Sekretarja e Arsimit në SHBA akuzohet për…plagjiaturë!

betsy devosBetsy DeVos është zgjedhja e Donald Trump për të drejtuar Departamentin e Arsimit.

Teksa emri i saj sapo ka kaluar në Senat me 12 vota pro dhe 11 kunder, mediat amerikane e akuzojnë atë për plagjiaturë.

DeVos ka folur para senatit pak ditë më parë por ka kopjuar të paktën në dy raste.

Teksa përgjigjej para senatit ajo ka kuotuar dy fjali, pa cituar autorin, raporton Uashington Post.

CNN ka kontaktuar Shtëpinë e Bardhë lidhur me këtë gjë por ende nuk ka marrë një përgjigje.

DeVos ka kopjuar fjalinë e ish-zyrtares së Drejtësisë Vanita Gupta “Çdo fëmijë meriton të kryejë shkollin në një mjedis të sigurt, mbështetës, ku mund të mësojnë dhe rriten”.

REMOTE_ADDR:[]

1 komente në “Sekretarja e Arsimit në SHBA akuzohet për…plagjiaturë!”

  1. Jimi says:

    Nuk thone kot Amerika eshte vendi i “cudirave”!?
    Opinioni i shendosh amerikan qe toleron ne menyre te cuditeshme sjelljen e presidentit ndaj te huajve musliman, aqe me teper ndaj minoreneve, dhe po ky opinin nuk toleron jo nje raport te tere por vetem dy fjali te cituara nga drejtuesja e departamentit te arsimit, pa ju referuar autorit!?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *