Sa milionë dollarë humbi Genc Pollo në Qipro?

Genc_PolloFalimentimi i bankave në Qipro solli një reagim të madh për botën e financave. Por ky falimentim dhe më pas ndërhyrja e qeverisë me tkurjen e depozitave ishte një lajm që goditi fort një pjesë të korrupsionit dhe parave të pista në botë, kryesisht Rusi dhe Ballkan.

Bankat në Qipro dhe depozitat atje shiheshin si një mundësi e artë për korrupsionin dhe paratë e padeklaruara për tu fshehur. Mediat raportuan se milionerë të ndryshëm kishin humbur shumë nga depozitat e tyre. Bankat me një ristrukturim garantuan depozitat deri në 100 mijë euro pjesa tjetër e tyre humbi.

Gjithçka ndodhi në vitin 2013, dhe goditja e bankave në Qipro solli edhe ndërhyrjen e shtetit dhe një shmangie totale të falimentimit.

Lajmi atëhere nuk kaloi pa zhurmë edhe në Tiranë. Shumë emra biznesmenësh dhe politikanësh fliteshin për llogari bankare dhe para të depozituara në Qipro.

Një nga personat e përfolur ishte Genc Pollo, në atë kohë ministër i Inovacionit i Qeverisë Berisha. Pollo u përfol jo vetëm nga qarqet mediatike por edhe  nga deputetë dhe politikanë të opozitës.

Në fakt akuza nuk u vërtetua dhe ngeli thjesht dhe vetëm një zhurmë e përkohshme. Prokuroria nuk hapi asnjëherë hetim dhe në asnjë rast nuk u kërkua zyrtarisht lista e politikanëve apo zyrtarëve shqiptarë që kishin llogari bankare dhe depozita në Qipro.

Pak kohë pas ngjarjes çështja u rikthye edhe njëherë në parlament gjatë debateve të mazhorancës dhe opozitës, por ngeli thjesht një debat pa emra dhe i mbyllur pas asaj seance.

Sa ka qenë shuma që kishte depozituar Genc Pollo në Qipro dhe sa ishte humbja e tij? Këtë pyetje në fakt duhet ta sqarojë prokuroria duke filluar hetime, dhe duke mos heshur përpara skandaleve të tilla. Ndoshta vetë Genci ka nevojë më shumë se të gjithë për të vërtetën. Ai akuzohet për miliona dollarë në Qipro, por vetëm fjalë, e vërteta do fakte dhe këto mund ti zbardhë prokuroria.

Nuk ka ende asnjë të dhënë për burimin e mundshëm të parave në Qipro. Diku Pollo është akuzuar për lidhje me firma piramidale, më pas për tenderat në ministrinë e Arsimit, ku thanë se bëri kërdinë. Më pas nuk u ndal as tek Inovacioni, ku u akuzua se kërkonte të ndryshonte fituesin e një tenderi 20 milionë euro për digjitalizimin e TVSH-së. Por asnjëherë për këto akuza nuk ka pasur hetime, Genc Pollo është fshehur pas petkut të politikanit opozitar dhe asnjëherë prokuroria nuk e ka hetuar një nga ish-ministrat më të akuzuar të qeverisë Berisha.(Citynews)

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Sa milionë dollarë humbi Genc Pollo në Qipro?”

 1. Tema says:

  Politika ne duar te mbeturinave

 2. Berti says:

  Po Pandeli Majko dhe Ridvan Bode sa kanë pasur? Shtet prej letre dhe vetëm për hajdutet.

 3. guri says:

  Nuk kane si hapin hetim per Pollon se del dhe Iliri,Bodja dhe te tjere .Prandaj heshtin.

 4. Dajena says:

  Gjate debatit ne gjyq, per tu divorcu me te shoqen, kjo e fundit e inatosur doli nga vetja dhe i tha Gencit: po 2 milion eurot qe cove ne Qipro….

 5. tomsojeri says:

  Ky kuqo i ndyr dhe imoral qe dhe zyren e tij e ktheu ne bordello kur ishte minister i arsimit, pa le tenderat qe i shiti ku ti ngrohte xhepi me shum e sla “cezem”pa i mar edhe piken e fundit te rjedhes se saj ,qe sic shet tenderat shet gjithcka qe quhet moral politik,karakter e bes sepse leku esht ideali,morali,besa,e mendo nje ftyr e till jargavitet akoma neper kembet e shqiptareve qe tju mar akoma cfar mundet ! Nese vertet i ka humbur esht denim i Zotit per gjynahet e tij dhe nese vertet prokuroria vihet ne rug, ky ndyresir duhet te jet nga fillimi ne listen e gjat te ksaj hajnie banditesh historike te kombit !

 6. maximus says:

  nje puntor ne shqiperi me nje roge modeste , ta zeme 300euro ne muaj, 1 vit=3600 hiq shpenzimet qe ben(po e zeme 3000 ne vit), ketij puntori i duhet 1 mije vjet pune, qe te mare ato miliona euro qe keta ministrat hajdute te shqiperise e marin per 1 sekonde, me nje hedhje firme., ky eshte krahasimi qe duhet te bejme .

 7. "BOHOTINA" says:

  KUQUA ME I MIRE KA VRARE TE ATIN. KUSHEDI SE C’ MUND TE BEJE KUQUA ME I KEQ QE ESHTE POLLUA.

 8. ceni says:

  ato 2 milionet ja hengren dashnoret, se prandaj i shkonin per pare dhe jo per turinjte e kuq qe ka, po gruaja ska si ti dinte keto

  1. Listen mbare says:

   Gruan e din ai se kush ia pallon por s’guxon te ndihet sepse ai shtyp dhe pollon

 9. Baxhanaku says:

  Genc Pollo e ka ne gen kurverine dhe hajduterine. I jati i tij Stefanaq Pollo,kur te gjithe gezoheshin prane familjeve te tyre, diten e Vitit te ri (ne kohen e Enverit),Stefanaqin e kapin nudo,ne shtepine e shokut te ngushte ,hyre hajduce……Genc -kuqo,eshte edhe me i pangopur,i ktheu zyrat e ofiqarit,ne bordello sa e kapen si puna e te jatit,dhe e ndau familjen e tij .Ai qe tradheton familje,tradheton cdo gje,edhe moralin edhe virtutin,pra m.q.s.kuqua i ” dinte”ca gjera Berishes ,e perdori rastin per tu bere kompion ne korrupsion….thone qe kuqua me i mire ,vret baben e vet,por ky Kuqo-Pollo eshte edhe me i rrezikshem.

 10. spata says:

  Kalbeni ne burge kete kuqal shqipfoles .

 11. xxxx says:

  Plasi brenda kurven e grekeve rrasjani kokodanin ne brime te bithes qe ti dalin syte kokerdhok e te nxihet e te mavijoset kuqi i poshter mjaft ka lakatredhur ruspija e grekeve me paret e shqiptareve

Lini një Përgjigje te spata Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *