Llalla, presion dhe shantazh ambasadorëve: Më kërkuan arrestime VIP, bisedat i kam të regjistruara

LU-LLALLANë kulmin e tensioneve mes Adriatik Llallës dhe ambasadorit Donald Lu, kryeprokurori ka zbardhur edhe një detaj. Sipas tij, disa ambasadorë i kanë kërkuar në zyrë arrestime të disa figurave të rëndësishme të politikës.

Llalla tha në Opinion se nuk mund t’i thoshte emrat, por bisedat janë të regjistruara si rrjedhojë e protokollit. Kryeprokurori tha sot se për këto ndikime ai ka njoftuar presidentin, tek i cili ambasadorët nuk e kanë pranuar ndërhyrjen. Por Adriatik Llalla tha se këto biseda i ka të regjistruara.

“Disa ambasadorë më kanë kërkuar arrestimin e zyrtarëve të lartë në vend. Ambasadori nuk sjell fakte, nuk është një oficer policie. Për hir të etikës profesionale nuk mund të deklaroj emra. Bëhet fjalë për ministra, ish-ministra dhe të tjerë. Ata nuk mund të sillnin prova, ishin kërkesa mbi bazë opinionesh. Për këto kam njoftuar Presidentin e Republikës i cili ka marrë kontakt me ambasadorët në fjalë duke i shprehur shqetësimin.  Një pjesë e tyre nuk e kanë pranuar ndërhyrjen e tyre. Por Prokuroria e Përgjithshme mban të regjistruara çdo takim të Kryeprokurorit” – tha  Llalla në Opinion.

Llalla shkoi më tej duke akuzuar ambasadorin Lu se ka ndërhyrë për të mbyller cështjen e Bankers Petroleum.

“Një biznesmen i njohur më tha ta mbyllja hetimin për dëmet e shkaktuara nga Bankers, sepse ngjarja ishte aksidentale. Nëse nuk e bëja një gjë të tillë, biznesmeni më tha se në zyrë do më vinte ambasadori amerikan. Të nesërmen më erdhi cuditërisht Donald Lu që më kërkoi të mbyllja hetimet nën pretekstin se largohen investitorët” -tha Lu, i cil ritheksoi se këto takime janë të dokumentuara dhe regjistruara.

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Llalla, presion dhe shantazh ambasadorëve: Më kërkuan arrestime VIP, bisedat i kam të regjistruara”

 1. Para laci says:

  ik ore byth q… ty te mbron ilir meta. u bane ti me fol per soros……..kush ta shkrujti letren berisha
  .ti je per burg

 2. Beteja titanike Gramsh vs Washington says:

  Ky qenka mafie,i ben shantazh te gjitheve. O shpetoni bythen e Likes o do ju…. ha mutin thote hahahaha

 3. sokol g says:

  po video e ilir metes, ceshtja e cez nuk jane prova more kokebidon .Cfare provash do ti akoma o kelysh i berishes

 4. ABC says:

  Si mund te beje shantazh dikush qe nuk justifikon dot jetesen super lluksoze te familjes se tije sebashku me ish ministra, ministra dhe te tjere, por vec prishin, manipulojne, fshehin dhe korigjojne faktet qe te mos mbeten gjurme kunder tyre!? Qe ka pasur te drejte Lu-ja kete e di i madh dhe i vogel tani me. Por nese….e shikoje ne ndonje qeli afer me ndonje nga keta VIP-at e tjere. Te spastrohet pak vendi nga qelbesirat dhe mbeturinat anti-shqiptarë.

 5. jon says:

  fuck you katundar gramshaleshi…..!!!!!!!!!!!!!!!

 6. koha jone says:

  Hik more maskara , ato zyrtaret e tu i kane bere mullar veprat e tyre per te shkuar ne banken e te akuzuarve , por Llallka dhe Nishanka na i nxjerrin te lare , pa fakte ,pa prova . Pak fakte ka per Saliun , Shkelqenin , qe verdallosen si qener te terbuar ? Ato dhe shume te tjere do ti vij dita , por dhe ty si bashkepunetor qe i mbulon pislliqet e tyre .
  Ne cilin shtet do te qendronte nje kryeprokuror si Llalla , pervec se ne Shqiperi ???????????????????????

 7. jani says:

  Ky mbreme duhej arrestuar . Po ligji i mutit ka vakum. Me ate gafen qe tha se hetimet u mbyllen ky mbreme kalonte naten ke 302 . Keto jane mbeturinat e fundit te metes dhe berishes, me pas shpeton ky vend.

 8. Beniii says:

  O plere je kryeprokuror jo plaka e fshatit qemerret me me the te thash. Kur nuk ke bythe te hetosh dhe kur shantazhohesh jep dorheqjen te qi… gruan qe te lindi ne Usa.

 9. Beniii says:

  O plere je kryeprokuror jo plaka e fshatit qemerret me me the te thash. Kur nuk ke bythe te hetosh dhe kur shantazhohesh jep dorheqjen te qi… gruan qe te lindi ne Usa… plere

Lini një Përgjigje te sokol g Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *