj Boten Ortodokse. Kali i Trojes u be QEN……prehri.
    Simboli i Shqiponjes eshte shume me e vjeter se sa te gjitha Besimet Abrahamike.
    I vetmi flamur ne OKB me Shqiponjen eshte ai Shqiptar, kjo tregon shume , se si na vlerson dhe na shikon BOTA. Greqia ka flamurin e British East India Company dhe ta mbaj me shendet, i befte mire.

  3. xxx says:

   Tim/Shqipja dykrenare ska lidhje me kombin shqiptar,shqipen e kan shtetet ortodoxe,apo kishat ortodoxe,ajo eshte simboli tyre(shif ne Youtube)qdo shtet ortodox e ka kete simbol,ti duhet ta dish qe edhe himni kombtar i Shqiprise ka muzoiken e himnit kombtar Rumun(kjo do te thot qe shqiptart e vodhen)si ju imponu ky simbol,qe ka prapavij politike,si flamuri i Kosoves(mbas nji kohe do kemi telashe me kete flamur te imponum)Tim ti fort mir e dish qe skenderi ishte shka dhe kto troje ishin nen sundimin Osman(nuk behet fjal per shtet se vetem shtetet kan flamur, e jo skenderi qe nji pllemb tok te qliruar se kishte)

 2. Tim says:

  Per fat te keq nuk kam lexuar asnje historian shqiptar qe te shpjegoje perse shqiponja e Kastrioteve dhe ajo e Shqiperise ka dy koka. Ne fakt stema e Kastrioteve ka dy shqiponja me dy kurora, nga nje ne secilen koke te shqiponjes. Duke qene nje studies amator i historise se kombit tone kam arritur ne konluzionin qe shqiponja me dy koka perfaqeson Ilirine dhe Epirin, dy krahinat shqiptare shekullore. Gjergj Kastrioti do te shpallej Mbret i Ilirise dhe Epirit nga Papa Piu i 4te kur ai po i shkonte ne ndihme Gjergj Kastriotit me nje ushtri te madhe por per fat te keq vdiq nje dite perpara se te niseshin me anije ne Ankona. E gjithe ndihma u nderpre. Kjo ishte nje humbje e madhe per Shqiperine e atehershme. Histroria mund te ishte shkruar ndryshe. Pra, perfundimisht shqiponja perfaqeson historine e Shqiperise, Ilirine qe perfshinte nga lumi Vjoses e deri ne Austri dhe Epiri nga lumi Vjosa deri ne gjrin e Artes. Per fat te keq fuqite e medha ja dhuruan keto toka Greqise dhe Serbise per hir te aleancave dhe interesave te tyre te kohes. Jam habitur kur ne Slloveni pashe fjalen Iliri. Thashe c’kane keta me Ilirine? Nuk i lidh asgje sllavet me Ilirine. Po edhe ata e shfrytezojne per qellimet e tyre. Shqiperia u zvogelu ne kater Vilajete: 1) Vilajeti i Shkodres, 2) Vilajeti I Kosoves, 3) Vilajeti i Manastirit, dhe 4) Vilajeti i Janines. U katandisem sa nje thele, por Zoti ne ndhmofte te kthehemi atje ku ishim dhe ku jemi.

  1. Shqipe says:

   O shoku,
   Shqiponja me dy koka eshte simbol romano – bizantin. Perandori Roman qe quhej kostantin me origjine ilire, i lindur ne Nish, futi simbolin e shqiponjes me dy koka qe prezantonte 2 perandorit; ate romake te perendimit dhe ate romake te lindjes (bizantin ) . Shqiponja ishte simbol Roman qe heret por vetem me nje kok. Disa studiose hipotizojn qe shqiponjen simbol ne perandorin romake e futen dardanet, dmth kosova sot. Ajo qe ndryshonte midis fiseve/shteteve te ndryshme brenda bizantit ishte ngjyra e fushes se flamurit. psh Kastriotet perdornin ngjyren e kuqe, kurse greket ose serbet ngjyra te tjera.
   Kastriotet e perdoren simbolin e shqiponjes ne flamur per ti treguar pushtuesve ottoman qe ishin ne shqipri perpara tyre dhe I takonte atyre te qeverisnin arberin.
   Kto interpretimet e tjera vijn mbrapa si shprehi e pervetsimit te simbolit nga shqiptaret. psh Ka nje interpretim sikur 2 koken perfaqsojn jugun dhe veriun, dmth tosk dhe geg!
   Por shqiponja si simbol eshte perdorur qe heret ne kto ane, nga iliret.

   1. Tim says:

    Me vjen keq per komentin qe beni Shqipe sepse Konstantini i Madh e kishte ndare Perandorine Romake ne kater pjese dhe e sundonte me tre djemte e tij. Kjo ka ndodhur ne vitet 306-327. Perandoria ne ate kohe ishte tetrarki dmth e ndare ne 4 pjese: 1) Galia dhe Britania, 2) Italia Spanja dhe Afrika, 3) Illyria, Dalmacia dhe Maqedonia, dhe 4) Asia, Arabia, Egjypti. Pra nuk kish kuptim shqiponja me dy koka. Thuhet qe familja Komneni dhe Paleologu e vendosen shqipoje me dy koka. Rusia e beri me tre koka. Por familja e Kastrioteve perse e perdori. Duhet te kishte nje kuptim. E gjithe historia boterore kur pershkruan shqiptaret i ndan ne Iliri dhe Epir. Une do te thosha qe per Kastriotet ky duhet te ishte simboli. Ekzistenca e dy klaneve te medha Ilireve dhe Epiroteve. Sidoqofte, historianet nuk na kane dhene nje shpjegim te sakte per kete. Te gjithe ata greko-shqiptare qe hyjne ne diskutim me nje fjalor te ulet ju them turp per fytyren e zeze dhe shpirtin e zi qe keni. E tregoni kulturen me nje edukate te ulet. Flisni me keq se ato jevgat e rrugeve dhe arixhofkat. Jeni nje grup me funderrina aziatike. Nuk dini te beni diskutim te civilizuar. Ju kane shplare trute shume keq politikenet e Greqise. Ju kane fryre kaq shume me perralla sa qe ju duket qe ju jeni krijuesit e dheut dhe nese dikush flet te verteta te tjera ju rrezohen te gjitha pallatet prej letre qe ju kane krijuar ne trurin tuaj te vogel. Greqi nuk ka pasur por vetem dy qytete Sparta dhe Athina. Greqia eshte pjelle e Bavarise. Mbreti Otto i Greqise krijoj te gjitha mitet greke dhe vodhi te gjitha figurat dhe filozofine dhe lavdine e heronjve te zonave te Epirit dhe Maqedonise dhe ja adoptoj ‘Greqise’ artificialisht. Ka ardhur koha qe genjeshtra te denoncohet dhe te vertetat te dalin ne shesh.

  2. a.f. says:

   @tim
   Mos fluturo me pras ne bythe…dhe lexoje mire historine qe ta mesosh.

 3. Shqiponjen e ka edhe saliu edhe xensypeshkaqeni edhe likefloriri(madje ky e ka te lyer me flori) e kane edhe bandat e vrasesve qe jane mbrapa hekurave,e kane ata qe prodhojne dhe shperndajne drog,e kane lloj lloj kriminelesh e hajdutesh neper bote ne makinat e tyre apo tatuazh!!!!!!por a do te thote qe keta jane patriotet shqiptar,keta lloj shqiponj bersash na perfaqesojne ne si komb.
  I lini shqiponjat ne punen e vet,po futuni punes dhe tregojini botes se jeni te ndershem dhe te sjelshem,se dini te ndertoni vendin dhe jo te kunderten shkatrrimin,qe dini te drejtoni vendin dhe jo te prisni nga te huajt qe te vijne te bejne ligjin dhe drejtesin,qe te vije trumpi dhe te na sjellin hajdutet e pedhit qe shkatrruan dhe vodhen edhe themelet e ketij vendi.
  Na ka ngel sahati tek shqiponjat qe fluturojne lart qe ne kohen enverit dhe jemi katandis ne ca lypsar.
  I lini shqiponjat te fluturojne se jemi bere si shqiponja te ngordhura dhe po ham kokat e njeri tjetrit dhe gjithmon fajin na e ka serbi dhe greku ,kur sjellja jone ndaj njeri tjetrit eshte me e keqe se nje armiku te jashtem.
  kemi 100 vjet edhe akoma me slogane armiku jashtem,kur ne jemi armiqt e vetvetes dhe te vendit……..

 4. dash says:

  Shqiponja eshte pare per Here te pare(ndoshta) si nje simbol shume afer Alexandrit te madhe ndoshta edhe perpara tij.Me vone ate e pervetesoi Roma si domos ne periudhen e Jul Qesarit(per te cilin eshte folur te kishte nje krenari per origjinen e tij ilire), Ne asten e gjate te Cesares shikohe shqiponja…pas tij e perdori romani tjeter me origjine te vertetuar ilire Kostandini i cili ligjeroi fene kristiane deri ne ate kohe te ndaluar, dhe krijoi perandorine Romane te lindjes te quajtur Bizanti…qe ketu futja e shqiponjes ne simboliken kristiane(gje sh. positive per mendimin Tim)..si perfundim shqiponja eshte nje simbol i lashte ilir e per kete aresye Gjergji jon i madh ishte krenar per te dhe per te paret etij Pirro dhe Alexander…(pjesen tjeter te historise e njohim te gjithe ndaj jemi krenare per te)….

 5. Valter says:

  Z0ti ngjela, shqiponjat jane ralluar e larguar poshteruar e zvetenuar, hutuar e menduar.
  Vendin e tyre ekane zene nje lukuni zhgabash te pabezitura qe i vine qark shqiiperise,
  duke e ndyre , xhvatur e poshteruar.

 6. Nako says:

  edhe nje here eper kete debilin po e nis prape komentin tim…
  territoret meren me lufte, shqiptaret fatkeqesin jane si dhite bishti perpjet dhe llafe zgjebesh… a e pate raportin e CIA cfar thoshte per shqiperine ne 1994? greket e shqiperise kane force te shembin shqiperine…. dhe ndahen ne ne shkumbin… kete raport ti Mero pse nuk e boton, a ka rendesi per shqiptaret te dine mes mos dijes dhe te vertetes, por u ngre bishtin perpjete ketyre qe rine 24 ore ne kompiuter duke u mastrubuar me adrenaline lufte kunder serbise dhe greqise?

  https://www.youtube.com/watch?v=t2FGpHrINR8

 7. Alban Hamzai says:

  Shqiponja me dy koke eshte symbol I Perandorise Bizantine dhe perfaqesonte dy pjeset e Perandorise Romake:Ate te Perendimit (me qender Romen) dhe ate te lindjes (me qender Konstandinopolis ) .Me vone te krishteret e kesaj perandorie u ndane ne Katolike dhe Orthodhokse (ndryshimet midis tyre jane te vogla ) .Perandoria Romake e Lindjes,ose Bizanti ishte orthodhoks dhe Paleologet mbajten Shqiponjen me dy koke si symbol te Orthodhoksise . Shume shtete ,principata ,prince,kalores etj morren kete symbol per te treguar besnikerine ndaj Orthodhoksise .Nje nga keta princa ,qe e mori ,ishte dhe Gjon Kastrioti (I krishtere orthodhoks ) .Vete Gjoni e mori nga Muzakajt ( Muzakajt -orthodhokse,vasale te Bizantit ) .Pra shqiponja me dy koke u vendos si symbol I disa zoterve shqiptare ne shek. 15 .Para ketij shekulli nuk ka ekzistuar ky symbol tek shqiptaret, edhe Muzakajt ,Kastriotet kishin simbole te tjera (shih librin Hierarldika shqiptare e plot artikuj te tjere ). Sot e kane ne simbolin e tyre shteteror shtete orthodhokse si Rusia ,Serbia ,Mali I Zi .Shqiperia eshte shtet musliman me symbol orthodhoks . Shtetet orthodhokse te mesiperme kane shqiponjenpak a shume si Kisha Orthodhokse ,pra dallohen krahet ,sqepi,pendet,syte,kthetrat .Kurse shqiponja e Shqiperise eshte e zeze,nuk dallohet asgje ,pra eshte ,sic nenvizonte nje studiues shqiptar, hija e shqiponjes .Pra kur bejme nje shqiponje me duar ,ne rradhe te pare kemi bere simbolin e Orthodhoksise e pastal te Rusise, Serbise ,Malit te Zi ,Shqiperise .Shqiponjen me dy koke sot e kane symbol deri edhe klube futbolli ,sic eshte ai I Wimbleton ne Angli (edhe ai e ka te zeze) . Pra gabim qe shqiponjen me dy koke e monopolizojne shqiptaret ,gabim qe nxehen serbe e greke . Shqiponja me dy koke valavitet ne simbolin shteteror serb dhe ne cdo kishe ne Greqi . Ju lutem botoni komentin tim!

  1. I.Hoti says:

   Atehere shqiponja jone do valoje ne ballkan… E meriton flamuri yne ME I MIRI NE BOTE ! Cdo dite e me shume rritet vlera e FLAMURIT TONE ! …. Sllavo – grekerit te mos ‘merziten’ si duket FLAMURI YNE ! NE JEMI KRENARE ME FLAMURIN TONE!

 8. xxxx says:

  Shqiponja eshte simbol ilir e ka perdorur Aleksandri i Madhe Perandiret e Romes me origjine ilire te cilet dhe e bene simbol te saj kurse Kostandini i Madhe e beri EDHE simbol te Bizantit me dy koka qe perfaqesonte d Perandorite te Lindjes dhe te Perendimit simbol i Kishes ortodokse u be kur Feja ortodokse zyrtarizohet si Fe e Bizanzit pra Kristianet e kand te huazuar kete simbol nga Roma pagane dhe Roma nga Iliret prandaj mjaft na derdelliset ju shurrtoret e Anastas llulles me simbol “grek” jevgjitet e Pontit as nuk ja kane iden se cfare perfaqeson ajo shqiponje

  1. kd says:

   Hahahaha shume e sakt turkikot e Pontit as qe ja kishin haberin se cfare perfaqesonte ajo shqiponja ja u mesuan kur zbriten nga shpellat e Anadollit ne trojet e Gadishullit Ilirik bashke me gjuhen e re te perzier “greke” hahahahaha dhe sot na pellasin qe shqiponja iliro-epiriote na qenka “simbol” jevgjitesh nga Anadolli apo Lindja e Mesme

   1. populli says:

    E po kur u bene ilire edhe Camet e Turqise te shartuar me lloj lloj rracash neper hareme, mos mbete me rrace ne bote pa u bere te tille.

    1. tt says:

     Haremet e Sulltanit i mbushen “greket” Camet ju dhane kulture fustanellen vallet ushqimin more llum i pandreshmem edhe sot mburreni me gjerat e Cameve neper Bote more minj kanelesh paraziten me jeni bere si maloket e Sales TOKE E XANUM nuk keni ndryshim plera aziatike poshteresi ne vetvete

 9. megakostandinos says:

  mali zi rusia serbia armenia e kne njesoj flamurin
  urin

Lini një Përgjigje te megakostandinos Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *