Mediat ruse: Rama rrëzoi Gruevskin, platforma shqiptare u hartua në Tiranë

sputPortali informativ rus Sputnik ka bërë një analizë për krizën politike në Maaqedoni dhe dështimin e Nikola Gruevskit për të formuar shumicën.

Refuzimi i BDI-së së Ali Ahmetit për qeverisje me Gruevskin, shihet nga “Sputnik” si manovër e orkestruar nga Tirana zyrtare.

Sipas këtij mediumi, Rama ndikoi te paritë shqiptare për rrëzimin e Gruevskit.

Në shkrim, Sputnik nënvizon se Rama ka lobuar tek ndërkombëtarët për të mbështetur kreun e opozitës së majtë Zoran Zaevin.

Analistja politike Branka Gjeorgjeva, thotë për Sputnik se nëse dështon Zaevi në mundësinë për të formuar qeveri, atëherë do të mundësohej mandatimi i një shqiptari si kandidat për kryeministër.

“Dhe në fakt, e gjithë ajo që po ndodh në politikën maqedonase, i ka deri diku rrënjët në Tiranë. Sapo përfunduan zgjedhjet dhe dolën rezultatet, Rama thirri gjithë përfaqësuesit e spektrit politik shqiptar të Shkupit duke iu diktuar atyre hartimin e një platforme të përbashkët me disa pika kushtëzuese ndaj palës maqedonase.

Deri më tani kjo ka funksionuar suksesshëm. Faktori shqiptar e ka futur në ngërç faktorin maqedonas, pa qenë fare nevoja për të shkrehur armët si 16 vite ma parë’ thotë analistja Gjeorgjeva për portalin rus.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Mediat ruse: Rama rrëzoi Gruevskin, platforma shqiptare u hartua në Tiranë”

 1. ALPHA-DE says:

  Nenen te gjithve ! Rama vazhdo meguxim perpara !
  Ne se Sali Vicidoli i drejtohet burgut , ke arritur 85
  perqind te mbeshtetjes se popullit shqiptar ne zgje-
  dhje ! Shqiptari e duron varferine por jo padrejtesine !!!!!!

 2. Sulo says:

  Perpara o komandant ë të këqën

 3. DETARI Atllantidhes? says:

  Edi Rama ,ky strateg dhe gjigand i mendimit te drejte dhe paqesor !
  Eshte krenari te kesh nji kryeminister te ketij kalibri,por edhe eshte gjynah qe ne perberjen e ketij populli ka shume gjarperinj helmues kunder rraces se et.
  ?????????????????????????????

 4. Shqiperia Etnike says:

  Eksperimenti i krijes se ngordhur FYROM ngar ruset me ane te Konferences se Londres 1912-13, pra bashkejetesa midis bullgarve dhe shqiptarve nuk funksionoi! Gezohemi qe faktori shqiptar u bashkua duke ndalur rrudhjen dhe humbjen e gjuhes shqipe!

 5. shushica says:

  Natyrisht , ata qe jane te ardhur duhet te respektojne te zotin e shtepise….me se fundi pas pese shekujsh , kur komandonin turqit apo sllavet…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *