Turqia drejt referendumit që mund të ndryshojë formën e qeverisjes

Për Turqinë ka nisur numërimi mbrapa drejt një referendumi, i cili mund ta ndryshojë totalisht formën e qeverisjes së vendit.

Që sot, presidenti në fuqi i vendit Recep Tayyip Erdogan mund të firmosë reformën kushtetuese të votuar nga parlamenti në 21 janarin e shkuar dhe ta dërgojë për referendum.

Bëhet fjalë për një reformë radikale për Turqinë, që nëse aprovohet do ta transformojë vendin nga një republikë parlamentare në një republikë presidenciale. Kreu i Shtetit do të ketë pushtet shumë më të gjerë krahasuar me atë që ka aktualisht.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Turqia drejt referendumit që mund të ndryshojë formën e qeverisjes”

  1. Juglindori nga Korça says:

    Vendosni sa me pare SHERIATIN , se demokracia nuk eshte per ju .

  2. shkurt2014 says:

    ca leshe demokracie te kete te anadollaket,hake e kan erdoganin se te tille jane ata plehra te ndyre qe mbajne ere kerme,i marrshin te keqen europes,samarxhi erdogani e plehrat si ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *