81 vjetori i Ismail Kadaresë, Rama: Maja e penës së letërsisë shqipe

ramaSot shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare feston 81 vjetorin e lindjes.

Kreu i ekzekutivit shqiptar Edi Rama e fut në rubrikën e vet Amarcord, duke e cilësuar si maja e penës së letërsisë shqipe, shkrimtari që e ngriti gjuhën tonë në lartësira të panjohura dhe mbresoi çdo lexues me forcën magnetike të talentit të tij letrar.

AMARCORD

Ismail Kadare, ne 81 vjetorin e tij te lindjes, mbetet maja e penes se letersise shqipe, shkrimtari qe e ngriti gjuhen tone ne lartesira te panjohura dhe mbresoi çdo lexues me forcen magnetike te talentit te tij letrar.

Fjalet jane te teperta ne kete episod te kesaj rubrike po mbase i’a vlen pikerisht ky rast per t’u kujtuar edhe qe pas nje burri te shquar, sic thoshte frengu Legouvé, qendron gjithmone nje grua e vecante.

Gezuar Ismail Kadare dhe u befshin 100 vitet e romanit te jashtezakonshem te jetes Suaj krijuese!

kadare

REMOTE_ADDR:[]