“Donald Lu, shqiptarët janë me ju. Filloi procesi i eliminimit të krimit shtetëror, të rrezikuarit e mëdhenj po flasin përçart”

ngjelaNga Spartak Ngjela

Sot, në fakt, filloi procesi i identifikimit të krimit shtetëror shqiptar, dhe sërish është ambasadori amerikan, Donald Lu, që lajmëroi furtunën.

Sa herë fillon procesi që do të eliminojë krimin shtetëror në një vend, krimi humbet ekuilibrin, kurse të rrezikuarit e mëdhenj flasin përçart.

Sot, kjo ù pa qartë edhe në Tiranënë në përplasjen e Prokurorit të Përgjithshëm me Amerikën. Por kjo është krejt e parëndësishme. I rëndësishëm është fakti që të gjithë shqiptarët morën njoftmin se Amerika fillo sot luftën konkrete kundër liderëve të medhenj të korrupsionit shqiptar dhe të krimit shtetëror në Shqipëri.

Kumtin e madh si lajm për shqiptarët e dhe ambasadori amerikan Donald Lu. Shqiptarët sot ndiejnë gjithë gëzim shpresën që filluan të besojnë se do të jetojnë edhe ata si njerëz në atdheun e tyre të nëpërkëmbur nga krimi i pështirë shtetëror.

Falenderim historik nga të gjithë shqiptarët për mikun e madh: Shtetet e Bashkuara të Amerikës… dhe bravo Donald Lu – shqiptarët të gjithë janë me ju.

Zoti Lu, ti ke hyrë në historinë e Shqipërisë si kampioni modern i shpëtimit të saj dhe të shqiptarëve. Shqiptarët do të të nderojnë përgjithmonë gjatë historisë së tyre.

Sot filloi procesi konkret i shpëtimit të shqiptarëve nga zgjedha e krimit shtetëror. Shpresa filloi të shfaqë konkretizimin e saj shpëtimtar.

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në ““Donald Lu, shqiptarët janë me ju. Filloi procesi i eliminimit të krimit shtetëror, të rrezikuarit e mëdhenj po flasin përçart””

 1. Zara says:

  Me se fundi foli Amerika hapur per plehren Llalla dhe do te vazhdoje per plehrat e tjera. Po dalin fjalet e ngjeles nje e nga nje.

 2. Gus says:

  Përshëndetje zoti Ambasador.
  Pranvera sa po filloj të lulëzojë edhe për kombin tonë.

  1. j says:

   PO KONTRIBON ME SHUME NJE KINEZ AMERIKAN PER PER POPULLIN SHQIPTAR.
   SESA TABORRET FSHATARO-MALOKE QE E RROPEN KETE VEND.
   DONALD LU QYTETAR NDERI DHE PRESIDENT.JO SHVEJKU ME PATERICA.

 3. Dajti USA says:

  Jam krenar qe jam shqiptar dhe amerikan,Donaldu Lu sot i ka dhene nje ndihme te madhe Shqiperise dhe shqiptareve,ky llalla eshte jo vetem mese ordiner por dhe nje berishist i njohur.

 4. alphade says:

  Ne pergjigje zotit Ngjela ! Te pergezoj per artikullin !
  Bashkohem me Ju ne ato vleresime te beni ju per
  Ambasadorin shume te nderuar te SHBA -s ,zotin LU ,:
  E ritheksoj me vendosmeri se 95 perqind ,ne mos me
  shume e mbeshtesin zoti Lu ne kete veper madhore,
  me madhorja pergjate 27 vjeteve , qe eshte Reforma
  ne Drejtesi dhe ne menyre specifike Ligji i Vettingut.
  qe ky i fundit perben nje “TORNADO” per sistemin e
  kalbur dhe te korruptuar deri ne metastaze te sistemit
  te Drejtesise nga qendra ne baze ! Eshte kjo aresyeja qe
  i urrejturi Prokuror i Pergjithshem ,LLALLA , eshte terbuar
  sepse me revokimin e vizes per te dhe bashkeshorte e tij,
  deshmon se i ka ardhur fundi i tij i turpshem per veprat
  e krimit qe rendojne mbi te …!
  Per keta kriminele SHBA duhet te bejne ate qe bene me Norie-
  gen e Panamase : Ne kete kategori hyjne ne radhe te pare :
  Berisha me familjen e tij , Lul Basha ,Llalla , Bode, Meta …etjetj.
  Ardhja e prokuroreve nga SHBA-ja dhe BE-ja do te jete nje ndih-
  me e pacmueshme ne Shqiperine postkomuniste , qe lengon
  nga padrejtesite e tmerreshme, nga krimi ,mbi te gjitha nga
  korrupsioni ,vjedhjet e ish- pushtetareve ,duke filluar nga banda
  mafioze e Sali Vicidolit….

 5. Gerti says:

  Donald Lu jemi me ty.

 6. rudi says:

  jami me ju z ambasador i SH.B.A.VE as nje meshire as nje tolerim populli e ka pritur kete dit te koruptuarit peng mbajtes te shqiperise prapa hekurave ju lumte

 7. K0¢eva®i shqiptar says:

  Faleminderit Amerikë ?????

 8. leonidha says:

  bravo zoti lu ju faleminderit shume jemi me ju me ne fund te korruptuarit te marin denimin e merituar te shpetojme ne te ghithe nga keta ndyresira .

 9. ETHAM says:

  BRAVO NGJELA.NISHANI DUHET TE SHKARKOJ LLALLEN.POR NUK E BEN.NUK E LEJON SALIU.PASI LLALLA FOLI SI SB,NE EMER TE TIJ.REFORMEN NUK E DESHI JO VETEM SB,LB,IM.POR DHE TIKU E KO.HORRAT I MBAJNE SHPRESAT TE TRAMPI QE TE LARGOI AMBASADORIN.PO U BE KJO-FITUAN HORRAT DHE KY VEND MORI FUND.

 10. xhaja says:

  Faleminderit zoti lu . Jemi me ju . Mirenjohje sh.b.a. dhe personalisht juve z. Lu

 11. alphade says:

  Shenim: zoti Ambasador i nderuar i SHBA- LU : Nuk di ne se e dini
  se Adriatik LLalla ka mbesen e LIRI BERISHES ,kuptohet se prapa
  agresivitetit te paimagjinueshem te LLalles meshihet bashkeshorti
  i LiIRI BERISHES, SALI BERISHA – Kuptohet ,pervec te tjerave , nje
  nepotizem alla Carist – Sulltanati …

 12. Rrema says:

  Fati madh i shqiptarve eshte se. Lu flet shqip dhe shqiptaret e kuptojn muk kane nevoje per perkthys jo tha keshtu e tha keshtu

 13. Tajar says:

  TE LUMTE DONALD DHE SPARTAK,LONG LIVE USA and ALBANIA✌️????

 14. Populli says:

  Te gjithe ata shqiptar te cilet kane vuajtur ne menyre te padrejte nga hienat dhe kermat e sistemit te drejtesise te gjithe ata qe u ka ndryshuar rjedha e jetes se nuk kane patur mundesi te paguajne padrejtesine jane me Ju zoti Lu ! Jan me Ju mbasi i treguat popullit te shtypur qysh nga viti 1945 e deri ne ditet e sotme se demokracia nuk fitohet pa perplasje dhe sakrifica kunder se keqes e cila eshte cimentuar ne ndergjegjien e kalbur te atyre qe e kane drejtuar dhe po e drejtojne Shqiperine ! Populli shqiptar kerkon qe te mos e tradhetoni ne kete lufte per te miren kunder se keqes !

 15. loreta says:

  Thua ka shprese per shqiptaret e ndershem? Akoma jam ne dileme me ate qe kam pesuar. Sikur tu sekuestroheshin parate dhe shtepite e hotelet ketyre qe jane pine gjakun atij populli, buxheti shtetit di te rritej me 20% dhe borxhi publik do binte ne zero. Deri tani falnderohet Donald Lu Amerika dhe Edi Rama qe ruajti ekuilibrin. Populli i ndershem e theksoj i ndershem, i ka syte tek ju. Ku ta gjeje perendine ti thote nje llaf? Vetem ju shikon ne toke. Nje rreze drite ka dale…

 16. Qytetar says:

  Të përshëndes zoti Lu,Ju po shpëtoni popullin shqiptar nga ndyrësirat që kanë vjedhur dhe vrarë shqipëtarët.

 17. pjatalarsi says:

  Kaq shume ne emer te popullit shqiptar nuk ka folur as Enver hoxha! Keta te sotmit ia kane kaluar edhe diktatorit te njohur! Edhe komentet e mesiperme te gjitha njelloj! Si te jene shkruar nga i njejti person! Po si ne diktaturen qe lame pas! Te gjithe njelloj! Asnje debat dhe kunderti! Parti-Donald Lu jemi perher me ju! Parti-Spartak Ngjel, me ty jemi perher! Enveri eshte Partia dhe Partia eshte Shqiperia! Donald Luja eshte Amerika dhe Amerika eshte Donald Trumpi! Ne fund te fundit, Donald per Donald!…

 18. spectrum says:

  Fjalet e Ngjeles do dilnin jo se ngjela eshte profet po keshtu fuksionon sistemi nderkombetar per te hyre ne familjen perendimore ka rregulla politikanet tane ishin dhe jane medioker sepse asnje prej tyre nuk ishte profesionist per te kuptuar mesazhet perendimore miqve te mi u thosha per kete qe ndodhi sot dhe do te vazhdoj te ndodhi qe ne 2009 sepse ka rruge llogjike nuk hyn dot ne perendim me agjente rus

 19. ti je kaur,hajd says:

  Aman o Donald vetem rregulloje te kthehemi se ngelem rreugeve te botes

 20. Bogonica says:

  Jo vetem “shqiptaret jane me ju”,por per me teper ata kane te vetemen shprese tek Ambasadori LU.Pse? Sepse shqiptaret shikojne tek ambasadori LU-SINQERITET,dhe kesisoj ai rrezikon disi nga pozita e tij diplomatike,por problemin e ka kapur per briresh.Jemi mesuar me diplomate te huaj ne Shqiperi qe flasin me doreza,qe me perjashtime te rralla,sic eshte dhe Ambasadori LU, thone fjale qe as te ftohin e as te ngrohin.Kesaj i thone gjuhe diplomatike,ose qendrim anames,ku nje ambasador nuk do ta prishe as me qeverine e as me opoziten.Keta tipa ambasadoresh vijne e ikin ne Shqiperi vetem sa per te marre rrogen,dhe punet jane aty ku jane.Ne se sistemi i drejtesise u katandis ne ate derexhe,kjo ka ndodhur ne syte e ketyre ambasadoreve.Ndersa Ambasadori flet me gjuhen e qyetareve shqiptare.Ai mendon dhe thote se gjendja e sistemit te drejtesise ne Shqiperi eshte katastrofike.Ambasadori LU mbeshtet reformen ne drejtesi si rrugen e vetme per te shpetuar nga katastrofa Shqiperine.Ai eshte shume aktiv per kete ceshtje,dhe ne po shohim me syte tane se si po i vene atij shkopinj ne rrota,si nga politikanet dhe njerez nga bota e krimit.Qytetaret shqiptere kerkojne nga Presidenti TRUMP qe Ambasadori LU ta coje deri ne fund Vetingun dhe te permbylle reformen ne drejtesi.Atehere mund te themi se Amerika ie do Shqiperine dhe shqiptaret.

 21. Arber Iliri says:

  Donald Lu po tregon se eshte jo vetem nje diplomat i klasit te pare por edhe nje njeri shume i larte.I uroj me te mirat.ka nje te vertete ne te gjithe boten, krimi dhe korupsioni jane kunder Amerikes dhe perfaqesuesve te saj.Fatkeqesisht ne Shqiperi do te deshtojne te gjithe plehrat sepse shqiptaret sot e kamot kane besimin me te madh ne shtetin amerikan qe ka perkrahur kauzen e drejte te ketij kombi.

 22. Dorina says:

  Bravo Lu! Shpetojeni popullin shqiptar nga keta gjakpires.

 23. Drini says:

  God bless you Mr Lu. Keni mbeshtetjen e te gjithe shiptareve qe jane neperkembur nga drejtesia e korruptuar kriminale dhe politika ne keto 25 vjet

 24. ina says:

  ?????????????????????????????????

 25. Bashkim says:

  Faleminderit Amerika,faleminderit ambasadori Lu !Shpresa e gjithe shqipetareve eshte te ju !Shkaterrojeni banden kriminale te pushtetareve te papergjegjshem shqiptare !Shqipetaret do ju jene mirnjohes perjete juve ! Rrofte Amerika !

 26. alphade says:

  ” pjatalares” – gjithe jeten do te lashe pjata sepse aty e ke vendin !!!
  Mbahu pas hallateve te nje neodiktatori i quajtur Sali Vicidoli ,lindur
  ne ferrat e Vicidolit dhe banues ne Tirane ,me profesion doktorr,
  lindur me 16 Tetor ,me datlindjen e Enverit,fallsifikim me qellim,
  pranuar ne PPSH me 8 nentor ,fallsifikim me qellim, nje neodiktator
  i lindur ,nje hajn,nje vrases, nje delenxhi, nje rrufian ,nje vrases, nje
  mafioz me banden e tij jenicer ,tradhetari me i madh i kombit shqiptar !

 27. k says:

  Une nuk jam me Donald Lu, por me shtetin e se drejtes.
  Deri tani, qytetaret shqiptare, pavaresisht se cilet kane qeverisur, te majtet apo te djathtet, nuk e konstatuan shtetin e se drejtes.
  Si qytetare, jam per ndeshkimin e te gjithe pushtetareve qe kane abuzuar me djersen e qytetareve, qe nga kryepleqte e fshatrave e deri ne maje te pushtetit.
  Nuk mund te behet drejtesi me ndeshkim te njeanshem, duke penalizuar nje apo dy koka te pushtetit.
  Te gjithe ata qe kane abuzuar me pushtetin, duhet te largohen nga politika dhe te mos kene te drejte te punesohen ne administraten shteterore, dhe keta jane me mijera, majtas apo djathtas.
  Po te behet vertete drejtesi, ndoshta ndonjeri prej nesh, qe flasim me aq pasion, mund te pergjigjet para ligjit.
  Shteti i se drejtes, nuk behet duke akuzar nje pale e duke mbrojtur tjetren. Kete kemi bere 25 vjet.
  Kesaj i thone, kur te vije opozita ne pushtet, te permbys reformen ne drejtesi nga e para dhe ta katranosi sic dime ne shqiptaret.
  Pavaresisht marredhenieve te mira dhe mbrojtjen nga SH,B,A, qendrimi i ambasadorit amerikan, cenon sovranitetin duke u ngaterruar me ceshtjet e brendshme te nje shteti.
  Drejtesine duhet ta bejne vete shqiptaret.
  Nuk kane vullnetin ta bejne,?
  Atehere, kur te vije ky vullnet, une besoj se do te behet drejtesia.
  Ndajeni mendjen mire, pa vullnetin e vete qytetareve, jo nje Donald Lu, po 100 Donald Lu, nuk kane per te bere drejtesi ne Shqiperi.
  Vullneti i qytetareve, varet nga shkalla e emancipimit te shoqerise.
  Ne kete stad, ky eshte produkti; ku drejtesia mban gjithmone anen e pushtetit

 28. Lugati says:

  perpara ripjellja ….o tutkuna listen e boni sala qe luja takoj te merkuren..edhe te enjten nodhen gjithe kto perplasje..si nuk zute men i here mer rob te zotit a e merrni vesh qe tallen me ne a jo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *