FOTOT/ Mashtrimi 1 miliard sterlina, “Ujqërit” britanikë të “Wall Street-it”, festa të çmendura luksi dhe seks me pornostare

Një bankier i korruptuar dhe miqtë e tij grabitën bizneset e vogla për të paguar pushime të kushtueshme dhe festa të çmendura me vajza eskortë dhe akuzohen se janë arkitektët e një prej mashtrimeve më të mëdha në historinë e Britanisë së Madhe.

Lynden Scourfield, ish-drejtor në kompaninë HBOS, detyroi firmat të cilat kishin nevojë për kapital, të përdornin një firmë konsultimi të paligjshme të drejtuar nga David Mills.

Duke u sjellë njësoj si Mafia, ata përdornin kërcënimet dhe zhvatjen për të marrë kontrollin e bizneseve, duke grabitur të gjithë kapitalin në llogaritë bankare dhe duke përfituar të ardhura nga borxhet e marra nga kompanitë që kishin marrë në menaxhim.

Scourfield, i cilu mburrej se ishte truri i kësaj skeme, shpërblehej me pushime luksoze, udhëtime në jahtet e Mills-it dhe përfitonte favore seksuale nga pornostare.

Të dëmtuar ishin familjet e shtresave të mesme që humbën jo vetëm kursimet e gjithë jetës, por edhe shtëpitë, pensionet, dhe madje një të dëmtuari i kushtoi edhe martesën.

Deri tani dëmi financiar shkon deri në 245 milionë sterlina, por policia tha se bashkë me koston e firmave të vogla të shkatërruara nga skema mashtruese, shifra totale e vjedhur është rreth 1 miliardë sterlina.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-418-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a1-418.jpg","attachment_id":"624008"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-390-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a2-390.jpg","attachment_id":"624009"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-344-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a4-344.jpg","attachment_id":"624011"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a5-310-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a5-310.jpg","attachment_id":"624012"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a8-200-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a8-200.jpg","attachment_id":"624015"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-368-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a3-368.jpg","attachment_id":"624010"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a9-161-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a9-161.jpg","attachment_id":"624016"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a7-225-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a7-225.jpg","attachment_id":"624014"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a10-149-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a10-149.jpg","attachment_id":"624017"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a6-277-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2017\/01\/a6-277.jpg","attachment_id":"624013"}]

2 komente në “FOTOT/ Mashtrimi 1 miliard sterlina, “Ujqërit” britanikë të “Wall Street-it”, festa të çmendura luksi dhe seks me pornostare”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *