Pse “pajtohen” gjithmonë Rama dhe Meta (ose një analizë e shkurtër krahasuese për dy burra pushteti)

Rama-Meta-2-1024x733Nga Astrit Patozi

Janë kaq të pangjashëm me njëri-tjetrin, sa të krijojnë përshtypjen se kanë lindur për të bërë luftë dhe për të qenë armiq të përjetshëm. Janë tmerrësisht të ndryshëm, në stil, në shtat, në fjalor, në formim, në shkollim, në shije, në veshje, në sjellje, në karakter, në deformim, në artikulim, në vetëmohim dhe gati në gjithcka tjetër.

Por ata ngjasojnë si binjakë vetëm në një pikë.

Të dy janë plaçkitës race dhe sa kohë që do të ketë ende diçka për të ndarë ata nuk do të shqiten kurrë nga njëri-tjetri.

Pavarësisht telenovelave periodike dhe “të rënëve” nga lukunitë përkatëse, që u prijnë, të cilat po e shqyejnë prej vitesh pa mëshirë atdheun.

Ndaj, nëse duam realisht të shpëtojmë prej tyre, ka vetëm një mënyrë: Të mos presim të “zihen” prapë, por t’i shkulim të dy njëherësh, pa shpresuar asnjëherë tek 1 prilli, i cili nuk vjen asnjëherë për mirë.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Pse “pajtohen” gjithmonë Rama dhe Meta (ose një analizë e shkurtër krahasuese për dy burra pushteti)”

 1. Alfred says:

  Uauuuuuuuuuuu Astrit bej Patozit te Gerdecit po i ardhka keq per vendin???!!!!!!!!!!!
  Me ne fund qenka zgjuar nga letargjia e zgjatur ne krahe te Berishes.
  Patoz, ti je po aq i demshem sa eshte edhe shefi yt i zemres.

  1. I.Hoti says:

   Patozi eshte ne dukje nje ‘diplomat’ por ka shume vite qe ka provuar se eshte—pjese e ndyre e stanit Sali— kriminel,vrases plackites bandit e shites i trojeve tona te cunguara !

 2. Ky surratKoqeSaleh e fishkur i shef zhvillimet Politike ne vend,
  nga vryma e Shpells,ku thurin planet e tyre Banda e shkerdhatave antishqiptare,
  duke e pare Shqiperine,si nji banke qe duhet bastisur sa me pare .
  Prag kto shkerdhata muzllumuti, s’ dun me dit kurr ,per Shqiperine dhe jeten e shqiptareve,
  por lüften me cdo menyre e mjet ,si me ardhe ne Pushtet !

  Perser nuk i zhdukin kto antishqiptare ,cfar pritet ala?

 3. vjosani says:

  BEJ NJE TEST ADN TI PATOS SE NUK ME DUKESH SI SHQIPTAR. E NDRITE TI ATYU KU JE, MES KRIMINELEVE DHE JEP EDHE MEND.

 4. Dajti USA says:

  Edini kush eshte ky Patozi,po ja thom u…n,e mbani ment Gerdecin, ishte ky ai qe deklaroj “mos i qani hallin se i vrame,ata perseri ne do na votojne”keshtu tallte bythen ky palo burre.

 5. Tigone says:

  Seriozisht ky mendon se duke shkruar me pak stil do fitoje zemren e ndonjerit??? Mire ta thote komentuesi i meparshem, kur qendron krah atij mostres moster je dhe ti!

 6. xhulio says:

  Taborri i paguar ne veprim.Dilema mbetet: Si? Ne kesh apo me ndonje post te pamerituar.Se helbete, kane blere nga nje diplome dhe kane siguruar ndonje pune koti, te tundin koqet neper motele.O zagare te ketj vendi.Nje lloj jane te dy palet o derezinje.Trashegimtare te atij mentalteti qe ne shekuj komitet, hajdutet, vrasesit i beri heronje.Tradhetaret po ashtu.Ikni mor fryuni, prapa diellt.A e shikoni qe vendi po merr fund.Titaniku po mbytet.Kush po e mbyt o te mjere.Ja Sala qenka njeri.Po futeni pra ne burg.Plehra idiote.Interesaxhinje te vegjel qe s keni tru, pale t u quaj njeri ju idealiste.Rrini , rrini se oligarket po ju marrin shpirtin.Jo juve po atyre , shumices qe nje dite do t ju shuajne nga defteri.

 7. cendurimmadhi says:

  Te bejshe tradhtine me te rende komtare pas Esat Toptanit ,dhe te vazhdoshe te llapish politikisht , kjo i ka ndodh vetem Patozit me grupin e rrufianeve te PD ,qe falen mijera ha dete Greqise . Qofsh Ti qe je or Patoz .Shprehja se : Skeni pa gje akoma ,ka per te qene arom trandafili ,perpara se te hasni ne HUNDE LESH .E ka pjelle nena shqiptare nje djale te tille .Desheroj te jem gjalle e te shoh se si dote perfundoni Ju tradhtare te ndyre .

 8. Fadili, Malesi e Madhe says:

  Ku e vendos veten ti o Astrit, mbasi je pjese e lukunise me te eger, qe ka njohur atdhey yne i sakatosur. A lane gje pa pervetesuar e vjedhur binomi Berishe- Bashe e gjithe shpura juaj me e felliqur, qe ka njohur Shqiperia…

 9. tonini says:

  Po te ishte per ty dhe per ata qe te drejtojne ty,E.Rama nuk do vinte kurre ne pushtet,dhe kjo e deklaruar publikisht nga kryetari jot faktik,po ka nje gje qe ju akoma nuk e besoni se ka ndodh,populli me ju qe perfaqsoni sot p.d.e ka mbull kontraten,se ju bete aq zullume ne kurriz te ketij populli ne qeverisje ,po dhe ne opozite,sa njerzit kane neveri kur ju kujtojne,se sa e vertete eshte kjo do ta provoni tani me fillimin e protestave dhe 18 qershori do ju tregoje se sa ju vlen lekura.Ti ke nje te drejte qe te prononcohesh shume me ashper kunder qeverise,se ty jo qe nuk te beson me kush per cfare thua,po ty nuk te besojne dhe ata qe te kane ne vathe dhe veshtire e ke per te perfaqesuar kete force politike me ne parlament.

 10. atdhetari says:

  I shkreti Patoz, kerkn te leh sa me shum, qe te duket si ata qent, qe kush leh me shum e mban i zoti, edhe ky i shkreti kerkon, te shaj same shum mazhrancen PS LSI te behet i besushem per udheheqjen e PD. Ben sikur ska qen ne sundimin tet vjecar te Sali Sulltanit, qe vrau, vodhi e mbuloi krimet dhe vjedhjet qe u ben nen pushtetine tij. Sthoshte asnje fjal kur shikonte qe shteti ishte ber rumpall, qe shqiptaret u kethyen ne ajdut. qe ekonomia shkoi ne gremin, ndersa tani i duket cudi bashkepunimi dhe funksjonimi i qeveris, pavaresisht diversitetit te mendimeve. Kujt si pelqen del ne ledh.

 11. aldo says:

  po ke te cojm po hoqem kta?!!lulin qe ishte minister transporti dhe vodhi 220milion euro,qe ishte minister i brendshem dhe vrau 4 qytetar ne mes te dites ne mes te bulevardit apo per meritat qe ka si kryetar bashkie?!!apo te cojm prap saliun qe i vuri zjarrin shqiperis dhe akoma kerkon ta mbaj ndezuar se pa cka nuk esht djegur gjithcka!!te pakten ramen falenderojeni per reformen ne drejtesi,se nga ajo drejtesi na vin te gjitha,se po te ket drejtesi dhe organe hetimi te pa varura as kta e as saliu e luli nuk bejn dot si te duan!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *