”Shqiptarët e kanë Shqipërinë, e fituan Kosovën, mos vallë duhet t’ua japim edhe Maqedoninë”

Todor-Petrov-780x439Kongresi Botëror Maqedonas (KBM) apelon deri te LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja që të arrijnë një marrëveshje pajtimi dhe bashkimi gjithmaqedonas, përballë Platformës shqiptare.

KBM-ja konsideron se Platforma shqiptare paraqet ultimatum për ridefinim të rendit kushtetues dhe të shtetit, duke theksuar se LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja kanë përgjegjësi historike para kombit, shtetit dhe historisë.

Sipas tyre, këto dy parti duhet të hedhin poshtë përzierjen në punët e brendshme të vendit nga ana e ambasadave të huaja dhe qeverive, përfshirë arbitrazhin ndërkombëtar për zgjidhje të problemeve brendashtetërore.

KBM-ja thotë se shqiptarët e kanë Shqipërinë, e fituan edhe Kosovë, ndërkaq pyet nëse do të duhet që ta marrin edhe Maqedoninë, duke shtuar se askush nuk i mohon shqiptarët dhe as kulturën e tyre në Maqedoni dhe se i kanë të gjitha të drejtat që u takojnë, raporton “Telegrafi”.

Kongresi u drejtohet këtyre partive edhe me një kërkesë dhjetëpikëshe, që përfshinë ndërprerjen e bisedimeve për emrin, marrëveshje fqinjësie të mirë me Shqipërinë e deri te anëtarësimi në NATO.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “”Shqiptarët e kanë Shqipërinë, e fituan Kosovën, mos vallë duhet t’ua japim edhe Maqedoninë””

 1. Shqiperia Etnike says:

  Me gjak te paster shqiptari u fitua cdo pellembe toke qe na perkiste neve vete qe me perpare. Tokat shqiptare ju dhane padrejtesisht Serbise, Greqise e krijeses se ngordhur FYROM nga Konfereca e Londres 1912.

  1. Raimond vlonjati says:

   Maqedonua esht e jona mor shkerdhat muti

   Na i keni marre atehere ne ndihmen e Fqive te Medha
   Por tani do ju shtypim , se atje jane tokat tona dhe njerezit tane

   Dhe pastaj te behet hazer Greqia se do e ndajme me dysh me Turqine

  2. me thene te drejten says:

   MAKEDHONIA ESHTE SHQIPTARE,AS GREKE AS BULLGARE 😉

  3. me thene te drejten says:

   MAKEDHONIA ESHTE SHQIPTARE,AS GREKE,AS BULLGARE
   Ne Makedhoni nuk ka patur nuk ka “greke” (as ne Makedhonine e Shkupit,pra verioren e as ne Makedhonine e Selenikut,pra jugoren). Kur Makedhonia e jugut (ajo e Selenikut) u pushtua nga ushtria neo-greke ne 1913-en,atje nuk kishte asnje grek. Dokumentet historike te vete ushtrise neo-greke e deshmojne qarte kete. Askush nuk dinte greqisht ne ato ane,me perjashtime te pakta,sidomos te prifterinjve qe e kishin mesimin e greqishtes te detyruar sepse ishte gjuhe administrative e kishes! Shteti neogrek u mundua te ndryshonte strukturen etnike te kesaj zone (qe popullohej nga shqiptare,sllave,vllahe,turq,hebrej e armene) duke sjelle popullsi kristiane nga Turqia (te quajturit ponte,karamanlinj dhe kapadhokinj). Keto popullsi ne fakt nuk kane lidhje me greket. Kapadhokinjte dhe karamanlinjte jane popullsi te Turqise jugore,popullsi turanike (te njejta me turqit dmth) por qe kishin ardhur me pare se turqit,rreth 2 shekuj me pare dhe ishin vendosur ne zonat e Perandorise Romane te Lindjes (i ashtuquajtur me vone nga historianet si Bizanti). Keto popullsi ishin kristianizuar dhe vazhduan te mbeteshin kristiane edhe pas ardhjes se vellezerve te tyre turqve osmane qe ishin myslimane. Keto popullsi kishin gjuhe amtaren turqishten dhe kete perdornin edhe ne kishat e tyre. Madje ata e shkruanin Ungjillin ne turqishten e tyre me shkronja greke dhe liturgjia kishtare behej ne turqisht. Edhe sot e kesaj dite keto popullsi qe jetojne ne shumice ne Greqine e Re,vazhdojne dhe flasin ne shtepi turqisht dhe kur organizojne festa e panaire,kendojne e vallezojne tyrcelinjshe! Karamanlinjte dhe kapadhokinjte kane tipare te dallueshme fizionomike si popujt turanike. Jene te shkurtet,fytyrgjere,syterhequr dhe dicka midis ezmerit dhe verdhacukut ne ngjyren e lekures. Pontet jane nje grup tjeter popullsie kristiane e ardhur nga Turqia veriore. Keta ndahen ne dy grupe : turkofone dhe pontiofone. Jane nje popullsi shume e perzier midis turqve dhe gjeorgjiano-kaukazianeve. Zona e tyre e prejardhjes ndodhet ne veri te Turqise se sotme,ne brigjet e Detit te Zi,me qender ne Trabzon (Trapezunda).Po te studioni historine e asaj hapesire do kuptoni thjesht se aty ka patur levizje popullsish nga zonat perreth kryesisht kaukaziane dhe gjeorgjiane. Pretendohet qe ka patur edhe koloni te heleneve te lashte,por qe gjurmet e tyre kane humbur ne histori,ashtu sic kane humbur ne histori gjurmet e kolonive te heleneve te lashte ne shume brigje te Mesdheut. Ardhja e turqve e beri edhe me mix popullaten e asaj zone dhe ekzistenca e ketyre popullsive as qe vihet ne dyshim. Gjate periudhes se Perandorise Romane (Bizantit) kjo zone ishte nen sundimin e Perandorise,ndersa Gjeorgjia apo Kaukazi,pergjithesisht ishin jashte sundimit roman. Kjo zone ka patur tendenca shkeputese (irretendiste) dhe nje fare organizimi fetaro-administrativ. Pontet turkofone kane shumer ngjashmeri me pontet pontiofone,si ne tradita,veshje,kenge e valle,por turkofonet shihen shpesh me percmim nga te tjeret dhe quhen turko-spori (dmth fara-turke). Pikerisht ne kohet e sundimit romano-lindor (bizantin),popullsia ishte mixe kauaziano-gjeorgjiane dhe duke qene se gjuha zyrtare e kishes dhe e shtetit ishte greqishtja mesjetare,ne keto zona u perhap nje gjuhe qe quhet pontiaka. Kjo gjuhe ka lidhje me greqishten mesjetare kishtare (po aspak me helenishten e lashte sic pretendojne disa),por eshte e pakuptueshme nga greqishtja e sotme (dhimotika) qe eshte gjuha zyrtare ne Greqine e Re! Natyrisht pontiaka-ja eshte e ndikuar shume dhe e mbushur me fjale nga turqishtja,por edhe nga gjuhet sllave apo gjeorgjiane.Kjo popullsi,qofte turkofone qofte pontiofone mbeten kristiane edhe gjate Perandorise Osmane dhe edhe sot e kesaj dite perdorin ose turqishten ose pontiakishten si gjuhe te tyre shtepiake, ne Greqi ku jetojne. Pontet (turkofone dhe pontiofone) kane tipare krejt te dallueshme fizionomike dhe dallohen shpejt ne gjithe Greqine. Ata jane te shkurter,fytyre gjere,hundekerrabe dhe shume ezmere. Kane veshjet dhe traditat e tyre,kenget dhe vallet,te cilat po te mos e dish i merr per turq,se jane krejt te njejta!
   Keto tre-kater grupacione popullsish u sollen ne Makedhonine e jugut (te Selenikut) dhe ne Thraken perendimore,sidomos pas vitit 1925,por edhe pas viti 1990 (keta te fundit erdhen nga Gjeorgjia,Armenia dhe Rusia). Ne nje popullsi prej rreth 800 mije banore qe kishte Makedhonia e Selenikut ne vitet 1920, erdhen rreth 700 mije ponte,karamanlinj dhe kapadhokinj. Duke perdorur politikat e spastrimit (turqit u detyruan te largoheshin te gjithe,por bashke me ta dhe shume popullsi te tjera myslimane, si shqiptare dhe sllave. Po ashtu edhe hebrejte u spastruan gjate Luftes II-te,ndersa sllavet u debuan ne shumice gjate Luftes Civile ne Greqine 1945-1948), po ashtu edhe politikat e te asimilimit ndaj popullsive vendase (shqiptareve,sllaveve,vllaho-shqiptareve,armeneve qe ishin popullsi kristiane) dhe duke sjelle keto popullsi kristiane nga Turqia,shteti neogrek u perpoq dhe vazhdon te perpiqet ende sot me te gjitha menyrat te grekezonte Makedhonine jugore. Keshtu ne 1990,kur Makedhonia e veriut (e Shkupit) shpalli pavaresine nga ish-Jugosllavia,ne Greqi plasi nje kundershtim i hapur ndaj atij shteti dhe filluan te shperthejne teorite “Makedhonia eshte greke” dhe te teorise se Makedhonia e lashte na ishin helene dhe Leka i Math na ishte helen. Deri atehere shume pak flitej per “helenicitetin” e Makedhonise se lashte. Dicka kishin filluar te perrallisnin ne Greqi ne vitet 1905-1913,kur u kuptua se Perandoria osmane do shkaterrohej dhe ne Greqi filluan te pretendonin territore. Si justifikim,pikerisht ne ato kohe, dolen disa teori per Makedhonine si “greke”,se deri atehere si kishte vajtur njeriu ne mendje. Por keto u shuajten shpejt,sapo arriten qellimin dhe moren nje pjese te madhe te Makedhonise (pjesen jugore) ne 1913. Pastaj nuk u ndjene me,derisa ne 1990 doli nje shtet tjeter qe quhej Makedhoni dhe pervec kesaj ky shtet kishte pretendime territoriale ndaj Greqise (kerkonin bashkimin me Makedhonine e jugut,ose te Egjeut sic njihet ndryshe). Aty filloi kundershtimi me kete shtet,te cilit Greqia nuk i njeh as emrin (prandaj nderkombetarisht quhet FYROM) dhe pas 1990 s’lane teori pa nxjerre dhe “vertetim” pa thene se “Makedhonie einai elliniki – Makedhonia eshte greke”! Cuditerisht jane pikerisht pjesetare te ketyre popullsive te ardhura, qe quhen “prosfigies = ardhacake”,pra (ponte,karamanlinj e kapadhokinj) qe cirren me shume,qe bejne patriotin e flakte dhe thone se jane “pasardhes te Aleksandrit te Makedhonise”. Keta nga Azia,na qenkan pasardhes te makedhonasve!!!??? Por te verteten nuk e dine vetem neogreket,ata duan te vertete ate qe ju pelqen atyre. Te gjithe aktoret politike dhe vendim-marres ne bote e dine fare mire se Makedhonia e sotme (e veriut dhe e jugut) eshte banuar dhe banohet nga popullsi te ndryshme heterogjene. E dine shume mire se cfare politikash ka ndjekur shteti neogrek dhe e kuptojne hallin dhe interesin qe ka ky shtet.
   Nderkohe Makedhonia e Veriut (ajo e Shkupit) eshte e banuar nga sllave,shqiptare,vllaho-shqiptare,turq… Sllavet dihet historikisht se jane te ardhur ne keto troje ne shek VI – VII te eres sone,pra rreth 1000 vjet pas Lekes se Math! Pretendimi i tyre se jane pasardhes te makedhonasve te lashte eshte krejt qesharak. Nga pikepamja etnike dhe gjuhesore,sllavet e Makedhonise jane bullgare lindore e asgje tjeter. Doni te dini se si e justifikojne ardhjen e sllaveve ne shek VI – VII dhe si e lidhin me lashtesine!? Deshironi te qeshni me lot!? Keta sllavet thone se vertet kane ardhur 1000 vjet pas kohes se Lekes se Math te Makedhonise (se kjo s’ka asnje dyshim),por ata qe erdhen ishin “pasardhes te ushtrive te Lekes se Math”,qe kishin mbetur stepave te Siberise dhe atje u sllavizuan. Pra keta “pasardhes”‘ te sllavizuar u krthyen pas 1000 vjetesh ne “atdheun” e tyre 😛 😛 😛 Ne fakt nuk ja vlen fare te merresh me pretendimet sllave!!!
   Sa per Makedhonine e lashte,pavaresisht perpjekjeve neogreke apo sllave,historia eshte shume me e thjeshte dhe e qarte :
   – makedhonasit e lashte nuk kane lidhje me sllavet! Keta jane te ardhur ne Makedhoni dhe ne gjithe Ballkanin ne shek VI-VII (pra 1000 vjet pas Lekes se Math) dhe jane sllave ashtu si sllavet e tjere (saktesisht sllavo-makedhonasit jane etnikisht bullgare dhe flasin nje dialekt te bullgarishtes)
   – makedhonasit e lashte nuk ishin helene! Vete helenet e lashte e kane dokumentuar qe para 2500 vjetesh se makedhonasit ishin “barbare” dhe flisnin nje gjuhe tjeter. Nuk ka asnje dyshim per kete. Kur e thoshin helenet e lashte atehere,c’rendesi ka se c’thone neogreket e sotem! Vete Leka i Math e ka mesuar helenishten ne moshen 15 vjecare (ashtu sic mesojme sot anlishten) dhe keto jane te shkruara e zeza mbi te bardhe,s’ka asnje dyshim!
   – makedhonasit e lashte ishin fise pellasgo-illyre. Shqiptaret shpesh here ne histori quhen makedhonas. Gjate periudhes romake,ka pasur periudha te gjata kohore kur kryeqendra e Provicium Ilyiricum-it ishte Seleniku! Makedhonia eshte nje nga krahinat shqiptare (Dardani,Makedhoni,Epir,Illyri).
   Fatkeqesisht vetem shqiptaret nuk e vrasin mendjen dhe nuk e rivendikojne Makedhonine (te veriut dhe te jugut),megjithese shkencetaret percaktojne vetem shqiptare si pasardhes te makedhonasve te lashte. Figura e Lekes se Math sidoqofte eshte vendosur ne monedhen kombetare shqiptare qe ne 1924-n .Monedha “1 Lek” e emetuar ne 1924, ka portretin e Lekes ne nje ane dhe ne anen tjeter Leken e Math mbi kale. Monedha jone quhet Lek pikerisht ne perkujtim te Lekes se Math te Makedhonise. Pikerisht kete portret te Lekes se Math qe gjendet ne monedhen tone te 1924-s, kane vendosur greket ne monedhen e tyre “100 Dhrahmi” ne vitin 1978!!!!
   MAKEDHONIA ESHTE SHQIPTARE,AS GREKE,AS BULLGARE!!!

   1. kodrasadikitk says:

    Padyshim ju lumte per komentin !!!

 2. aqif tahipi says:

  Cfare lidhje kane keta te ardhur nga stepat me emrin maqedoni ??? Nese duan ,mund te formojne qytezen e tyre ne pjesen lindore dhe ta quajne si te duan.Shqiptaret kerkojne vetem ate qe eshte e tyre qe nga kohet me te lashta ,pjesen perendimore te banuar nga iliret ,arberit ,shqiptaret dhe qe eshte pjese e trojeve etnike shqiptare qe na grabiten kelyshet e rusise ne 1878 dhe 1913.

 3. greece is shit says:

  harron ky palla se pa Shqiptaret nuk ka qeveri ne Maqedoni dhe se pa Shqiptaret nuk ka shtet Maqedoni!

 4. albaniafirst says:

  FYROM nuk ka histori ashtu sic ata pretendojne. Historia e Maqedonise sllave, fillon ne vitin 1960, kur u permend per here te pare ne Kushtetuten e Jugosllavise te udhehequr nga Tito. Sllavo-maqedonasit e sotem,apo sllavo bullgaret e Maqedonise se sotme, nuk kane asnje pike gjak ne dejet e tyre nga maqedonasit antike qe jane nje popullsi e zhdukur dhe se gjuha qe flasin sllavo bullgaret e Maqedonise se sotme, eshte dialekt i paster i bullgarishtes qe flitet ne zonat kufitare matane kufirit midis ketyre dy vendeve. Pra ata jane thjesht bullgare. Kush e njeh gjuhen bullgare, e di mire kete. Pretendimi grek se maqedonasit antike ishin greke eshte vertetuar nga autore antike qe gjithashtu eshte jo i vertete. Greket i quanin maqedonasit dhe epirotasit “barbare”, qe ne terminologjine e kohes perdorej per popujt jo greke. Pretendimi i te dy paleve eshte qesharak dhe behet per qellime te pastra politike.
  Ne lidhje me pretendimet e ketij birbos, se ne paskemim marre Kosoven dhe per pyetjen me sens ironik qe ben kur thote ne se kerkojme qe te marrim dhe Maqedonine. Ne kete pike nuk ka asgje per tu habitur. Territoret e FYROM-it jane territore shqiptare dhe bullgare. Pjesa perendimore eshte shqiptare, perfshi edhe Shkupin, kurse pjesa tjeter eshte bullgare. Do te ishte me e udhes qe ky pseudo-shtet te ndahej midis nesh dhe Bullgarise. Europa do kishte nje problem me pak dhe problemet nderetnike me te cilet qytetaret e FYROM-it ndeshen cdo dite do te zhdukeshin.

 5. xxxx says:

  Hajduti pyet se mos duhet tu jape trojet e grabitura te zoterve hahahahahaha hajde mendje hajde te tille mentaliteti kane ne kete Gadishull Ilirik vetem ardhacaket SLLAVET dhe JEVGJITET e PONTIT qe mbajn akoma Camerine shqiptare te pushtuar Cmenduri me cfare llumi jemi te rrethuar

 6. koha jone says:

  Dorzoni tokat tona . Shqipetaret duhet te jete e pandare ,te gjithe ne nje shtet . Maqedonia te qeverise njerzit e saj .MJAFT KA DURUAR SHTYPJEN E TE HUAJVE KY POPULL , QE NUK I KA RENE NE QAFE ASNJE SHTETI TJETER.

 7. Bashkimi says:

  I madhi Gjergj Fishta shume vite me pare shkruante :
  “Por po prap me ndihme te zotit
  Do ta bajme na shqypnin e lire
  Prej Preshevet n’leqe t’hotit
  Prej Tivarit n’manastir.”
  Te gjithe keto komunitete te ndryshme sllavesh te ardhur nga shume zona te ndryshme te karpateve erdhen e u vendosen ne tokat Shqipetare. Keta nuk kane as gjuhe ,as kulture, e as ndonje rrenje qe i lidhe me kete toke.

 8. PANDO says:

  na chat tr…. ne qe se doni te mesoni nje cike per te ashtequajturit (shqiptare )te Maqedonis , pjesaa me e madhe qe jetojn aty jan te ardhure ne vitete 60 nga gjithe viset e ish jugosllavise dhe shumica jan nga kosova , sa per disa alabac. qe nuk e kan iden e historis ,nuk I ze ne faj se kaq dine kaq thone , edhe nje element shume te rendesishem qe ta dini o injorant … sa per kultur shikoni terr toponimet ne shqiperin lindore dhe jugu pjesa me e madhe jan emra maqedonas , duke filluar nga Kuksi deri ne Leskovik (Kolonje e shko Berat , Vlore , Elbasan , apo jeni pasardhesit e Gjergj Kastriotit I vllai I Milloshit, Mamices … bijet E Ivanit dhe Vojsaves …….. eshte per te ardhur keq , kur politikanet kerkojn mishe per top ……. bjerini mendjes , ku ju shpie mushka ,,,,,,,,, dhe mos haroni geni kur nuk humbet . nje gje duhet ta dini kur arrin kulmi I durimit , nuk ka kthim mbrapa .. Maqedonia eshte vend BIBLIK kushdo qe te mundohet qe ta fshij ng historia e ka te pamundur , zoti eshte kaq I madhe sa do tu jap pergjigje te gjitheve, vetem duroni me rradhe do te marin pergjigjen te gjithe , si injorante te paret pastaj te gjith me rradhe .
  hajt Tung shqipo

  1. I paemërt says:

   Mos shko shume ne bodrumet e Anastasit se qenke trullosur fare more Pandi trutredhur te paskan rene keq me llastik hahahaha

 9. monkeydonia is shit says:

  Edhe Maqedonia eshte toke shqiptare more jevgo tatar bulgaro hale

 10. fieraku NGA ferrasi says:

  Sot po’ me behet qefi me gjithe keto komente
  Tani ka ardh koha te shkoje haka tek i zoti .
  Ti ik nga ke ardh mor hajdut.

 11. kb says:

  jepini Cezarit ate qe eshte e Cezarit…

 12. alphade says:

  Shenim : Mire do te beni t’ na jepni pjesen tone shqiptare,pjeset e tjera
  te Maqedonise i takojne Bullgarise dhe Greqise . Keshtu zgjidhet plote-
  sisht problemi i emrit qe s’ ka lidhje fare me sllavet por me Piron – grek
  dhe Olimpine- shqiptare ,djali i tyre Aleksandri i Madh i Maqedonise !
  Ju ,zoterinj, nuk e keni apo s’ doni ta keni te qarte historine tuaj sllave !!

 13. grameno says:

  MATEO MATEVAKSKI babai siq pretendonin maqedonet i akdameise maqedonase krenoheshin nje kohe per ket kryeakademik maqedon,Por nje dite ngrihet Mateo ne mgjes ta dergoje mamane tek mjeku.se kishte disa dhimbje,dhe e ema ishte ne kohe,i nevoitej ndihma e te birit te tije,kur arrijne tek mjeku ne spitalin e shkupit,Duke e kontrolluar mamane e MATESO mjkeu maqedon i thote drejtohu ketej,por ajo spo e kupton fare q’po thote ky maqedon,…Dhe si me habi mjeku qe u befasua kur pa kryeakademikun maqedone,Eshte MAMAJA JUAJ ZOTIE MATEO!!!!! Po i thote kryeakademiku maqedon po si nuk kupton gjhen e vete.Mateo ja kthen zoteri NENA IME ESHTE SHQIPETARE ,se kupton fare gjuhen maqedone,mjeku i habitur filloi punen pra pjesa dermuse e elementit sllave ne maqedoni jna shqipetar te asimiluar ORTODOKS.

 14. DRENICA E KUQE says:

  A e di ky fare politikan trullani se Maqedonia, Epiri, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia deri ne lumin Danub jane toka te pushtuara shqiptare? Nese nuk e di, e ka rastin ta mesoje se shqiptaret dhe Shqiperia jane nje dhe do te funksionojne sin je trup i vetem!…
  Ne paqe dhe ne lufte, nje trup i vetem jemi.

  DRENICA E KUQE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *