KËRKESA/ Shkëlzen Berishës i dërgohet thirrja: Paraqitu për të dëshmuar për CEZ, ndryshe…

zeniShkëlzen Berishës i është dërguar zyrtarisht kërkesa për t’u paraqitur në Komisionin hetimor parlamentar, për aferën me CEZ.

Ai duhet të dëshmojë për lidhjet e tij me sekserët që kanë marrë milionë euro nga kjo aferë.

Në rast se ai nuk paraqitet, atëhere do të merret me forcë nga ana e policisë.

Më poshtë kërkesa e plotë, drejtuar Shkëlzen Berishës:

Lënda: Thirrje për të dëshmuar

Drejtuar: Zotit Shkëlzen Berisha

Zoti Berisha,

Kuvendi i Shqipërisë me vendimin 30/2016 ka ngritur komisionin hetimor për të hetuar dhe verifikuar zbatimin e legjislacionit në fuqi dhe mbrojtjen e interesit të shtetit shqiptar gjatë procedurave të privatizimit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes dhe negocimi i Marrëveshjes së Shitjes së Aksioneve miratuar me ligjin nr 10 116, datë 23.4.2009  “Për miratimin e kontratës së shitjes të 76% të Operatorit të Sistemit të Shpërndajres (Ossh) sh.a-së, ndërmjet Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, së Republikës së Shqipërisë dhe CEZ as-së, si edhe evidentimi i efekteve negative financiare të shkaktuara nga ndjekja e zbatimit të kësaj marrëveshjeje.”

Objekti i punës së komisionit hetimor është:

1.Hetimi dhe verifikimi i zbatimit të legjislacionit në fuqi dhe mbrojtjes së interesit të shtetit shqiptar gjatë procedurave të privatizimit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes dhe negocimi i Marrëveshjes së shitjes së aksioneve, miratuar me ligjin nr 10 116, datë 23.4.2009  “Për miratimin e kontratës së shitjes të 76% të Operatorit të Sistemit të Shpërndajres (Ossh) sh.a-së, ndërmjet Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, së Republikës së Shqipërisë dhe CEZ as-së, si edhe evidentimi i efekteve negative financiare të shkaktuara nga ndjekja e zbatimit të kësaj marrëveshjeje”.

2.Hetimi dhe verifikimi i ndjekjes dhe zbatimit nga autoritetet publike të detyrimeve të përcaktuara në ligjin nr 10 116, datë 23.4.2009 “Për miratimin e kontratës së shitjes të 76% të Operatorit të Sistemit të Shpërndajres (Ossh) sh.a-së, ndërmjet Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, së Republikës së Shqipërisë dhe CEZ as-së”.

Në zbatim të nenit 14, shkronja “c” dhe nenit 16 të ligjit nr 8891 datë 2.5.2002 “Për organizimin dhe funksionimin e komisioneve hetimore të Kuvendit” të neneve 153-165 të Kodit të procedurës penale dhe të neneve 17 dhe 18 të Rregullores së Brendshme, Komisioni hetimor ka vendosur t’ju thërrasë për të dëshmuar mbi ngjarjet dhe faktet që Ju keni në dijeni, me qëllim sqarimin e rrethanave të ndryshme, në lidhje me çështjen objekt hetimi, ditën e mërkurë datë 1 shkrut 2017, ora 17:00 pranë Kryesisë së Kuvendit.

Komisioni ju bën me dije se në rast mosparaqitjeje për të dëshmuar, do të zbatohet ligji nr 8891 datë 2.5.2002 “Për organizimin dhe funksionimin e komisioneve hetimore të Kuvendit”, i cili në nenin 16, pika 4 përcakton:

“4.Kur dëshmitari nuk paraqitet për arsye të përligjura, i kërkohet organeve të policisë të bëjnë thirrjen me forcë të tij”.

TemA

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “KËRKESA/ Shkëlzen Berishës i dërgohet thirrja: Paraqitu për të dëshmuar për CEZ, ndryshe…”

 1. Angjelini says:

  Jo vetem te thirret per te dhene spjegime por duhen dorzuar te gjitha aferat e tije te pista prokurorise speciale per ta ndeshkuar kete mafjoz me nje baba krye-mafjoz. Kjo fare e ndyre jeton si ne boten e perradhave nga pasurimi i pamerituar. Drejtesia duhet bere sa me pare. Te gjithe hajdutet nga te gjitha krahet duhen denuar per krimet e tyre. Zen Gerdeci, I biri i Salih hajdutit dhe agjentit te serbise, nipi i serbeve dhe vrasesi i 26 qytetarve te pafajshem.

 2. NjeQytetarOptimist says:

  Upsi dupsi…

  1. Sahadija e Xenit says:

   Upsi leshi…. Edhe po vajti aty puna, do ta denojne siç bene me Fullhajnen. Ku eshte Fullani tani ?

 3. kapiteni i anijes says:

  SHKELZEN SY KOQJA , DO TE SHKOJ TE DESHMOJ , POR PERSERI NUK PESON ASGJE , ATE E BIRE NUK I HYN GJEMB NE KEMBE .

 4. jani says:

  Guduliseni pak ke bitha kete bekuranen e saliut. Haaaa i doli nami per gay. Ja qaj hallin armines po ska problem ka shoke goca e vogel e sales.te shkuara

 5. Tema says:

  Jo ultimatume por kulture.

 6. Spartaku says:

  Nqs nuk vjen vete,te lidhet me litar dhe te hiqe zvarr deri te komisioni hetimor.Sepse ky mut muti eshte mesuar me t’i thirrur e kercenuar te tjeret.Pa le babaj tij Saliu,ka vrare sa eshte lodhur.Fare ndyre.

 7. Qytetar says:

  Në burg qelbësira se ska lënë gjë pa vjedhur.

 8. Linda says:

  Ai mezi priti diten qe te deshmoje “” PAFAJSINE “”Termet i forte ne fortesen Berisha.

 9. Linda says:

  Ai mezi priti diten qe te deshmoje “” PAFAJSINE “”Termet i forte ne fortesen Berisha.

 10. XXXL says:

  …. tani ne familjen e peshkaqeneve, sypordheve dhe gay-ve te Berishajve po pyesin bythen…. pse, pse, pse.
  Laku u eshte lidhur ne fyt, ne kete bote do te lahen te gjitha per se gjalli, nga bytha do t’u dale shpirti.

 11. shqip says:

  Mire, Po çfare prashikon ligji kur personi ndodhet ne ndonje resort milioneresh ne meksike? Prisni te mbaroje pushimet. Jo per gje, Po keta hidhen nga nje cep i globit ne tjetrin. Leshoni flete arresti internazionale. Dhe lerini teorite e kortezite . Keta nuk e njohin gjuhen e diplomacise. Ndryshe nuk do quheshin shpellare.

 12. Didi says:

  Me keto komente dhe fjalor me te ardhe turp qe jam shqiptar. Mund te mos jesh dakord por perdorimi i ketij fjalori tregon nivelin e ulet te cilit i perket komentuesi. Nuk behet fjale per qytetari ne vendin tone.

 13. Kurti says:

  Le ti jepet nhe mesim i mire bandes me te madhe kriminele te shqiperise. Le ti priten duart oktapodit te berishajve rrace e ndyre e shkerdhyer kacake malesh. Te zhduket kjo rraca e tyre e inkriminuar. Mafie eshte gjitheshka qe perbejne kete rrace te ulet bujkroberish qe ju ra parja ne dore.

 14. "BOHOTINA" says:

  Ai e ka aq kulture e arsim te deshmoje ne komision.

 15. fani says:

  C’do t’i thone? Thuhet qe….? Na jane thene se…. Filani thote se….mendojme se…gazeta eshte e bindur se….permendimin tone ti….apo , sioas mendjes sone…ti…mendojme…dyshojme qe…po neqofte se…sikur te ish e vertete…?! Deri tani ka vetem llafe.
  Dhe deshmi te nje njeriu te denuar ne mungese (Haxhia).
  Show, fushate, …
  KA nje vend ku shikohet gjykohet, vendoset respektimi I ligjit:Gjykate.
  Taulanti, thjesht ndjek fillimin e fushates te bossit te tije.
  “Ka koke, ska koke?!”. Pashalleqet e Medha…
  Asgje nuk eshte serioze ne vendin tone.

 16. sem7 says:

  Sot per neser? Per Taulant ballen?!
  Duket cinizem provinciali…
  Edhe ne kohe lufte nuk kerkohet kjo gadishmeri…
  Fllucka elektorale…

 17. Berti says:

  Oj bithorja e Saliut. Ne burg mezi presin per shërbimet e tua…. Do ta kapesh 2-leshin mirë atje, do kenaqesh me shqepje marmide, o sumaxhiu Berisha Junior.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *