“Provokon” Gjergj Bojaxhi: Dritëroi, një shkrimtar model i realizmit socialist. Askush nuk u kujtua kur vdiq Romeo….

Ndërsa të gjithë shprehin ngushëllime për vdekjen e Dritëro Agollit, Gjergj Bojaxhi ka bërë një status provokues.

Te kerkoj ndjese, lexues i vemendshem, qe nuk pata mjaft vullnet per te gjetur lajka e fjale te fryra për ikjen nga jeta te Dritero Agollit- poetit e shkrimtarit model te realizmit socialist.

Sepse sot, pikerisht sot, shtate vjet me i ri se Agolli, vdiq Romeo Q, nje burre fisnik, i vuajtur, i derrmuar.

Pa i marre ilaçet e muajit; pa mbyllur borxhet qe kishte me ca fatura te mbetura mbi komo; pa mundur te paguante ambulancen qe ta shpinte ne kohe ne spital.

Megjithese i moshuar, punonte roje ne nje parking. Ndryshe, nuk ia dilte dot nje muaji ne fund.

I qofte dheu i lehte çdo njeriu. Fati i te moshuarve eshte nje mendim me teper per ta.

Edhe per kete, SFIDA PER SHQIPERINE do te mendoje”, shkruan themeluesi i SFIDA-s.

REMOTE_ADDR:[]

60 komente në ““Provokon” Gjergj Bojaxhi: Dritëroi, një shkrimtar model i realizmit socialist. Askush nuk u kujtua kur vdiq Romeo….”

 1. Faro says:

  Edhe ky pretendon te drejtoje Shqiperine ne rruge te mbare!!!!!!!!
  O zot cfare guximi!

  1. Shqiptari says:

   Qenke karosur o Gjergji. Edhe ty do te vije radha nje dite dhe Nuk do ta marr vesh njeri, se je nje Morr.

  2. tfgs1 says:

   Injoranta sunitoshqipfoles 45vjt i thuret lavde Laver pederit edhe pse u shkerdhente 24ore,mjafte me me idiotizma;
   Dritero [emri i bab Hasonit pse mungon] Agolli,Izmael [edhe ketu mungon emri i bab Hasonit] Kadar etj ishin thjeshte vegla ne dor te komunismit si te tille jane bashkfajtore me politikanet e asaj kohe………..asgje nuk sollen ne drite per largimin e sistemit barbar komunist.

   1. xxxx says:

    Vrromojevgjiti bodrumeve te Anastas buces ti nuk e urren Dritero komunistin b..lepires per kauzen e tij komuniste por sepse babai k tij e kishte emrin HASAN pra edhe ti je po aq i tredhur nga trute sa keto korrak komuniste qe i mbajn iso Dritero b…lepirsit ne kete forum as me shume e as me pak

    1. tfgs1 says:

     Arapi mou,mua nuk me rruhet aspak cili do qofte ”hason”[dritero] apo ”i tredhur”[ngjela] pasi per mua ata njelloj jane thjesht : bithlepires ,i pari te Hoxhes dhe i dyti i Rames,ok!
     Po ti nuk te le hunda te shikosh pertej logjikes dhe ia fut si e ema e ”Zike tourkocamit” ne maje te xhamise……….
     21 JANARI provokoi ose testoi se cilet ishin burrat ,historianet,politikanet[ketu jane te gjithe poutana kshq nuk ka shprese],shkrimtaret apo gazetaret,fatkeqesisht te gjithe:PLEHRAAAAAAAAAAAA! REAGIM zero,VEPRIM zero ,pra ketyre njerezve nuk meriton tu thuash as ”rruge te mbare ne at’bote” e jo me te thuresh lavde,vjersha,lote etj,etj,ok!
     Kjo,pasi ishin njerez me reputacion,mund te shkruanin histori e te kthenin rroten e kombit ne drejtim te duhur.
     Keta njerez te ”vegjel” preferuan te dyten,u struken pas kolltuqeve,rehatit,penes[e cila me shume shton logarite e tyre bankare sesa eshte ne sherbim te kombit].A mundet dikush te me thote se cfare ka bere Kadar Izmael deri me sot per Shqiperine….!!!!???ASGJE!
     Pra[sipas meje],nje njeri i madh vleresohet kur ben dicka per kombin apo vendin e jo per karrieren e tij personale.

  3. DONKISHOT says:

   MIRE E KA … DRITEROI I SHKRUAJTI ENVERIT DIKTATURES … DHE ASGJE PER POPULLIN … ALORA CFARE VLERE PER SHQIPTARET E THESHTE …. JO KAMUNISTAT E SHPLARE ..

 2. Qytetar says:

  Pse si dhe ca leke Ti kur ishte gjalle Romeos nga ato qe ke vjedhe me thas kur ishe ne kesh?
  Ik ore B A J G E.

 3. arben says:

  Diamantet nuk shkelqejne vetem ne duart e zonjave te pasura por dhe ne duart e grave e vajzave te varfera e te reckosura me te vetmin kusht qe te jene diamante te vertete e jo fallco.Keshtu ndodh dhe me koloset e artit e te letersise qe gjithmone pasurojne trashegimine e nje kombi pavaresisht kohes ne te cilen ata jetojne e punojne.Jepini Cezarit ate qe i takon dhe jepini Zotit ate qe i takon Zotit.Gjithe te tjerat jane fjale boshe e te pa vlera.Driteroit ju prehte shpirti ne paqe se per popullin shqiptar eshte i pa vdekshem.

 4. Kola says:

  Ai Romeo Qeni yt ka qene vetem nje qime bythe perpara Driteroit te madh, por vazhdopni te lihni se nxirrni ne pah fytyren tuaj te qelbur.

  1. xheJ eN Bi says:

   Tironci….

   Kujton se po u vetquajte ” tironc ” do behesh tiranas ? Jo !
   Gjergji ,qe ti i thua nje ” BRAVO” ka ngelur akoma me mentalitetin
   e nje komunisti .Arsyeja eshte se PPSH-ja me te gjithe komunistet
   demagogjine e kishin ne plan te pare te propagandes.

   Edhe Gjergji me kete qe ka shkruar tregon se eshte nje demagog,se
   po qe se i dhimsej Romeo Q, nuk kishte pse bente propagande,po
   vente dhe e ndihmonte qofte edhe moralisht,se materialisht se fut njeri
   doren ne xhep ,megjithese paguhet shume me shume se Romeo Q.

   I vetquajtur tironc, më injoranti nga i gjithë populli shqiptar je ti
   dhe kategoria jote.Nuk mund të jetë nje popull i tërë injorant dhe ti
   të jesh i vetmi i zgjuari !
   Populli thotë se i shari është i sharë ,kështu që para se të na shash ,
   të ka sharë thënia popullit .

   Unë nuk ofendohem se më ka sharë një injorant,se injoranti injorantë
   është,aq di aq thotë.

 5. Tironci says:

  Bravo Gjergji,
  E keqja jone eshte se ne i bejme respekt atyre qe tere jeten na rropen dhe jo atyre qe jetojne e vdesin te ndershem.
  Driteroi me shoke si kadareja ishin spiunet dhe kriminelet me te medhenje qe kishte Shqiperia ne kohen e dulles, qe me shkrimet e tyre futen sa e sa njerez neper burgje, pergojuan e fyen njerez te ndershem dhe koka te medha te popullit Shqiptar, se vetem ne kete menyre te ngrihej lart e me lart figura e enver mutit. Me vjen keq sa shpejt i harroi populli vuajtjet, pushkatimet, burgjet.Shikoni fotografite e viteve 90, dhe do shikoni se sa te vuajtur kemi qene , por tani qe po e mbushni barkun mire me buke , po shetisni me makina luksoze po nderoni kriminelet qe akoma nuk e kane paguar ate qe mbollen per 45 vjet para drejtesise se popullit. Prandaj nuk rregullohet Shqiperia se ka akoma personel te semure nga mendja.
  Nderoni Donald Lu, qe paqene Shqiptar po ben ate qe nuk e ka bere deri me sot asnje politikan ne Shqiperi. Po perpiqet te ndertoje shtetin e se drejtes ne nje vend ku padrejtesia ka qene gjithmone e ulur kembekryq. Donald Lu eshte hero e jo plehrat komuniste qe e kthyen faqen sapo erdhi demokracia per ti shpetuar hakmarrjes dhe per te perfituar akoma me shume nga ana ekonomike. Behuni te mencur o popull injorant se prinderit tuaj kane punuar si skllever qe te jetonin si pashallare tipa te tille si dritero muti. Mos i harroni vuajtjet e atyre qe ju linden dhe ju rriten.
  Te gjithe ata kelysha komuniste qe do shajne ketu, po i shaj me pare vete, motren, nonen e cfare tja mbaje pragu i shipse me rronje e me fis kush shan ketu.

  1. Bekimi says:

   Ti kërkon të respektohet Lu-ja.
   Si s’na the diçka për paraardhësit e Lu-së që i shërbyn shkaëtrrimit të vendit?
   Si s’na the gjë sesi u shkatërrua ky vend, u zhvat, u zbarz prej papaunësisë, dhënien me konçesione të huajve?
   Si i thua Enver muti udhëheqësit të këtij vendi, duke e vënë pupullin në punë, në shkollë, në art, ushtri etj?
   SI e vlerëson 100 fishimin e policisë e burgjeve në krahasim em ato të kohës së Enverit?
   Pthu, farë e keqe.

   1. Tironci says:

    Nuk e di se kush je dhe nuk dua ta di se nga vjen, por sa per ato fjalet per enver mutin, duhet te dish se kur erdhi familja e tij ne tirone qendroi dhe u mbajt me buke nga tironcit, enver muti kur zbriti bashke me partizanet nga malet vrane, plackiten sa munden, vodhen neper shtepijat e tironcave miliona kilo florrinj qe do ta kishin bere shqiperine me mire se cdo vend tjerter i botes. sa per ato fabrika, atje punonin njerezit per nje cope buke si skllever dhe kelyshet e bllokut bridhnin me benca te zinj neper tirone. Ndersa djali i vogeli enverit i shkerdhente gruan nje shokut te vet qe e kishte shpin tek kinemo partizani,ndersa enveri vete shkerdhente bibliotekaren e tij mamin e lulkes.
    Cfare te mire kishin ata , se ishin vrases, hajdute, imorale, ku ishte e mira?
    Shqipeira ka qene shtet para luftes shtet me ligje e shkolla dhe shqiptaret shkonin dhe studionin neper itali etj.
    Inxhinieret shqiptare u vrane apo u pushkatuan ose u denuan per politike, dhe shtetin e drejtuan ca barrinj nga malet,prandaj perfundoi ne ate mizerje ku edhe sot nuk po del dot.
    Ti kelysh komunisti je kjo fare e keqe analfabete qe e demton imazhin e shqiperise.. Prandaj mbylle halene se te gjithe juve do ju vije dita o sahan lepiresa.

  2. fakti says:

   si eshte ajo shprehja qe me qen tironce duhet te kesh patjeter :
   shpi me qerpic,nje pus,nje carac e pastaj sipas nr te robve nje ose dy budallenj ne familje ?
   me cfar shkruan ti,kushtin e fundit e plotson familja jote,

   si e ke mbiemrin ti o tironco ?

 6. Devolliu says:

  Ky hajduti profesionist i KESH-it

 7. i drejti says:

  C’jane keto idiote me shkrime te tilla. Ore kungull por ate kohe jetoi Driteroi dhe te gjithe ne. Pse per cfare do te shkruante per skllavopronarine apo per mesjeten. Ore idiot qe kujton qe jeta ka filluar pas viteve 90, nuk ke haberin fare te gjykosh per kohen qe jetojne njerezit.
  Kujton ore kungull qe mund te flasesh kodra mbas bregut dhe per cdo gje.
  Mbylle halene me mire dhe pastro gojen kur te flasesh per te madhin Dritero.

 8. Arber says:

  E bukura eshte qe tani ka fshire statusin sepse e mori vesh qe e dhjeu ?

 9. ..... says:

  DRITEROI ESHT I PA VDEKSHEM , NDERSA KY ALPINISTI NJE HAJDUT ORDINER I RRADHES NE POLITIKEN SHQIPTARE , QOFT I PERJETSHEM KUJTIMI I GJIGANDIT TE LETRAVE SHQIPTARE DRITERO AGOLLI , TI PREHET SHPIRTI NE PAQE , NGUSHELLIME FAMILJES.

 10. Kellira says:

  E vertete. Do permendet per vepren dhe punen e tij ne ate periudhe por pakkush flet keq.
  Por ti Gjergj ke per tu harruar dhe do vdesesh anonim si ai roja i parkingut. Por mos e krahaso veten as me rojen. Ai jetoi dhe vdiq me dinjitet. Ti ke jetuar si mi qe i genjen mendja se eshte tiger.

 11. labi says:

  ngushellime per gjigandin e penes, ti o gjergj hajdut maloku shko ne p…. te sateme, shpirt kerme.

 12. Naumi says:

  Spaske lexuar gje nga Driteroi, o Gjergj, po as nuk marke vesh nga arti. Nuk eshte Driteroi model i socrealismit, po model i poetit te frymezuar , lirik i rralle dhe i ndjenjave.. Megjithate edhe socrealizmi ka njohur gjigande, si Gorki, Majakovski, Barbysi, Brehti, por edhe Driterro apo Kadarea,. Bile eshte i njohur fakti qe ne periudha diktatoriale kane lindur shume artiste dhe shkrimtare te medhenj. Ndersa, per Romeon, qe eshte nje nga viktimat e kesaj pseudodemokracie, nuk eshte fajtor Driteroi dhe, nese nderohet sepse i ka dhene drite kombit tone.

  1. Kritiku. says:

   Nuk mbeti Drteroi ti beni lajka dhe vleresime plehera si puna juaj.Merru me dhite me mire se ben keto komente prej idioti..

  2. Kritiku. says:

   Nuk mbeti Drteroi ti beni lajka dhe vleresime plehera si puna juaj.Merru me dhite me mire se ben keto komente prej idioti..

  3. Kritiku. says:

   Nuk mbeti Drteroi ti beni lajka dhe vleresime plehera si puna juaj.Merru me dhite me mire se ben keto komente prej idioti..

 13. Epo kjo pune! says:

  Gjergjo, kush ja nguli Vlores Teci, qeveria jote apo jo, prandaj mos na hap barkun me filozofira se nuk je migjenian, je pjese e “elites” qe ka bere palle ne tranzicion, beni zgjedhje ne ate partine tuaj dhe se mos na dalin rezultatet si ne korene e veriut. Driteroi eshte i madh dhe komplimentat nga tipa si ju i prishin imazhin atij. Ik e ngul ndonje gozhde te te thone puna e mbare se keshtu fitohet respekti dhe rritet shpresa ne politike. Gjithe te mirat.

 14. Bora says:

  Shembull tipik i populizmit.

 15. Fukarai says:

  Gjergj! Mgjse ne momente te tilla nuk eshte e lehte te shprehesh, ne kete vend respektohen vetem te fuqishmit, ata qe kane zene qoshet, te tjeret zero.

 16. a.f. says:

  Ky popull ka nje prirje ne subkoshiencen e vet, per te respektuar vetem te pasurin dhe te fortin e lagjes. Prandaj dhe na kane sunduar dhe na rjepin kriminelat dhe hajdutet, te ndihmuar historikisht nga ata te cilet “i kendojne sundimit te parise”. Prandaj ka dhe, aq shume mercenare…

 17. Lugati says:

  ca ka thone kaq skandaloze???????????

 18. K9 says:

  Populizem makaber per nje politikan elegant!
  Dritero Agolli ka qene shkrimtar i realizmit socialist, nuk e kishte zgjedhur dhe nuk e ka mohuar asnje çast kontributin e tij mbi letersine socialiste dhe rendin socialist te cilit i besonte, e kishte frike, e adhuronte, i sherbente dhe ne fund pati kurajon i vetem te kerkonte ndryshimin ne nje salle te mbushur me fanatike. Te mos harrojme edhe 25 vjet me vone, ne asnje kongres te PD nuk ka ndodhur diçka e tille, me gjithe pasojat dramatike qe padroni i saj, i ka shkaktuar Shqiperise!
  Edhe ju i dashur Bojaxhi keni qene funksionar i nje satrapi, krimineli dhe tradhetari si Berisha dhe pjese e partise se tij, ndofta nje nga partite me reaksionare, destabilizuese dhe dramatike te historise se Shqiperise! E cila biles edhe ju ka akuzuar per afera mafjoze dhe pastrim parash me nentoken e mafjes se naftes.
  Mjafton qe nje akuze te formulohet nga nje parti e tille e diskretituar, per te mos u marre seriozisht.
  Megjithate ajo qe eshte e rendesishme per nje komb eshte se sa drite arrine te nxjerre edhe nga erresira e tij me e thelle. Nje pjese e mire e letersise se Agollit dhe Kadarese i mbijetuan vdekjes se diktatures, nje fat i madh per nje komb si ne, ku abskurantizmi mbizoteron prej shekujsh! Ndofta nje profil me modest nga ana juaj do tju lejonte te shikonit, qe nuk jeni ju politikanet qe vendosni vlefshmerine e vepres artistike te dikujt, por krika, vleresimi kombetar qe ne kete rast eshte maksimal, vleresimet nderkombetare. Apo duke perdorur te njejten logjike mund ta zhveresojme dhe Kadarene , shkrimtari me i vleresuar ne Perendim, me tituj nga me prestigjozet edhe pse kontributi i tij ndaj regjimit eshte i njejte me te Agollit?!
  Pikerisht per kete duhen njerezit e kulturuar si ju, per te pasur aftesine te vleresojne momentet dhe personalitetet qe bejne diferencen, duke mos hedhur ne koshin e plehrave gjithçka qe nuk i sherben interesit.
  Ndryshe do ta kesh shume te veshtire dallimin nga Berisha dhe berishizmi apo nga kultura e mohimit qe na ben ne shqiptaret te ngelemi nje tribu e dhunshme, pa kujtese, pa kulture , mu ne mes te Europes.

 19. timo says:

  Lopa bën qumësht por bën dhe bajga. Jeta ka Dritëro dhe Ismail… por ka edhe Gjergj dhe Mark … Njësoj si puna e qumshtit dhe bajgës.

 20. Naim says:

  Me ne fund njeriu qe sheh endra me sy hapur e tha nje gje te vertet .

 21. alphade says:

  O Boja-zi , te tere partite politike para se me marre ate te “shkrete” pushteti
  ashtu thone : pergjerohen per Romeon tend,por pasi kane marre pushtetin ,
  ” forget it” , Romeon !
  Fillimish ,zoti Boja-zi , tregoi shqptareve ku i cove 60 milion eurot qe bere
  transferim musj me pare ? Rrefehu ! Edhe Ti ne rreze te veshit do ta kesh
  nje dite pavaresisht se ke pasaport amerikane , s’ke imunitet po te kesh
  abuzuar ! Any way …….

 22. Poeti i pushkatuar says:

  Me se e vertete. Gjithe krijimtaria letrare e Agollit si dhe qenia drejtues i Lidhjes se shkrimtareve ne kohen kur pushkatoheshin dhe denoheshin poete e artiste eshte e lidhur pazgjillmerish me ruajtjen dhe forcimin e diktatures se proletariatit ne Shqiperi. Keta lajkatare e sahan lepires te pushtetit te Enverit kene bere me teper dem se vete gjykatat komuniste. Keta anetare te K.Q.te PPSH dhe deputete te Kuvendit komunist cimentuan me poemat e tyre kultin e individit te diktatorit. Keta personazhe duke patur mundesine te njiheshin me AZHANSET qe qerkullonin vetem per byrone politike kishin dijeni se çfare fundi do kishte komunizmi dhe duke shfrytezuar keto njohuri u vete shpallen si flamurtare te ndryshimeve dhe moren merita qe nuk ju takojne. Keta te kujtojne vargjet: U mbyt gjemia e komunizmit, kap komardaren e kapitalizmit….ta bejme hasha shokun Enver, ta ndrojme flamurin se po fryn ere…….Keta perfituan dhe u pasuruan me shpejt se edhe vete kriminelat ordinere. Kur Nano hajduti donte tu vinte fre me teorine e Meritokracise…..ky letrar e kundershtoi dhe hodhi tezen e SHKERLLATOKRACISE. Artistet e tjere te nderuar bashkemoshatare me kete ” KOLLOS” jetojne akoma me 1 e guzhine, kurse ky baltaxhiu i Devollit ne pasuri dhe lluks te papare. JEPINI CDO KUJT HAKUN QE MERITON. Mos harroni. Kane kaluar vetem 26 vite.

 23. vasili says:

  Doli ky miu arave te flase per D.Agollin ti vije turppor eshte gje tjetyefr nje byth….

 24. Mihallaq Furxhi says:

  I madhi Dritero,
  koloz i letersise por edhe sfidant ne politike,per te realizuar vertet kthimin e te majtes Shqiptare ne nje te majte me vlera europiane-perendimore.
  Familja humbi njeriun me te dashur,shqiptaret humben nje njeri me vlera shume te medha dhe atdhetar te flaket.Zoti e bekofte ne nje parajse te vertete.

 25. dardan says:

  Stili i te berit politle duke perdorur vdekjen e njerezve eshte makabritet qe vetem Berisha dhe krijesat e tij politike mund ta bejne, Ky qe e mban veten si politikan modern nuk i ka sjelle asnje te mire Shqiperise per kohen qe ka drejtuar e as qe pritet ti sjelle gje te re, perveç ndonje dore boje te holle te stilit berishist. Kshuqe furçat e Bojaxhiut pa nam e nishan nuk e njollosin dot figuren e larte te Dritero Agollit, ne paqe u prefte.

 26. shqiptar says:

  se cka nje sjellje e pamje b..q… ky !
  do vi dita e do te hapen letrat dhe per ty o zagar i Saliut.

 27. fakti says:

  lere pastja se sa do kujtohen kur te vesh ne te sat eme ti o Gjergj ?!

 28. Tironci 2 says:

  Bravo “Tironci”, je shume i sakte. Mos degjo keto fshataro komunistet qe ngrene nje shkrimtar komunist qe i bente himne socializmit dhe monstres Enver Hoxha

 29. lexuesi i irrituar says:

  Shume “Gjergja apo bojaxhinj, poete te ngordhur si ky komentues”, koha do ti mbuloj me hirin e harreses,ndersa vepra e Driteroit do te driteroje perjete ne letersine e kombit shqiptar . Emer i paharruar …

 30. Aleko says:

  Nuk paskan te mbaruar mostrat e politikaneve shqipetare.Dhe presim ne qe ky tip mund te beje ndryshimin qe presim..Sidoqofte eshte nje gje e mire qe e nxjerrin shpejt fytyren ..

 31. PidhiISateme says:

  Driteroi te shpallet deshmor i atdheut. Ishte komunist i bindur dhe i devotshem.

 32. Loreta says:

  Njeri i pa moralshem. Ky njeri njeh vetem parane. Si i ka fituar dihet. Nje hajdut ordiner. Me i forte eshte Agolli i pa jete se ti i gjalle mor vagabond i peshtire. Te pakten Agolli nuk i shpetoi ndonje burgosje per pedofili ( nuk eshte keshtu???????……….- koha e gjimnazit?????!!!!!!!!!).
  Per Driteroin nuk te mjaftoi shkrimi i menjehereshem i Kadarese se Madh? Leri te tjeret me mijera nga te gjitha anet qe shprehin dhimbjen per kete humbje. Pse fytyra yte do i a ndalonte shkrimet Driteroi, Kadarese e nje elite te tere shkrimtaresh te shfaqnin talentet e tyre ne kohen e soc-realizmit? Ata si shkrimtare e te tjere ne fusga te tjera te artit i dhane shume kombit, natyrisht brenda atyre kornizave te kohes por qe prodhuan art qe vleresohet sot edhe nga njerez te artit e njerez te thjeshte ne shume vende te botes.
  Shko ti spurdhjak dhe laj ato parate e vjedhura duke u a hequr edhe kafshaten e fundit njerezve te varfer. Vjedhja e kafshates se bukes bukes apo gjakut te te varferve do te te zere nje dite dhe kur te nisesh nje dite per ne ate bote ata qe te njohin te jesh i bindur se do te te thone “nje pleh me pak”.

 33. xhipsu king says:

  po te gjykosh ne kete menyre atehere thuhet se ;”te gjith shqiptaret e viteve 1945 -1990,ishin banore te shtetit te realizmit socjalist qe pun uan per socjalizem”! dhe si pasoj askush nuk ka te drejt te behet europjan.
  llogjike kjo sipas ktij bojaxhiut

 34. Bob says:

  Nuk duhet shume per te mare vesh sa medioker jane ca njeres, si puna e bojaxhiut pa boje fare. Turp! Ti do te vdesesh e do te harohesh si shume te tjere perfshire edhe mua, po jo Driteroi. Ai do te jetoje ne perjetesi si nje ind i historise dhe cultures shqiptare.

 35. Driteroj ishte pjell dhe mentalitet i atij rregjimi qe e ngriti aty ku ishte ne te kunderten do te kishte mare plumbin koqeve si shume disident ne kohen e komunizmit pra ishte thjesht fytyra e atij pushteti kriminel pasqyronte ato vyrtyte te atij pushteti antipopullor

 36. intelektuali says:

  DOLEN NE MEJDAN NGA BRIMAT E MIUT TE GJITHE ENVERISTET FANATIKE PER TE MBROJTUR KAUZEN E PARTISE SE PUNES DHE TE SULMOJNE BOJAXHIUN QE E TREGON MBRETIN E REALIZMIT SOCIALIST DRITERO AGOLLI FARE LAKURIQ

  Kur relatat me bolsheviket e Moskes filluan te prishen sepse Hrushcovi nuk e pelqeu pederastin Enver Hoxha dhe e cilesoi si nje borgjez te paafte, Dritor Agolli perzuri me fjale rrugaci gruan e tij sovjetike dhe djalin e tij qe kish me te. Enveri ne nje takim i tha ne sy te gjitheve me qesendi:

  PO C’NA BERE MORE DRITERO? SE NA PRISHE RELATAT ME SOVJETIKET?

  Driteroi si skuth dhe servil i peshtire i Partise se Punes ja ktheu menjehere BOSIT te tij:

  BERA ATE QE ME THA PARTIA NE VESH!

  Ky ishte Dritero Agolli qe vetem moral qytetar nuk kishte por e vertiste BYTHEN e tij si kurvat ne bordel, ndryshe thene nga veprat e tij te realizmit socialist mbushur plot e perplot me demagogji enveriste nuk besoj qe te kete ndonje shqyptare qe t’i lexoje sot me interes.

  Kur shkoi Vedat Kokona tek Driteroi si Kryetar i Lidhjes per t’i kerkuar nje pension pleqerie per Isuf Vrionin qe kishte perkthyer te gjitha veprat e Enverit dhe Ismail Kadarese, ai Driteroi u pergjegj njesoj si Kadareja:

  NE NUK NDIHMOJME ARMIQTE E KLLASES!

  He moe enverista te poshter keni me te thoni per Driteroin e Realizmit Socialist dhe servilin e Enverit dhe Saliut?

 37. .populli says:

  Vetem nje gje esht e sigurt qe ti voten time sa te jem gjall nuk e mer kurr, idjot.

 38. Farija says:

  Hajduti i njohur Bojaxhiu ka “dhembje” per te varfrit. Lote krokodili. Poshtersite e tij ia njohin te gjithe ata qe punuan me te. I pangopur gjithandej dhe hiqej si barkthate. Si guxon ai te krijoje parti, i perlyer gjer ne gryke apo kerkon ti shpetoje drejtesise duke u shitur si i tille.

 39. ylli i shamunaqes says:

  A u pjerdhsh me gjithe politiken tende ti djali nga Amerika. Nihiliste si ty ka 27 vjet qe shikojme, po te jete per te sharje, mos kujto se je origjinal. Per ate pune kemi pasur Azem Hajdarin. Nuk ka me Shqiperia nevoje per nihiliste gojeqenefe. Rri me mire bythko i vogel, sic je ne realitet!

 40. Dr. Kadri Kadiu USA says:

  O bojaxhi, o Plehrë; ku ke tru ti të flasësh për GJENUN DRITËRO që dritë i bëri Shqipërisë.

 41. jakobini says:

  Gjergj, me ke befasuAR ME KETE LAJTHITJEN TENDE SA NUK PO TE BESOJ NESE JANE MENSIMET E TUA APO TE DIKUJT TJETER!!!!!!! sI MUND TE SHPREHESH PER NJE NJERI TE MREKULLUESHEM DHE SHKRIMTAR TE SHQUAR NE KETE MENYRE!? tI JE RRITUR DHE JE EDUKUAR BE BJE MJEDIS FAMILJAR SHUME DINJITOZ. pWRSE SHKRUAN KESHTU SI I MARR DHE CINIK?! pSE E BERE KETE PER TE MARE VOTAT PER PARTINE TENDE INEKZISTENTE?! nE RASTIN TEND KRITIKET JANE SI EUNUKET QW E SHOHIN SE ç’BEHET, DUAN TA BEJNE POR S’E BEJNE DOT! tURP PER TY gJERGJ! qENI LEH ATJE KU HA! dO TE TE VIJ RADHA DHE TY ME vetingun! tURP!

 42. Usa says:

  … PER TE GJITHE JU QE NUL E NJIHNI KETE GJERGJIN QE GUZON E PERMENDE TE MADHIN DRITERO…NENA E KETIJE NUK KA LENE SHQIPTATE PA SPIUNUAR E ZEZAK PA PALLUAR PREJ NE AMERIKE E DERI NE IRAK PER CA $ PER TE SHKOLLUAR KETE KLYSHE…

 43. lexuesi i irrituar says:

  komentuesi intelektuali : mjerisht as intelekt kali …

 44. Tafuta says:

  Ta qifsha ate nonen Tfgs 1,a po m’degjon?

 45. lexues says:

  Gjergj Bojaxhi thone per te nje hajn ordiner.
  Thuhet se vuri para kur ishte drejtor ne KESH.Te them te drejten nuk ja vlen te komentosh per zvarranik te tille.

 46. Ketyre komunistave -enveristave ju djeg shume e verteta,funderrina ishin dhe ashtu mbeten !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *