VIDEO/ Kur Agolli fliste kundër PPSH dhe salla e kërcënonte, dhe kur e quante Fatos Nanon, “buf kënete”

Kanë qenë dy fjalimet më të rëndësishme të Dritëro Agollit në radhët e Partisë se Punës dhe më pas asaj Socialiste.

I pari mban datën 10 qershor 1991 në kongresin e 10-të të PPSH-së ku kjo forcë u kthye në Partinë Socialiste.

Agolli ishte një nga ata që bëri kritika të forta ndaj drejtuesve (video më poshtë) ndërsa salla bërtiste kundër tij dhe i dërgonte letra kërcënuese në tribunë.

Fjalimi dytë u mbajt në një kongres të vitit 1996 kur kryetari Fatos Nano inicioi nga burgu një mocion kundër drejtuesve të partisë: Servet Pëllumbi, Namik Dokle, Luan Hajdaraga dhe Ilir Meta, shkruan Lapsi.al.

Nano e kishte quajtur PS-në një kënetë dhe përgjigjja e Driotëroit ishte se “nëse PS është një kënetë, atëherë Nano është një buf kënete”.


Dritëro Agolli – Partia e Punës by newsbomb-al

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “VIDEO/ Kur Agolli fliste kundër PPSH dhe salla e kërcënonte, dhe kur e quante Fatos Nanon, “buf kënete””

  1. Aleko says:

    njerezit e ditur dhe te qytetruar jane nje hap me larg dogmave ideologjike.Skish si te ndodhte ndryshe dhe me Driteroin e madhe.Por per fat te keq keta njerez asnjehere nuk dalin ne krye te levizjeve per te udhehequr popujt…Pelaivanet dalin…

  2. Lugati says:

    cer jon kto prralla mer amon ..sulm 91 ppsh..kshu doni me e pastru ket figure ju??????

  3. Atdhetari says:

    Kur ishte Enveri gjalle Dritori nuke guzonte me kundérshtue si ashtu me Ramiz Aline .Ne 1991 kishte mbarue regjimi komunisté at here kritikoje Nanon dhe PS én.Nuke ka pasur ase nje vlefté humané .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *